Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина IV: висновки

Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина IV: висновки

Ось і настав час підбивати підсумки спільного проекту ТДВ «Терезине» (Білоцерківський р-н, Київська обл.) та компанії Lemken із випробовування технології висіву просапних культур DeltaRow® та сівалки Azurit 9. Яку врожайність у господарстві забезпечила вирощена цим способом кукурудза? Які результати DeltaRow® показала в інших сільгосппідприємствах? І як Azurit 9 пройшла випробування в Україні? Про все докладно — далі.

 

 

Висівний трикутник Lemken…

Навесні поточного року в Україні розпочались випробовування Azurit 9 — першої у пропозиції Lemken сівалки для просапних культур (на сьогодні для кукурудзи та сої). Вона працює за технологією дворядного висіву: відстань між зернинами в кожному рядку подвійного ряду становить 29,6 см, найкоротша відстань у ряду (по діагоналі) — 19,3 см. За такої розкладки рослина отримує 292 см² життєвої площі, коли за однорядного висіву має 172 см². Завдяки цьому кукурудза формує потужнішу кореневу систему та листкову поверхню (зокрема, швидше закриває міжряддя) та формує до 10% та до 15% більшу врожайність зерна й силосу відповідно, ніж за однорядного висіву. Ці дані — результати випробовування DeltaRow® у Західній Європі. А як вона себе показала в Україні?

 

…на Київщині

ТДВ «Терезине» стало першим українським господарством, у якому випробовувалась DeltaRow® та проходила «обкатку» Azurit 9. Нагадаємо, що на полі під кукурудзу було відведено ділянку площею 25 га, на якій 19-20 квітня проведено висів ранньостиглого гібриду в нормі 65 тис./га із внесенням діамофоски (N9 P19 K29) в нормі 100 кг/га. Водночас, на решті поля за відповідний період було посіяно цей же гібрид в аналогічній нормі.

За час вегетації кукурудза, посіяна за DeltaRow®, продемонструвала 3 відмінності до контролю: навесні — поява сходів на 1-2 дні раніше, а влітку — пухкіша коренева система, більша висота та листкова площа рослин.

24 391 78

«Крім того, качани кукурудзи, вирощеної за DeltaRow®, сформували більші зерна (вища маса тисячі), ніж на контролі й були виконані до самого кінця, коли за однорядного висіву — на 90-95%», — каже головний агроном ТДВ «Терезине» Василь Нещенко.

І на контролі, і на досліді кукурудза достигла в той самий час. «25 вересня ми зібрали її з вологістю 14,3%. Кукурудза на контролі забезпечила 90 ц/га, на досліді — 92,07 ц/га (+2,3%), — зазначає він. — Загалом DeltaRow® — непогана технологія. В майбутньому за нею було б цікаво провести досліди з різними нормами висіву кукурудзи, а також оцінити роботу Azurit 9 у комплектації із причіпним бункером та ґрунтообробним знаряддям».

 

Читайте також: Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина І: висів

 

… на Житомирщині

Ефективність Azurit 9 та DeltaRow® досліджувалась і в Житомирському відділенні ТОВ «Сігнет-Центр» (Попільнянський р-н, Житомирська обл.). Зі слів головного агронома відділення Олександра Гапонюка, для досліду було відведено невелику ділянку поля, на якому 5-тий рік вирощувалась кукурудза. Через брак вологи в посівному шарі Azurit 9 закладала насіння на глибину 6 — 6,5 см, але все ж у нормі 80 тис. /га. Водночас, вона вносила діамофос у нормі 200 кг/га.

24 391 79 1«Azurit 9, працюючи на швидкості понад 11 км/год., забезпечила рівномірну розкладку насіння в рядку: 2-3% двійників та 3-4% пропусків — нам сподобалось, — розповідає Олександр Гапонюк. — На дослідній ділянці та контролі ми вирощували один і той самий гібрид. Під час вегетації візуальної різниці між ними помітно не було. Під час збирання кукурудза на досліді забезпечила 127,5 ц/га, на контролі -122,5 ц/га (+3,2%). Загалом Azurit 9 добре сіє і дає результат, тож у перспективі є цікавою для нас».

 

Читайте також:  Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина ІІ: сходи

 

… на Вінниччині

Чергове випробовування новинка Lemken проходила в ФГ «Еліта Ломанюка В.М.» (Немирівський р-н, Вінницька обл.). Як розповів директор Володимир Ломанюк, 8-9 травня на полі, де кукурудза, посіяна за технологією господарства, вже мала 3-4 листочки, відбувся висів того ж самого гібриду за технологією DeltaRow®.

24 391 79 4«Мені сподобалось, як Azurit 9 закладає насіння у ґрунт: добре прикочує, тож зернина забирає навіть мінімальну кількість вологи з ґрунту, — оцінює Володимир Ломанюк. — Через слабенький для такого агрегату трактор, сівалка працювала на швидкості 10 км/год. і при цьому розкладка мене не дуже радувала: сходи з’явились в один час, але з посіяних 80 тис./га зійшло 68 тис./га. Крім того, час від часу перегрівались електродвигуни і доводилось зупиняти роботу».

Зі слів Володимира Миколайовича, на контролі одночасно з висівом закладались рідкі добрива: КАС та N50P8K8, на досліді — Azurit 9 вносила карбамід (N69). Крім того, під час вегетації спостерігалась одна відмінність: на досліді кукурудза сформувала на самій верхівці широке листя, на контролі воно було відсутнє. За рештою показників — однаковий розвиток.

«Я спочатку махнув на цей дослід рукою, але змінив своє ставлення, коли у поле зайшов комбайн, — наголошує Володимир Ломанюк. — Якщо ми збирали кукурудзу на швидкості 4,9 км/год, то заїхавши на дослідну ділянку, одразу пішло навантаження, і ми швидше 2,5 км/год. не могли йти. Причина: на 3,8 т/га вища врожайність, ніж на контролі. Звичайно, більше азотне живлення вплинуло на цей результат, але технологія висіву теж відіграла не останню роль».

 

Читайте також:  Висівний трикутник Lemken, або українська практика DeltaRow®. Частина ІІІ: формування зерна

 

…загалом в Україні

«Цьогоріч ми зробили демопосіви Azurit 9 у 32-ох господарствах, у 16 областях, — зазначає генеральний директор ТОВ «Лемкен-Україна» Артем Калашнік. — За результатами дослідів, DeltaRow® забезпечило надбавку врожайності в діапазоні від 2 до 12%».

 

Azurit 9: український досвід

З точки зору конструкції, Azurit 9 із міжряддям 70 см (від центру подвійних рядів) цікава 3-ма ключовими особливостями: висів подвійного рядка однією секцією, одночасне закладання сухих добрив і можливість агрегатування з широкою низкою передпосівних ґрунтообробних знарядь (System-Kompaktor, культиватор Kristall 9, дискові борони Heliodor 9 та Rubin 9, ротаційна борона Zirkon), а також дозувальними бункерами для добрив різної ємності (навісний Solitair 23 (1900 л, 250/500 кг/га), причіпний Solitair 25 (3000 л, 500кг/га). Крім того, її можна встановити на висівній комбінації Compact-Solitair 9: замість шини OptiDisc для вузькорядного посіву.

24 391 79 3В Україні випробовувались дві версії: Azurit 9+ Solitair 23 (як у згаданих вище господарствах), а також комбінація Azurit 9+ Solitair 25+ Zirkon.

«2018 року Azurit 9 в обмеженій кількості стала доступною на ринках Західної Європи, а також була направлена для випробовувань у країни Центральної та Східної Європи, — зазначає Артем Калашнік. — Досвід в Україні показав, що електроніка сівалки чутлива до високих температур: за +27-28˚С система давала збій. Після цього, хоч завод і планував 2019 року запустити машину в серію для всього світу, було ухвалено рішення повністю замінити електронну систему і зробити повторний демо-тур у цих же країнах Центральної та Східної Європи. Також українські аграрії часто питались за більш продуктивні варіанти сівалки (Azurit 9 є 8-рядною — ред.). Створення широкозахватних версій — у перспективі, але вже наступного року ми виводимо на ринок Solitair 12 SW із бункером ємністю 5800 л (норма до 500 кг/га — ред.). Завод розуміє потреби нашого ринку, а тому виводить додаткові моделі, які будуть актуальними тут».

 

Висновки

Така українська практика технології DeltaRow® та сівалки Azurit 9. Як бачимо, лише за рахунок іншого способу висіву в наших умовах можна отримати додаткові ц/га. Збереженню дорогоцінного часу під час весняної посівної посприяє можливість поєднання сівалки з ґрунтообробними агрегатами, а продуктивній роботі — робоча швидкість 10-15 км/год та наразі бункери-дозатори значної ємності. 2019 року поліпшена Azurit 9 знову доводитиме свою конкурентоспроможність на вітчизняних полях (і вже не тільки на кукурудзі), відкриваючи нову сторінку історії української практики DeltaRow®.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 19 березня 2019
Право аграріїв на відшкодування ПДВ при експорті олійних підтвердили у Міністерстві фінансів України.
Право аграріїв на відшкодування ПДВ при експорті олійних підтвердили у Міністерстві фінансів України.
19 березня 2019
 19 березня 2019
CLAAS запускає новий корегувальний супутниковий сигнал під назвою SATCOR. Він буде доступний у всьому світі з двома рівнями точності: SATCOR 5 та SATCOR 15, і підходить практично для усіх сільськогосподарських робіт від буріння до збирання.
CLAAS запускає новий корегувальний супутниковий сигнал під назвою SATCOR. Він буде доступний у всьому світі з двома рівнями точності: SATCOR 5 та SATCOR 15, і підходить практично для усіх сільськогосподарських робіт від буріння до збирання.
19 березня 2019
 19 березня 2019
Основні витрати українські імпортери горіха несуть на закупівлю мигдалю на який припадає близько 40% всього імпорту горіхів у країну.
Основні витрати українські імпортери горіха несуть на закупівлю мигдалю на який припадає близько 40% всього імпорту горіхів у країну.
19 березня 2019
 19 березня 2019
У проекті нового стандарту на пшеницю не враховане питання протруєного зерна, яке штучно забарвлене і не придатне для вживання в харчових цілях та в якості корму для тварин.
У проекті нового стандарту на пшеницю не враховане питання протруєного зерна, яке штучно забарвлене і не придатне для вживання в харчових цілях та в якості корму для тварин.
19 березня 2019
 19 березня 2019
Сезон продажу української редиски вже розпочався. Перші партії продукції з теплиць Закарпаття з’явились на гуртовому ринку ОРСП «Шувар» у Львові ще минулого тижня.
Сезон продажу української редиски вже розпочався. Перші партії продукції з теплиць Закарпаття з’явились на гуртовому ринку ОРСП «Шувар» у Львові ще минулого тижня.
19 березня 2019
 19 березня 2019
ХІI Міжнародний молочний конгрес відбувся нещодавно в Києві. Він зібрав близько 1500 учасників молочного бізнесу, в тому числі 750 представників 265 провідних компаній, ветеринарів, технологів, управлінців і експертів галузі, а також працівників органів державної влади, дипломатичних установ, міжнародних і фінансових організацій.
ХІI Міжнародний молочний конгрес відбувся нещодавно в Києві. Він зібрав близько 1500 учасників молочного бізнесу, в тому числі 750 представників 265 провідних компаній, ветеринарів, технологів, управлінців і експертів галузі, а також працівників органів державної влади, дипломатичних установ, міжнародних і фінансових організацій.
19 березня 2019

Please publish modules in offcanvas position.