Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина І: висів

Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина І: висів

Цьогоріч до України було завезено цікаву новинку від компанії Lemken — сівалку точного висіву Azurit, яка пропонує новий спосіб посіву сільгоспкультур — DeltaRow®. За цієї технології насінини розміщуються таким чином, аби майбутні рослини мінімально конкурували одна з одною, тож могли краще розкрити свій потенціал. Та це теорія. А якою буде українська практика її застосування, ми розповімо з досвіду ТДВ «Терезине» (Білоцерківський р-н, Київська обл.) — одного з кількох українських господарств, де нинішнього року Azurit та DeltaRow® доводять свою конкурентоспроможність.

Від концепту до серії

Для початку трохи історії. 2015-ий залишив по собі яскравий слід у розвитку європейського сільгоспмашинобудування. Згадати хоча б тодішню міжнародну виставку Agritechnica, під час якої золотими та срібними медалями було відзначено 49 інноваційних аграрних технологій (5 та 44 відповідно). Її ми згадали недарма, адже саме тоді однією із головних інтриг стенду Lemken стала Azurit — концепт сівалки точного висіву, який трохи згодом відкриє новий сегмент у загальній пропозиції компанії.

«Два роки пішло на створення концепту Azurit, — розповідає генеральний директор ТОВ «Лемкен Україна» Артем Калашнік. — А після першої презентації сівалки на Agritechnica-2015 та аналізу відгуків ринку на це, почались два роки дослідів, які проводили, зокрема експерти DLG (Німецька аграрна спільнота, German Agricultural Society — англ.), випробувань і вдосконалень. Зрештою перед відвідувачами Agritechnica-2017 сівалка Azurit предстала як серійна машина».

І 2015-го, і 2017-го Azurit інтригувала багатьох: хтось вбачав у ній сильного конкурента, хтось — нові можливості для бізнесу. І тут на перший план виходить не стільки сама сівалка, стільки технологія висіву, за якою вона працює.

 

Висівний трикутник Lemken

За кілька років до першої презентації Azurit науковцям Lemken потрібно було вирішити непросте завдання. Як, не змінюючи прийняту в тому чи іншому регіоні густоту посіву, розташувати насінини в рядку таким чином, аби мінімізувати конкуренцію майбутніх рослин. І зробити це потрібно так, щоб для збирання врожаю підходила стандартна жатка. Рішенням цієї задачі після багатьох дослідів, проб і помилок стала технологія DeltaRow®.

Під час роботи нею зерна висіваються у шаховому порядку подвійними рядками. Деталі добре видні на схемі (рис. 1), але варто звернути увагу на кілька основних моментів. По-перше, відстань між насінинами в одному напівряді становить 29,6 см, тоді як за традиційного висіву вони розміщуються на 14,8 см (за норми 80 тис. насінин/га). Водночас за DeltaRow® найкоротша відстань від однієї насінини до іншої сягає 19,3 см. Завдяки цьому рослини мають більшу життєву площу: 292 см² за DeltaRow® у порівнянні з 172 см² за традиційного висіву.

 

10 377 104

 

Другий важливий момент: відстань між центрами подвійних рядків становить 70 см (у тестової машини, хоча, залежно від комплектації, може бути і 50, і 75, і 80 (для посіву інших просапних культур)), відстань між рядами подвійного рядка — 12,5 см, за рахунок чого врожай можна збирати стандартними жатками.

 

10 377 105 1«Збільшення площі означає зростання обсягів поживних речовин, води та сонячної енергії, яку може отримати кожна окрема рослина. Зрозуміло, що при цьому вона матиме більше сили для розкриття свого потенціалу, — зазначає регіональний сервісний менеджер Lemken Еділь Суюнбаєв. — Ми тривалий час випробовували цю технологію. Зокрема, співпрацюючи з відділом сільського та лісового господарств, а також харчових продуктів Туринського університету (Università degli studi di Torino — іт.), DeltaRow® впродовж трьох сезонів випробовувалась в Італії. Одночасно це відбувалось у Франції, а також у Румунії, Чехії, Угорщині тощо. Результати варті уваги: за однакової програми вирощування кукурудза зернового напряму, посіяна за DeltaRow®, формувала до 10% більшу врожайність, ніж у стандартних рядках, а кукурудза силосного напряму — до 15%».

Зрозуміти, за рахунок чого формується ця надбавка, можна на основі результатів випробувань в Італії. Там експерти Lemken та науковці Туринського університету, порівнюючи кукурудзу, посіяну за стандартною технологією та DeltaRow®, відмітили, що остання формує інтенсивнішу кореневу систему, зокрема 4 кореня, які під кутом 30˚ відгалужуються від мезокотилю. Для Італії, як і для будь-яких теплих країн, це нормальне явище. Але подальші дослідження в інших країнах показали, що це зберігається і в прохолодніших регіонах. Тобто за рахунок DeltaRow® кукурудза може сформувати більшу площу кореневої системи, отже, краще поглинатиме вологу та поживні речовини.

Поруч із цим, науковці відмітили за роботи DeltaRow® міжряддя швидше затінюються листовою поверхнею кукурудзи, ніж за традиційного висіву. Це означає більші запаси вологи в ґрунті, не кажучи вже за пригнічення бур'янів.

 

Azurit під збільшувальним склом

Потенційно DeltaRow® може зацікавити багатьох, але як за неї відбувається висів, а також із чого складається, та як працює сівалка Azurit?

Доступне 4-ох, 6-ти та 8-рядне виконання сівалки Azurit із міжряддям 38/50/70/75/80 см. Та на сьогодні в Україні випробовуються агрегати з найбільш популярним у нас міжряддям 70 см.

Azurit не стала білою вороною у сімействі сівалок Lemken: залежно від потреб вона може працювати з різним ґрунтообробним обладнанням (докладно в наступних номерах) та агрегатуватись з різними бункерами для внесення добрив. Так, мінеральне живлення може подаватись на сошники з навісного фронтального або причіпних бункерів висівних комбінацій: відомого в Україні Compact-Solitair (об'єм 3500-5000 л) чи нового Solitair 25 (3000 л).

 

10 377 105 2

 

На висівній секції першими до роботи стають спеціальні «їжачки», які очищують майбутню висівну ділянку. В місцях кріплення цих робочих органів зроблено декілька отворів на різній висоті, таким чином, положення «їжачків» можна корегувати за допомогою штифтів або взагалі їх зняти.

По центру очищеної ділянки чітко між двома майбутніми насіннєвими рядами встановлено дводисковий сошник, який вносить добрива на 3 см глибше горизонту висіву насіння (добрива — до 15 см, висів — до 12 см). Сошники для добрив закріплені на паралелограмі з пружиною регулювання тиску.

 

10 377 105 3

 

«В усіх сошниках на Azurit встановлені нові підшипники з посиленою стійкістю до засмічення. Вони на робочих органах сівалки не потребують обслуговування», — звертає увагу Еділь Суюнбаєв.

Одразу за сошником для внесення добрив працює пара трапецієподібних котків, яка виконує подвійну функцію: закриває борозну з внесеним живленням і ущільнює ґрунт по лінії двох насіннєвих сошників. Паралельно з останніми встановлено гумовий коток, який ущільнює зону з внесеними добривами та одночасно слугує механізмом встановлення глибини висіву насіння.

 

10 377 105 4

 

Висів починається з основного бункера об'ємом 600 л, з якого насіння під дією тиску та дозувальних шнеків подається до вакуумних камер на кожній секції; під час роботи в кожній камері знаходиться не більше 1 л насіння. Потік насіння контролюється датчиками.

Тиск у системі (55-60 мілібар) продукується новою турбіною із гідравлічним приводом, яка, створюючи мінімум шуму, працює зі швидкістю до 5000 об./хв.

У вакуумній камері ви не знайдете традиційних висівних дисків. Для легшої експлуатації, дешевшого обслуговування (одна секція висіває один подвійний рядок) та вищої якості висіву там встановлено барабан. Це полімерна деталь циліндричної форми, вкрита з обох боків отворами, до яких за рахунок різниці тиску (всередині барабана тиск нижчий, ніж у камері; в останній — нижчий, ніж ззовні) закріплюються зернини.

 

10 377 106 1

 

Аби насіння висівалось у шаховому порядку, отвори барабана з одного боку розташовані зі зміщенням відносно отворів на другому. У верхній частині камери з обох боків барабана встановлено по три відсікачі, які попереджують появу двійників. Але якість висіву забезпечується не тільки цим. «Барабан має електричний привід, і є дуже чутливим до забивання. Внизу вакуумної камери встановлено декілька датчиків, які контролюють роботу: щойно стався збій — він здійснює оберт у зворотній бік, скидає насіння для усунення проблеми, а потім починає працювати в звичайному режимі. Ці процеси відбуваються автоматично, але в цей час оператор бачить відповідні повідомлення на моніторі», — відзначає регіональний «сервісник» Lemken.

 

10 377 106 2

 

Разом із тим, від висівної камери назовні проведено гофрований патрубок, через який виводиться пил та інше сміття, утворене під час роботи.

 

10 377 107 1

 

У нижній частині камери спеціальні бігунки з обох боків висівного пристрою закривають отвори барабана — зернини через дві симетрично встановлені висівні патрубки різницею тиску вистрелюються у підготовлені двома сошниками борозни, а потім миттєво вловлюються та фіксуються м’якими захватними роликами. Обидві борозни закриваються V-подібними колесами, які регулюються як за силою притискання, так і за кутом агресивності.

 

10 377 107 2

 

Дводискові сошники для насіння кріпляться до рами через паралелограм та гідравлічний циліндр, який, крім іншого, продукує навантаження до 250 кг на секцію.

 

10 377 107 3

 

Керування Azurit відбувається за допомогою нового програмного забезпечення MegaSeed, яке працює через термінал Lemken CCI-200 або будь-який універсальний ISOBUS-термінал. MegaSeed цікаве передусім новою системою діагностування, яка допомагає оператору визначити точне місце виникнення проблеми та її вирішити. Також вона дозволяє автоматично створювати технологічні колії, вимикати окремі висівні секції на основі даних GPS, працює із файлами формату ISO XML та shp. (карти полів) тощо.

 

10 377 107 4

 

Під Azurit необхідний трактор 160 к.с. (для 6-метрового солоагрегата з фронтальним бункером) та гідравлічна система продуктивністю не менше 80 л/хв.

 

Українська практика

Потенціал технології DeltaRow® та сівалки Azurit доволі значний, але як він розкривається в українських умовах? Ми будемо відслідковувати це в ТДВ «Терезине», в обробітку якого 4500 га.

«DeltaRow цікава тим, що рослина отримує більшу площу живлення, більше вологи, сонця та меншу конкуренцію. Крім того, листя культури швидше закривається міжряддя. Це теорія. Треба практично перевірити, як вона себе покаже порівняно з традиційним висівом», — каже головний агроном «Терезине» Олег Лещенко.

 

10 377 107 5

 

Дослід побудовано таким чином: частину одного поля Azurit засіяв за DeltaRow, інша — традиційний висів. Зі слів Олега Лещенка, це поле стоїть на чорноземах із середнім вмістом гумусу, кислотністю, близькою до нейтральної. Із забезпечення макроелементами: P — надлишок, N — середнє, K — низька; мезоелементами: S — критичне. Минулого року на цьому полі вирощувався соняшник. Серед останніх операцій — культивація на глибину 14-16 см та одночасне внесення карбаміду в нормі 150 кг/га.

Azurit була агрегатована з трактором Zetor Forterra 150 HD (108/147 кВт/к.с.). Через те, що в комплектації трактора не було аксіально-поршневого масляного насоса, силами офіційного дилера техніки Lemken та Zetor останній обладнали гідравлічною системою продуктивністю 80 л/хв, якої повністю вистачало як для приводу вентилятора для подачі добрив з фронтального баку, так і для подачі насіння до висівних барабанів. Саме аксіально-поршневий насос забезпечував стабільні оберти масляного двигуна, який крутив турбіну, через що гарантувався постійний і рівномірний потік повітря для того, щоб насінина у висівному барабані могла надійно фіксуватися як у роботі в загінці, так і на виїзді з поля у разі зменшення обертів двигуна трактора. Одночасно з висівом на швидкості 10-15 км/год. сівалка вносила діамофоску N9 P19 K29 в нормі 100 кг/га.

 

10 377 107 6

 

Поле з дослідною ділянкою особливо цінне тим, що можна на власні очі оцінити ефективність нових розробок Lemken. «Адже технологія вирощування буде однакова: від норми висіву (68 тис. шт./га) до останнього обприскування. Все оброблятиметься в один і той самий час, одними й тими самими препаратами та агрегатами. Жодних відхилень не буде, — наголошує Олег Лещенко. — Нам цікаво, як проявить себе DeltaRow®. Попередньо важко оцінити — все покаже бункер».

Після висіву господарство планує двічі-тричі обробити це поле гербіцидами, зробити дві обробки проти падалиці соняшнику, а також провести підживлення Zn. А ми триматимемо руку на пульсі та в подальших номерах детально розповімо про українську практику DeltaRow®.

 

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 07 липня 2020
3 липня 2020 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №3793, який передбачає внесення ряду змін до Закону України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту», котрі мають на меті спростити експорт української продукції.
3 липня 2020 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №3793, який передбачає внесення ряду змін до Закону України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту», котрі мають на меті спростити експорт української ...
07 липня 2020
 07 липня 2020
Вчора, 6 липня 2020 року, відбулася нарада заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького з профільними асоціаціями, на якій було представлено проєкт державної підтримки АПК на 2021-2023 роки за ключовими напрямами.
Вчора, 6 липня 2020 року, відбулася нарада заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького з профільними асоціаціями, на якій було представлено проєкт державної підтримки АПК на 2021-2023 роки за ключовими напрямами.
07 липня 2020
 07 липня 2020
За даними Держгеокадастру майже 7 млн українців мають земельні паї. У середньому близько 4 га кожен.
За даними Держгеокадастру майже 7 млн українців мають земельні паї. У середньому близько 4 га кожен.
07 липня 2020
 07 липня 2020
З кожним роком майже протягом трьох десятиліть міжнародна агропромислова виставка на ВДНГ стає все більш масштабною, більш знаковою та більш очікуваною. 2020-ий рік вже вніс свої корективи, проте з усіма карантинними правилами цьогорічна виставка все ж відбудеться та обіцяє бути дійсно особливою, незабутньою та обов’язково безпечною! Готуйте маски і приходьте 11-14 серпня!
З кожним роком майже протягом трьох десятиліть міжнародна агропромислова виставка на ВДНГ стає все більш масштабною, більш знаковою та більш очікуваною. 2020-ий рік вже вніс свої корективи, проте з усіма карантинними правилами цьогорічна виставка все ж відбудеться та обіцяє бути дійсно особливою, незабутньою та обов’язково безпечною! Готуйте маски ...
07 липня 2020
 07 липня 2020
Кабінет міністрів України прийняв постанову № 559 «Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва», якою зобов’язав Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити до 1 серпня 2020 року створення реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів.
Кабінет міністрів України прийняв постанову № 559 «Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва», якою зобов’язав Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити до 1 серпня 2020 року створення реєстру сертифікованих ...
07 липня 2020
 07 липня 2020
В Україні у 2017-2019 роках кількість машинобудівних підприємств, які виробляють продукцію для аграрно-промислового комплексу зросла з 40 до 181, що склало 450%. 
В Україні у 2017-2019 роках кількість машинобудівних підприємств, які виробляють продукцію для аграрно-промислового комплексу зросла з 40 до 181, що склало 450%. 
07 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.