Порівняння технологій та економіки вирощування органічних та столових яблук в Україні. Де маржа?

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Побутує думка, що органічне садівництво в промислових масштабах – справа марудна та не зовсім вигідна з економічної точки зору. Поза сумнівами, виробництво екологічно чистих плодів та ягід потребує значних зусиль, однак як доводить наш експерт – президент Академії органічного садівництва Ekogarden Валентина Лановенко, воно може приносити високі прибутки.

Побутує думка, що органічне садівництво в промислових масштабах – справа марудна та не зовсім вигідна з економічної точки зору. Поза сумнівами, виробництво екологічно чистих плодів та ягід потребує значних зусиль, однак як доводить наш експерт – президент Академії органічного садівництва Ekogarden Валентина Лановенко, воно може приносити високі прибутки.

Родина Лановенко займається промисловим садівництвом вже майже чверть століття, і за цей час накопичила чималий досвід, якими готова поділитися із читачами Агробізнесу Сьогодні.

- Ми займаємося вирощуванням органічних груш та яблук і наразі проходимо сертифікацію «Органік стандарт», отримавши вже другий необхідний документ. Невдовзі ми плануємо тримати фінальний сертифікат. Я хочу розповісти про особливості вирощування саме органічної продукції, звернувши ключову увагу на економіку такого виробництва.

В Україні вже понад 20 років розвивається інтенсивне садівництво, і вирощуються яблуні та груші та карликових підщепах. Популярність цієї технології у порівнянні із вирощуванням традиційних високорослих дерев зумовлена цілою низкою переваг.

По-перше, врожай з таких дерев можна отримувати вже на 2-3 рік після висаджування. Це дуже важливо, оскільки у високорослому саду вам доведеться чекати принаймні 5-8 років.

По-друге, завдяки щільні густоті розташування дерев можна збирати від 40 до 60 (і більше) тон плодів з 1 га. При цьому кількість саджанців на такій площі може становити від 3 до 6 тисяч дерев.

По-третє, період інтенсивного плодоношення дерев на карликових підщепах може становити у яблунь – понад 20 років, і понад 30 років – у груш.

Про масштаби розвитку інтенсивного садівництва в нашій країні можна скласти враження зі статистичних даних, згідно до яких в Україні було вирощено 1,209 млн тон яблук та 170 тис тон груш. Цікаво, що таке саме співвідношення поміж обсягами вирощування яблунь та груш існує і в Європі – 1 до 6.

На органічні плоди наявна стабільна зацікавленість з боку іноземних переробників продукції. Зокрема, від італійських виробників дитячого харчування. Щороку Україна експортує приблизно 1000 тон таких яблук. Щоправда, поки що ці плоди зібрані у старих насадженнях, де впродовж десятків років не застосовувалися жодні хімічні препарати. За кілограм органічних яблук закордонні покупці готові платити 0,3-0,4 євро, а груш – 1,2-1,8 євро. Як бачимо, виробництво груш є вигіднішим.

Популярним напрямком збуту є також внутрішня переробка з отриманням органічної продукції. Екологічно чисті плоди використовуються для отримання соків прямого віджиму, яблучних концентратів, дитячого харчування, чаїв з плодовою сушиною, меду з плодовою сушиною та інших продуктів. До речі, кілограм яблучної сушини коштує вже 7-8 євро за 1 кг.

Для того, щоб успішно працювати на експортному ринку потрібно мати можливість формувати більш-менш об’ємні партії якісної продукції, пройти органічну сертифікацію та міжнародну сертифікацію щодо безпеки на виробництві. В будь-якому разі бажано створити потужну виробничу базу та отримати необхідні документи.

Ще один важливий момент – правильний вибір ринкової ніші для вашої продукції. Скажімо, є покупці, що спеціалізуються винятково на фруктових чаях чи на соках, тому ви повинні прийняти рішення: на якого споживача ви орієнтуєтеся і які сорти можуть бути найбільш цікавими.

Вигідним напрямком є також реалізація свіжих плодів. Вартість продажу товарних органічних яблук становить 20-25 грн/кг, а груш – понад 30 грн/кг. Втім, остання культура є досить дефіцитною, тому на ринку бракує навіть традиційних груш. Гадаю, що ситуація зміниться, оскільки минулого року в Україні було закладено кілька потужних проектів із вирощування груш.

Наша країна є нетто-імпортером яблук і груш. Скажімо, впродовж трьох перших місяців 2017 року було імпортовано 812 т груш, а експортовано – 155 т. Загалом таке становище є ненормальним, оскільки в більшості регіонів України просто ідеальні грунтово-кліматичні умови для цієї плодової культури, тому її вирощування, враховуючи дефіцит груші на ринку, виглядає вельми перспективною справою. Скажімо, перед Новим роком вартість органічної груші в роздрібному продажу перебувала в межах 61-69 грн/кг, а під кінець зими повинна досягнути 80 грн/кг.

Поговоримо про найпоширеніші в Україні сорти груш, придатні для промислового вирощування в органічних садах. Це передусім найпопулярніший у таких «грушевих» країнах як Бельгія та Голландія сорт Конференція, молдавський сорт Ксенія або ж Ноябрська та англійський сорт Абат Фетель. Вони дають крупні соковиті плоди із відмінною лежкістю. Також це сорт Дельбараю RX (Сніжинка), названий так за соковитий білосніжний м’якуш, зимовий сорт Еріка, схожий на Ноябрський український сорт Яблунівська, який чудово зберігається до весни навіть за звичайних умов. Зверніть увагу і на сорти Конкорд та Улюблена Клаппа. Останній сорт, що погано зберігається, може стати відмінним рішенням для садівників у південних регіонах України, де влітку стабільно тримається висока ціна на грушу.

Тепер підрахуємо витрати на закладку промислового саду площею 10 га.

За кількості дерев із розрахунку 3,5 тисяч одиниць на 1 га нам потрібно буде 35000 саджанців, вартістю 65 гривень за штуку. Разом це становитиме 2,275 млн грн. На систему опор та супутні матеріали – ще 1 млн грн. Система зрошення – 600 тис грн. Транспортні витрати – 150 тис грн. Роботи із закладки саду на площі 10 га – 500 тис грн. Агротехнічні роботи – 1 млн грн. Підготовка ґрунту – 50 тис грн. Разом виходить сума 5,3 млн грн або ж 200 тисяч доларів США. Тобто, в середньому 20 тисяч доларів на 1 га. Ми не враховуємо вартість землі чи оренди.

Своєю чергою одним із найважливіших завдань є система захисту та живлення плодового саду. Порівняємо витрати на неї у традиційному (конвенційному) саду та органічному саду.

Традиційний сад потребуватиме на таку площу 1500 євро на пестициди та 700 євро – на мінеральне живлення. Разом це становитиме 2200 євро.

Органічний сад потребує різнопланової системи захисту. Це застосування біологічних препаратів для захисту, прорідження зав’язі, внесення корисних комах для боротьби зі шкідниками (трихограм, сонечок тощо), біодобрив для живлення (біогумусу та ін.), застосування механічних способів боротьби із бур’янами. Тим не менш, сукупна вартість системи захисту та живлення у цьому випадку не перевищуватиме 1000 євро.

Слід розуміти, що потрібно використовувати винятково ті біопрепарати, які є у реєстрі «Органік Стандарт» або інших сертифікованих організацій. На українському ринку є чимало достойних препаратів вітчизняних виробників, які працюють вже понад 10 років та пропонують продукцію високої якості за прийнятною ціною. В тому числі, і на експорт.

Зверніть увагу, що система захисту органічного саду буде тим дієвішою, чим більше біологічне різноманіття ви зможете забезпечити. Тут повинно бути якомога більше видів різних комах і навіть птахів. Дуже важливо правильно організувати догляд за прикореневою системою дерев. У традиційному саду це поєднання внесення гербіцидів із фрезуванням, при цьому вартість такого догляду перебуває в межах 8 тисяч грн на 1 га.

В органічному саду це питання можна вирішити за допомогою біологічних гербіцидів, фрезування та агроволокна. Останній технологічний прийом є дуже зручним та маловитратним, оскільки вартість придбання агроволокна для забезпечення 1 га обійдеться в 10 тис грн, що за умови 5-річної експлуатації дорівнює 2 тис грн за 1 сезон.

Ще одне питання, яке потрібно врахувати: вибір саджанців для органічного саду. Обовязково слід обирати саме органічні саджанці чи так звані саджанці перехідного періоду. Тобто, або садивний матеріал вирощений безпосередньо в органічному господарстві, або ж у тому, яке перебуває у процесі отримання необхідних сертифікатів. Чому це важливо? Якщо саджанець від самого початку оброблявся біопрепаратами, рослині не потрібно буде перелаштовуватися на нову систему захисту. Натомість традиційні саджанці можуть переживати певний стрес. Прорідження зав’язі та обрізання дерев у традиційному та органічному садах провадяться однаково.

Також у промисловому саду має бути забезпечене достатнє запилення. Рекомендовано мати на 1 га насаджень 3-4 сімей бджіл, джмелів чи осмій. Причому для урізноманітнення біосистеми краще поєднувати бджіл та, наприклад, осмій.

Окремо потрібно сказати про органічну сертифікацію, яка провадиться щороку. Якщо виконувати усі необхідні вимоги, то це досить проста процедура. Її вартість у випадку запрошення вітчизняної компанії є відносно невисокою.

Для прикладу у нашому розсаднику ми притримуємося низки обов’язкових правил для успішної роботи.

Перше – для вирощування кожної нової партії саджанців ми використовуємо винятково «свіжу землю» - раз на 5 років. Впродовж інших сезонів земля відпочиває, і ми висіваємо там сидерати.

Друге – обробіток міжрядь та пристовбурних кругів здійсняється тільки вручну шляхом прополювання. Також це дає змогу закрити вологу в грунті.

Третє – застосовуємо повністю біологічну систему захисту.

Четверте – створено повний цикл вирощування саджанців: підщепа – щеплення – окулянт – 2-річні саджанці. Це дуже важливо, оскільки господарство із повним циклом може гарантувати якість та відповідність сортів. Садивний матеріал не купується «на стороні».

Накопичений досвід дає змогу нам пропонувати повни спектр послуг для закладки та експлуатації плодових садів. Це розробка бізнес-планів, вибір ділянок, проектування саду, закладка та ін. Надзвичайно важливо зробити усе правильно вже на етапі проектування та закладки саду.

1

 15 листопада 2018
Українська аграрна продукція експортується у 190 країн світу, але до кінця року мають відкритися ринки Туреччини та Ізраїлю. 
Українська аграрна продукція експортується у 190 країн світу, але до кінця року мають відкритися ринки Туреччини та Ізраїлю. 
15 листопада 2018
 15 листопада 2018
В Миколаївській області «НПК Амарант», який займається переробкою амаранту, планує побудувати спеціалізований елеватор для амаранту у наступному році.
В Миколаївській області «НПК Амарант», який займається переробкою амаранту, планує побудувати спеціалізований елеватор для амаранту у наступному році.
15 листопада 2018
 15 листопада 2018
Перша конференція «Агрохімія та насіння - 2018» стартувала під сніжинки першого в цьому році снігопаду в столиці. І навіть транспортний колапс не став на заваді успішного проведення заходу. Майже усі дісталися вчасно і встигли насолодитися за ранковою кавою першими зимовими пейзажами з панорамних вікон Гольф-центру на Оболонській набережній.
Перша конференція «Агрохімія та насіння - 2018» стартувала під сніжинки першого в цьому році снігопаду в столиці. І навіть транспортний колапс не став на заваді успішного проведення заходу. Майже усі дісталися вчасно і встигли насолодитися за ранковою кавою першими зимовими пейзажами з панорамних вікон Гольф-центру на Оболонській набережній.
15 листопада 2018
 15 листопада 2018
В Україні через великий попит на іноземні банани пропадають вітчизняні яблука
В Україні через великий попит на іноземні банани пропадають вітчизняні яблука
15 листопада 2018
 15 листопада 2018
Країни Азії, Африки, Європейського Союзу та СНД є основними напрямками для експорту української агропродукції. 
Країни Азії, Африки, Європейського Союзу та СНД є основними напрямками для експорту української агропродукції. 
15 листопада 2018
 15 листопада 2018
На держкомпенсацію претендують садівники, які мають підприємства у Вінницькій, Закарпатській та Львівській областях.
На держкомпенсацію претендують садівники, які мають підприємства у Вінницькій, Закарпатській та Львівській областях.
15 листопада 2018

Please publish modules in offcanvas position.