Привабливий АПК

/ Економічний гектар / П'ятниця, 17 грудня 2010 09:32
Попри політичну і фінансову нестабільність у країні, український агропромисловий комплекс, як і раніше, залишається привабливим для інвесторів. Воно й не дивно: Україна -- все ж таки країна аграрна, і обмежити потенціал нашої сільськогосподарської галузі дуже не просто. Головне -- навчитися ним правильно користуватися.
Для початку трохи статистики. За даними Мінагрополітики, в агропромисловий комплекс України станом на 1 квітня 2010 року, починаючи з 1992-го, було введено $2,563 млрд прямих іноземних інвестицій (6,4% загального обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку країни). З них -- $1788,7 млн вкладено в підприємства харчової і переробної промисловості та $774,3 млн -- у сільськогосподарські.
Водночас, за I квартал нинішнього року в агропромисловому секторі стався відтік іноземного капіталу у розмірі $39,1 млн: $5,4 млн -- у сільському господарстві і $33,7 млн -- у харчовій промисловості.
         Основними інвесторами в АПК України, зокрема у сільське господарство, є: Кіпр ($251,2 млн), Велика Британія ($133,5 млн), Данія ($57,6 млн), Німеччина ($55,4 млн), Польща ($29,3 млн), Австрія ($28,9 млн); серйозні інвестиції у вітчизняну харчову промисловість надійшли з Нідерландів ($591,1 млн), Швеції ($213,6 млн), Кіпру ($235,2 млн), Великої Британії ($131,9 млн), США ($65,3 млн) та Швейцарії ($88,5 млн).
         Тепер перейдемо до державної політики. Не так давно віце-прем'єр-міністр Сергій ТІГІПКО зазначив, що, на його думку, інвестори -- це наше все, і без них буде погано. Тому уряд має враховувати їхні інтереси.
Разом з тим, інший віце-прем'єр-міністр Віктор СЛАУТА переконаний, що інвестиційна місткість агросектору України досить істотна, залучення інвестицій у галузь є вирішальним чинником у розвитку АПК і забезпеченні продовольчої безпеки країни. За його підрахунками, щорічні обсяги кредитування в агропромисловій галузі повинні становити не менш як $6 млрд. Для забезпечення стійкого розвитку АПК у найближчі десятиліття тільки на реалізацію комплексної програми підтримки розвитку АПК потрібно $40 млрд.
         Своєю чергою, міністр аграрної політики України Микола ПРИСЯЖНЮК зауважує, що сільським господарством дедалі більше цікавляться інвестори, інвестиції як джерело фінансування аграрного виробництва є передумовою ефективної діяльності галузі і стабільного забезпечення продовольчої безпеки держави. Міністр вважає, що з кризи, яка охопила всю економіку країни, аграрний сектор повинен вийти оновленим, готовим до реформ і змін.
         Основними завданнями, на думку профільного міністра, є забезпечення правової бази формування сприятливого інноваційно-інвестиційного клімату в аграрному комплексі, розробка наукових основ структурної та інвестиційної політики сприяння залученню прямих іноземних інвестицій в АПК, особливо за допомоги податкового законодавства, визначення основних напрямів з метою розвитку регіонів і зміцнення національного інвестиційного потенціалу в АПК України. При цьому, з його слів, галузь потребує інвестицій у розмірі понад $150 млрд.
Отже, українському АПК є до чого прагнути. І уряд уже почав активно працювати над залученням інвесторів. «Ми вже розробили програми на 2011 рік, які мотивуватимуть і стимулюватимуть залучення інвестицій в агропромисловий комплекс. Це -- здешевлення вартості основних засобів виробництва в цих галузях до 50%, зменшення відсотків по кредитах і, звичайно, це зниження до 30% вартості сільськогосподарської техніки, яка залучатиметься у ці проекти. Загалом це досить великі преференції. І ще один важливий напрям, яким ми мотивуватимемо внутрішні інвестиції і засоби аграріїв -- ми надаватимемо через форму лізингу мініферми, мінісвинарники, які б дали можливість розвиватися малому і середньому бізнесу», -- розповів пан Присяжнюк в інтерв'ю «РБК-Україна».
         Знову таки, за його прогнозами, цьогоріч інвестиції не відставатимуть від торішнього показника. «Прямих іноземних інвестицій нараховується на рівні 20 млрд грн. Плюс IPO буде, я думаю, на рівні 30 млрд грн. Загалом буде понад 60 млрд грн. Динаміка інвестування в АПК досить задовільна», - додав міністр.
         Проте це далеко не все, на що здатні інвестори. За даними Міжнародної фінансової корпорації (IFC), обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну залишається меншим від потенційно можливого насамперед через те, що і потенційні, і наявні інвестори не квапляться з ухваленням рішень про фінансування АПК через несприятливі ділове середовище та інвестиційний клімат і занадто великі витрати на ведення господарської діяльності в Україні.
До того ж у торішньому рейтингу Світового банку, присвяченому веденню бізнесу, Україна посідає 145 місце з-поміж 181 держави за «простотою ведення бізнесу». Цього року Україні вдалося піднятися на три сходинки, проте показник, як і раніше, далекий навіть від задовільного. Обмеження прямих іноземних інвестицій та загальних приватних інвестицій у сільське господарство негативно впливає також і на продуктивність галузі.
         Крім того, в IFC вважають, що з недостатнім обсягом прямих іноземних інвестицій пов'язане і повільне впровадження нових технологій, що також негативно впливає на продуктивність, яка залишається надзвичайно низькою.
Своєю чергою, президент Європейського банку реконструкції і розвитку Томас МІРОВ підкреслив, що ЄБРР зберігає плани з інвестування в економіку України в 2010 році на рівні минулого -- 1,1 млрд євро. При цьому він відзначив, у разі своєчасної реалізації усіх проектів банк може суттєво перевищити цю суму. В АПК України в 2009 році, за даними ЄБРР, банк збільшив інвестиції на 30%. Зокрема, зросла фінансова допомога як виробникам сільськогосподарської продукції, так і реалізаторам. Крім того, банк також приділяє значну увагу розвитку оптового і роздрібного ринків.
Знову ж таки, за прогнозами ЄБРР, протягом найближчих кількох років аграрна галузь лишатиметься для них пріоритетною для інвестування.
         Ще одна впливова рейтингова організація -- Fitch Ratings -- зробила дещо інший прогноз, проаналізувавши діяльність найбільших аграрних компаній України. Згідно з їх підрахунками капіталовкладення в український агропромисловий комплекс у період з 2010 по 2012 роки будуть на рівні $1870 млн. При цьому, за підрахунками експертів організації, велику частину капіталовкладень становитимуть позикові засоби (чисті вступи по боргу і по акціях). «Оскільки цей рік наближається до завершення, то здійснення прогнозу слід очікувати вже з наступного року», -- сказав старший директор споживчого сектору Fitch Ratings Пабло МАТТІНІ.
         Однак це все узагальнення. Тепер перейдемо до більш конкретних речей. Основним показником інвестиційної привабливості кожної окремо взятої компанії є її конкурентоспроможність. Це стосується абсолютно всіх компаній, незалежно від сфери їхньої діяльності. Якщо говорити про аграрні, то, приміром, фахівці «Індекс банку» оцінюють конкурентоспроможність підприємства приблизно за наступними показниками. По-перше, фінансовий стан компанії повинен бути винятково стабільним. По-друге, до уваги береться її прибутковість, а також консолідована звітність. Крім того, перевіряється факт наявності у компанії постійних контрактів на реалізацію продукції великим виробникам. Ну і наприкінці уточнюється наявність виробничих активів у доброму стані, а також сільськогосподарської техніки з терміном експлуатації не більш як 5 років. Якщо всі перераховані показники в нормі, то компанію можна вважати надійною і в неї можна вкладати гроші.
Проте не варто забувати, що існують різні інструменти залучення інвестицій, і схема оцінки кожного з них своя. Вибір інструменту залучення капіталу залежить від стадії розвитку компанії.
         Ще одна деталь. У нашій країні залучення капіталу найчастіше здійснюється за допомогою приватного, а не публічного розміщення акцій. Все-таки до виходу на IPO ще потрібно дорости, а це під силу далеко не кожному. У цьому випадку провідниками капіталу разом із фондами прямих інвестицій -- фінансовими інвесторами -- можуть бути також стратегічні інвестори -- корпорації, що діють в аналогічних, що і об'єкт інвестування, або суміжних сферах бізнесу.
Основна відмінність полягає у цілях інвестування. Метою фінансового інвестора є зростання вартості бізнесу компанії, оскільки він заробляє прибуток за допомогою продажу акцій за збільшеній, у результаті ефективної роботи компанії, вартості. Цілі стратегічних інвесторів принципово інші: зростання обсягу продажу продукції, скорочення витрат або ліквідація потенційного конкурента. При цьому стратегічний інвестор, на відміну від фінансового, може винести центр створення вартості за межі компанії, яку він придбав. Слід також ураховувати, що основними способами придбання бізнесу стратегічними інвесторам є злиття і поглинання.
І якщо говорити про фінансових інвесторів, то власники капіталу, як правило, приймають інвестиційні рішення, керуючись наступними критеріями: наявність працездатної бізнес-моделі і стратегії, що забезпечує високий потенціал зростання, гідний рівень кваліфікації менеджменту, прозорість бізнесу та ймовірність вчасно запобігти негативним тенденціям, а також можливості виходу з бізнесу (продаж акцій через 4-7 років за істотно вищою ціною).
Далі. Основними формами здійснення прямих іноземних інвестицій в АПК України є створення спільних або власних дочірніх підприємств. Ще один варіант: укладання ліцензійних угод із вітчизняними господарствами, згідно з якими останні набувають право на використання нової технології виробництва товару. Варіації на ту ж тему -- придбання неконтрольних пакетів акцій вітчизняних підприємств -- емітентів (портфельні іноземні інвестиції), або купівля контрольних пакетів акцій у вітчизняних підприємств (пряма купівля, у процесі приватизації, обміну боргів на акції тощо). Суть зрозуміла. Форма у кожному конкретному випадку підбирається індивідуально.
 
Євгенія МАЗУР, оглядач ринків

 

 21 квітня 2024
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
21 квітня 2024
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.