Image
Image
Image
Image
Image
Image

ТОЧНИЙ ВИСІВ «ПІД КЛЮЧ» —
ДОСВІД «РІН-АГРО»

ТОЧНИЙ ВИСІВ «ПІД КЛЮЧ» —
ДОСВІД «РІН-АГРО»

ТОЧНИЙ ВИСІВ «ПІД КЛЮЧ» —
ДОСВІД «РІН-АГРО»

ТОЧНИЙ ВИСІВ «ПІД КЛЮЧ» —
ДОСВІД «РІН-АГРО»

Коли в ПП «Рін-Агро» (Чаплинський район, Херсонська обл.) постала потреба в точному й високотехнологічному висіві, Ігор Окуненко, голова підприємства, вирішив не купувати нову сівалку, а модернізувати наявну: оснастити її рішеннями Precision Planting®.

ВИХОДЯЧИ НА НОВИЙ РІВЕНЬ

Бізнес Ігоря Окуненка — ПП «Рін-Агро», ПП «Тріел-Агро» та ФГ «Агроман» — розташовано на південному кордоні причорноморських степів — звідси до моря не набіжить і 30 км, а до окупованої АР Крим — не буде й 20 км. Клімат тут непростий для агробізнесу. Головним чином через брак вологи: 200–220 мм на рік, з яких тільки половина — продуктивні.

«Кліматична зона — дуже напружена за вологозабезпеченням, як, мабуть, і вся південна Україна, — без поливу тут перспектив практично немає, — розповідає Ігор Окуненко. — Тому в зрошення інвестували значні суми. Спочатку поставили машини радянського зразка, а згодом почали переходити на американські зрошувальні установки. На сьогодні в обробітку ПП „Рін-Агро”, ПП „Тріел-Агро” та ФГ „Агроман” — 5300 га, на зрошенні — близько 4000 га, із них десь 1500 га це те зрошення, яке ми побудували самі».
Ігор Окуненко, голова "ПП Рін -Агро", "ПП Тріел-Агро" та "ФГ Агроман"
Полив дав змогу розширити сівозміну кукурудзою та соєю, а також зробити наступний крок для розвитку господарства.

«Коли це було богарне землеробство й ми там отримували 5–15 ц того соняшнику, не було сенсу вкладати гроші в передові технології, бо обмежувальний чинник — волога, — зазначає Ігор Окуненко. — Зрошення відкрило нові можливості: ми вийшли на новий рівень землеробства. І тоді постає питання щодо якісного насіння, закладання розрахункових доз добрив і підвищення технологічних вимог до обладнання».
«Рін-Агро», «Тріел-Агро» та ФГ «Агроман» активно впроваджують точні підходи, зокрема практикують роботу за картами-завданнями, інтегрують рішення для керування господарством тощо. Відповідних змін зазнає й технічний парк. Особливо це стосується сівалок для широкорядного висіву.
«Я дивився ролик рекордсмена за врожайністю кукурудзи, і він сказав, що сходи кукурудзи для рекордного врожаю мають з’явитись протягом шести годин. Тобто відлік іде на години — не дні, — наголошує пан Ігор. — Принциповим питанням є отримання дружних сходів. Крім того, на богарі та зрошенні норми висіву в нас можуть відрізнятись удвічі (наприклад, на соняшнику — 72 тис./га проти 40 тис./га відповідно) — наші сівалки не дозволяють її швидко змінить. У нас круглі поливні установки вписано в прямокутні поля — на кутах маємо клапті «богари» різних форм. Відповідно, щоб не було перевитрати насіння, потрібно, щоб сівалка могла вимикати секції та сіяти зі змінними нормами. Тобто постає питання якості висіву. Я думаю, що оснащення нашої сівалки технологіями Precision Planting® все це нам забезпечить. І найголовніше — отримаємо карту якості висіву. Ми порівняємо їх із картами врожайності й зрозуміємо, що саме вплинуло на наш врожай».

АГРОТЮНІНГ ПО-ХЕРСОНСЬКИ:

Базою для вдосконалень стала 16-рядна сівалка John Deere 1745 із механічним приводом висівних апаратів. Модернізацію виконують технічні спеціалісти компанії АМАКО разом із фахівцями Precision Planting.
Сівалка 1745 готова до модернізації

«АМАКО є офіційним дистриб’ютором рішень Precision Planting із 2019 року, — зазначає керівник напряму точного землеробства „АМАКО Україна” Олександр Подолян. — Протягом останніх трьох років ми активно розвиваємо цей напрям. 

Олександр Подолян, керівник напрямку точного землеробства «АМАКО Україна»

На сьогодні в нас працюють вісім спеціалізованих сервісних інженерів і один фахівець, який займається тільки технологіями точного землеробства». Та наразі для всієї сервісної служби АМАКО ми проводимо навчання встановлення технологій Precision Planting і її обслуговування. А це команда з близько 40 професійних інженерів.

ПЕРШІ КРОКИ

ПЕРШІ КРОКИ

ПЕРШІ КРОКИ

Тюнінг сівалки починається з дефектовки та заміни зношених елементів, адже нові рішення є сенс установлювати тільки на справну основну. В цьому разі інженери замінили коромисла, втулки паралелограмів і ще кілька деталей.

Наступним кроком став монтаж Keeton — елементів, що притискають насіння до дна борозни й також можуть використовуватись для подачі рідких добрив. Після цього інженери стали до заміни оригінальних насіннєпроводів на висівні трубки Precision Planting® із датчиками WaveVision.

«Ці датчики точніші й компактніші, як порівняти із заводськими, — пояснює спеціаліст із підтримки продукції Precision Planting® Іван Дайнеко. — Оригінальні датчики підраховують 80 насінин/с і є оптичними: розрізняють насіння за формою. Це робить їх чутливими до пилу та решток рослин, які вони можуть прийняти за насіння.
Іван Дайнеко, спеціаліст із підтримки продукції Precision Planting®
WaveVision — це високочастотний (до 130 шт./с) радіохвильовий датчик, що розпізнає об’єкт не за формою, а за обсягом хвиль, які від нього відбились. Це суттєво зменшує його чутливість до пилу. WaveVision працює з насінням соняшнику, сої, кукурудзи та цукрового буряку. Для контролю висіву дрібнонасінних культур ми пропонуємо датчики HighRay+, які мають втричі більше джерел випромінювання сигналу та працюють із частотою 180 шт./с».
Наступне завдання сервісних спеціалістів Precision Planting — інтеграція тензометричних датчиків Smart-Pin у висівну секцію. Упродовж посівної кампанії вони фіксуватимуть навантаження на опорні колеса. Якщо тиск знижується або зовсім зникає — це означає, що ґрунт переущільнений, вага секції сконцентрувалось на сошнику й глибина посіву не гарантована. На легких ґрунтах дисковий сошник досягає потрібної глибини, але може виникнути інша проблема — надмірний тиск на опорних колесах може спричинити переущільнення стінок борозни, що перешкоджає розвитку кореневої системи. Якщо тиск у заданих межах — усе гаразд, але такий сценарій мало ймовірний за використання оригінальних систем притискного зусилля (механічних або пневматичних).

На основі записаних даних будуть створені карти, які дадуть відповідь на запитання: чи потрібна в умовах господарств «Рін-Агро», «Тріел-Агро» та ФГ «Агроман» система DeltaForce®, що забезпечує витримування заданої глибини, збільшуючи або зменшуючи притискне зусилля на кожну секцію, відповідно до поточної щільності ґрунту?

КЛЮЧОВІ РІШЕННЯ

КЛЮЧОВІ РІШЕННЯ

КЛЮЧОВІ РІШЕННЯ

У той самий час фахівці АМАКО збирають vSet2® та встановлюють їх у горловини нових бункерів Precision Planting.

vSet2® — це висівний апарат вакуумного типу, у якому застосовано полімерні диски невеликого діаметра. Обертова енергія передається до них у доволі незвичний спосіб: зовнішній радіус дисків вкрито зубцями, з якими безпосередньо взаємодіє металева шестерня електромотора vDrive®, розміщеного у верхній лівій частині камери. Порівнюючи з традиційним способом, де диск надівається на вал електродвигуна, варіант Precision Planting потребує приблизно втричі менше потужності.
Висівний апарат vSet2® із електродвигуном vDrive®
«Частота обертання vDrive® регулюється окремим модулем SRM, — розповідає Іван Дайнеко. — Він має вбудований акселерометр, який вимірює пришвидшення кожної секції. Наприклад, коли зросла/зменшилась робоча швидкість, чи коли відбувається обсів поля, й секції на внутрішньому радіусі рухаються повільніше за тих, що на зовнішньому. Акселерометр фіксує швидкість руху секції в конкретний момент, а SRM на основі цих даних регулює частоту обертання висівного диска так, щоб витримати задану норму висіву по кожному ряду».
Висівні диски Precision Planting® для кукурудзи , соняшнику та сої
Для соняшнику Precision Planting пропонує по чотири варіанти висівних дисків. А от чи вони всі знадобляться — питання. Спеціальна форма отворів дисків зменшила «вибагливість» до калібру насіння, а скидач суттєво зменшив ризик появи двійників. З посівом кукурудзи справиться всього один диск!
Новий скидач конотрлює положення насіння на диску в 6-ти точках
«Сингулятор не має жодних регулювань: він повинен завжди бути в коливальному положенні, — зазначає Іван Дайнеко. — Важливо одне, щоб він десь на 1/3 перекривав отвір диску, тоді скидач працюватиме коректно. Нагадаю: якщо дуже багато двійників, потрібно додати тальк-графітну суміш, або зменшити вакуум, а якщо пропуски — просто додати вакуум».

Крім нових висівних апаратів з електроприводами, датчиків навантаження, «банок», висівних трубок із контролерами насіння господарська сівалка також оснащується кількома SmartFirmer®.
Модуль SmartFirmer® вимірює температуру, вологість, однорідність, обсяг органічної речовини, ємність катіонного обміну та чистоту борозни
Це той самий притискач насіння з міцним корпусом Keeton, у який інтегровано датчик, що вимірює показники ґрунту на глибині висіву: температуру, вологість, ємність катіонного обміну, органічну речовину, однорідність і чистоту борозни. На основі цих характеристик оператор може змінити параметри висіву (глибину, норму, швидкість руху, притискне зусилля тощо), або ж бортовий комп’ютер може самостійно регулювати глибину, шукаючи оптимальну вологу (в поєднанні із системою Smart Depth). Для автоматизації процесів треба встановити чотири або більше датчиків SmartFirmer®, Господарська 1745 має тільки 2 SmartFirmer® на 16 рядів — дані від них можуть використовувати для картування властивостей ґрунту.

От такі новації отримала 16-рядна сівалка 1745, яка відтепер керуватиметься із сенсорного монітора 20/20 третього покоління. Ці рішення Precision Planting надали машині нових можливостей, але чи зможе вона сіяти на більшій швидкості?
Сенсорний монітор SeedSence® 2020

«У разі зростання швидкості руху зазвичай знижується якість сівби, — відповідає регіональний менеджер Precision Planting В’ячеслав Третяк, — тому більшість господарств, які не мають переобладнаних сівалок, перестраховуються й тримають швидкість близько 8 км на годину. Якщо сівалка вже обладнана компонентами Precision Planting, оператору (і навіть керівнику господарства) доступна необхідна інформація для ухвалення зважених рішень щодо швидкості сівби. Модуль SRM фіксує вібрацію кожного ряду, датчики WaveVision фіксують розкладання. Якщо сівалка працює на 8 км/год, і монітор 20/20 показує, що все гаразд, — їдьте швидше. Може бути й навпаки, коли для поля й 8 км/год буде забагато. Тобто рішення Precision Planting у господарській сівалці 1745 не дозволять їй всюди сіяти на великих швидкостях, але вони завжди скажуть, із якою максимальною швидкістю можна сіяти в цих конкретних умовах».

ЯК ПОРАХУВАТИ ЕКОНОМІКУ

На думку регіонального менеджера Precision Planting, для коректного підрахунку окупність варто рахувати для кожного елемента окремо. «Якість розкладання — на кукурудзі всього один пропуск на 1/1000 га — це втрата близько 140 кг із гектара, вартістю, на сьогодні 1000 грн. Двійник забере 40% потенціалу, відставання в розвитку на один листок — 50% розміру качана. Коли немає автоматичного вимкнення секцій — це затрати на насіння в середньому 3–5%, але до них треба додати ще й втрату близько 40% урожайності на загущених ділянках, — пояснює В’ячеслав Третяк. — Якщо у вас немає можливості автоматично зменшувати норму висіву, наприклад, на поливному полі з 65 до 35 тис./га, порахуйте, скільки коштує 30 тис./га насіння, що не реалізує свій потенціал. Ми можемо сказати, коли інвестиції в Precision Planting окупляться, але для цього краще починати з попереднього сезону. Ми виїжджаємо з керівником господарства на поля й електронною рулеткою зі спеціальним додатком реєструємо якість сівби його робочою сівалкою — нерівномірності розкладання, відставання в розвитку, кількість двійників і пропусків. Тоді програма показує, який потенціал урожайності культури втрачено через неякісний висів. Залежно від цього ми підраховуємо, як швидко окупляться нові інвестиції за встановлення елементів Precision Planting».
В’ячеслав Третяк, регіональний менеджер Precision Planting®

ВИСНОВКИ

Ігор Окуненко: На скільки ця система дозволить збільшити швидкість висіву?

В’ячеслав Третяк: Швидкість висіву вона не допоможе збільшити.

Ігор Окуненко: Тобто 8 ходили — 8 і будемо ходити?

В’ячеслав Третяк: Не зовсім так. Питання: з якою швидкістю можна рухатися? Зі швидкістю можна рухатися, коли вона не впливає на якість висіву.
В’ячеслав Третяк: Ось у нас стоїть такий модуль, він кріпиться на кожному ряді й від нього вже приєднується електромотор висіву й оцей датчик, про який ми говорили. Модуль ряду він покаже вібрацію ряду. Цей датчик показує розкладання. Подивимося сюди. Ось модуль, тут він чітко показує вібрацію. Потом цей датчик показує розкладання. Так. Це показує плавний хід, цей датчик показує розкладання, а також двійники й пропуски. Якщо ви їдете 8, у вас все нормально, тобто плавний хід нормальний, розкладання нормальна, їдете 9 — все нормально — їдьте 9, їдьте 10. Якщо ґрунт підготовлено погано, ви їдете 8, а воно вже каже, що вібрація — тоді сповільнитися.

Ігор Окуненко: То воно за якимось своїм алгоритмом розуміє, що є залежність між тим, як трусить, і між якістю розкладання. Так? І він рекомендує: ми бачимо раз жовту зону, загорівся екран — ми сповільнилися.

В’ячеслав Третяк: Якщо їдете все зелене — їдете швидше, все зелене — їдете ще швидше. Будь ласка, їдьте.

РЕЗУЛЬТАТИ

РЕЗУЛЬТАТИ

РЕЗУЛЬТАТИ

Тут слід зробити важливу ремарку. За збігом обставин через людський чинник і той факт, що якість талько-графітної суміші, застосовуваної у сівбі, була низькою, якість сівби на цьому полі виявилася на перший погляд незадовільною. Через вологу погоду та низьку температуру (сівба відбувалася в ніч на 1 травня) насінини буквально злипалися, що спричинило огріхи в розкладанні та появу двійників і трійників.
З тим висівали соняшник двома сівалками: моделлю відомого виробника та сівалкою John Deere, дооснащеною обладнанням Precision Planting. Однак детальніший огляд тієї частини поля, яку засіяла John Deere, засвідчив, що на полі не все так погано, як здавалося на перший погляд. Навпаки, технології Precision Planting навіть за таких обставин забезпечили ідеальний висів.

Точне розкладання насіння забезпечило відмінні результати, принаймні на момент оцінки стану посівів соняшнику, що перебувають у фазі 3 листків. Вимірювання здійснювалися за допомогою спеціального інструменту Pogo Stick.

Точне розкладання насіння забезпечило відмінні результати, принаймні на момент оцінки стану посівів соняшнику, що перебувають у фазі 3 листків. Вимірювання здійснювалися за допомогою спеціального інструменту Pogo Stick.

Комплекс технічних засобів Pogo Stick складається з рулетки 30 м, датчика для вимірювання шляху, планшета з програмним забезпеченням і дозволяє автоматизувати визначення сингуляції висіву та густоти стояння сходів рослин. Компанія Precision Planting спеціально створила комплекс Pogo Stiсk для контролю якості сівби переобладнаними сівалками.

Наразі маємо такі цифри: середня сингуляція в районі — 96%. Схожість — 98,6%, тобто ми бачимо, що майже кожна рослинка, яка була посаджена, зійшла, і якість посадки близько — 95%, — розповідає В’ячеслав Третяк.

Тобто поточні результати дають змогу дивитися в майбутнє з оптимізмом, надто ж на фоні стартових прорахунків, спричинених людським чинником. Технології Precision Planting попри все забезпечили оптимальне притискне зусилля, глибину висіву та розкладання насіння. Окрім поточних переваг це дає змогу нагромадити важливу агрономічну інформацію на наступні сезони.

Маючи цю інформацію, проаналізувавши ці всі карти, в майбутньому, на наступний рік, господарство знатиме, що був надлишковий тиск на кожну секцію, і, щоб його зробити правильним або необхідним в автоматичному режимі, оптимальним рішенням буде встановлення системи гідравлічного притискання DeltaForce від компанії Precision Planting, — розповідає фахівець.

Тобто у цьому разі перший досвід застосування розумних рішень Precision Planting можна розглянути, зокрема, і в якості роботи над помилками та визначення слабких і сильних місць технології сівби, заведеної в господарстві. Мірою цього та нагромадження необхідних даних зростатиме ефективність як власне процесу сівби, так і застосування інструментів точного землеробства.

Звісно, що на цьому полі «Рін-Агро» агрономам далі слід довести посіви до збирання врожаю у такому самому чудовому стані. Нам особливо цікаво буде ознайомитися з результатами врожайності на цьому полі, і ми обов’язково розповімо про них в окремому матеріалі.

Дмитро Радіонов