soniashnyk

Вирощування картоплі в руках аматорів

Вирощування картоплі в руках аматорів

/ Економічний гектар / Середа, 05 червня 2019 12:45

Виробництво картоплі в Україні зосереджено переважно в руках приватних господарів, а не професійних фермерів. Тому впроваджувати новітні технології вирощування, розвивати сучасні сорти іноземної селекції досить складно. А отже, і пробитися на іноземні ринки на правах експортера теж не легко.

Варто сказати, що в нашій країні картопля займає почесне третє місце після пшениці та кукурудзи. Головні причини слабкого розвитку її насінництва — це висока собівартість виробництва, низька комерційна привабливість, нестабільність збуту і низька продуктивність. Торік, нарешті, відбулися позитивні зміни в експортній динаміці. Так, вітчизняні виробники картоплі звернулися до представників Держспоживслужби, які допомогли створити механізм експорту до країн Митного союзу шляхом встановлення вільних ділянок. Якщо минулого року наважилися на такий крок лише деякі господарства, то цього їх буде набагато більше. Виробники готові працювати за європейськими нормами та сертифікувати великі ділянки, на яких вирощують бульбу. Мають на меті не лише експортувати, але й гідно пересувати картоплю в межах України, доводячи, що її якість заслуговує на увагу та повагу.

За словами виконавчого директора Української Асоціації Виробників Картоплі Оксани Руженкової, минулий рік показав позитивну динаміку за останні роки стагнації, пов’язаної з обмеженнями експорту на російський ринок. Вперше імпорт української картоплі зацікавив трейдерів із європейських країн. Виробничі площі виробники мають намір передусім засадити власним насінням. Нинішнього року уже зросла кількість господарств, які виявили намір встановити ділянки, вільні від карантинних організмів: 14 агроформувань проти 9 у 2018-му.

Як повідомили у Департаменті землеробства Мінагрополітики, торік української картоплі було експортовано 22,2 тис. т. Це рекордний показник, бо в попередні роки ця цифра була на рівні 14-15 тис. т. Здебільшого продавали в Молдову, Білорусь, Грузію, Азербайджан та навіть Австрію.

5,8 тис. т бульби імпортували в Україну і з інших країн. Переважно з Єгипту, Нідерландів, Німеччини, Азербайджану, Польщі, Ізраїлю та Франції. Мова йде про продуктову та насіннєву картоплю. Фонд споживання за останні роки стабільний і становить 6,5-7 млн т. На переробку та корм худобі пішло
10 млн т. На посадку витратили приблизно 6 млн т.

9 400 44

 

Споживання картоплі

Хоча й не суттєво, але виробництво картоплі в Україні зростає, натомість його споживання зменшується, оприлюднює результати дослідження компанії Клеффман Групп «Перспективи розвитку галузі переробки картоплі» Оксана Антонова. Привабливими для нарощування експорту картоплі наразі є країни Африки та Азії.

 

Переробка картоплі в Україні та перспективи

9 400 46«У 2013 році обсяг товаро­обігу картоплі досягнув рекордного показника у 131 млн дол. В наступні роки відбулося значне падіння, а далі намітилася невелика тенденція до зростання: він виріс на 9% в 2017 р. в порівнянні з попереднім 2016-м, сягнувши 35 млн», — повідомила Оксана Антонова (Клеффманн Груп).

Свіжа картопля українського виробництва успішно продається сьогодні в роздрібних торгових мережах України. Мешканці міст почали купували її не лише на базарах або з рук, але і в супермаркетах. Натомість картопля фрі наразі — не дуже розвинутий сегмент на споживчому ринку України, що пов’язано з відсутністю «культури» домашнього споживання. У роздрібних мережах цей сегмент представлений обмеженим набором торгових марок, переважно іноземного походження.

Натомість, додала експерт, картопляні чіпси — розвинена продуктова категорія в Україні. На ринку представлені як іноземні торгові марки (ТМ Lay’s), що імпортуються, так і продукція українського виробництва (ТМ Люкс).

«Картопляне пюре — так само популярний продукт, проте потужності для локального виробництва сухого картопляного пюре в Україні наразі дуже обмежені у зв’язку з високою собівартістю вітчизняного виробництва і не конкуренто високими цінами на кінцевий продукт.

Також пані Антонова наголосила, що галузь виробництва картопляного крохмалю нестримно розвивається. До слова, цьому посприяв запуск найбільшого в Східній Європі заводу з виробництва крохмалю минулого року — ще одного підприємства «Вимал». Зараз Україна є імпортером значного об’єму цього продукту, проте з часом ситуація може змінитися. Новий завод приймає картоплю із будь-яким вмістом крохмалю і за різною ціною. Це дасть додаткову можливість господарствам збувати надлишки врожаю, а переробникам — відходи виробництва на крохмальний завод. З її слів, нині український крохмаль з успіхом експортується у країни Азії та Африки. Паралельно виробники працюють над можливістю виходу на європейські ринки й отриманням відповідної сертифікації.

 

Вирощування картоплі: нідерландський досвід

Про нідерландський досвід виробництва картоплі за несприятливих умов та прибутковість цього бізнесу розповів Jaap de Zeeuw, фермер, виробник картоплі Gebr De Zeeuw (Еммелорд, Нідерланди).

На ведення господарства у нього відведено 450 га власної землі, 150 га орендованої, працює 3 члени команди. Господарство має дві локації — Нагеле та Еммелорд. Торік висадили 215 гa картоплі, 85 гa цибулі, 85 гa моркви та посіяно 215 гa пшениці. Фермер має власну механізацію для вирощування культур та свої площі для зберігання продукції.

Для того що зібрати гарний урожай картоплі, за словами нідерландського фермера, потрібно: якісний посівний матеріал; сівозміна повинна відбуватися кожні 3 роки; потрібно виділяти дослідницькі ділянки, а також аналізувати листя під час вирощування.

Як розповів Jaap de Zeeuw, земля, на якій ростиме картопля, має містити достатньо органічних речовин, тому передбачається використання органіки. За культивування саме цієї культури фермер використовує невеликі картоплезбиральні комбайни, при цьому самоскид на полі відсутній.

kartoplya 4

Попередниками бульби в сівозміні мають бути зернові культури. Зі слів фермера, під час її вирощування з посівним матеріалом працюють висококваліфіковані працівники, передбачається обробка перед висадкою, садять за один підхід та включають використання органічних добрив.

Обов’язково картоплю обробляє у період росту. Так, на початку червня фермер проводить селекцію її, додатково обробляє добривами, до складу яких входить макроелемент N. Також здійснює щотижневий контроль хвороб у період вегетації та шкідників.

До слова, як розповів Jaap de Zeeuw, NAK (Голландська Головна Інспекційна служба Насіннєвих культур і Насіннєвої картоплі) дозволяє садити картоплю 4 рази. Також під час вирощування передбачена процедура її проріджування, яка залежить від продажів та прогнозних цін. Вищі сорти проріджуються передусім, а ще проводяться заходи із запобігання відновленню відростання.

А далі — збирання та сортування. Як розповів фермер, дуже важливо забезпечити міцність зібраного врожаю, а тому материнські пагони потрібно знищити. Під час збирання відбувається попереднє сортування та швидке просушування картоплі. Сортування та постачання її споживачам проводиться із жовтня до травня. Продаж картоплі здійснюється через компанію Agrico. У Нідерландах функціонує 1100 виробників картоплі, але все організовано дуже вдало, і всі працюють у плюс, адже, як відомо, один у полі не воїн.

Щоправда, як зазначив Jaap de Zeeuw, під час вирощування картоплі можливі і певні ризики, а саме: доводиться використовувати хімічні речовини під тиском, що може завдавати шкоди навколишнім територіям, а необхідність використання альтернативних джерел енергії збільшує витрати. Крім того, у країні високі ціни на землю, існує ризик зараження ґрунтів, а ще виробники картоплі дуже залежні від погодних умов. Та найголовніше, вирощування картоплі — це не лише прибутковий бізнес, але й постійні можливості для впровадження нових інновацій.

Розповідаючи про торішній досвід вирощування картоплі, фермер перерахував особливості: була добра структура ґрунту, низький показник фітофтори, наявність чималої кількості шкідників та потреба в зрошенні. Загалом умови видалися сприятливими для збирання врожаю, тому забезпечено високу якість. Щоправда, врожай зменшився на 15% у порівнянні з попередніми роками, але ціни на картоплю були високими.

 

Коментар експерта

Оксана РУЖЕНКОВАдиректор Української Асоціації виробників картоплі

— Оскільки виробники картоплі три роки не могли нікуди, крім Молдови та Румунії, експортувати, тому це стало для багатьох визначальним і вирішальним фактором, котрий стимулював переробку її в Україні. Найбільша мрія, яку мають виробники сьогодні, — отримати державну фінансову підтримку, щоб закупити обладнання для цього. Це великий крок для наших картоплярів, які ще не вміють, на жаль, кооперуватися. У нас не має ще трейдерів, котрі займалися б саме цим бізнесом. Тому фермери купують обладнання власним коштом. Хочемо вийти з експортом не лише в країни Митного союзу, але і в Євросоюз. Минулий рік став для нас дуже показовим, бо вперше звернулися трейдери із Македонії, Сербії та Албанії, Хорватії, Болгарії і Польщі, навіть бажали придбати українську картоплю у Німеччині.

 

Тетяна КОВАЛЬЧУК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

 02 квітня 2020
Рішенням Кабміну внесено зміни до постанови КМУ №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», які розширюють перелік дозволеної під час карантину господарської діяльності.
Рішенням Кабміну внесено зміни до постанови КМУ №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», які розширюють перелік дозволеної під час карантину господарської діяльності.
02 квітня 2020
 02 квітня 2020
Прибутковість виробництва молока в Україні в січні-березні 2020 року збільшилася майже на 17% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Прибутковість виробництва молока в Україні в січні-березні 2020 року збільшилася майже на 17% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
02 квітня 2020
 02 квітня 2020
Затримки в розрахунках – наразі одна з головних проблем олійної галузі України.
Затримки в розрахунках – наразі одна з головних проблем олійної галузі України.
02 квітня 2020
 02 квітня 2020
Юристи системи безоплатної правової допомоги пропонують консультації щодо земельних питань.
Юристи системи безоплатної правової допомоги пропонують консультації щодо земельних питань.
02 квітня 2020
 02 квітня 2020
Карантинні заходи практично не вплинули на активність фермерів, які планували реалізувати врожай у найближчий місяць.
Карантинні заходи практично не вплинули на активність фермерів, які планували реалізувати врожай у найближчий місяць.
02 квітня 2020
 02 квітня 2020
Пожвавлення попиту на ринку ріпчастої цибулі в Україні, яке спостерігалося минулого тижня, спричинило відновлення імпорту цибулі з Казахстану і Узбекистану та Польщі.
Пожвавлення попиту на ринку ріпчастої цибулі в Україні, яке спостерігалося минулого тижня, спричинило відновлення імпорту цибулі з Казахстану і Узбекистану та Польщі.
02 квітня 2020

Please publish modules in offcanvas position.