Як ефективно організувати логістичний сервіс

/ Експертна думка / Вівторок, 25 лютого 2014 13:45
altЯніна КУЧЕРОВАпрезидент
Асоціації аграрних перевізників України
Про проблеми водіїв агроперевізників при виконанні транспортних замовлень і як вони позначуються на ефективності логістичного обслуговування агровиробників.

 

Одним з основних завдань комплексного логістичного обслуговування агрохолдингів є довгострокове і короткострокове планування інфраструктурних потужностей для своєчасного забезпечення виконання логістичних завдань із вивезення сільськогосподарської продукції, її подальшої переробки, зберігання та своєчасної доставки продуктів харчування для кінцевого споживача. При стратегічному плануванні зазвичай не враховується факт аналізу всіх ланок, які складають єдиний ланцюжок реалізації логістичного сервісу.
 
Згідно з теорією та практичною сферою питання впровадження та експлуатації бізнес-систем, ефективність логістичного ланцюжка визначається роботою її найслабшого складового елемента. Мало хто уявляє, що таким елементом у реаліях вітчизняної агрологістики є водій вантажного автомобіля агротранспортної компанії, від дій (чи бездіяльності) якого залежить не тільки ефективність логістичних процесів своєчасного вивезення продукції з полів, а й виконання Національної програми щодо забезпечення продуктової безпеки населення України.
 
Згідно з чинним законодавством України, яке регулює правові взаємовідносини Замовника та Виконавця транспортного процесу, водій як представник транспортної компанії несе повну матеріальну відповідальність за збереження вантажу в процесі перевезення. Але насправді водій, виходячи в рейс, виконує величезну кількість завдань абсолютно не технічного характеру. Прогалини в національному законодавстві призводять до того, що на сьогодні, наприклад, не розмежовується чітко зона відповідальності за стан під'їзних шляхів до елеваторів. Тому водієві доводиться займатися не підвищенням ефективності роботи, пов'язаної із маршрутизацією та оптимізацією руху, зниженням витрат палива на своїй ділянці всього логістичного процесу, а в повному розумінні слова «воювати з вітряками». Від того, наскільки оперативно і грамотно він «розрулить» виниклі проблеми, залежить ефективність виконання від початку «грамотно спланованої логістики».
 

alt

Основний транспорно-технологічний процес доставки продукції, і, відповідно, завдання й проблеми, які виникають у ланці «водій вантажного автомобіля» при здійсненні агроперевезень, можна розділити на два основних етапи. Перший пов'язаний із виконанням транспортних завдань на плечі маршруту «від поля до внутрішнього елеватора». Друга ділянка логістичного обслуговування агрохолдингів передбачає вирішення завдань із транспортування «від елеватора в порт».
 
Перша нетранспортна задача, яка моментально стає проблемою саме водія вантажівки, - автотраси та під'їзні шляхи до місця завантаження. Стан автодоріг, під'їзних шляхів та інфраструктури трас - досить складне завдання, вирішення якого лягає на плечі водія. У деяких місцях глибина дорожніх впадин і вибоїн досягає метра і більше! Проїхати на вантажному автомобілі практично неможливо. У сезоні 2013 року близько 15 % завантажень, а в деяких областях до 20 % зривалися саме через відмову водіїв подолати подібні маршрути по шляху слідування до місця завантаження. Розбиті дороги створюють загрозу не тільки безпосередньому здійсненню перевезень, а й безпеці життя людей. Особливо ускладнюється ситуація у зимовий період, коли фактична бездіяльність або незадовільна робота комунальних служб призводить до заторів на дорогах і збільшення кількості ДТП.
 
Але джерело проблеми стану автодоріг набагато глибше - на сьогодні замовники агрохолдингів формують транспортні тарифи на перевезення з урахуванням перевантаження. Перевантаження автомобіля під час завантаження дає відправнику одночасно кілька переваг - мінімізація транспортних витрат, максимізація прибутку, зниження витрат на допоміжні операції, економія на зберіганні продукції. Власник транспортної компанії також зацікавлений у збільшенні завантаження автомобіля з метою збільшення суми загального фрахту. Як наслідок, ми отримуємо макроекономічну проблему нашої країни - погіршення стану автодоріг через наднормативне завантаження транспортних засобів.
 
Цього року проблема перевантажень настільки загострилась, що навіть відбулось кілька страйків транспортників. Відтак, наявну проблему потрібно вирішувати комплексно з урахуванням інтересів усіх учасників агроринку. Перш за все самі замовники не повинні заощаджувати на перевезенні продукції. А для цього потрібно застосовувати інноваційні методи, які дозволять підняти врожайність зерна з гектара. Так, наприклад, урожайність м'якої пшениці в країнах ЄС становить 55 ц/га, а в деяких наших господарствах всього лише 15 ц/га.
 
altЩе більш серйозні інфраструктурні проблеми пов'язані з пострадянським спадком агроринку. Так, маленька потужність елеваторів, з одного боку, затримує обробку зернових, з іншого - провокує черги автотранспорту на елеваторах. Крім того, на сьогодні гостро відчувається дефіцит у рухомому складі типу «зчіпка » вантажопідйомністю 17 т, що призводить до проблем вивозу і псування продукції. Гостро стоїть питання технічного стану та поновлення всього транспортного парку, обслуговуючого внутрішні вантажні автоперевезення. Основна проблема полягає у тому, що наявні комерційні тарифи не дають можливості нараховувати амортизаційні відрахування на відновлення і оновлення транспортного парку в цілому. Фактично, агроперевізники працюють на повністю виснаженому ресурсі. І якщо на проблему не звернути увагу, то її наслідки будуть досить відчутні і позначаться на несвоєчасному зборі врожаю.
 
В окрему категорію завдань потрібно винести проблему відсутності в більшості сільськогосподарських підприємств перевантажувачів для зерна і низький рівень кваліфікації трактористів при буксуванні вантажівок, що призводить до пошкодження і перевертання автомобілів.
 
При виконанні транспортних замовлень із транспортування продукції агрохолдингів, особливо в сезон збору врожаю, водій може перебувати в рейсах тижнями. Не будемо акцентувати увагу на тому, що при цьому порушуються всі прийняті норми праці та відпочинку водіїв. Звернемо увагу на той факт, що при такому ненормованому графіку повинні бути передбачені елементарні місця для відпочинку та гігієни водіїв. Однак при аналізі інфраструктури сільгосппідприємств не було виявлено об'єктів, готових за демократичні ціни забезпечувати водіям зону відпочинку, харчування і гігієни. Природньо, що втомлений, голодний водій не може забезпечити ефективний процес руху товару.
 
Який вихід можливий із цієї ситуації? Чи слід переживати з приводу нерозв'язних завдань на ділянці роботи водія вантажного автотранспорту? Одним із варіантів рішень була пропозиція створення структури, що нівелює ризики для виробників аграрної продукції і гарантує вирішення проблем агроперевізників. Такою структурою виступила «Асоціація аграрних перевізників України», яка взяла на себе функцію інтегратора та ініціатора об'єднання учасників агроринку для вироблення ефективних рішень з урахуванням інтересів всіх учасників ринку.
 
Зайнявши активну організаційну позицію і взявши курс на економічну ефективність учасників агроринку, Ассоціація АПУ презентувала деякі ініціативи і робочі програми в рамках Всеукраїнської конференції «Партнерство заради ефективності» та на круглому столі «Агрологістика: завдання та ефективні рішення для сільгоспвиробників». Силами Асоціації аграрних перевізників України готується до впровадження пілотний проект у Полтавській області «Ефективна логістика 2014». Тому першочергове завдання Асоціації АПУ - об'єднання ву єдину платформу учасників агроринку - виробників сільськогосподарської продукції, представників найбільших агрохолдингів України, транспортних агрологістичних компаній, експертів ринку.
 
Саме для підвищення ефективності економічних рішень і зниження ризиків при забезпеченні логістичного обслуговування агрохолдингів була створена Асоціація агарних перевізників України. Одним із пріоритетних завдань Асоціації АПУ стало вирішення питань інфраструктури ринку аграрних перевезень.
 
У програмі «Ефективна логістика 2014», що була розроблена експертами Асоціації АПУ, передбачені заходи зниження транспортних витрат і мінімізація ризиків людського фактора в технологічній ланці «водій». По-перше, пропонується організувати спільно з агрохолдингами безкоштовні консультації за півроку до планованого часу вивезення сільгосппродукції. На цьому етапі фахівці асоціації знайомляться із завданням і специфічними запитами замовника.
 
altВраховуючи багаторічний досвід, формуються експертні рекомендації щодо оптимального часу вивезення врожаю і загальної організації логістичного ланцюжка, щоб мінімізувати витрати від втрати врожаю і простою транспорту. Далі за три місяці до початку основної сільськогосподарської кампанії складається план робіт. На базі отриманої від клієнта інформації спеціалісти Асоціації АПУ планують тип і кількість транспортних одиниць, а також необхідну кількість водіїв для виконання поставленого завдання і резервують їх на заданий період.
 
За один місяць до старту кампанії узгоджуються тарифи та умови контракту. У міру дозрівання врожаю фахівці асоціації зв'язуються із замовником, щоб мати найсвіжіші дані про ситуацію на полях. У разі потреби коригується початковий план, якщо, наприклад, змінився очікуваний обсяг врожаю або час його вивезення. У призначений термін необхідна кількість одиниць вантажної техніки забезпечить ефективне вивезення врожаю з поля і доставку до пункту переробки, здійснюючи повний контроль всіх етапів і технічний супровід операції. Останній момент вкрай важливий: для безперебійної роботи транспорту передбачено забезпечення повної технічної підтримки задіяного транспорту, включаючи ремонтні роботи та поставку запчастин. При чому в ході здійснення перевезення на кожній точці вивантаження знаходиться дві відповідальних людини: обліковець і диспетчер. Обліковець контролює заправку і завантаження автомобілів, виписує шляхові листи і стежить за накладними паперами. Диспетчер координує рух автомобілів і розподіляє їх між точками розвантаження. Виконання усіх функцій контролює начальник логістики. Завдяки такій системі контролю не виникає затримок з автотранспортом і проблем із вантажем.
 
У підсумку при співпраці з Асоціацією аграрних перевізників України отримують синергічний ефект взаємодії як вантажовідправники, так і агроперевізники. Для усіх учасників Асоціація є реальною платформою для обміну контактами, досвідом, виробленням загальних ефективних рішень з оптимізації логістичних завдань агроринку.

1

 17 вересня 2019
Безпілотники дозволяють суттєво спростити роботу аграріям – їх ефективно використовувати для обміру полів, моніторингу стану посівів та внесення трихограм.
Безпілотники дозволяють суттєво спростити роботу аграріям – їх ефективно використовувати для обміру полів, моніторингу стану посівів та внесення трихограм.
17 вересня 2019
 17 вересня 2019
В Україні відкрилося представництво аргентинської компанії FRAGARIA.
В Україні відкрилося представництво аргентинської компанії FRAGARIA.
17 вересня 2019
 17 вересня 2019
Європейський Союз надав Україні понад 6 мільйонів євро фінансової допомоги в рамках проекту "Удосконалення систем контролю безпеки харчових продуктів в Україні". 
Європейський Союз надав Україні понад 6 мільйонів євро фінансової допомоги в рамках проекту "Удосконалення систем контролю безпеки харчових продуктів в Україні". 
17 вересня 2019
 17 вересня 2019
Український виробник сільгосптехніки "Завод Кобзаренка" готує до відправки в Австралію перший тюковоз ПТ-24 і зерно-пакувальну машину для автомобілів ЗПМА.
Український виробник сільгосптехніки "Завод Кобзаренка" готує до відправки в Австралію перший тюковоз ПТ-24 і зерно-пакувальну машину для автомобілів ЗПМА.
17 вересня 2019
 17 вересня 2019
Чисельність свиней у сільськогосподарських підприємствах України за серпень скоротилася на 2,7% чи майже на 100 тис. голів.
Чисельність свиней у сільськогосподарських підприємствах України за серпень скоротилася на 2,7% чи майже на 100 тис. голів.
17 вересня 2019
 17 вересня 2019
Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив "Широке" (Херсонська область) з 2013 року постачає на переробку в Польщу дині сортотипу Галія.
Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив "Широке" (Херсонська область) з 2013 року постачає на переробку в Польщу дині сортотипу Галія.
17 вересня 2019

Please publish modules in offcanvas position.