soniashnyk

«Базис» і надбудова

«Базис» і надбудова

/ Гість номера / Середа, 03 січня 2018 10:07

Наша бесіда з головою фермерського господарства «Агрофірма «Базис»» (Черкаська область) Володимиром Осадчим відбулася край поля, на якому не нива колосилася, а росла дбайливо доглянута трава. По обидва боки розташовувалися футбольні ворота, і, зізнаюся, кортіло просто вийти на «смарагдовий газон» та досхочу поганяти м’яча. Утім, футбольну тему розвинемо згодом, а почнемо з інших полів — сільськогосподарських.

Успіхи на них — річ така сама мінлива, як і на полях футбольних. Однак у спортивній грі ти протистоїш одній команді-суперниці, а в агробізнесі проти тебе спрямовує свої атаки ціла купа дошкуляк: бур’яни, шкідники та хвороби сільгоспкультур, погодні витребеньки, примхи ринкової кон’юнктури, коли місяцями чекаєш ціни, а вона, вперта, аж ніяк не хоче підніматися вгору. Аби дати цій навалі проблем відсіч, треба вибудувати систему як технологічну, так і кадрову. Про те, як цього вдалося досягнути, ми запитали у пана Володимира Осадчого.

 

На якій площі господарюєте та які культури вирощуєте?

— Обробляємо 4036 га землі. Вирощуємо озиму пшеницю, озимий та ярий ячмінь, горох, кукурудзу зернову та силосну, соняшник, сою, люцерну, озимий та ярий ріпак, цукрові буряки. Утримуємо 800 голів ВРХ (зокрема 300 корів) і 600 свиней. Переробки не маємо, бо вважаю, що кожен має займатися своєю справою.

 

Серед перелічених культур ви назвали горох. Чи дає зиск вирощування цієї культури?

— Наразі на нього немає ціни — коштує 6000 грн/т. І не видно передумов для зростання. Втім, горох ми вирощуємо не для попиту, а для сівозміни. За будь-яких ситуацій у нас він займає 10% у сівозміні.

 

А інші бобові вирощували?

— Сої — 200 га, здебільшого для тваринництва, це нам вигідно. Інші бобові не пробували — не наша зона.

 

Як щодо цукрових буряків?

— Ми цьогоріч посіяли 300 га. Вітчизняна селекція цукрових буряків залишилася позаду від кращих зразків. На жаль, свого часу ми її усі гуртом загубили. Використовуємо насіння компанії SES Vanderhave. В останні три роки менше 60 т/га не збираємо. Буває і вище. Звісно, важливе значення для цукрових буряків має логістика. Проте ми веземо свій урожай у Миколаїв. Хай начебто неблизько, але там у нас порядні партнери, з якими приємно працювати. Надійність власників цукрових заводів дорожча за відстань! Для збирання солодких коренів наймаємо бурякозбиральні комбайни — здебільшого Holmer, ROPA. На 300 га цукрових буряків сенсу мати свою коштовну бурякозбиральну техніку я не бачу. Пропозицій достатньо, і проблеми у пошуку такої послуги немає. Тоді, коли всі скорочували площі під ними, за нами ходили представники компаній, що надавали послуги зі збирання, і просили зупинити наш вибір саме на них.

 

Ви у всьому такий принциповий?

— Так, намагаємося працювати лише з перевіреними партнерами і компаніями з доброю репутацією.

 

А це принципова позиція — використовувати лише оригінальні продукти?

— Так, ми не експериментуємо з генеричними. Колись пробували, але наразі від цього відійшли. Собі дорожче. Лише знані світові компанії! Купа ділків-ошуканців телефонує, пропонує нам казна-що.., навесні таке відбувається практично щодня, але вони не в змозі змінити наших переконань. Зокрема, оригінальні продукти купуємо в таких вистриб’юторів: «АгроРось», «Ерідон», «Спектр-Агро», «Сервіс-Агроцентр». У нас склалися давні добрі партнерські взаємини. Фахівці цих компаній йдуть нам назустріч. Та й із регіональними представниками провідних світових компаній повсякчас спілкуємося. Їхні вчасні й фахові поради напрочуд важливі для нас.

 

Як довго триває ваша співпраця із «Сингентою»?

— О, з цією компанією співпрацюємо вже дуже давно. Купуємо насіння соняшнику й кукурудзи та засоби захисту рослин. На наших полях ви можете побачити гібриди «квітки сонця» НК Конді, НК Неома, гібриди кукурудзи НК Кобальт (ФАО-320), НК Термо (ФАО-330), CИ Аріосо (ФАО-270). Сіємо серед інших і ріпак компанії «Сингента», зокрема, НК Технік, який веде перед за рівнем зимостійкості. Назагал гібриди різних культур компанії «Сингента» демонструють у наших умовах непогані результати. Звісно, коли дошкуляють посухи, ми на величезні врожаї і не претендуємо. Однак стабільні пристойні показники маємо.

 

Які препарати «Сингенти» використовуєте?

— На соняшнику — гербіцид Прімекстра TZ Голд (тривалий період захисної дії — 6-8 тижнів, жодних проблем із післядією та резистентністю), на посівах кукурудзи проти бур’янів застосовували Елюміс. Цей препарат має широке вікно застосування і діє комплексно — ним вирішуємо проблеми з бур’янами. Препарати спрацьовують добре, допомагають нам впоратися із проблемами.

 

Чи важко вам підібрати кваліфікованих працівників?

— Дійсно, нині знайти кваліфікованого фахівця дуже складно. Бодай теоретика, не кажучи вже про практика. Намагаємося підтримувати здібну молодь, фінансувати навчання, але з умовою, що молода людина по закінченню вишу відпрацює у нас принаймні три роки. Назагал, вважаю, держава має навчати військових, лікарів і вчителів, інша освіта має бути в приватних руках. Хто краще, ніж сучасна агрофірма навчить агронома? От де мають бути університети! У Західній Європі, не отримавши профільної освіти, ти не матимеш права працювати на землі. Тепер часто-густо в наших аграрних вишах викладають люди, які не бачили реального виробництва, а знають про нього лише з книжок (і це у кращому разі). Проте у нас чудова команда фахівців, здатних забезпечувати врожайне господарювання.

 

Жнивна пора — гаряча, проблемна чи систему вже налагоджено, й усе працює, як швейцарський годинник?

— Наразі механізм менеджменту жнив напрацьований. Із ранніми зерновими взагалі проблем жодних не було. Опади під час жнив зазвичай нам не дошкуляють. Колись, на перших порах свого головування на агропідприємстві, а очолюю я його вже 33 роки, під час жнив прокидався о 5-й годині ранку і лягав спати о 2-й ночі. Тепер такого немає. Надійна техніка дає змогу спокійно збирати врожай за 10-15 днів. У нас три зернозбиральні комбайни CLAAS та один John Deere. Назагал комбайни беремо лише нові. Придбали й жатки на комбайни — кукурудзяну Capello й соняшникові John Greaves.

 

Перебуваючи на чудовому стадіоні (декотрі райцентри позаздрили б такому, а якості поля навіть деякі клуби української прем’єр-ліги!), оминути футбольну тему просто
неможливо…

— Змалечку полюбив цю гру. Свого часу секретар райкому КПРС лаяв мене за те, що я, голова колгоспу, грав у футбол, бігав полем, мовляв, хіба це личить хай і молодій, але при посаді людині! Коли сягнув віку 45+, вже подумав: нехай бігає молодь. Розвивати футбольний напрям стали з початку 2000-х років. Ми не лише граємо у футбол, а й «вирощуємо» футболістів. Це, до речі, до вашого питання на початку розмови про те, що ми вирощуємо. Наш вихованець Ілля Поліщук грає в одному з нижчих дивізіонів німецького чемпіонату. Зустрічалися з ним, він розповідав, що у Німеччині в кожному невеличкому населеному пункті стадіони на кшталт нашого. От там є розвиток спорту! А в Україні це — ініціатива знизу. Ми маємо в Городецькому одне велике поле й одне маленьке, також є поле у Кочубіївці. Маємо штучну траву на полі для міні-футболу. У нас три команди: «БАЗИС» (Кочубіївка) — третій призер чемпіонату Черкаської області (вважайте, що конкуруємо здебільшого з командами з райцентрів), «БАЗИС» (Городецьке) — чемпіон Уманського району, «БАЗИС-2» (Кочубіївка) — призер районної першості. Тепер у нас дві команди грають у чемпіонаті області (одна у вищій лізі, інша — у першій), а третя — у чемпіонаті району. Є дитячі команди. Приємно дивитися, як зовсім маленькі дітлахи й старші діти завзято опановують ази футбольної майстерності. Головне — залучити молодь для занять спортом. І з цим завданням ми впоратися можемо. Торік 2,5% виручки нашого господарства пішло на розвиток спорту. На стадіоні, до речі, ви маєте змогу побачити рекламний банер із логотипом компанії «Сингента». Ми вдячні їм і особисто директору центрального бізнес-регіону Юрію Струмінському за допомогу як моральну, так і матеріальну, зокрема, за футбольну форму.

 

І наостанок щоб ви побажали колегам-аграріям? Жнива добігають кінця, незабаром — перепочинок…

— Жнива добігають кінця, але коли є тваринництво, то жнива тривають цілий рік (посміхається). Перепочинку годі й чекати. Нехай сумлінна праця дає зиск! Щиро зичу колегам насамперед оптимізму. Добрих урожаїв і надійних партнерів!

 

Свого часу Володимир Олексійович не отримав червоного диплому в Уманському сільськогосподарському інституті (нині — Уманський національний університет садівництва) через «четвірку» з наукового комунізму (аж надто полюбляв сперечатися із викладачем цього предмету). А у вас як із науковим комунізмом? Пам’ятаєте, що таке базис і надбудова? Допоможу: перше — це економічна структура, а друге — це ідеологічно-моральна складова. І, як вчили теоретики марксизму, надбудова породжена та зумовлена базисом. Футбольна надбудова у Кочубіївці та Городецькому зумовлена якраз ефективним господарюванням «Базису». Своєю чергою, без здоров’я, яке дає заняття спортом, навряд чи можна домогтися економічних успіхів. Отже, на Уманщині «Базис» і надбудова становлять міцний ланцюг. І ця міць — запорука успіхів і на сільськогосподарських, і на футбольних полях!

Розмову вів Максим РОМАНИШИН

 

 06 квітня 2020
Станом на 2 квітня українські аграрії посіяли 1,3 млн га ярих зернових, зернобобових та технічних культур, що становить 9% до прогнозу (15,3 млн га).
Станом на 2 квітня українські аграрії посіяли 1,3 млн га ярих зернових, зернобобових та технічних культур, що становить 9% до прогнозу (15,3 млн га).
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Згідно з даними аналізу прогнозу FAO-AMIS у 2019/20 маркетинговому році пропозиція зерна пшениці у світі зросте на 1,67% у порівнянні з попереднім періодом, а обсяги початкових запасів будуть нижчими на 4,71%.
Згідно з даними аналізу прогнозу FAO-AMIS у 2019/20 маркетинговому році пропозиція зерна пшениці у світі зросте на 1,67% у порівнянні з попереднім періодом, а обсяги початкових запасів будуть нижчими на 4,71%.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Українська компанія ALFA Smart Agro, виробник засобів захисту рослин та мікродобрив, виділила понад 5 млн грн для закупівлі обладнання та засобів індивідуального захисту для медичних закладів м. Біла Церква, де знаходяться виробничі потужності компанії.
Українська компанія ALFA Smart Agro, виробник засобів захисту рослин та мікродобрив, виділила понад 5 млн грн для закупівлі обладнання та засобів індивідуального захисту для медичних закладів м. Біла Церква, де знаходяться виробничі потужності компанії.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Восьмиметровий компактор Swifter SO8000F Bednar п’ятий рік успішно працює у господарстві ТОВ «Т.В.К» (TVK Seed Company) на Києвщині.
Восьмиметровий компактор Swifter SO8000F Bednar п’ятий рік успішно працює у господарстві ТОВ «Т.В.К» (TVK Seed Company) на Києвщині.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Потужності дніпровського підприємства «Потоки» здатне переробляти значні обсяги соняшнику не лише від місцевих аграріїв, а й від сусідніх областей.
Потужності дніпровського підприємства «Потоки» здатне переробляти значні обсяги соняшнику не лише від місцевих аграріїв, а й від сусідніх областей.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
В Україні ягоди порічок здебільшого використовують у вигляді продуктів переробки, що є неабияким плюсом у достроковому плануванні плантацій.
В Україні ягоди порічок здебільшого використовують у вигляді продуктів переробки, що є неабияким плюсом у достроковому плануванні плантацій.
06 квітня 2020

Please publish modules in offcanvas position.