Посівна комбінація LEMKEN Циркон 12/600 KA та Солітер 25/600 KA

Посівна комбінація LEMKEN Циркон 12/600 KA та Солітер 25/600 KA

Пневматична сівалка Солітер 25 виглядає досить новою. Тому є привід протестувати її. На згадку приходять ідеальні сходи після неї. Але щоб зробити агрегат ідеальним, компанії LEMKEN слід підтягнути деякі дрібниці.

У 2015 році на Агрітехніці ЛЕМКЕН представила оновлення для добре відомої сівалки Солітер 9. Бункер для насіння, вентилятор та система дозування й розподілу разом із увімкненням технологічних колій та загальним управлінням агрегату вже мають мало спільного з попередньою моделлю.

Враховуючи модульну побудову, сівалку можна комбінувати з агрегатами, що встановлюються як перед бункером, так і позаду нього. Тому для кожного типу ґрунту та технології обробітку знайдеться підходящий один із п’яти ґрунтообробних агрегатів, які у напівнавісному виконанні ЛЕМКЕН маркує літерами «КА»:

  • Ротаційна борона Циркон 12
  • Стерньовий культиватор Кристалл 9
  • Передпосівний культиватор Систем-Компактор
  • Дискова борона Геліодор 9
  • Дискова борона Рубін 9 та 10.


Позаду сівалки встановлюється не тільки її висівний брус, а й сівалка точного висіву Азуріт 9, результати тестування якої у комбінації із Солітер 25 раніше були висвітлені в пресі.

 

9 400 110 1

Не зважаючи на 10 гідровиходів, для складання/розкладання сівалки треба перемикати кран на дишлі

 

Під час посівної кампанії восени 2018 року ми тестували ротаційну борону Циркон 12/600 КА, оснащену трапецієвидним котком. Із трактором вона агрегатувалася за допомогою шарового з’єднання K-80. Серед вимог до трактора були оснащення системою ISOBUS, п’ять пар гідровиходів та вільний злив. У випадку приєднання сівалки Азуріт, який має гідропривід вентилятора, необхідна ще одна (шоста) гідропара. Для трактора Axion 930 це не було проблемою. Щоб компенсувати відсутність однієї гідропари, функції складування комбінації та підняття/опускання висівного бруса керуються 6/2-клапаном на дишлі, що, з нашої точки зору, є не дуже зручним рішенням.

 

9 400 110 2

Позаду бункера тепер є 3-точкова навіска. Центральним гвинтом налаштовується глибина висіву

 

До управління та результатів роботи ротаційної борони зауважень немає. Циркон 12 оснащений двома парами слідорозрихлювачів у вигляді стрілчатих лап, які легко регулюються за висотою на 16 отворах і цілеспрямовано руйнують колію трактора. Ця опція вартістю €1100 повністю себе виправдовує, адже за наявності розрихлювачів бороною можна працювати не так глибоко.

9 400 111 1

Роботу 24 роторів, якими вона обладнана, в нашому оснащенні ми могли зручно регулювати за допомогою гідравліки (опція вартістю близько € 2100). У подальшому вона буде корисною на краях поля, щоб краще розрихлити утоптаний ґрунт. Для наглядного визначення встановленої глибини на гідроциліндрах котка є шкала зі стрілкою, яку було б добре розмістити під іншим кутом для кращого контролю.

 

9 400 111 2

Циркон 12 із трапецієвидним котком добре готує грунт до висіву

 

Борона оснащена вирівнювальним брусом, який закріплений на рамі котка. Тому у разі кожної зміни глибини його не потрібно буде підлаштовувати. Проте базове налаштування зручно відбувається через визнану систему поворотних валів з обох сторін агрегату. Для уникнення утворення горбів між суміжними проходами встановлено бокові пластини, які можна доповнити боковими обмежу­вачами у вигляді сферичних дисків (опція майже €920), завдання яких полягає у зменшенні потоку ґрунту до крайніх роторів.

 

9 400 111 3

Шкала гідравлічного регулювання глибини погано проглядається із сидіння тракториста

 

Головний та бокові редуктори можуть мати різні варіанти оснащення. Тестовий кандидат був обладнаний двошвидкісним редуктором (опція близько 2700 €), що є ідеальним партнером для тракторів до 400 к.с. для зміни напрямку обертання роторів, а відповідно, й агресивності роботи зубів (на захват чи згладжування), обидва бокових редуктори можна «відпустити» і переставити за допомогою тяги на інше положення. З метою захисту від перевантажень бокові редуктори оснащені кулачковою муфтою.

 

9 400 111 4

Наш тестовий кандидат був із міжряддям 15 см та гідравлічним притиском сошника. Сошник OptiDisk якісно висіяв пшеницю, ріпак і траву

 

Шестиметрова ротаційна борона складається із двох триметрових секцій, закріплених по центру на маятнику. Саме це дозволяє їй відмінно копіювати рельєф.

Дуже позитивно вразила робота важкого трапецієвидного котка діаметром 60 см на наших середньо— та важких грунтах. Маючи ребра, які розміщені точно в місцях проходу сошників, коток робить попереднє ущільнення, що позначиться на рівномірних сходах.

 

9 400 111 5

Зручна форма: у бункері об’ємом 3000 л поміщається 2 400 кг насіння пшениці

 

Як і раніше, одним із параметрів доброї роботи є зароблення насіння у ґрунт дводисковим сошником OptiDisk. Налаштування глибини роботи закріплених на паралелограмі сошників відбувається дуже просто на центральній тязі триточкової навіски висівного бруса. Щоправда, тут бракує шкали для того, щоб швидше орієнтуватися серед встановлених параметрів.

 

9 400 111 6

На жаль, під час складання/розкладання завантажувального шнека втрачається насіння

 

Майже за €7200 можна замовити єдину в своєму класі гідравлічну систему притиску сошника із зусиллям до 60 кг, яке зручно регулюється із терміналу управління. Цього було вдосталь для наших умов. Також добре, що тиск сошників є однаковим як для переднього, так і для заднього рядків завдяки точно налаштованій підвісці. Прикочувальні ролики, які є вже в базовій комплектації, за будь-яких умов стабілізують хід сошників та відповідають за надійне зворотне ущільнення.

 

9 400 111 7

Надійна драбинка та зручна поличка для вагів з лівого боку агрегату

 

Тестова сівалка мала міжряддя на 15 см, тобто 40 сошників. Із кроком сошника (відстань між центрами переднього і заднього рядів) у 15,5 см ця висівна балка без забивань працює і по мульчі. Міжряддя 12,5 см також є у товарній лінійці ЛЕМКЕН.

 

9 400 112 1

Для калібровки всіх чотирьох дозаторів достатньо відкрити один клапан

 

Новим є також розмаїття налаштувань шригельної борони, пальці якої закривають по 2 сошники. Нам вдалося протестувати навіть два варіанти штригеля із механічним регулюванням тиску за прибл. €2900 та гідравлічним за €3900, оскільки обидва були встановлені із заводу.

Проте навіть на важких грунтах ми працювали без них. Як показує досвід, це допомогло знизити ризик замулювання, хоча й осінь 2018 року була скупою на дощ. Навіть із невеликою нормою опадів, яких ледь вистачало для проростання та розвитку молодих рослин, на посіяних Солітер 25 полях із ріпаком, травою, тритикале й пшеницею буяли такі сходи, яких ще треба було пошукати.

 

9 400 112 2

Гнучке пластикове відро без проблем поміщається на вагах, що постачаються уже в «базі»

 

Пластиковий бункер для насіння на 3000 л приваблює не тільки елегантним дизайном, а й функціональністю. Також він оснащений зручним балконом (подест) із драбиною, освітленням, крім того, може вміщувати 2400 кг пшениці. Бункер тестової сівалки мав опору на трьох стійках із вмонтованими датчиками ваги, результати яких відображались як на подесті, так і на терміналі. Коштує це «задоволення близько» 3300 €. Але у комбінації із двома датчиками рівня насіння в бункері можна тримати все під контролем.

9 400 112 3

Стабільна конструкція пластикової кришки бункера надійно захищає від води та пилу. За його висоти у 3 м техніка для завантаження посівного матеріалу має бути відповідно розрахована. Вісім щаблів ведуть до подесту, який знаходиться на висоті 2,1м від землі. Тому не рекомендовано підніматися на нього із 50— кілограмовим мішком насіння перед собою — важко і не зручно.

Для наповнення бункера із мішків чи причепа ЛЕМКЕН пропонує шнековий завантажувач вартістю майже €7300. Проте привід шнека, на нашу думку, є слабуватим. У разі заповнення бункера чимало насіння залишається у середині шнека, тому під час його складування у транспортну позицію з нього висипались рештки посівного матеріалу. Тут мало допомагала спеціально продумана для цього заслінка. Так за кожного використання шнека ми втрачали до 14 кг пшениці, що, на нашу думку, забагато!

У передній стінці бункера сівалки вмонтовано вентилятор. Набирає оберти він достатньо швидко, при цьому потребує не так уже й багато оливи — близько 22 л/хв. Навіть за дуже великих норм висіву (чи важких добрив під час сівби кукурудзи) його потужність у подачі повітря є достатньою — від 4000 до 4200 об./хв. У разі висіву ріпаку, звичайно, її зменшують.

 

9 400 113 1

У новому розподільнику насіння верхня гільза закриває виходи на технологічну колію

 

З кожного боку бункера над бризговиками коліс вмонтовано «бардачки» із сірими кришками. Ліворуч зазвичай розміщують цифрові ваги та деякий інструмент. У правому ящику схована бортова електроніка. Щоправда, тут було б краще поставити інший ущільнювач. Бо у щілину, через яку пролетить горобець і виведе там своє потомство, і це не жарт, потрапляє дуже багато пилу.

Дуже вразила система вертикального дозування. Ми були більш ніж задоволені комфортом та точністю цієї техніки! Кожен із чотирьох дозаторів має власний електропривід. Разом із його ввімкненням та вимкненням ми можемо проводити висів посекційно. І це все в базовому оснащенні агрегату.

Залежно від виду насіння, норми висіву та швидкості руху електроніка визначає оптимальний розмір дозувальної камери. Електромотори автоматично змінюють розмір камери та чарунок у вертикальній площині таким чином, що їх оберти сприяють якнайкращому поздовжньому розподілу насіння. У разі сівби дрібнонасінних культур розмір камери зменшується настільки, наскільки це потрібно, щоб подавати таке насіння.

Під час ввімкнення функції калібрування дозувальні барабани автоматично наповнюються посівним матеріалом. Із під центрального бункера виходять шланги дозаторів. Через них під час калібрування зерно висипають до пластикового відра, який йде в комплекті і без проблем поміщається на вищезгаданих вагах.

Спочатку нам здалося, що чотири дозатори видавали більшу норму насіння ріпаку, аніж було задано. Але, дякуючи датчикам рівня у бункері за 730 €, можна було з точністю розсіяти один мішок посівного матеріалу на бажаній площі. Дозатори ідеально справляються навіть із найменшими нормами висіву та мінімальними залишками в бункері. Різниця між заданою і фактичною нормами сівби під час випробовування сягала не більше 2%.

Насіння, що залишилося у бункері, можна вибрати, «викрутивши» його як під час калібрування у відро чи за більших залишків через дві заслінки в нижній частині бункера. Непогано було б мати якийсь приставний рукав для спорожнення бункера, наприклад у бігбеги.

Поперечний розподіл насіння у Солітер 25 також на високому рівні. На пшениці ми отримали коефіцієнт відхилення (КВ) 2,2% і оцінюємо результат як дуже добре. Ріпак показав коефіцієнт 3,6%, а трава — 3,7%, що є задовільно (див. графік «Поперечний розподіл Солітер 25/600 КА»). Звичайно, що сівалка нова, і знос дозувальних механізмів був нульовим, що позитивно вплинуло на результати.

9 400 112 4

Новинкою є дві гільзи в голівці розподільника. Нижня має 10 однорідно розподілених вихідних отворів по кругу, які ведуть до десяти сошників (12 отворів за міжряддя 12,5 см). Верхня гільза має менше виходів на кількість попередньо обраних рядів для технологічної колії, і під час її ввімкнення опускається вниз, замінюючи попередню. Виходи гільзи технологічної колії також розподілені рівномірно на всі 360° для того, щоб стабілізувати поперечний розподіл.

Завдяки індивідуальному приводу висівних барабанів, той, що відповідає за секцію із технологічною колією, крутитиметься повільніше, щоб знизити норму у зв’язку з меншою кількістю рядів. Таким способом ЛЕМКЕН відмовляється від перенаправлення посівмату. За потреби гільзи можна легко змінювати, та і насіннєпроводи за рахунок кріплення на кліпсах між розподільником і сошником здатні також переставлятися. Таким чином, пристосування до ритму технологічної колії та її ширини відбувається швидко і без додаткового інструменту — відчутна перевага, особливо за змінних умов (трактор, колія обприскувача тощо).

Ну й на останок — управління, яке в ЛЕМКЕН тепер зветься MegaDrill. Воно повністю підходить для керування за ISOBUS як через новий комфортний широкодюймовий термінал ССІ-1200 (вартістю 3900 €), так і через S10-монітор наявного трактора CLAAS. Монітор ССІ-1200 цікавий тим, що має достатньо місця, аби вивести на нього управління іншим агрегатом, наприклад сівалкою точного висіву Азуріт 9. У такому випадку термінал трактора був би замалим.

 

9 400 113 2

Висока роздільна здатність та логічне управління: великий термінал CCI-1200 нам дуже сподобався

 

Що нам ще сподобалось:

  • легке налаштування та робота досходових маркерів;
  • маркери сліду закріплені на ротаційній бороні і дійсно допомагають;
  • три регульованих хвилястих диски як слідорозрихлювачі колії Циркона перед проходом сошникового бруса. В транспортному положенні вони знаходяться за 20 см до поверхні, що, на нашу думку, замало;
  • робоче LED-освітлення на бункері керується із терміналу та добре освітлює висівний брус;
  • щодо витрат: уже в базовій комплектації ця комбінація може коштувати близько 111 000 євро. У такому ж оснащенні, як ми мали на випробовуванні, наприклад із трапецієвидним котком, гідравлічним регулюванням глибини, двошвидкісним редуктором на бороні, пневмогальмами, маркерами сліду, віссю із колесами 700/50-22,2, гідравлічним притиском сошників, технологічною колією, гідравлічним управлінням штригельної борони з досходовим маркером, завантажувальним шнеком, контролем насіннєпроводів та терміналом, вартість ССІ-1200 сівалки сягатиме майже 186 000 € (ціна в Німеччині, без ПДВ).

 

Висновок: Солітер 25/600 КА, дійсно, виглядає достатньо універсальним знаряддям. Починаючи з можливості працювати з різними грунтообробними знаряддями і закінчуючи змінним сошниковим брусом, замість якого можна навісити сівалку точного висіву Азуріт 9, ефективність використання Солітер 25 збільшується.

Якби ЛЕМКЕН ще переробив спосіб перемикання між складуванням сівалки та управлінням сошниковим брусом і завантажувальний шнек, то всі перешкоди у комфортному управлінні посівним комплексом відпали б. У найвищому S-класі (ред. «посівному класі») призові місця дістаються системі дозування й розподілу та єдиній у цьому класі гідравлічній системі регулювання тиску сошників.

І хоч ціна на комбінацію Солітер 25/600 КА та Циркон 12/600 КА навіть для європейського ринку є кусючою, все ж сподіваємося не тільки на добрі знижки, а й на результативність втілених в агрегатах технологій.

 

Маттіас КАУПЕРДля мене сошник OptiDisk є найкращим на ринку

9 400 113 3Маттіас Каупер із Турнау займається рослинництвом, а також надає послуги своїми агрегатами. Дев’ять років підряд він використовував Солітер 9 КА. Переконаний у якості цієї техніки, восени 2017 року Мат­тіас вирішив придбати Солітер 25/500 КА, і наразі лічильник показує 970 га. Обидві сівалки мають ширину захвату 5 м і тому добре підходять до його технологічний колій.

Ротаційну борону Маттіас класично використовує після плуга, але третину площі засіває по мульчі. Трактора John Deere 6210R на 240 к.с. вдосталь вистачає для того, щоб тягнути комбінацію, при цьому вся зчіпка залишається достатньо маневреною на невеликих полях. Щоб досягти потрібного зворотного ущільнення, середня швидкість посіву становить 8 км/год.

Як систему дозування, так і сошниковий брус Маттіас оцінює як вдалу еволюцію у посівній техніці. А поперечний розподіл насіння цією сівалкою він вважає достатньо точним і тому поки що не задумується про сівбу зернових за технологією точного висіву. На важких грунтах у Верхній Франконії він успішно користується гідравлічним притиском сошника.

Не задоволений Маттіас Каупер завантажувальним шнеком. Він не до кінця наповнює бункер, іноді заклинює та втрачає багато насіння під час складування/розкладування. Туму поки кращого рішення від ЛЕМКЕН не надійшло, заповнення бункера відбуває­ться із бегбегів. Насіння із мішків, на жаль, доводиться завантажувати через шнек, бо підніматися із ним крутими східцями на тісну платформу (подест) не дуже зручно та безпечно.

Додатково Маттіас хотів би похвалити сервісну службу ЛЕМКЕН, яка оперативно вирішувала всі нагальні проблеми.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 03 липня 2020
З 3 липня Держгеокадастр відновлює роботу пілотного проєкту із запровадження принципу екстериторіальності в державній реєстрації земельних ділянок.
З 3 липня Держгеокадастр відновлює роботу пілотного проєкту із запровадження принципу екстериторіальності в державній реєстрації земельних ділянок.
03 липня 2020
 03 липня 2020
В Україні спільними зусиллями фахівців Інституту садівництва НААН та інноваційної компанії «ФруТек», розпочалось масштабне дослідження перспективних сортів жимолості.
В Україні спільними зусиллями фахівців Інституту садівництва НААН та інноваційної компанії «ФруТек», розпочалось масштабне дослідження перспективних сортів жимолості.
03 липня 2020
 03 липня 2020
Уряд України працює над забезпеченням прозорої простежуваності та об’єктивності даних щодо об’ємів збіжжя на елеваторах. Окрім того планується інтегрувати можливість національної оцінки якісних характеристик зернових та олійних.
Уряд України працює над забезпеченням прозорої простежуваності та об’єктивності даних щодо об’ємів збіжжя на елеваторах. Окрім того планується інтегрувати можливість національної оцінки якісних характеристик зернових та олійних.
03 липня 2020
 03 липня 2020
Національний банк планує працювати зі страховими компаніями в напрямку страхування агровиробників.
Національний банк планує працювати зі страховими компаніями в напрямку страхування агровиробників.
03 липня 2020
 03 липня 2020
Минулого місяця у Одеській області випало майже 600% декадної норми опадів.
Минулого місяця у Одеській області випало майже 600% декадної норми опадів.
03 липня 2020
 03 липня 2020
Хоча середня ціна закупівлі цього тижня не зазнала критичного послаблення (втратила 1,8% проти минулого тижня та склала 43,6 грн за кг), то мінімальна цінова позначка тяжіла до 42 грн за кг.
Хоча середня ціна закупівлі цього тижня не зазнала критичного послаблення (втратила 1,8% проти минулого тижня та склала 43,6 грн за кг), то мінімальна цінова позначка тяжіла до 42 грн за кг.
03 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.