Чи є перспективи органічного виробництва в Україні?

Чи є перспективи органічного виробництва в Україні?

/ Агрономія Сьогодні / Субота, 28 липня 2018 12:34

Традиційно під органічним виробництвом у сільському господарстві розуміють повну відмову від застосування ГМО, антибіотиків, хімікатів та мінеральних добрив, та чи можливо воно за умов незбалансованості рослинництва і тваринництва?

Україна за своїм природно-кліматичним та ґрунтовим потенціалом має унікальну можливість зайняти одне з провідних місць серед виробників органічної продукції. Враховуючи навіть те, що органічне виробництво (так складалась історія) було притаманним українському селянству, адже ще якихось сто із гаком років тому в Україні все господарювання було органічним, а у Європу з Чилі вітрильниками возили селітру. Проте, за даними Міжнародної Федерації органічного сільськогосподарського руху в Україні, станом на початок позаминулого року було лише 178 сертифікованих органічних господарства загальною площею у 403,0 тис. га. І це в Україні, яка за обсягами сільськогосподарських угідь найбільша у Європі. Натомість у країнах Європейського союзу площі, задіяні під органічне агровиробництво у 2015 році (враховуючи стабільну ситуацію у ЄС, Євростат більшість обстежень проводить раз на кілька років) становили 11,1 млн га і мають тенденцію до зростання. Так, за період із 2010 по 2015 роки ці площі збільшилися на 21%. В окремих країнах Європи (Німеччина, Данія) запроваджуються досить жорсткі обмеження щодо обсягів внесення мінеральних добрив, які навіть зазнають певної критики від фермерів.

Таке відставання України в органічному агровиробництві має певні причини. Ситуація, що сьогодні склалася, є значною мірою розвитком українського агросектору в останні чверть століття, коли в економіці держави відбувались кардинальні і часом болючі перетворення. Саме на цей період на Заході припало стрімке зацікавлення органічним землеробством.

Тож коли говорять про зростання економічного значення агросектору і його експортного потенціалу, передусім мають на увазі продукцію рослинництва та ті кошти, що галузь приносить. А це мається на увазі пшениця, фуражна кукурудза, ячмінь тощо, у той же час за останні чверть століття тваринництво зменшило обсяги виробництва у рази. Ту кукурудзу, яку так активно колись вводив Микита Хрущов, сьогодні їдять не наші бички і корови, а вона становить істотну частину агроекспорту.

 

Структурні зміни

За останні 25 років сільське господарство України зазнало істотних змін. Напевно, одним з основних була зміна в структурі товарної продукції. Валова продукція рослинництва позаминулого року сягала 133% до рівня 1990-го, а тваринництва — 52,6% (без урахування окупованого Криму).

Скорочення обсягів тваринницької галузі і нарощування рослинництва були викликані низкою причин і передусім ситуацією на ринках збуту та орієнтацією великих виробників, перш за все агрохолдингів на «експортні» ринки. Хоча останніми роками агросектор і вийшов на першу позицію за обсягами експорту, проте 90% її становить продукція рослинництва, і тільки 10% припадає на тваринництво.

Середні витрати на мінеральні добрива у виробництві однієї тонни зернових в 2016 році становили: для пшениці — 26% від загальних витрат, ячменю — 23%, кукурудзи — 18%.

Рекордні врожаї останніх років значною мірою обумовлені зростанням застосування мінеральних добрив. Однак стверджувати, що збільшення випуску продукції рослинництва пояснювати тільки за рахунок розширення удобрених площ, швидше за все, буде некоректним, хоча б тому, що в 1990 році удобрених мінеральними добривами ґрунтів було 83% (у 2016 — 87%, у 2015 — 80%), а удобрених органічними — 17,9% (у 2016-му — 2,6).

Зменшення обсягів використання органічних добрив на користь мінеральних значною мірою було викликане занепадом тваринництва. А це, своєю чергою, призвело до не завжди потрібних змін у сівозміни (відмова у зв’язку з незатребуваністю від кормових культур тощо), що більш витратно для рослинництва, позаяк потрібно додатковий ресурс для придбання мінеральних добрив.

 

03 370 50 2

 

Основними виробниками продукції тваринництва (без птахівництва) стали малі та середні виробники, а також господарства населення, передусім орієнтовані на внутрішній ринок (принаймні у м’ясному сегменті).

Для прикладу: господарство у Черкаській області при площі угідь 1000 га утримує 800 голів ВРХ, що дає можливість щорічно вивозити на поля 10 тис. т перегною. Це, з одного боку, дає певний економічний зиск — відбувається істотна економія на мінеральних добривах, а з іншого — вирощування кормових трав є «зеленими добривами» під посіви соняшнику та пшениці.

Частка господарств населення у тваринництві є дуже високою, і саме завдяки цьому не відбулося більш сильного падіння галузі. Річ у тім, що основним напрямом у розведенні ВРХ населенням було (і є) молочне скотарство, відгодівля на м’ясо — необхідно-додатковим, другорядним. У сільськогосподарських підприємствах у поголів’я ВРХ корови становлять від 32% до 40% в останні роки (найнижчий показник — 29% у 1990-му). У господарствах населення частка корів, як правило, більш стабільна і становить останнім часом 63–69%, найбільший відсоток спостерігався у 1960 і 2000 роках: 76% і 70% відповідно.

Вирощування ВРХ в одно­осібних господарствах ще не зовсім зійшов нанівець, як раз за рахунок молочного напряму (кількість корів у населення в 2015 році сягала 79% від рівня 1990-го і 55% — в 1970). Основною проблемою стала невідповідність витрат на утримання (передусім через скорочення природної кормової бази та зростання цін на фураж).

Таким чином, виходить, що невеликі виробники мають кращу «сировинну базу» органічних добрив, ніж великі господарства, орієнтовані в основному на олійні та зернові.

У порівнянні з 1990 роком обсяги внесення органічних добрив значно скоротилися як за розмірами удобрених площ, так і в кількості внесених добрив. Може саме ця тенденція (яка налічує багато десятиліть) і пояснює заяву директора ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені Соколовського» Святослава Балюка на парламентських слуханнях про те, що за останні 130 років чорноземи в Україні втратили 30–40% гумусу, тому вже перейшли в розряд ґрунтів із середньою родючістю?

 

А як у Європі?

Сектор органічних добрив протягом декількох століть залишався дуже традиційною регіональною діяльністю, однак прагнення до більш стабільного сільського господарства призвело до зміни уподобань на користь органічних добрив замість неорганічних (мінеральних, EUROSTAT використовує термін «неорганічні»). Для ЄС в цілому основним джерелом надходження азоту в орні землі є неорганічні добрива, а гній займає лише друге місце. У той же час говорити про європейський досвід використання добрив у цілому досить складно, оскільки не у всіх країнах Південно-Східної та Східної Європи проводиться збір інформації про такі органічні добрива, як компост, гній і кісткове борошно, а EUROSTAT збирає лише загальну для більшості країн-членів інформацію.

Однак ситуація у різних країнах досить відмінна. Наприклад, у Данії, Німеччині, Греції, Франції, Люксембурзі, Фінляндії і Швеції на початку 2000-х років неорганічні добрива становили 50% і більше від загального обсягу азотних. У той же час в Бельгії і Нідерландах на гній великої рогатої худоби припадало понад 50% азотних добрив.

Треба зауважити, що в Європі зовсім інший підхід до обліку застосування органічних добрив: їх вважають точно так, як і мінеральні — за вмістом активних речовин.

Україна за площею сільгоспугідь перевершує всі європейські країни, проте за поголів’ям ВРХ, дев’ять країн — Франція, Туреччина, Німеччина, Великобританія, Ірландія, Іспанія, Італія, Польща та Нідерланди — мають більші «стада». За кількістю свиней нашу країна обходять Іспанія, Німеччина, Франція, Данія, Нідерланди, Польща та Італія.

Свого часу міністр АПК Тарас Кутовий назвав сільське господарство Данії (за площею як півтори Київської області, проте потужніша за обсягами тваринництва) «найефективнішим» (із цим можна дещо і погодитися). Так може рецепт у розумному поєднанні рослинництва і тваринництва? Без надмірної концентрації у великих комплексах, щоб не створювати інших екологічних загроз, їсти природну їжу та економити на мінеральних добривах.

Костянтин РЄПІН, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

svidome

 26 листопада 2021
Станом на 25 листопада українські аграрії завершили збирання гречки, яку обмолочено на площі 84,2 тис. га намолочено 110 тис. тонн зерна при урожайності 13 ц/га. Найвища її урожайність на Київщині – 17,1 ц/га.
Станом на 25 листопада українські аграрії завершили збирання гречки, яку обмолочено на площі 84,2 тис. га намолочено 110 тис. тонн зерна при урожайності 13 ц/га. Найвища її урожайність на Київщині – 17,1 ц/га.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
Державне солевидобувне підприємство «Артемсіль» звернулося до Міністерства інфраструктури України з приводу вирішення питання щодо забезпечення підприємства достатньою кількістю вагонів та встановлення більш низької вартості перевезення вантажів.
Державне солевидобувне підприємство «Артемсіль» звернулося до Міністерства інфраструктури України з приводу вирішення питання щодо забезпечення підприємства достатньою кількістю вагонів та встановлення більш низької вартості перевезення вантажів.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
Ідеальна суцільна робота: подрібнення, зрізання та змішування, а за вибором — ще й зворотне ущільнення. Новий 6-рядний культиватор Cobra від AMAZONE вирізняється універсальністю в роботі. Машина створена з шириною захвату 6 м і 7 м.
Ідеальна суцільна робота: подрібнення, зрізання та змішування, а за вибором — ще й зворотне ущільнення. Новий 6-рядний культиватор Cobra від AMAZONE вирізняється універсальністю в роботі. Машина створена з шириною захвату 6 м і 7 м.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
Корейські фахівці провели інспектування українських підприємств – виробників харчових продуктів, зацікавлених у експорті м’яса птиці та продуктів з нього на територію Республіки Корея.
Корейські фахівці провели інспектування українських підприємств – виробників харчових продуктів, зацікавлених у експорті м’яса птиці та продуктів з нього на територію Республіки Корея.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
У Вінницькій області 29 суб’єктів господарювання отримають субсидії з розрахунку на одиницю оброблювальних угідь за вирощування гречки.
У Вінницькій області 29 суб’єктів господарювання отримають субсидії з розрахунку на одиницю оброблювальних угідь за вирощування гречки.
26 листопада 2021
 26 листопада 2021
На початку третьої декади листопада більшість товарних партій живця реалізовували по 46-47 грн/кг, тож середьноринкова позначка підвищилася на 5% проти минулотижневої – до 46,8 грн/кг.
На початку третьої декади листопада більшість товарних партій живця реалізовували по 46-47 грн/кг, тож середьноринкова позначка підвищилася на 5% проти минулотижневої – до 46,8 грн/кг.
26 листопада 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

1636028604

Please publish modules in offcanvas position.