Перспективи вирощування та реалізації ріпаку

/ Економічний гектар / П'ятниця, 01 липня 2016 10:00
О. МАСЛАКканд. економ. наук, керівник
Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету
У новому сезоні прогнозується зменшення обсягів світового та вітчизняного виробництва ріпаку. На це впливали економічні та погодні умови. Як наслідок, виробництво ріпаку в Україні скоротиться щонайменше на четверть. У зв’язку із цим на внутрішньому ринку підвищиться конкуренція між експортерами та переробниками олійного насіння.

 

Прогноз на новий урожай
У поточному році прогнозується суттєве зменшення обсягів виробництва ріпаку. Основними факторами негативного впливу на формування врожаю стали несприятливі погодні умови. Осіння посуха 2015 року вплинула на недосів 20% площ цієї культури, до того ж, ранні осінні заморозки та відсутність снігового покриву на полях у зимовий період призвели до загибелі третини посівів ріпаку. Таким чином, з посіяних озимим ріпаком 655 тис. га в доброму і задовільному стані перебувають близько двох третин площ.
 
У протистоянні погодним умовам аграріям не допомогло навіть імпортне насіння. Згідно з дослідженнями аналітиків ринку, впродовж останніх трьох років посівні площі під ріпаком зменшуються, а частка використання імпортного насіння зростає. Якщо під врожаї 2014–2015 років частка використання імпортного посівного матеріалу при сівбі озимого ріпаку становила близько 30%, то під урожай-2016 — близько 39%. Загалом у 2016 році прогнозується виростити в Україні майже 1,28 млн т ріпаку, що на 26% нижче торішнього показника.
 
Для порівняння: площі збирання ріпаку у 2015 році становили 671 тис. га. Валове виробництво цього насіння дорівнювало 1,7 млн т. При цьому середня урожайність культури досягла рекордного рівня — 25,9 ц/га.
 
Динаміка виробництва ріпаку в Україні
Джерело: Держстатслужба України, 2016 рік
 
В Україні домінує виробництво озимого ріпаку. Його частка у структурі площ до збирання торік становила 97%. Урожайність озимого ріпаку знаходилася на рівні 26,2 ц/га, тоді як ярого (кольза) — 15,9 ц/га. Найбільші площі під озимим ріпаком зосереджені у Хмельницькій (67,8 тис. га), Вінницькій (65 тис. га), Одеській (63,8 тис. га) областях; ярим — Чернігівській (5,6 тис. га), Вінницькій (2,9 тис. га) . Основними виробниками ріпаку є сільськогосподарські підприємства. Так, за підсумками минулого року у великих та середніх господарствах було зібрано понад 98% загального врожаю.
 
Ріпак належить до економічно привабливих культур. Для агропідприємств-виробників ріпаку минулий рік видався успішним. Про це свідчать економічні результати виробничої діяльності. Так, чистий дохід від реалізації ріпаку становив 11,1 млрд грн, що в загальному підсумку забезпечило можливість отримати рентабельність 44%. Для порівняння: попереднього року цей показник становив 29,2%.
 
При вирощуванні ріпаку озимого у новому сезоні загальні господарські витрати на 1 га, згідно з проведеними розрахунками, становитимуть 16,8 тис. грн. За врожайності 35 ц/га собівартість 1 т продукції дорівнюватиме 4,8 тис. грн. При ціні реалізації ріпаку нового врожаю 8,5 тис. грн/т прибуток з 1 га сягатиме майже 13 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 77%. Такий рівень рентабельності дає змогу повернути витрачені на вирощування ріпаку кошти та додатково отримати 0,77 грн на кожну 1 гривню, вкладену у виробництво. Визначальний вплив на економічні показники вирощування та збуту ріпаку в Україні мають загальносвітові тенденції.
 
Світові тенденції
Ріпак належить до провідних сільськогосподарських культур у світі, які є сировиною для виробництва енергетичних ресурсів, зокрема, біодизелю. Зі зростанням цін на нафту у 2012–2013 роках виникала потреба у збільшенні обсягів виробництва біопального з ріпаку. У той період нафта марки Brent коштувала понад $100 за барель, що вплинуло на доведення виробництва та споживання ріпаку у 2013–14 роках до рекордного рівня. Проте наразі ситуація на світовому ринку нафтопродуктів суттєво змінилася.
 
У 2016 році відбулося рекордне за останніх 12 років падіння світових цін на «чорне золото». На Нью-Йоркській товарній біржі ф’ючерси на нафту марки Brent у січні поточного року знизилися до $29 за барель. За прогнозами аналітиків, до кінця 2016 року ця нафта подорожчає до $57 за барель, а середня ціна 2017-го на неї збільшиться до $63 за барель. Поступове подорожчання нафти відбудеться через скорочення видобутку сланцевої нафти в США, а також чисельні негативні фактори впливу на нафтовий ринок, пов’язані з пожежами в Канаді та видобуванням у Нігерії. Тож ситуація на нафтовому ринку не впливатиме на збільшення обсягів виробництва та промислової переробки ріпаку.
 
Динаміка світового виробництва ріпаку
Джерело: USDA, червень, 2016 рік
 
Як наслідок, у новому сезоні обсяги виробництва насіння ріпаку зменшаться. За прогнозами USDA, у 2016–2017 МР виробництво ріпаку становитиме 66,1 млн т, що на 3% менше поточного сезону. Прогнозується зменшення обсягів виробництва цього насіння у країнах ЄС на 1,1%, Канаді — 9,9%, Китаї — 7%. Разом з тим, в Індії виробництво ріпаку зросте на 15,6%, або 0,9 млн т.
 
Очікується, що через зменшення виробництва скоротяться обсяги світового використання ріпаку. Так, світове споживання оцінюють на рівні до 67,5 млн т, що перевищить виробництво. При цьому залишки на кінець 2016–2017 МР знизяться до 3,5 млн т, що найменше за останні дванадцять років.
 
Активність світової торгівлі теж спадатиме. Особливих змін серед постачальників та споживачів на зовнішніх ринках ріпаку не відбудеться. Головним експортером залишиться Канада, а найбільшими імпортерами — Китай, Японія та країни ЄС-27. При цьому очікується зменшення Китаєм зовнішніх закупівель ріпаку з 4,15 млн т у нинішньому сезоні до 3,8 у новому.
 
Цінова ситуація
Упродовж жовтня 2015-травня 2016 року на світових товарних біржах відбувалися незначні коливання цін на насіння ріпаку. Упродовж визначеного періоду на Гамбурзькій біржі ціни з базисом поставки СІF змінювалися у діапазоні від $426 (жовтень, 2014) за 1 т до $394 (березень, 2016). Загалом середні світові ціни 2015–2016 МР на ріпак становили $408 за 1 т, що на 2,2% менше попереднього сезону.
 
На внутрішньому ринку упродовж останніх п’яти років середні ціни на ріпак постійно змінювалися. Якщо у 2011 році ціна реалізації сільгосппідприємствами цього насіння становила 4,1 тис. грн/т, то у 2015-му підвищилася до 7,5 тис., тобто в 1,8 разу. При цьому найнижчий рівень цін був зафіксований у 2013 році, коли середня ціна на ріпак становила 3,1 тис. грн/т.
 
Динаміка світового споживання ріпаку
Джерело: USDA, червень, 2016 рік
 
У 2016 році продовжилася тенденція до подорожчання ріпаку. За п’ять місяців поточного року (січень-травень) агропідприємства реалізували на внутрішньому ринку 26,3 тис. т цього насіння. При цьому середня ціна реалізації становила 9,5 тис. грн/т, що більше ніж на третину перевищує рівень відповідного періоду минулого року.
 
Подорожчання насіння продовжувалося у наступні місяці цього року. Станом на 17 червня 2016 року середні ціни в Україні на насіння ріпаку становили 9,8 тис. грн/т. При цьому вищі ціни сформувалися в Одеській (10,5 тис. грн/т), Тернопільській (10 тис.), Хмельницькій (9,7 тис. грн/т) областях. Своєю чергою, нижче 9 тис. грн/т закуповували це насіння у Рівненській та Чернігівській областях. Порівняно з відповідним періодом минулого року ріпак подорожчав майже на половину. На зростання цін вплинули здебільшого інфляційні процеси, а саме зростання цін на матеріально-технічні ресурси, збільшилися витрати на зберігання та транспортування продукції, а також підвищення попиту на внутрішньому ринку.
 
Перспективи
Істотне зниження врожаю ріпаку може негативно вплинути на обсяги внутрішньої переробки та експорту ріпакової олії, призвівши до дефіциту сировини на внутрішньому ринку. Це може трапитися, якщо попит на ріпак всередині країни і надалі продовжить зростати через нарощування потужностей з внутрішньої переробки цього олійного насіння.
 
Виробництво ріпакової олії в Україні за останні 5 років збільшилося у 30 разів — з 5 тис. до 148 тис. т. Вся вироблена продукція експортується в ЄС, Індію, Китай. Серед європейських держав у 2015 році найбільшим покупцем стала Італія — на неї довелося 32% продажів української ріпакової олії. Крім європейців, цей продукт активно імпортують Китай і Індія — в загальному обсязі українських продажів на них доводиться 32 і 9,3% відповідно.
 
Власники вітчизняних оліє-жирових підприємств планують у перспективі будівництво нових потужностей з переробки ріпаку. Найбільший виробник ріпакової олії в Україні — компанія ViOil — щорічно випускає близько 100 тис. т цього продукту. У планах підприємства будівництво нового заводу на території Чернівецького оліє-жирового комбінату потужністю 1,5 тис. т ріпаку на добу.
 
Україна може скористатися ситуацією на світовому ринку та експортувати або переробити на олію і шрот вирощений урожай. У поточному сезоні на зовнішньому ринку було реалізовано 1,96 млн т ріпаку. Щорічно близько 85% валового виробництва ріпаку продається за межі країни. Експортний потенціал ріпаку в поточному сезоні оцінюється на рівні 1 млн т. Отже, для України вирощування та переробка ріпаку є й залишається одним із перспективних напрямів аграрного бізнесу.

1

 18 жовтня 2019
В Україні майже завершується посівна озимого ріпаку. Аграрії вже засіяли цією культурою більше 1 млн га або 97% до прогнозу.
В Україні майже завершується посівна озимого ріпаку. Аграрії вже засіяли цією культурою більше 1 млн га або 97% до прогнозу.
18 жовтня 2019
 18 жовтня 2019
Впровадження технології сепарування гною дозволило свинокомплексу ТОВ «Рантьє» (Дніпропетровська обл.), що входить до агрокомплексу KSG Agro, майже всемеро скоротити витрати на електроенергію у ході утилізації відходів.
Впровадження технології сепарування гною дозволило свинокомплексу ТОВ «Рантьє» (Дніпропетровська обл.), що входить до агрокомплексу KSG Agro, майже всемеро скоротити витрати на електроенергію у ході утилізації відходів.
18 жовтня 2019
 18 жовтня 2019
Головною причиною для підвищення цін залишається обмежена пропозиція огірка на ринку.
Головною причиною для підвищення цін залишається обмежена пропозиція огірка на ринку.
18 жовтня 2019
 18 жовтня 2019
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради на ранковому засіданні відхилив проект закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради на ранковому засіданні відхилив проект закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».
18 жовтня 2019
 18 жовтня 2019
В місті Бровари Київської області було офіційно відкрито медоварню ТОВ "Медовий спас", на якій виготовлятимуть медовий напій "Сікера".
В місті Бровари Київської області було офіційно відкрито медоварню ТОВ "Медовий спас", на якій виготовлятимуть медовий напій "Сікера".
18 жовтня 2019
 18 жовтня 2019
Українські підприємства, за підсумками 2018/19 маркетингового року, збільшили виробництво соєвої олії на 38%, соєвого шроту – на 35,4%.
Українські підприємства, за підсумками 2018/19 маркетингового року, збільшили виробництво соєвої олії на 38%, соєвого шроту – на 35,4%.
18 жовтня 2019

Please publish modules in offcanvas position.