Перспективи вирощування та реалізації ріпаку

/ Економічний гектар / П'ятниця, 01 липня 2016 10:00
О. МАСЛАКканд. економ. наук, керівник
Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету
У новому сезоні прогнозується зменшення обсягів світового та вітчизняного виробництва ріпаку. На це впливали економічні та погодні умови. Як наслідок, виробництво ріпаку в Україні скоротиться щонайменше на четверть. У зв’язку із цим на внутрішньому ринку підвищиться конкуренція між експортерами та переробниками олійного насіння.

 

Прогноз на новий урожай
У поточному році прогнозується суттєве зменшення обсягів виробництва ріпаку. Основними факторами негативного впливу на формування врожаю стали несприятливі погодні умови. Осіння посуха 2015 року вплинула на недосів 20% площ цієї культури, до того ж, ранні осінні заморозки та відсутність снігового покриву на полях у зимовий період призвели до загибелі третини посівів ріпаку. Таким чином, з посіяних озимим ріпаком 655 тис. га в доброму і задовільному стані перебувають близько двох третин площ.
 
У протистоянні погодним умовам аграріям не допомогло навіть імпортне насіння. Згідно з дослідженнями аналітиків ринку, впродовж останніх трьох років посівні площі під ріпаком зменшуються, а частка використання імпортного насіння зростає. Якщо під врожаї 2014–2015 років частка використання імпортного посівного матеріалу при сівбі озимого ріпаку становила близько 30%, то під урожай-2016 — близько 39%. Загалом у 2016 році прогнозується виростити в Україні майже 1,28 млн т ріпаку, що на 26% нижче торішнього показника.
 
Для порівняння: площі збирання ріпаку у 2015 році становили 671 тис. га. Валове виробництво цього насіння дорівнювало 1,7 млн т. При цьому середня урожайність культури досягла рекордного рівня — 25,9 ц/га.
 
Динаміка виробництва ріпаку в Україні
Джерело: Держстатслужба України, 2016 рік
 
В Україні домінує виробництво озимого ріпаку. Його частка у структурі площ до збирання торік становила 97%. Урожайність озимого ріпаку знаходилася на рівні 26,2 ц/га, тоді як ярого (кольза) — 15,9 ц/га. Найбільші площі під озимим ріпаком зосереджені у Хмельницькій (67,8 тис. га), Вінницькій (65 тис. га), Одеській (63,8 тис. га) областях; ярим — Чернігівській (5,6 тис. га), Вінницькій (2,9 тис. га) . Основними виробниками ріпаку є сільськогосподарські підприємства. Так, за підсумками минулого року у великих та середніх господарствах було зібрано понад 98% загального врожаю.
 
Ріпак належить до економічно привабливих культур. Для агропідприємств-виробників ріпаку минулий рік видався успішним. Про це свідчать економічні результати виробничої діяльності. Так, чистий дохід від реалізації ріпаку становив 11,1 млрд грн, що в загальному підсумку забезпечило можливість отримати рентабельність 44%. Для порівняння: попереднього року цей показник становив 29,2%.
 
При вирощуванні ріпаку озимого у новому сезоні загальні господарські витрати на 1 га, згідно з проведеними розрахунками, становитимуть 16,8 тис. грн. За врожайності 35 ц/га собівартість 1 т продукції дорівнюватиме 4,8 тис. грн. При ціні реалізації ріпаку нового врожаю 8,5 тис. грн/т прибуток з 1 га сягатиме майже 13 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 77%. Такий рівень рентабельності дає змогу повернути витрачені на вирощування ріпаку кошти та додатково отримати 0,77 грн на кожну 1 гривню, вкладену у виробництво. Визначальний вплив на економічні показники вирощування та збуту ріпаку в Україні мають загальносвітові тенденції.
 
Світові тенденції
Ріпак належить до провідних сільськогосподарських культур у світі, які є сировиною для виробництва енергетичних ресурсів, зокрема, біодизелю. Зі зростанням цін на нафту у 2012–2013 роках виникала потреба у збільшенні обсягів виробництва біопального з ріпаку. У той період нафта марки Brent коштувала понад $100 за барель, що вплинуло на доведення виробництва та споживання ріпаку у 2013–14 роках до рекордного рівня. Проте наразі ситуація на світовому ринку нафтопродуктів суттєво змінилася.
 
У 2016 році відбулося рекордне за останніх 12 років падіння світових цін на «чорне золото». На Нью-Йоркській товарній біржі ф’ючерси на нафту марки Brent у січні поточного року знизилися до $29 за барель. За прогнозами аналітиків, до кінця 2016 року ця нафта подорожчає до $57 за барель, а середня ціна 2017-го на неї збільшиться до $63 за барель. Поступове подорожчання нафти відбудеться через скорочення видобутку сланцевої нафти в США, а також чисельні негативні фактори впливу на нафтовий ринок, пов’язані з пожежами в Канаді та видобуванням у Нігерії. Тож ситуація на нафтовому ринку не впливатиме на збільшення обсягів виробництва та промислової переробки ріпаку.
 
Динаміка світового виробництва ріпаку
Джерело: USDA, червень, 2016 рік
 
Як наслідок, у новому сезоні обсяги виробництва насіння ріпаку зменшаться. За прогнозами USDA, у 2016–2017 МР виробництво ріпаку становитиме 66,1 млн т, що на 3% менше поточного сезону. Прогнозується зменшення обсягів виробництва цього насіння у країнах ЄС на 1,1%, Канаді — 9,9%, Китаї — 7%. Разом з тим, в Індії виробництво ріпаку зросте на 15,6%, або 0,9 млн т.
 
Очікується, що через зменшення виробництва скоротяться обсяги світового використання ріпаку. Так, світове споживання оцінюють на рівні до 67,5 млн т, що перевищить виробництво. При цьому залишки на кінець 2016–2017 МР знизяться до 3,5 млн т, що найменше за останні дванадцять років.
 
Активність світової торгівлі теж спадатиме. Особливих змін серед постачальників та споживачів на зовнішніх ринках ріпаку не відбудеться. Головним експортером залишиться Канада, а найбільшими імпортерами — Китай, Японія та країни ЄС-27. При цьому очікується зменшення Китаєм зовнішніх закупівель ріпаку з 4,15 млн т у нинішньому сезоні до 3,8 у новому.
 
Цінова ситуація
Упродовж жовтня 2015-травня 2016 року на світових товарних біржах відбувалися незначні коливання цін на насіння ріпаку. Упродовж визначеного періоду на Гамбурзькій біржі ціни з базисом поставки СІF змінювалися у діапазоні від $426 (жовтень, 2014) за 1 т до $394 (березень, 2016). Загалом середні світові ціни 2015–2016 МР на ріпак становили $408 за 1 т, що на 2,2% менше попереднього сезону.
 
На внутрішньому ринку упродовж останніх п’яти років середні ціни на ріпак постійно змінювалися. Якщо у 2011 році ціна реалізації сільгосппідприємствами цього насіння становила 4,1 тис. грн/т, то у 2015-му підвищилася до 7,5 тис., тобто в 1,8 разу. При цьому найнижчий рівень цін був зафіксований у 2013 році, коли середня ціна на ріпак становила 3,1 тис. грн/т.
 
Динаміка світового споживання ріпаку
Джерело: USDA, червень, 2016 рік
 
У 2016 році продовжилася тенденція до подорожчання ріпаку. За п’ять місяців поточного року (січень-травень) агропідприємства реалізували на внутрішньому ринку 26,3 тис. т цього насіння. При цьому середня ціна реалізації становила 9,5 тис. грн/т, що більше ніж на третину перевищує рівень відповідного періоду минулого року.
 
Подорожчання насіння продовжувалося у наступні місяці цього року. Станом на 17 червня 2016 року середні ціни в Україні на насіння ріпаку становили 9,8 тис. грн/т. При цьому вищі ціни сформувалися в Одеській (10,5 тис. грн/т), Тернопільській (10 тис.), Хмельницькій (9,7 тис. грн/т) областях. Своєю чергою, нижче 9 тис. грн/т закуповували це насіння у Рівненській та Чернігівській областях. Порівняно з відповідним періодом минулого року ріпак подорожчав майже на половину. На зростання цін вплинули здебільшого інфляційні процеси, а саме зростання цін на матеріально-технічні ресурси, збільшилися витрати на зберігання та транспортування продукції, а також підвищення попиту на внутрішньому ринку.
 
Перспективи
Істотне зниження врожаю ріпаку може негативно вплинути на обсяги внутрішньої переробки та експорту ріпакової олії, призвівши до дефіциту сировини на внутрішньому ринку. Це може трапитися, якщо попит на ріпак всередині країни і надалі продовжить зростати через нарощування потужностей з внутрішньої переробки цього олійного насіння.
 
Виробництво ріпакової олії в Україні за останні 5 років збільшилося у 30 разів — з 5 тис. до 148 тис. т. Вся вироблена продукція експортується в ЄС, Індію, Китай. Серед європейських держав у 2015 році найбільшим покупцем стала Італія — на неї довелося 32% продажів української ріпакової олії. Крім європейців, цей продукт активно імпортують Китай і Індія — в загальному обсязі українських продажів на них доводиться 32 і 9,3% відповідно.
 
Власники вітчизняних оліє-жирових підприємств планують у перспективі будівництво нових потужностей з переробки ріпаку. Найбільший виробник ріпакової олії в Україні — компанія ViOil — щорічно випускає близько 100 тис. т цього продукту. У планах підприємства будівництво нового заводу на території Чернівецького оліє-жирового комбінату потужністю 1,5 тис. т ріпаку на добу.
 
Україна може скористатися ситуацією на світовому ринку та експортувати або переробити на олію і шрот вирощений урожай. У поточному сезоні на зовнішньому ринку було реалізовано 1,96 млн т ріпаку. Щорічно близько 85% валового виробництва ріпаку продається за межі країни. Експортний потенціал ріпаку в поточному сезоні оцінюється на рівні 1 млн т. Отже, для України вирощування та переробка ріпаку є й залишається одним із перспективних напрямів аграрного бізнесу.

svidome

 17 серпня 2022
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових цін.
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових ...
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
17 серпня 2022

Please publish modules in offcanvas position.