MASSEY FERGUSONCROP TOUR у пошуках оптимального висіву

MASSEY FERGUSONCROP TOUR у пошуках оптимального висіву

Цим матеріалом ми, за підтримки компанії АМАКО, на базі ТОВ «Агро-Регіон», розпочинаємо висвітлення польових можливостей технологій Precision Planting® та вплив якості висіву на врожайність соняшнику й кукурудзи.

Чи багато доходу з гектару з’їдає неякісний висів просапних культур? Наскільки гарну віддачу забезпечує високоточне розміщення насінин на полі? І чи перекриє цей ефект інвестиції у технології точного висіву? Проект Crop Tour, започаткований корпорацією AGCO, дає наочні відповіді на ці питання. Впродовж декількох років Crop Tour відбувається у країнах Північної Америки й Африки, нещодавно проект дістався Європи, зокрема, цьогоріч він на повну потужність запрацював в Україні.

 

Massey Ferguson Crop Tour

Після придбання 2017 року компанії Precision Planting (LLC), яка спеціалізувалась здебільшого на розробці технологій для високоточного висіву, корпорація AGCO суттєво посилила свої можливості на світовому ринку сівалок. Зокрема, в її пропозиції з’явилось рішення, яке сіє просапні культури, в тому числі соняшник, із стабільною витримкою заданої глибини та точністю розкладки насіння 97-99%. Але, якщо порівняти інвестиції у ці технології та ефект, який забезпечить точний висів тієї чи іншої культури, — чи потрібно це?

Для відповіді на ці питання AGCO декілька років тому розпочало в США проект Crop Tour. За нього обиралась низка полів у різних кліматичних зонах країни. Вони розмежовувались на ділянки, на яких досліджувався вплив: притискного зусилля секцій, глибини закладання насіння, сингулярності (відсоток пропусків і двійників) та робочої швидкості на якість висіву. Досліди проводились відкрито, тож кожен зацікавлений сільгоспвиробник мав змогу в будь-який день приїхати на поле та оцінити розвиток рослин. Восени, під час великого Дня поля, зернозбиральний комбайн завершував досліди, красномовно демонструючи врожайність культури на кожній дослідній ділянці.

За аналогічним принципом заходи Crop Tour відбуваються у країнах Африки, ЄС, а з 2018 року — в Україні. Тоді цей проект проходив апробацію на полях Kernel, а цієї весни він стартував у масштабі держави. В Україні Massey Ferguson Crop Tour демонструватиме вплив параметрів висіву на врожайність кукурудзи та соняшнику. Проект відбуватиметься у 6-ти локаціях: на Львівщині (ПАФ «Батько і син», Жидачівський р-н), Хмельниччині (СТОВ «Клепачі», Славутський р-н), Одещині (СТОВ «ІВА», Роздільнян­ський р-н), Київщині (ТОВ «Агро-Регіон», Бориспільський р-н), Полтавщині (ТОВ «Великобагачанське», Великобагачанський р-н) та Харківщині (ТОВ «Агроінвестхолдинг»).

Дослідні поля цих підприємств будуть розділені на 4 ділянки, на яких досліджуватиметься вплив:

  • притискного зусилля секцій (сівалка на швидкості 8 км/год зробить три проходи полем: із притискним зусиллям понад 200 кг/секцію, автоматично регульованим та заниженим на 80%: вага секції 136 кг — 80% = 28 кг);
  • глибини висіву (6 проходів полем із робочою глибиною 1 дюйм (2,54 см), 1,5 дюйма (3,81 см), 2 дюйма (5,08 см), 2,5 дюйма (6,35 см), 3 дюйма (7,62 см), 3,5 дюйма (8,89 см);
  • сингуляції (половина секцій сівалки оснащується спеціальними дисками з додатковими отворами для провокації двійників, та з заклеєними — для пропусків), решта– стандартними;
  • робочої швидкості (2 проходи на 8 та 16 км/год).


При цьому важливо, що кінцеві результати кожної дослідної ділянки на всіх локаціях оцінюватимуться не тільки врожайністю, а й з точки зору економічної ефективності.

 

Головний інструмент Crop Tour

Цей проект втілюється у життя 8-рядною сівалкою Massey Ferguson 9108 VE — тим самим рішенням, яке розкладає насіння соняшнику в борозні з точністю 97-99%. Вражаючі показники, які з площини фантастики в буденну реальність вивели технології Precision Planting®.

 

Розкладка насіння у ряду

Це головне завдання вакуумного висівного апарату vSet® — один із найпростіших, і водночас найбільш незвичних за конструкцією серед інших варіантів на ринку. Найпомітнішою відмінністю vSet® є полімерний висівний диск невеликого діаметру з зубцями по зовнішньому радіусу. Така форма пояснюється способом передачі енергії: зубці диска напрямку взаємодіють із редуктором електромотора vDrive®, завдяки чому досягається значний обертовий момент. AGCO має доволі насичену пропозицію висівних дисків: по 4 тільки для соняшнику та кукурудзи, а також для сої, сорго, нуту, цукрового буряку, ріпаку тощо. Конструкція отворів цих дисків забезпечила має невисоку чутливість до форми та калібру насіння профільної культури. За правильне розміщення зернин в отворах диска відповідає відсікач. Найбільш сучасний варіант складається із двох частин, що притиснуті до диска пружинами: верхня контролює насіння у трьох точках, нижня — у двох. За недопущення пропусків у vSet® відповідає роликовий виштовхувач, який перериває дію вакууму, примусово подаючи зерно до короткої висівної трубки. Її конструкція спроектована таким чином, аби забезпечити мінімальний контакт насіння зі стінками на швидкості висіву до 10 км/год.

 

Індивідуальний сингулятор vSet®

10 401 105 1

 

Висівний апарат vSet®

10 401 105 2

 

Суттєво підняти швидкісну межу дозволяє технологія SpeedTube™, яка була створена для точного висіву кукурудзи та сої на швидкості до 16 км/год. SpeedTube™ — елеватор, що приводиться у дію індивідуальним електромотором, оберти якого синхронізовані з обертами приводу висівного апарату та радаром сівалки. Першими елементами SpeedTube™ є два колеса більшого та меншого діаметру з лопатями, направлені під кутом до напрямку обертання. Ці елементи захоплюють насінини та по одній розміщують їх на лопатках гумової стрічки транспортера. Остання є стійкою до механічних навантажень і має прямий, а не фрикційний привід, що мінімізує проковзування стрічки. SpeedTube™ контролює насіння на всьому шляху від висівного апарату до борозни та закладає його в ґрунт з висоти до 3 см.

 

Технологія для швидкісного висіву кукурудзи та сої SpeedTube™

10 401 106 1

 

Витримка глибини

136-кілограмові висівні секції кріпляться до рами через паралелограмні навіски. Вони можуть бути оснащені пружиною, яка збільшує притискне зусилля до 250 кг на сошник, або гідроциліндром — до 300 кг. Більша частина цієї сили розподіляється площею копіювальних коліс, оснащених балансиром, завдяки чому вони вирівнюють глибину закладання насіння відносно висоти ґрунту з обох боків. Висіву чітко в заданий горизонт сприяє технологія DeltaForce®. За неї секції оснащуються тензометричними датчиками (вимірюють деформацію матеріалу під механічним навантаженням), які фіксують зміни щільності поверхні ґрунту, та контролерами, котрі на основі цих даних збільшують або зменшують притискне зусилля у межах +/- 150 кг.

 

Гідроциліндр системи DeltaForce®

10 401 106 3

 

Тензометричний датчик системи DeltaForce®

10 401 106 4

 

Оптимальні показники

Та «найсмачнішою родзинкою» MF 9108 VE є SmartFirmer® — модуль, який встановлюється на кожній 4-ій секції сівалки за дводисковими сошниками, перед колесами, що закривають борозну. Він оснащений чотирма датчиками, котрі вимірюють поточну температуру, вологість, вміст гумусу та кількість залишків культури-попередника. На основі цієї інформації бортовий комп’ютер SeedSence® 20/20 (керування виключно через цей монітор Precision Planting® покоління ІІ та ІІІ) або видає операторові рекомендації, або самостійно змінює налаштування сівалки: заглиблює секції за браку вологи, зменшує норму на ділянках із низьким рівнем гумусу тощо.

 

Модуль SmartFirmer®

10 401 106 2

 

Загальні характеристики

У базовій комплектації MF 9108 VE оснащена 8-ма полімерними баками для насіння об’ємом по 67 л (105 л — опція) та системами для внесення сухих (4 баки — по 250 л), або рідких (2 баки — по 800 л) добрив. Додатково можна встановити обладнання для внесення інсектициду та мікродобрив. Всі компоненти сівалки базуються на жорсткій рамі шириною 5,7 м. Рами, що складаються, доступні 16-рядної (транспортна ширина 4,5 м) та 24-рядної (3,6 м) моделей.

Для роботи вентилятора MF 9108 VE потребує від 80 к.с. для традиційної та від 120 к.с. для нульової технологій обробітку ґрунту. Від гідравлічної системи вона вимагає 56,7 л/хв. потоку при 138 бар. Сівалка може напряму підключатись до гідравлічної системи трактора, або оснащується автономною системою із насосом, що має привід від ВВП (окрема комплектація), яка компенсує близько 17 л/хв. потоку.

 

У пошуках оптимального висіву

Потенціал MF 9108VE не може не інтригувати. Чи дійсно ця синергія технологічних рішень забезпечить розкладку соняшнику на рівні 97-99%? І чи вартуватиме отриманий ефект інвестицій у ці технології? Відповіді на ці питання на початку осені поставлять комбайни. А до того часу ми на базі ТОВ «Агро-Регіон», за підтримки компанії АМАКО, поетапно висвітлюватимемо польові можливості технологій Precision Planting®, про­ілюструємо вплив параметрів сівби на розвиток кукурудзи та соняшнику і дамо відповіді на головні питання Massey Ferguson Crop Tour.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 липня 2020
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
10 липня 2020
 10 липня 2020
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
10 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.