Комплексна автоматизація агробізнесу

/ Кермо керівника / Четвер, 12 травня 2011 01:57

Вікторія ІЛЬЧЕНКО, провідний консультант Центру впровадження ABBYY Україна

Умови ведення бізнесу, зокрема аграрного, в Україні стрімко змінюються. Підприємства сільськогосподарської галузі активно реструктуруються, змінюють власників, залучають додаткових інвесторів та антикризових менеджерів. Натомість останні для прийняття адекватних та оперативних управлінських рішень і формування планів розвитку вимагають об’єктивної та оперативної оцінки активів, аналітично обґрунтованих даних про діяльність. Однак технології управління, які на сьогодні застосовують на більшості сільгосппідприємств України, не дозволяють ефективно вирішувати ці завдання. Розв’язати проблему можна за рахунок створення системи, яка ґрунтується на передових методах управління і сучасних інформаційних технологіях.
Одна з перших змін, які впроваджують сільськогосподарські підприємства, що прагнуть підвищити конкурентоспроможність на ринку, - застосування нових ресурсозберігаючих технологій, зокрема, методів точного землеробства. Воно включає у себе багато елементів, та їх можна розбити на три основних етапи:
  • збір та структурування якісних та кількісних даних про кожне поле, культуру;
  • аналіз інформації та прийняття рішень;
  • проведення агротехнологічних операцій протягом наступного технологічного року відповідно до прийнятих рішень.
З одного боку, для реалізації точного землеробства закуповується дорога сучасна сільгосптехніка, здатна диференційовано проводити агротехнічні операції; прилади точного позиціонування на місцевості (GPS-приймачі); технічні системи, які допомагають виявити неоднорідність поля (автоматичні пробовідбірники, різноманітні сенсори та вимірювальні комплекси, збиральні машини з автоматичним обліком урожаю, прилади дистанційного зондування посівів тощо). З іншого - для виконання всіх його етапів та забезпечення ефективного використання техніки необхідна єдина комплексна система управління.
Особливо актуальною проблема оперативного збору та консолідації інформації для прийняття управлінських рішень є на сільгосппідприємствах, що мають холдингову структуру. Зокрема таких, що займаються різними видами діяльності (рослинництво, тваринництво, переробка сільськогосподарської продукції). Адже для них є особливо гострою потреба стандартизації процесів та побудови єдиної системи управління.
 
«Набір інструментів» для управління
 
Українському агросектору нині доступна відносно невелика кількість комплексних інструментів (західних і вітчизняних) для побудови єдиної системи управління підприємством. На відміну від програмних продуктів західної розробки, вітчизняні легше накладаються на реалії технічного устаткування, підготовки персоналу та фінансових можливостей підприємств аграрного сектору України. Серед таких - програмний продукт «1С:Підприємство 8. Управління сільськогосподарським підприємством для України», який вирізняється широким охопленням завдань та глибоким проробленням деталей на кожній ділянці. 
Єдина інформаційна система, побудована на базі «1С: Управління сільськогосподарським підприємством для України», надає загальний інформаційний простір кожній зі служб та підрозділів, підвищуючи ефективність управління затратами, достовірність даних, які використовуються для прийняття рішень, покращуючи прогнозованість діяльності. Все це у результаті підвищує і вартість компанії.
Які ж інструменти різноманітним підрозділам агропідприємств надає програмне забезпечення для управління? Насамперед, для працівників фінансового та економічного відділів у системі є засоби бюджетування, побудови прогнозного балансу, всебічного факт-аналізу та контролю ключових показників діяльності, побудови звітності за міжнародними стандартами. Натомість агрономи можуть формувати технологічні карти полів для планування хліборобських операцій та аналітичні звіти для щоденного контролю за ходом робіт на полях. Також вони мають доступ до оперативної інформації про запаси посівного матеріалу, добрив та хімічних засобів захисту рослин.
Для автотранспортних господарств холдингу є можливість використовувати єдину базу транспортних засобів, сільгосптехніки, агрегатів та інших засобів виробництва. Крім того, за допомогою програмного забезпечення можна планувати та відображувати фактично виконані ремонти, контролювати місцезнаходження та ефективність використання кожної одиниці обладнання. Інженер-механік, приміром, використає інструменти формування потреб та планування закупки деталей агрегатів, запчастин та паливно-мастильних матеріалів, вибору оптимальних постачальників, оформлення замовлення та контроль їх надходження у підрозділи. А завскладом проконтролює рух товарно-матеріальних цінностей та залишків на складах.
Є інструменти й для зоотехніка. Він, зокрема, побачить повну та детальну картину наявності та руху тварин. Більше того, застосовуючи норми технологічного циклу вирощування тварин та отримання продукції, що зберігаються у системі, зоотехнік проконтролює та проаналізує виробництво, на основі статистики за фізіологічним станом та показникам контрольних надоїв прийме рішення про вибраковку чи продаж. Проаналізувавши затрати та прибутки господарств, виділить прибуткові та збиткові напрями діяльності (вирощування молодняку, виробництво молока, м’яса).
 
З чого розпочинати, залежить від дати старту проекту
 
Єдина система управління не виникає миттєво - перехід на «нові рейки» є стратегічним рішенням та виконується поетапно. З чого розпочинати, насамперед, залежить від дати старту проекту. Якщо стартуємо у другій половині року, тоді краще розпочинати з оперативного обліку, нормативно-довідкової інформації по полям та фермам, технологічних пакетів та сільськогосподарського планування. Адже поки користувачі навчаться працювати в програмі, поки визначаться у стратегіях, - настане кінець року, а з ним і час переносити залишки та починати вести бухгалтерських облік.
Натомість, якщо проект стартує у січні, вибору немає - потрібно вести бухгалтерський облік за скороченою програмою (бухоблік обов’язково, а оперативний - лише у мінімально необхідних рамках), паралельно навчаючи користувачів на полях та фермах, поступово розширюючи рамки оперативного обліку до повного використання функціоналу.
Якщо ж компанія спеціалізується лише на рослинництві, можна взагалі розпочати з бухгалтерського обліку, і, зі звиканням та розумінням програми, рухатися вперед, засвоюючи модулі оперативного обліку.
А от у тваринницьких компаніях така стратегія непридатна, оскільки коректне обрахування продукції неможливе без використання модулів оперативного обліку: існує чимало показників, які не фігурують у бухгалтерському обліку (залікова вага, кількість голів, білки і жири молока, приплід, доважок молодняку тощо).
 
Зміни у ногу з часом: відповідність законам, стандартам, вимогам
 
Однак для будь-яких підприємств і на старті проекту побудови єдиної системи управління підприємством, і під час діяльності допомагати у цілеспрямованому розвитку мають фахівці-консультанти та методологічні рішення, закладені у програмне забезпечення. При цьому разом із середовищем, що змінюється (зокрема, законодавством), мають змінюватися та йти в ногу з часом й інструменти управління. 
Приміром, у зв’язку зі змінами з обліку ПДВ, а саме: створенням податкових накладних для включення в декларацію зі спецрежиму, обліком ЄСП, змінами в обліку ПДФО, новими формами регламентованої звітності, внесено зміни і у новий реліз програми «1С: Управління сільськогосподарським підприємством для України». Оскільки концепція конфігурації побудована на об’єднанні конфігурації «1С: Управління виробничим підприємством для України» і спеціалізованих галузевих модулів, користувачі разом із релізом отримають оновлення підсистем для обліку зарплати, управління закупками, продажем тощо.
Крім того, триває розвиток документів сільськогосподарського виробничого обліку, а саме: обліку пального: у новому релізі додано можливість обліку пального за фактом нормативу списання, що дозволить контролювати обсяги понаднормативного списання ПММ. Розвивається підсистема відображення сільгоспоперацій у регламентованому обліку - автоматизовано розрахунок переоцінки біологічних активів та сільськогосподарської продукції відповідно до вимог п. 5 П(С)БУ 30 «Біологічні активи» та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів № 1315. Доопрацьовано чимало звітів із тваринництва - вони стали інформативнішими, постійно триває робота задля покращення якості та розвитку конфігурації, підтримка відповідності українським стандартам.
 
Використання можливостей єдиної системи підвищує ефективність управління, усуває «вакуум відповідальності» у системі, надає можливість керування на основі ключових показників діяльності та забезпечує більшу віддачі від кожного співробітника завдяки системі мотивації через ключові показники. Крім того, маючи на підприємстві «набір інструментів» автоматизованого управління, можна не лише швидко та ефективно відповідати на існуючі виклики для успішного аграрного бізнесу, а й очікувати від розробників оперативної адаптації програмного забезпечення до нововведень у мінливому вітчизняному законодавстві та вимог часу. 

 

 16 квітня 2024
На окупованих територіях Херсонщини браконьєри рф масштабно грабують рибні багатства Азовського моря: збитки становлять понад 43 млн грн.
На окупованих територіях Херсонщини браконьєри рф масштабно грабують рибні багатства Азовського моря: збитки становлять понад 43 млн грн.
16 квітня 2024
 16 квітня 2024
Власник та пивовар мукачівської крафтової пивоварні «Графська» Михайло Ганічка створив у сезон цвітіння вересу унікальний історичний напій – вересовий ель (Froach).
Власник та пивовар мукачівської крафтової пивоварні «Графська» Михайло Ганічка створив у сезон цвітіння вересу унікальний історичний напій – вересовий ель (Froach).
16 квітня 2024
 15 квітня 2024
6-метрова зернова сівалка OMEGA працює у ФГ «Мельник» на Чернігівщині вже два роки. Машина показує себе дуже добре, відмінно копіює рельєф поля, витримує задану глибину і норму висіву насіння.
6-метрова зернова сівалка OMEGA працює у ФГ «Мельник» на Чернігівщині вже два роки. Машина показує себе дуже добре, відмінно копіює рельєф поля, витримує задану глибину і норму висіву насіння.
15 квітня 2024
 15 квітня 2024
Аграрії Хмельниччини завершили сівбу ранніх ярих зернових культур. Станом на 12 квітня посіяли 81,6 тис га зернових та зернобобових культур.
Аграрії Хмельниччини завершили сівбу ранніх ярих зернових культур. Станом на 12 квітня посіяли 81,6 тис га зернових та зернобобових культур.
15 квітня 2024
 15 квітня 2024
Загальний урожай основних олійних культур в Україні у 2024/25 маркетинговому році може становити близько 21 млн тонн, що на 3,1% поступиться показнику поточного сезону (21,68 млн тонн).
Загальний урожай основних олійних культур в Україні у 2024/25 маркетинговому році може становити близько 21 млн тонн, що на 3,1% поступиться показнику поточного сезону (21,68 млн тонн).
15 квітня 2024
 15 квітня 2024
По результатам продажів 2023 року ДСВ продовжує займати перше місце в сегменті продажів озимого ріпаку в Україні
По результатам продажів 2023 року ДСВ продовжує займати перше місце в сегменті продажів озимого ріпаку в Україні
15 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.