Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина IV: висновки

Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина IV: висновки

Ось і настав час підбивати підсумки спільного проекту ТДВ «Терезине» (Білоцерківський р-н, Київська обл.) та компанії Lemken із випробовування технології висіву просапних культур DeltaRow® та сівалки Azurit 9. Яку врожайність у господарстві забезпечила вирощена цим способом кукурудза? Які результати DeltaRow® показала в інших сільгосппідприємствах? І як Azurit 9 пройшла випробування в Україні? Про все докладно — далі.

 

 

Висівний трикутник Lemken…

Навесні поточного року в Україні розпочались випробовування Azurit 9 — першої у пропозиції Lemken сівалки для просапних культур (на сьогодні для кукурудзи та сої). Вона працює за технологією дворядного висіву: відстань між зернинами в кожному рядку подвійного ряду становить 29,6 см, найкоротша відстань у ряду (по діагоналі) — 19,3 см. За такої розкладки рослина отримує 292 см² життєвої площі, коли за однорядного висіву має 172 см². Завдяки цьому кукурудза формує потужнішу кореневу систему та листкову поверхню (зокрема, швидше закриває міжряддя) та формує до 10% та до 15% більшу врожайність зерна й силосу відповідно, ніж за однорядного висіву. Ці дані — результати випробовування DeltaRow® у Західній Європі. А як вона себе показала в Україні?

 

…на Київщині

ТДВ «Терезине» стало першим українським господарством, у якому випробовувалась DeltaRow® та проходила «обкатку» Azurit 9. Нагадаємо, що на полі під кукурудзу було відведено ділянку площею 25 га, на якій 19-20 квітня проведено висів ранньостиглого гібриду в нормі 65 тис./га із внесенням діамофоски (N9 P19 K29) в нормі 100 кг/га. Водночас, на решті поля за відповідний період було посіяно цей же гібрид в аналогічній нормі.

За час вегетації кукурудза, посіяна за DeltaRow®, продемонструвала 3 відмінності до контролю: навесні — поява сходів на 1-2 дні раніше, а влітку — пухкіша коренева система, більша висота та листкова площа рослин.

24 391 78

«Крім того, качани кукурудзи, вирощеної за DeltaRow®, сформували більші зерна (вища маса тисячі), ніж на контролі й були виконані до самого кінця, коли за однорядного висіву — на 90-95%», — каже головний агроном ТДВ «Терезине» Василь Нещенко.

І на контролі, і на досліді кукурудза достигла в той самий час. «25 вересня ми зібрали її з вологістю 14,3%. Кукурудза на контролі забезпечила 90 ц/га, на досліді — 92,07 ц/га (+2,3%), — зазначає він. — Загалом DeltaRow® — непогана технологія. В майбутньому за нею було б цікаво провести досліди з різними нормами висіву кукурудзи, а також оцінити роботу Azurit 9 у комплектації із причіпним бункером та ґрунтообробним знаряддям».

 

Читайте також: Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина І: висів

 

… на Житомирщині

Ефективність Azurit 9 та DeltaRow® досліджувалась і в Житомирському відділенні ТОВ «Сігнет-Центр» (Попільнянський р-н, Житомирська обл.). Зі слів головного агронома відділення Олександра Гапонюка, для досліду було відведено невелику ділянку поля, на якому 5-тий рік вирощувалась кукурудза. Через брак вологи в посівному шарі Azurit 9 закладала насіння на глибину 6 — 6,5 см, але все ж у нормі 80 тис. /га. Водночас, вона вносила діамофос у нормі 200 кг/га.

24 391 79 1«Azurit 9, працюючи на швидкості понад 11 км/год., забезпечила рівномірну розкладку насіння в рядку: 2-3% двійників та 3-4% пропусків — нам сподобалось, — розповідає Олександр Гапонюк. — На дослідній ділянці та контролі ми вирощували один і той самий гібрид. Під час вегетації візуальної різниці між ними помітно не було. Під час збирання кукурудза на досліді забезпечила 127,5 ц/га, на контролі -122,5 ц/га (+3,2%). Загалом Azurit 9 добре сіє і дає результат, тож у перспективі є цікавою для нас».

 

Читайте також:  Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина ІІ: сходи

 

… на Вінниччині

Чергове випробовування новинка Lemken проходила в ФГ «Еліта Ломанюка В.М.» (Немирівський р-н, Вінницька обл.). Як розповів директор Володимир Ломанюк, 8-9 травня на полі, де кукурудза, посіяна за технологією господарства, вже мала 3-4 листочки, відбувся висів того ж самого гібриду за технологією DeltaRow®.

24 391 79 4«Мені сподобалось, як Azurit 9 закладає насіння у ґрунт: добре прикочує, тож зернина забирає навіть мінімальну кількість вологи з ґрунту, — оцінює Володимир Ломанюк. — Через слабенький для такого агрегату трактор, сівалка працювала на швидкості 10 км/год. і при цьому розкладка мене не дуже радувала: сходи з’явились в один час, але з посіяних 80 тис./га зійшло 68 тис./га. Крім того, час від часу перегрівались електродвигуни і доводилось зупиняти роботу».

Зі слів Володимира Миколайовича, на контролі одночасно з висівом закладались рідкі добрива: КАС та N50P8K8, на досліді — Azurit 9 вносила карбамід (N69). Крім того, під час вегетації спостерігалась одна відмінність: на досліді кукурудза сформувала на самій верхівці широке листя, на контролі воно було відсутнє. За рештою показників — однаковий розвиток.

«Я спочатку махнув на цей дослід рукою, але змінив своє ставлення, коли у поле зайшов комбайн, — наголошує Володимир Ломанюк. — Якщо ми збирали кукурудзу на швидкості 4,9 км/год, то заїхавши на дослідну ділянку, одразу пішло навантаження, і ми швидше 2,5 км/год. не могли йти. Причина: на 3,8 т/га вища врожайність, ніж на контролі. Звичайно, більше азотне живлення вплинуло на цей результат, але технологія висіву теж відіграла не останню роль».

 

Читайте також:  Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина ІІІ: формування зерна

 

…загалом в Україні

«Цьогоріч ми зробили демопосіви Azurit 9 у 32-ох господарствах, у 16 областях, — зазначає генеральний директор ТОВ «Лемкен-Україна» Артем Калашнік. — За результатами дослідів, DeltaRow® забезпечило надбавку врожайності в діапазоні від 2 до 12%».

 

Azurit 9: український досвід

З точки зору конструкції, Azurit 9 із міжряддям 70 см (від центру подвійних рядів) цікава 3-ма ключовими особливостями: висів подвійного рядка однією секцією, одночасне закладання сухих добрив і можливість агрегатування з широкою низкою передпосівних ґрунтообробних знарядь (System-Kompaktor, культиватор Kristall 9, дискові борони Heliodor 9 та Rubin 9, ротаційна борона Zirkon), а також дозувальними бункерами для добрив різної ємності (навісний Solitair 23 (1900 л, 250/500 кг/га), причіпний Solitair 25 (3000 л, 500кг/га). Крім того, її можна встановити на висівній комбінації Compact-Solitair 9: замість шини OptiDisc для вузькорядного посіву.

24 391 79 3В Україні випробовувались дві версії: Azurit 9+ Solitair 23 (як у згаданих вище господарствах), а також комбінація Azurit 9+ Solitair 25+ Zirkon.

«2018 року Azurit 9 в обмеженій кількості стала доступною на ринках Західної Європи, а також була направлена для випробовувань у країни Центральної та Східної Європи, — зазначає Артем Калашнік. — Досвід в Україні показав, що електроніка сівалки чутлива до високих температур: за +27-28˚С система давала збій. Після цього, хоч завод і планував 2019 року запустити машину в серію для всього світу, було ухвалено рішення повністю замінити електронну систему і зробити повторний демо-тур у цих же країнах Центральної та Східної Європи. Також українські аграрії часто питались за більш продуктивні варіанти сівалки (Azurit 9 є 8-рядною — ред.). Створення широкозахватних версій — у перспективі, але вже наступного року ми виводимо на ринок Solitair 12 SW із бункером ємністю 5800 л (норма до 500 кг/га — ред.). Завод розуміє потреби нашого ринку, а тому виводить додаткові моделі, які будуть актуальними тут».

 

Висновки

Така українська практика технології DeltaRow® та сівалки Azurit 9. Як бачимо, лише за рахунок іншого способу висіву в наших умовах можна отримати додаткові ц/га. Збереженню дорогоцінного часу під час весняної посівної посприяє можливість поєднання сівалки з ґрунтообробними агрегатами, а продуктивній роботі — робоча швидкість 10-15 км/год та наразі бункери-дозатори значної ємності. 2019 року поліпшена Azurit 9 знову доводитиме свою конкурентоспроможність на вітчизняних полях (і вже не тільки на кукурудзі), відкриваючи нову сторінку історії української практики DeltaRow®.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 15 липня 2020
В рамках програми закупівлі зерна врожаю 2020 року АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» профінансувала українських агровиробників на 328,38 млн грн.
В рамках програми закупівлі зерна врожаю 2020 року АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» профінансувала українських агровиробників на 328,38 млн грн.
15 липня 2020
 15 липня 2020
Відповідно до чинного законодавства України, до 1 січня 2025 року всі власники нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок або їхні спадкоємці повинні оформити право власності на свої паї. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі, тоді вона перейде у комунальну власність територіальної громади.
Відповідно до чинного законодавства України, до 1 січня 2025 року всі власники нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок або їхні спадкоємці повинні оформити право власності на свої паї. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі, тоді вона перейде у комунальну власність ...
15 липня 2020
 15 липня 2020
Перша пробна партія органічної ягоди від кооперативу Big Berry Coop успішно доставлена до ОАЕ, в місто Дубай.
Перша пробна партія органічної ягоди від кооперативу Big Berry Coop успішно доставлена до ОАЕ, в місто Дубай.
15 липня 2020
 15 липня 2020
Станом на 13 липня, посіви цукрових буряків перебувають у фазі змикання міжрядь, активного нарощування листової поверхні та формування кореня.
Станом на 13 липня, посіви цукрових буряків перебувають у фазі змикання міжрядь, активного нарощування листової поверхні та формування кореня.
15 липня 2020
 15 липня 2020
Компанія ALFA Smart Agro вирішила познайомити своїх клієнтів та партнерів із процесом створення інноваційних препаратів – від народження ідеї до перевірки ефективності готового продукту в полі – та запросила агровиробників прожити разом «Один день з ALFA Smаrt Agro».
Компанія ALFA Smart Agro вирішила познайомити своїх клієнтів та партнерів із процесом створення інноваційних препаратів – від народження ідеї до перевірки ефективності готового продукту в полі – та запросила агровиробників прожити разом «Один день з ALFA Smаrt Agro».
15 липня 2020
 15 липня 2020
Через затяжну холодну весну в Українівиник дефіцит тепличних помідорів.
Через затяжну холодну весну в Українівиник дефіцит тепличних помідорів.
15 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.