Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина ІІ: сходи

Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина ІІ: сходи

Ми продовжуємо висвітлювати випробовування двох нових розробок компанії Lemken: широкорядної сівалки Azurit та технології висіву DeltaRow® на базі ТДВ «Терезине» (Білоцерківський р-н, Київська обл.). Початок випробовувань описано в АС №10 (377), а ця стаття присвячена сходам — ключовому індикатору якості роботи сівалки.

 

Польовий дослід

Для дослідження ефективності технології DeltaRow® та якості висіву Azurit, ТДВ «Терезине» відвело на полі під кукурудзу ділянку площею 25 га. Важливо, що різниця кукурудзи на полі і досліді полягає тільки в способі розташування насіння у рядках, а решта (попередник, гібрид, дата висіву, програми живлення та внесення ЗЗР) є однаковим. Це дозволить господарству об’єктивно порівняти ефективність однорядного висіву та DeltaRow®.

 

12 379 84 2

 

Коротко нагадаємо, DeltaRow® — це висів просапних культур подвійними рядами, в яких насінини розміщені в шаховому порядку. Відстань між зернинами в кожному рядку подвійного ряду становить 29,6 см, а найкоротша у ряду (по діагоналі, до насінини сусіднього рядка) — 19,3 см (за норми висіву 80 тис. насінин на гектар). Цей висівний трикутник Lemken забезпечує рослині на 70% більшу життєву площу в порівнянні з однорядним висівом (292 см² проти 172 см²). Крім того, за результатами досліджень у ЄС, при DeltaRow® листки рослин швидше закривають міжряддя. А завдяки відстані між рядками подвійного ряду 12,5 см урожай, вирощений за DeltaRow®, збирається стандартними жатками.

Висів кукурудзи відбувався 19-20 квітня. І на досліді, і на контролі було посіяно ранньостиглий гібрид (ФАО 230) від одного з провідних виробників. З характерних його особливостей: середній зріст, низьке розташування качана, добра стійкість до посухи, висока — до гельмінтоспоріозу, а також гарна толерантність до летючої та пухирчастої сажок.

 

16 травня

Приблизно за 4 тижні після висіву, 16 травня, коли кукурудза на контролі та досліді перебувала в фазі 2-3 листочків, було зроблено попередню оцінку роботи сівалки.

«На досліді ми отримали рівномірні сходи, які з'явились на 1-2 дні раніше, ніж на контролі, — розповідає головний агроном ТДВ «Терезине» Олег Лещенко. — За якістю висіву Azurit візуально відсоток пропусків і двійників невеликий. Але детальний аналіз ми зробимо за фази культури 5-6 листочків, коли додаткові сходи точно не з'являються».

 

12 379 85 1

 

Наразі головним питанням на цьому полі є соняшникова падалиця (не ІМІ-стійка). Зі слів головного агронома ТДВ «Терезине», першу хвилю падалиці присадили гербіцидом на основі д.р. флорасулам + 2-етилгексиловий ефір 2,4Д у мінімальній нормі 0,3 л/га. Коли кукурудза досягне фази 5-6 листків, відбудеться основне внесення гербіциду: працюватимуть препаратом на основі д.р. форамсульфурон+йодосульфурон+тієнкарбазон-метил+ципросульфамід з максимальними 1,5 кг/га.

 

11 червня

За 25 днів кукурудза перебувала в фазі 7-8 листочків — настав час поставити остаточну оцінку якості висіву Azurit.

«Azurit посіяла кукурудзу з точністю близько 80% — задовільний показник, різниця між якістю однорядного висіву 1-2%, — оцінює Олег Лещенко. — На сьогодні кукурудза на досліді та контролі розвивається однаково. Перші відмінності мають настати у фазі 10-12 листків, коли закриються міжряддя (за DeltaRow® цей момент має наступити раніше, ніж за однорядного висіву — ред.), але відчутна різниця повинна проявитись не раніше початку цвітіння. Зокрема, кукурудза, посіяна за DeltaRow®, по ідеї, за рахунок більшої площі живлення, матиме довший період вегетації».

 

12 379 85 2

 

Станом на звітний день основне внесення гербіциду вже відбулось: 11 червня препарат уже почав діяти на падалицю соняшнику, яка викликала дефіцит вологи в ґрунті. Зі слів Олега Лещенка, кукурудзяного метелика та інших шкідників в останні роки не спостерігалось, тому серед запланованих лише підживлення цинком.

 

12 379 85 3

 

Додаткові можливості Azurit

Час — найцінніший ресурс, особливо під час посівної кампанії. Зберегти його, а заразом заощадити гроші на паливі допоможе одна з цікавих можливостей Azurit. Для більшої продуктивності сівалка здатна агрегатуватись із бункером нової зернової сівалки Solitair 25, 3000 л ємності якого використовується для добрив. До його ключових особливостей варто віднести чотири нових вертикально розташовані дозатори з незалежним електроприводом, що забезпечують норму від 0,5 до 500 кг/га, а також систему триточкової навіски, на яку можна навішувати низку напівпричіпних моделей знарядь Lemken для передпосівного обробітку ґрунту з захватом від 4 до 6 м.

 

 

System-Kompaktor

Першим серед них є System-Kompaktor — знаряддя, створене для якісної підготовки насіннєвого ложа, зокрема під посів ріпаку та цукрового буряку.

Характерною рисою цього агрегату є те, що її загальний захват становлять секції завширшки 1,5-2 м (навіть 3-метрове знаряддя складається із двох 1,5-метрових секцій). Вони закріплені на окремих валах, завдяки чому кожна з них копіює рельєф поля незалежно від іншої. Самі ж вали встановлені на основній рамі, виготовленій із пружинної сталі, що забезпечує суттєвий ресурс.

Вся маса агрегату розподіляється на три котки: два пластинчастих Ø270 мм і один фінішний: Croskill Ø400 мм/трубчато-пластинчастий Ø400 мм/трапецієподібний Ø500 мм. Це поліпшує якість вирівнювання та подрібнення, а також знімає тиск із основних робочих органів, що сприяє рівномірному обробітку всією шириною захвату. Підшипники всіх котків не потребують обслуговування.

 

12 379 86 1

 

Першим працює пластинчастий коток. Через невеликий діаметр він має високу обертову швидкість, відповідно агресивно подрібнює, зокрема велику пересушену грудку, та подає земляну масу на спеціальну планку. Вона слугує так званим «шибером» (оператор з кабіни трактора може виставити положення планки відповідно до потрібної фракції грудки), вирівнює поверхню та регулює об'єм земляної маси, що подається до основних робочих органів.

Це два ряди стрілчастих лап завширшки 250 мм, які розташовані так, аби під час роботи забезпечувати повне перекриття захвату. Лапи оснащені пружинним захистом від перенавантажень та кріпляться до рами секції через паралелограм, що забезпечує точне ведення та сталу витримку глибини. Остання виставляється механічно, через пальці, в межах від 3 до 12 см. Альтернативою цим робочим органам є гамма-зуб'я, які розкривають вологий шар ґрунту, але не виносять його на поверхню.

Після цього ще один тандем пластинчастого котка та вирівнювальної планки доподрібнюють ґрунт, а важкий коток Crosskill, притягнувши вологу до дна насіннєвого ложа та остаточно подрібнивши та розподіливши грудку (велику — нагору), завершує його.

 

Kristall 9

Багатофункціональною альтер­нативою є культиватор Krіstall, який у разі встановлення відповідних робочих органів може працювати на глибину від 5 до 25 см.

Перша його особливість — це лише 2 ряди основних робочих органів. Krіstall має компактну конструкцію, що сприяє постійній витримці глибини, а також зменшує вимоги до вантажопідйомності навіски трактора.

Культиватор оснащений лапами TriMix, які поєднують у собі три органи одночасно: долото врізається у ґрунт, крила підрізають його, направляючі пластини — перевертають. Така форма TriMix забезпечує інтенсивне перемішування рослинних решток із ґрунтом і подальше їхнє рівномірне розподілення. Разом із тим, ці лапи використовуються і для підрізання коріння бур'янів та падалиці.

 

12 379 86 2

 

Для роботи на легких ґрунтах замість TriMix встановлюють прямі стрілчасті лапи DuoMix. Також культиватор можна оснастити вузькими чизельними лапами, які дозволять йому виконувати безвідвальний обробіток на глибину до 20-25 см.

Лапи встановлені на стійках, які від пікових навантажень можуть бути захищені пружинним амортизатором із великим ходом і силою спрацювання 550 кг або зрізним болтом.

За ними встановлено ряд напівсферичних дисків, які вирівнюють поверхню та автоматично підлаштовуються до зміни робочої глибини. Варто відзначити, що відстані між лапами та вирівнювальними дисками достатньо, аби земляна хвиля від першої лінії робочих органів встигла влягтись до контакту з другою. Це сприяє рівномірній роботі без забивання.

 

Heliodor 9

Іншим варіантом оснащення є дискова борона Heliodor 9. В її основі лежить коротка рама, на якій через маятникове кріплення встановлено дві секції робочих органів. Це рішення дозволяє агрегату копіювати рельєф поля, а також сприяє постійній витримці робочої глибини та плавному ходу.

Робочі органи Heliodor 9 — це два ряди зубчастих напівсферичних дисків діаметром 510 мм, які індивідуально закріплені на рамі через листові пружинні стійки. Ці амортизатори сприяють точній витримці сліду дисків та слугують захистом від пікових навантажень. Диски встановлені на відстані 12,5 см один від одного під кутом 10,5˚ відносно землі та 16,5˚ відносно напрямку руху. Останнє сприяє якісному заглибленню робочих органів у ґрунт в межах 2 — 12 см.

 

12 379 86 3

 

Диски оснащені підшипниками, які мають високу стійкість як до вертикальних, так і до горизонтальних навантажень. Підшипники мають кількарівневий захист від засмічення та не потребують обслуговування.

Для якіснішої роботи в складних умовах до або після рядів дисків можна встановити лінію вирівнювальних планок шириною 150 мм, їхнє положення регулюється оператором за допомогою гідравліки.

 

Rubin 9

Для висіву з одночасним обробітком ґрунтом по стерні особливо добре підійде коротка дискова борона Rubin 9.

Її основні робочі органи представлені двома рядами вирізних напівсферичних дисків діаметром 620 мм і завтовшки 6 мм. Великий розмір у поєднанні з великим кутом атаки забезпечує легке проникнення їх, зокрема в тяжкі ґрунти, на глибину в межах 3-15 см.

 

12 379 87 1

 

Диски закріплені на рамі індивідуально через спіральні пружини з підвищеною зносостійкістю. Цей тип амортизаторів забезпечує точну витримку глибини, мінімізують бічне ухилення робочого органу, а також слугують захистом від пікових навантажень. Диски встановлені на відстані 250 мм один від одного, що забезпечує гарну пропускну здатність. Цьому сприяє й відстань в 1,07 м між рядами основних робочих органів. Рівномірність обробітку всією шириною захвату досягається і за рахунок того, що диски другого ряду проходять чітко між слідами дисків першого.

Основні робочі органи оснащені аксіальними радіально-упорними підшипниками з 6-шаровим касетним ущільненням, які не потребують обслуговування.

За кожним рядом дисків працюють подвійні регульовані за висотою та нахилом штригелі. Відповідно до їхнього положення регулюється об'єм ґрунтової маси, яка подається на наступну лінію робочих органів. Це рішення перешкоджає забиванню та сприяє високій якості обробітку, зокрема поліпшує розподілення соломи.

 

Zirkon 12

А особливо якісне насіннєве ложе може створити ротаційна борона Zirkon.

Для оптимального копіювання поверхні ґрунту агрегат складається із двох секцій, закріплених на центральній маятниковій вісі.

Енергія від ВВП трактора (1000 об./хв.) через високоефективну трансмісію передається до роторів борони. Завдяки їхньому положенню зуб'я працюють одне за одним, що сприяє плавному ходу та рівномірному розподіленню навантаження на кожний робочий орган, зокрема під час роботи на важких ґрунтах.

 

12 379 87 2

 

Zirkon 12 оснащений редуктором Dual-Shift , завдяки якому оператор легко може змінювати інтенсивність обробітку: із 230 (за додаткового редуктора)/330 до 440 об./ хв., а також напрямок обертання роторів. Завдяки цьому агрегат із одним типом зуб’їв може або інтенсивно перемішувати рослинні рештки з ґрунтом (режим «Захват»), або вирівнювати поверхню поля (режим «Ковзання»).

Зуб'я закріплені на роторі попарно за допомогою одного фіксатора. Ці робочі органи довжиною 340 мм та шириною 20 мм працюють на глибину до 15 см. Важливо, що вони виготовлені за спеціальним методом закалювання, завдяки чому мають значний ресурс експлуатації. Зуб'я загострені з обох боків, при цьому варто відмітити, що ділянки, які найбільше контактують із ґрунтом, підсилені твердосплавним покриттям.

 

Підсумки

От і поставлена оцінка якості роботи Azurit на полях ТДВ «Терезине». А як зарекомендує себе DeltaRow®? Як у подальшому розвиватиметься в цей час кукурудза? Як вона розкриє свій потенціал у порівнянні з однорядним висівом? Та які можливості отримує Azurit, працюючи в парі з фронтальним бункером Solitair 23 і висівною комбінацією Compact-Solitair? Про все це в наступних номерах АС.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
05 червня 2020
 05 червня 2020
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
05 червня 2020
 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під керівництвом фахових експертів та менторів.
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під ...
05 червня 2020

Please publish modules in offcanvas position.