Банер

Хто зведе зерносховище

Віктор БОРЗНЕНКО, спеціально для «АС»
В Україні нині є чимало підрядників, готових змонтувати елеватор або силос із усім необхідним устаткуванням із якісних імпортних або вітчизняних складових. Є також фінансові інституції, готові надати під цю справу не надто обтяжливий кредит.
В ідеалі задля зменшення втрат потрібно забезпечити власним сучасним зерносховищем кожне сільське господарство, яке має у активі зерновий напрям. Бо в аграрно розвинених країнах до 80% врожаю зберігається саме в його виробника, а не в трейдера чи іншого посередника.

Обладнання треба змонтувати, достосувати до потреб конкретного господарства. Проектувальників і підрядників елеваторного фронту, які, мов із деталей конструктора, можуть змонтувати елеватор із якісних імпортних складових, а також із своїх власних конструкцій, нині чимало. Назвемо лише деякі.

«Агро-Союз» з Дніпропетровська уже більше 10 років займається проектуванням, реконструкцією й будівництвом елеваторів і зерносховищ. Технічно складні, різноманітні по обсягах, вони ефективно працюють у багатьох господарствах України. Як повідомив «Агробізнесу сьогодні» комерційний директор ООО «ПМТО «Агро-Союз» В’ячеслав Плигач, за 10 років компанією зведено 32 елеваторні комплекси середнім об’ємом 31 330 тонн. Протягом 2012 року побудовано 4 елеватора.
 
Будівництво нового елеватора (чи реконструкція старого) – це складне інвестиційно-виробниче завдання не лише для малого чи середнього сільського господарства, а й для крупного агрохолдингу. Така справа потребує багатомільйонних витрат і адекватних підрядників. Й навіть встановлення найменшого модуля-силоса - теж непроста річ.
 
«Агро-Союз» відрізняється тим, що не лише постачає обладнання власного й імпортного виробництва, але й допомагає замовнику розробити загальну концепцію елеватора як бізнесу. Також надає послуги по проектуванню та будівництву. Агрофірма-замовник, таким чином, отримує весь комплекс послуг з «одних рук».
 
Однак є простіше і швидше рішення, ніж елеватор (хоча, можливо, тимчасове, на кілька років) – багатоцільові ангари. «Агро-Союз», крім іншого, виробляє й такі. «Близько 30% всіх куплених ангарів використовуються в господарствах для зберігання зерна, - стверджує пан Плигач. - І дана пропорція змінюється в бік збільшення - ми з Вами знаємо, як гостро стоїть питання із зернозберіганням».
 
Великим попитом дніпропетровські ангари для цілей зернозберігання користуються й за кордоном - в Росії (зокрема, на Сибіру й Далекому Сході) та у Казахстані. З технологічної точки зору немає жодних проблем розміщення в такому ангарі транспортерів та іншого обладнання. Звісно, термін служби ангарних конструкцій менший, ніж у елеваторів.
 
«Агробізнес сьогодні» поцікавився, який максимальний обсяг такого ангару, скільки збіжжя можна у ньому складувати?
 
При зберіганні зерна за умови наявності системи аерації допускається товщина шару до 5 метрів. Якщо такої системи немає, то висота бурта не повинна перевищувати двох метрів. При цьому необхідно періодично перевіряти температуру в буртах і перекидати їх, щоб запобігти можливій появі загоряння. Максимальна ширина ангару - 32 метри. В довжину ж він може бути будь-який, отже, потрібний об’єм може розрахувати сам господар.
 
Такий ангар від «Агросоюзу», зокрема, використовують під зерно у ТОВ «Лист- Ручки». Господарство розташоване у селі Ручки Гадячского району Полтавщини. Його директор Анатолій Олешко розповів нам: «Збудували його минулого року за два дні. Дах не металевий – натяжний (з поліпропілену – Ред.). Тримаємо зараз у цьому ангарі приблизно 550 тон зерна. Умови такі, що може зберігатися й рік».
 
altГрупа підприємств «Зернова Столиця» пропонує елеваторні комплекси «під ключ». Компанію відрізняє інноваційний підхід до розробок не лише технологічного елеваторного обладнання, а й до систем аспірації, так званих «розумних систем обезпилювання». Вони вже багато років підтверджують свою ефективність на елеваторах та високопродуктивних портових терміналах, як на території України, так і за її межами (країн СНД та Молдова). Однією з інноваційних розробок цієї групи компаній є також готові міні-елеваторні комплекси «Зернова Хата», розроблені спеціально для фермерських господарств.
 
Важливо, що компанія співпрацює із великою мережею висококваліфікованих партнерів, таких як: Siemens, Moeller, Schneider Electric, Camozzi, GardenDenver, SEWEurodrive, Motovario, SKF та ін. Інтелектуальним партнером виступає Одеська Національна Академія Харчових технологій, на базі наукових шкіл якої компанією впроваджуються нові розробки в області технологій із збереження якості та транспортування зерна.
 
KMZ Іndustrіes (ПАО «Карловский машинобудівний завод») - український постачальник комплексних рішень для галузі зберігання й обробки зерна. За останні два роки KMZ Іndustrіes реалізував 10 зернокомплексів ємністю 30 000 тонн або вище й ще три елеватори по 100 000 тонн. Підприємство здійснює розробку, проектування, виробництво, монтаж повного спектра встаткування для елеваторної промисловості, навчання персоналу й сервіс. Віддає перевагу устаткуванню з високоякісної оцинкованої сталі виробництва компанії Ruukkі (Фінляндія), що вважається однією з кращих у Європі. Також послуговується імпортними комплектуючими виробництва Італії й Німеччини. Варто підкреслити такий фінансовій момент: KMZ Іndustrіes спільно із банком Credіt Agrіcole пропонують українським аграріям гарні умови фінансування для покупки елеваторного встаткування: ставки кредитування тут лише 7-11% річних у гривні й 1-5% річних у доларах США. Термін позики - до 5 років, перший внесок становить 25% вартості обладнання. Заставою виступає, власне, саме зерносховище. Наприклад, такий кредит уже одержало ПАО «Носівське хлібоприймальне підприємство» (Чернігівська область).
 
Серед тих, хто активно займається спорудженням сховищ для зерна, - білоцерківське підприємство «Деметра». Як повідомили «Агробізнесу сьогодні» у цьому підприємстві, типовим замовником зерносховищ компанії «Деметра» є агрохолдинги, фермери. За 2011 рік компанією було змонтовано 73 ємкості для зберігання зернових культур. Об'єм цих зерносховищ - від 2448 куб. м до 9098 куб. м. У цьому році вже зведено 53 сховища. Ємкості «Деметра» монтує від провідних виробників США компанії Sukup MFG та Brock MFG. Вони виготовлені із високоякісної оцинкованої сталі.
 
Проектуванням ємностей для зберігання збіжжя займається підприємство «ПроектКонтактСервіс», будівельним партнером якого є «СтройСкіф». На його рахунку зерносховище в Арцизі на Одещині (на 100 тис. т), у Прилуках (114 тис. т), у місті Дубно (90 тис. т) та багато інших. Для своїх елеваторів ця компанія постачає устаткування від визнаних в усьому світі компаній-виробників: Petkus, Schmіdt-Zeeger, Prіve, Denіs тощо. Крім того, «ПроектКонтактСервіс» є дилером в Україні компанії Alvan Blanch (Великобританія), що виробляє високоякісні зерносушарки, та офіційним дилером SiouxSteelCompany (США).
 
Зведенням елеваторів займається також група компаній «Украгроком» і «Гермес-Трейдинг». Вони оснащують зерносховища силосами американської компанії GSІ й устаткуванням німецької Schmіdt- Zeeger.
 
ТОВ «Квадрат Индастріз» - ще одна фірма, що спеціалізується на будівництві нових елеваторів і реконструкції сховищ старого покоління у відповідності із сучасними стандартами. Компанія добре знайома з ринком технологічного встаткування, може поставити той-таки Araj, Petkus, Denіs чи що захоче замовник. Але є у них і ексклюзивна пропозиція щодо аксесуарів: «Квадрат Индастріз» є офіційним партнером в Україні японської фірми Yokogawa, яка виробляє усесвітньо відомі контрольно-вимірювальні прилади.
 
Багатопрофільна будівельна компанія ТОВ «Енекс» теж має чималий досвід у будівництві елеваторів, зерносховищ, ангарів. Компанією зведено кілька великих об'єктів з можливістю зберігання зернових до 500 тис. тонн. «Енекс» використовують насамперед шведські силосні сховища Tornum.
 
Як швидко виконується замовлення на зведення зерносховища?
Рекордсменом поки що вважається сільгоспвиробник і трейдер «Нібулон». У селищі Великі Коровинці Чуднівського району Житомирської області він зміг побудувати вже згаданий нами елеваторний комплекс «Тетерів» усього за 2 місяці. Споруда розрахована на одночасне зберігання 76,8 тис. тон зернових і олійних культур.
 
Але це радше приємне виключення. Дилер компанії Petkus Олекандр Зіненко підраховує: два-три тижні йде тільки на виготовлення силосу. «Силос на 5 тис. тон монтується ще близько двох тижнів, - веде далі пан Зіненко. – до того ж якщо ви плануєте елеватор з нуля – треба виготовити проект. Далі слід отримати усі дозволи: від пожежних, газовиків, електриків…. Тоді – залити бетонну основу, й навіть бетон сохнутиме не одну добу». Ясно: той, хто не подбав про засіки заздалегідь, під урожай-2012 вже збудувати щось капітальне не встигне. Але ж навряд чи хтось всерйоз вірить у кінець світу, напророчений на цей рік календарем індіанців майя. Буде й наступний сезон.
 
Що ж до супершвидких і гарячих рішень на поточні жнива, то такі теж є. Крім уже згаданих ангарів, найбільш гнучке (у прямому сенсі) зерносховище, до того ж недороге – це герметичний полімерний рукав, який усе впевненіше входить у аграрну моду. У нього за допомогою машин-беггерів засипають зерно і залишають урожай на якийсь час просто на полі. Але все-таки це зберігання вельми тимчасове, тож про сховища-рукави варто вести мову окремо.
   

Опубліковано в журналі

№17(240) вересень 2012

Cхожі статті

Картонна тара для овочів, фруктів і ягід
Біг-беги – доступна технологія
Зберігання яблук
Зберігаємо часниковий урожай
Зберігання картоплі
Загрози на складах
Технологія без помилок