Зазираючи в «шахту»

Зазираючи в «шахту»

/ Механізація АПК / Четвер, 11 жовтня 2018 15:11

Що потрібно враховувати під час вибору шахтових зернових сушарок.

Шахтова зерносушарка — це досить солідна продумана інвестиція, рішення про вибір та спорудження якої може прийматися іноді впродовж років. Правильне налаштування та обслуговування такого агрегату дає змогу досягти найнижчого рівня операційних витрат у порівнянні з баштовими та мобільними сушарками. Перші, які потребують більших інвестицій, переважно використовуються для сушіння кукурудзи, а другі найчастіше обираються як бюджетний варіант для сушіння відносно невеликих обсягів врожаю. Натомість шахтові зернові сушарки вважаються універсальним варіантом, здатним забезпечити сушіння широкого спектра культур, споживаючи при цьому найменше палива та електроенергії у перерахунку на один тонно/процент.

Агрегати цього типу забезпечують високу продуктивність сушіння зерна і як свідчить досвід, господарства замовляють ті моделі шахтових сушарок, продуктивність яких починається від 300 т за 1 добу. При цьому вологість маси не має такого значення, як у агрегатах інших типів, так само як і назва культури, що сушиться.

Отже, до переваг шахтових сушарок відносять такі характеристики:

 

  • помірні операційні витрати,
  • універсальність і можливість провадити сушіння усіх видів культур,
  • за наявності рециркуляції здатність працювати із зерновою масою, що має надвисокий відсоток вологості,
  • рівномірність сушіння,
  • сушіння безпосередньо підігрітим повітрям та можливість рекуперації.

 

Особливу увагу слід звертати не на задекларовану, а реальну продуктивність роботи шахтової сушарки, орієнтуючись на результати роботи по зняттю 10 і більше відсотків вологості з кукурудзи. Саме цей показник має першочергову вагу і може продемонструвати реальні характеристики агрегату.

Також важливим є те, що провідні виробники обладнання такого типу пропонують шахтові зернові сушарки із модульною конструкцією, що дає змогу підібрати найбільш підходяще індивідуальне рішення для кожного господарства. Річ у тім, що умови та вимоги до сушіння зерна у кожному окремому випадку можуть відрізнятися настільки суттєво, що перевагу матиме той виробник обладнання, який пристосовують свої розробки до запитів замовника.

10 377 78 1Надто, коли мова йде про одну із ключових вимог до роботи сучасної зерносушарки, а саме економічність. Стаціонарна шахтова сушарка із рециркуляцією, якісною автоматикою та можливістю використовувати різні види палива може забезпечити суттєво більш економічний режим роботи у порівнянні з іншими типами таких агрегатів. Це стосується і споживання природного газу, і електроенергії, не кажучи вже про теплогенератори на твердому паливі. Тому, обравши виробника і конкретну модель шахтової сушарки, варто відразу ж ознайомитися із реальними цифрами споживання того чи іншого виду палива у перерахунку на зняття одного тонно/проценту вологості. Наголосимо, що саме з реальними, тобто у господарстві, що вже придбало агрегат такого виробника і може поділитися власним досвідом експлуатації.

Система аспірації у комплектації кожного агрегату — це обов’язкова умова для нормальної роботи. По-перше, з метою дотримання протипожежної безпеки сухий пил спалахує не гірше, ніж порох, що може призвести не лише до займання зерна, а й усієї сушарки. Особливо це стосується ріпаку та соняшнику. По-друге, сушарка, яка не випускає багато пилу назовні, зі зниженим рівнем шумності не створить господарству жодних додаткових проблем внаслідок ймовірних конфліктів із навколишніми мешканцями у населеній місцевості.

Так само агрегат якісного відповідального виробника має бути оснащеним вже в базовому виконанні протипожежними датчиками перегріву, датчиками рівня зерна та датчиками вібрації вібровентилятора. Протипожежні датчики вимикають зерносушарку, як тільки температура в ній перевищує 125°, що попереджає ймовірне спалахування зернової маси. Так само, коли турбовентилятор забруднюються, він починає сильніше вібрувати, про що, відповідно, і повідомляють датчики вібрації.

У всякому разі у нормальної шахтової зернової сушарки повинна бути надійна конструкція, виготовлена із матеріалів, розрахованих на довготривалу експлуатацію. Корпус якісної шахтової зерносушарки має бути виготовлений із європейської сталі з оцинкуванням належної товщини. Так само як і автоматика, програмне забезпечення та електричні схеми. Як свідчить досвід останніх років, на ці показники звертають ретельну увагу провідні вітчизняні виробники, застосовуючи якісне оснащення відомих брендів. Разом із тим, автоматика має бути передбачуваною, простою в експлуатації та зрозумілою для користувача. Іноді трапляється, що привезена невідомо звідки імпортна зернова сушарка, будучи цілковито справною, банально не може налаштуватися на роботу із заданими характеристиками. Тому на це слід звертати особливу увагу, як і на належний сервісний супровід з боку виробника.

Шахтові зерносушарки можуть бути укомплектовані як пальниками в закритих вертикальних камерах згоряння, так і безкамерними пальниками, і серед переваг виробника також слід виокремити високу варіабельність запропонованих рішень. Це ж стосується і пневматичного обладнання та турбовентиляторів.

У конструкції зерносушарки повинна бути передбачена можливість регулювання зони охолодження, що дає змогу в процесі сушки максимально ефективно використовувати повітря та енергоносії для створення агенту сушки. Результатом цього буде якісно і вчасно висушене зерно, яке не вимагає додаткових ємностей для охолодження, як це іноді трапляється.

Витяжна система вентиляції повинна бути обладнана системою аспірації, ефективність якої не має бути нижчою 95%, а також продуманою системою шумопоглинання. При цьому показник шуму з боку відпрацьованого носія має бути нижчим, аніж 53дБА. Бажано, щоб витяжні вентилятори кріпилися безпосередньо на камері витяжного повітря, і були обладнаними захисними кришками від впливу погодних факторів, з можливістю зручного закривання.

Не менш важливим аспектом є вимоги до зручності експлуатації та безпеки обслуговування зерносушарки. Слід забезпечити легкий доступ до камер для гарячого і холодного повітря для того, щоб можна було спокійно і швидко провадити огляд і очищення пальників та повітряпроводів. Не зайвою є і наявність зовнішніх сходів та інспекційних майданчиків.

Втім, гадаємо, що сьогодні на ринку України обрати для свого господарства якісну шахтову сушарку не дуже складно. Слід лишень правильно вписати її в структуру доробки та подальшого зберігання врожаю і навчитися використовувати можливості агрегату якщо не на 100, то принаймні на 99%.

 

Коментар

10 377 79Владислав ПЕРЕХОДЬКОрегіональний представник KMZ Industries

— Вибір зерносушарки, дійсно, є дуже важливим етапом у процесі модернізації господарств аграріїв. Адже сушарка — це довгострокова інвестиція. Тож від її вибору залежить те, наскільки швидко інвестиція окупиться.

Головне, на мій погляд, на що потрібно акцентувати увагу під час вибору — на наявність системи автоматизації та її функціонал.

Переважна більшість сучасних зернових комплексів обладнується загальною системою автоматизації роботи елеватора. Тому дуже важливо вже на етапі проектування укомплектувати зерносушарку елементами, необхідними для синхронізації її діяльності в комплексі.

Переваги системи автоматизації:

  • мінімізація ризиків внаслідок помилок оператора;
  • постійний контроль стану зерна в шахті як з вологості, так і температури;
  • можливість повного управління сушаркою з операторської станції без додаткових маніпуляцій біля неї.

Наприклад, система автоматизації зерносушарок Brice-Baker виробництва KMZ Industries може бути як адаптованою до загальної системи елеватора, так і, у випадках невеликих зерносушильних комплексів, управляти роботою транспортних елементів та очисного обладнання. При чому робити це можна з тач-панелі діагоналлю 10-дюймів (це типовий планшет).

Альтернативою високоавтоматизованих комплексів є можливість обладнати зерносушарку більш простими і дешевими елементами управління. Але навіть у такому разі обирайте комплектуючі відомих виробників для забезпечення надійної роботи зерносушарки.

Сьогодні фермери все частіше вимагають враховувати їх індивідуальні вимоги до зерносушарок. У нашій практиці — це система рекуперації та можливість паралельного використання природного газу й альтернативного палива.

Василь ЧЕРКАС, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 липня 2020
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
10 липня 2020
 10 липня 2020
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
10 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.