Банер

Експорт зернових і технічних культур: питання обліку та звітності

В. М. МЕТЕЛИЦЯдоктор. економ. наук, 
c. н. с., САР, DipTax, директор ТДВ «Інститут обліку і фінансів»,
п. н. с. ННЦ «Інститут аграрної економіки»,
заст. викон. дир. Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України
Питання відображення в обліку і звітності операцій з вивезення за межі митної території України зернових і технічних культур набирають сьогодні особливої ваги. Це пояснюється насамперед постійними змінами податкового законодавства, які викликають низку дискусій щодо інформаційного супроводу таких експортних операцій.

 

Нагадаємо, що у 2015 році операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту зернових та технічних культур звільнялися від оподаткування податком на додану вартість. При цьому на суму перевищення собівартості таких зернових та технічних культур над фактичною ціною, за якою здійснювалось фактичне їх вивезення за межі митної території України, додаткове нарахування податкових зобов’язань не відбувалося.

Що ж змінилось у порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту за ціною, нижчою собівартості, починаючи з 1 січня 2016 року?

Згідно зі змінами до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України (ПКУ), внесеними Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності з 01.01.2016, база оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг з 01.01.2016 р. не може бути нижче звичайних цін. Законом № 909 виключено пункт 15 2 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, а тому операції з вивезення зернових і технічних культур за межі митної території України оподатковуються за нульовою ставкою. Тому, знову ж таки, як і в 2015 році на суму перевищення собівартості таких зернових і технічних культур над фактичною ціною, за якою здійснювалось фактичне їх вивезення за межі митної території України, додаткове нарахування податкових зобов’язань не здійснюватиметься.

У 2016 році у разі вивезення товарів за межі митної території України власновиробленої сільськогосподарської продукції товаровиробники претендують на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Сільськогосподарське підприємство — виробник експортованих товарів/послуг має право на бюджетне відшкодування ПДВ, сплаченого (нарахованого) постачальникам товарів/послуг, вартість яких включається до складу виробничих факторів. Таке відшкодування здійснюється у загальному порядку (п. 209.4 ст. 209 розділу V ПКУ).

У декларації з ПДВ 0121 сума податку відображається у рядку 14 згідно з бухгалтерською довідкою, в якій така сума розраховується, виходячи із фактично сплаченої (нарахованої) суми ПДВ постачальникам товарів/послуг, вартість яких була включена до складу виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит за сільськогосподарськими товарами (супутніми послугами), вивезеними за межі митної території України у митному режимі.

Бухгалтерська довідка має бути складена згідно з податковими накладними, митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 розділу V ПКУ, які є підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, та містити вичерпний їх перелік.

Обсяги операцій із вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою відповідно до вимог пп. 195.1.1 ПКУ, згідно з п. 3 р. І Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. № 21, указуються в рядку 2 декларації з ПДВ 0121.

Рядок 2 декларації 0121 дорівнює сумі значень рядків 2 таблиць 1–3 (ДС 10) (додаток 10). Суми ПДВ, включені до податкового кредиту за операціями сільгосппідприємств із вивезення сільгосппродукції в митному режимі експорту, відображаються в рядку 14 декларації 0121 відповідно до п. 209.15.1 ПКУ.

У разі прийняття рішення про бюджетне відшкодування значення цього рядка переноситься з рядка 14 декларації 0121 до рядка 14 декларації 0110.

Пунктом 5 р. III Порядку № 21 визначено:

  • якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов’язань (рядок 9) декларації 0110 і податкового кредиту (рядок 17) декларації 0110 отримано від’ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації 0110. Сума, обчислена відповідно до п. 2001.3 ПКУ на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі в рядку 19.1 декларації 0110;
 
  • сума від’ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до п. 2001.3 ПКУ на момент подання податкової декларації (рядок 19 — рядок 19.1), зазначається у рядку 20 декларації 0110;
 
  • сума від’ємного значення (рядок 20 у декларації 0110), що підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2) на рахунок платника в банк, відображається в рядку 20.2.1 декларації 0110.
 
Платники податку, які відповідно до ст. 200 ПКУ мають право на бюджетне відшкодування ПДВ, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації 0110 додаток 3 і додаток 4.

Якщо платником не прийнято рішення про бюджетне відшкодування, суми ПДВ, включені до податкового кредиту за операціями сільгосппідприємств із вивезення сільгосппродукції в митному режимі експорту, відображаються в рядку 14 декларації 0121.

Варто зазначити: рядок 19 декларації 0121 (від’ємне значення) дорівнює сумі значень рядків 14 таблиць 1–3 додатка 10 та переноситься до рядка 21 декларації 0121. Рядки 19.1, 20, 20.1, 20.2, 20.2.1, 20.2.2, 20.3 у декларації 0121 не заповнюються.

Сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, відображається у рядку 21 та переноситься до рядка 16.1 наступного звітного (податкового) періоду.

У декларації 0121 до рядка 21 переноситься значення рядка 19.
   

Опубліковано в журналі

№19(338) жовтень 2016

Cхожі статті

Позика соняшником: облік та оподаткування
Чи можливо повернути надміру сплачений податок?
Cпеціальний режим оподаткування ПДВ: правове регулювання та бухгалтерський облік
Про готівку і перевірку
Бюджетно-податкові новації для аграріїв у 2017 році: частина І — податкова реформа
Сезонні та тимчасові працівники
Як правильно сплачувати єдиний податок