×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Дайва Гірдзюшієне: «Вирощуйте равликів! Попит — величезний»

Дайва Гірдзюшієне: «Вирощуйте равликів! Попит — величезний»

/ Ідеї & тренди / Середа, 30 травня 2018 12:39

Литовці Дайва Гірдзюшієне і Ренатас Гірдзюшас — чоловік і дружина, фермерська родина. А от господарство у них не типове, принаймні для нас. Їхня ферма «Снайлетте» (Snailette), розташована поблизу Вільнюса, розводить і продає равликів. Це молюски із зовнішнім панциром, закрученим спіраллю. Ми їх бачимо іноді на листі винограду чи ще десь, але не їмо і взагалі не ставимося як до аграрної продукції… І дарма. Їхнє м’ясо біле, м’яке, смачне. Французи їдять їх майже щодня. Там домогосподарки купують живих равликів у овочевому або рибному магазинах, супермаркетах. Просто обожнюють цих істот в Іспанії. У деяких містах там навіть проходять народні свята, присвячені равликам, як у нас — День Вареника.

10 377 64Як розводити равликів, в Україні фермерська спільнота не знає — це нетипові для нас кури-гусі. Хоча в ділових газетах вже можна побачити оголошення із попитом на цей товар. Нещодавно в Ірпені під Києвом литовські підприємці провели семінар, куди зібралися ті, хто вже вирощує в нашій країні равликів, або хоче цей бізнес розпочати. Бо, виявляється, їх вигідно експортувати. Минулого року Україна вже продала за кордон понад 350 т цих істот. Щоправда, більшість з них — не вирощені, а зібрані у природному середовищі… Пані Дайва Гірдзюшієне розповіла багато цікавого про те, як цю нову для українців справу поставити на промислові рейки.

 

— Наша компанія є одним із найбільших виробників та експортерів равликів не тільки в Литві, але і у країнах Європи. Це наш сімейний бізнес. Ми вирощуємо равлики різновидів «Мюллер» (Helix Aspersa Muller) та Maxima (Helix Aspersa Maxima). І продаємо їх не тільки в Литві, але і в інших країнах Європейського Союзу. Також дружимо з фермами, розташованими в Франції, Бельгії, Іспанії, Італії, Португалії, Болгарії, Румунії, Хорватії, Польщі, Латвії… А зараз розвиваємо співпрацю з Україною. Попит на равлики величезний. Сподіваємось, українці скористаються цим. У вас сприятливий клімат для їх вирощування — кращий, ніж у Литві чи Польщі.

 

  • Пані Дайво, чи складно налагодити збут равликів?

— На них завжди добрі ціни. В Євросоюзі за равликів сорту «Мюллер» дають €2,5/кг. Французи, бельгійці вважають за краще купувати живі равлики. Далі вони продаються для ресторанів, бутіків, роздрібних ринків. Деякі виробники постачають їх для весіль, нічних клубів, масових карнавалів — свіжих або заморожених. Можна вирощувати великих равликів, можна трохи менших — попит є на будь-які. Ми їх завжди без проблем збуваємо, і заробляємо нормальні гроші. Ви можете й консервувати равлики, це також вигідно. Із сорту «Максима» ми робимо заморожені напівфабрикати та пропонуємо їх за ціною €4 у литовських супермаркетах у невеликих коробках вагою 100 г під назвою «Бургундські равлики». Але тут необхідна спеціальна обробка та відповідні навички. Ми знімаємо черепашку-панцир, очищаємо кишечник равлика… Такий напівфабрикат коштує дорожче. Але й продати його набагато складніше, ніж живого равлика. У Литві та Польщі культура їх споживання не настільки розвинена, як у Франції чи Іспанії. У вашій країні понад 40 млн жителів — може, хтось любить їсти молюсків? Спробуйте продавати, звісно, в будь-якій формі. Але в ЄС ми реалізуємо це гарантовано, тому що знаємо, кому пропонувати, там є постійний попит.

 

  • А чим їх годують?

— Даємо сухі корми і зелену їжу. Щоб виростити тонну равликів, потрібно приблизно таку саму кількість сухих кормів — 1 т. Більш кваліфікованим фермерам вдавалося витратити лише 800 кг кормів — тоді собівартість продукту, звісно, зменшується. Але їжа повинна бути якісною, доброю — це впливає на смак равлика. Його не можна годувати тільки сухим харчуванням. Потрібно давати й зелений корм, особливо це необхідно для молодняку. Вони полюбляють культуру перко — гібрид пекінської капусти і ріпаку. Ця рослина має смачне велике листя. Ми також намагалися сіяти конюшину, інші фермери давали яблука, макарони, навіть пиво, але ці експерименти виявилися непотрібними. Равлики хочуть їсти перко, їм більше нічого не треба.

Стосовно сухого корму — він виробляється на заводі у Польщі. Ми співпрацюємо з цим підприємством протягом багатьох років, дружимо. І маємо можливість контролювати виробництво кормів, щоб вони були максимально якісними. Такий завод наразі будується і в Україні, тут можна буде купити сертифіковану їжу для равлика. Вам продаватимуть корми за ціною нижчою, ніж у Польщі.

 

10 377 65 1

Перко — найсмачніша трава для слимаків

 

  • Як розпочати цей бізнес? Який тут вхідний бар’єр?

— Ми розпочали на 10 кв. м. Краще мати трохи більше 1 га землі, побудувати там маленьку теплицю для малюків, купити холодильник. Початкові витрати — 1 т (або 200 000 шт.) дитячих равликів коштує €2 тис. Щоб виростити тонну, потрібно витратити на годування приблизно €1 тис. Мабуть, це все… Ну, звісно, слід також враховувати витрати на воду, електроенергію, заробітну плату працівників, податки. Навесні ви починаєте їх вирощувати, восени отримуєте маточне стадо. І на другому році цей бізнес починає приносити прибуток.

Ми зараз відкриваємо вже другу ферму, але в Євросоюзі це відносно легко. Європейський уряд надає нам субсидію для цих потреб. Ми можемо продати вам малюків, а потім регулярно купувати вирощених вами равликів — це найпростіша модель. Також навчаємо, як обладнати і обслуговувати равликову ферму. Щоб отримати гарного равлика, ви повинні дотримуватися технології вищого класу. Протягом дня ми їх годуємо, а ввечері поливаємо, точніше, обприскуємо крізь форсунку протягом приблизно 15 хвилин. Вдень, коли пече сонце, — краще цього не робити. Одного разу у нас було холодне літо, мало сонця і дощу, і равлики не доросли до потрібних кондицій… Взагалі ми готові всіляко ділитися з українцями секретами вирощування цих молюсків. І гарантуємо придбання равликів відповідно до кожної укладеної угоди.

 

10 377 65 2

Сортування готової продукції відбувається вручну

 

  • Які для них існують загрози, окрім погодних?

— На полях слід уникати бур’янів, щоб залишалося лише перко. Равлики практично не хворіють, як правило, вони люблять чистоту. Бувають кліщі, тоді ми обприскуємо їх спреєм, але це рідко. Однак їх їдять миші та їжаки, з неба клюють шпаки. Кроти не їдять їх, однак вони роблять ходи в землі, через які пробираються миші. Ми захищаємо плантацію, де пасуться равлики, сітками, навіть звичайними маскувальними.

 

  • А в якій тарі слід продавати слимаків?

— Перед продажем треба їх розсортувати, промити та упакувати. Ми пакуємо їх у сітчасті мішки та ланч-бокси. Поділяємо равликів за трьома різновидами. Найкращі — 1-го сорту, з неушкодженим панциром та красиво вигнутим краєм. Якщо равлики правильно вирощені, ми отримуємо 95% равликів 1-го сорту. Але другий і третій сорти теж можна продати, попит є, просто ціна буде нижчою. Також равликів із трохи облупленою оболонкою ми вибираємо і пускаємо «на мамок», тобто на репродукцію. «Мамка» — кажемо умовно, бо равлик є гермафродитом.

 

10 377 65 3

Ці «Бургунські равлики» виробляються у Литві

 

  • Скільки ж ви готові купувати їх в Україні і наскільки регулярно?

— Стільки, скільки захочете продати. Ми готові відразу забрати 400–500 т. Щороку ми продаємо близько 300 т наших равликів. Могли б ще більше, потреба в них дуже велика. Ми завжди перевіряємо їх якість, перш ніж надсилати продукцію клієнту, і маємо добрі відгуки від наших партнерів та гарну репутацію. А мінімальна кількість — ну, скажімо, 100 кг. Тільки вам доведеться доправити вантаж у Європу: доставка ваша, а ми допоможемо з документами. Вони транспортуються рефрижераторами. Ми готові купувати регулярно равлики, формувати великі партії для експорту та продавати їх у ЄС. Попит на сорти «Мюллер» та «Максима» нині зростає. Звичайно, ви також можете експортувати або готувати самостійно чи равликів, чи напівфабрикати… Ви можете обрати будь-яку модель взаємодії із ринком, ми лише щиро закликаємо: вирощуйте равлики!

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

Теги

svidome

 28 січня 2022
Уповноважені банки з моменту старту програми «Доступні кредити 5-7-9%» видали представникам малого та середнього підприємництва кредитів на майже 85 млрд грн.
Уповноважені банки з моменту старту програми «Доступні кредити 5-7-9%» видали представникам малого та середнього підприємництва кредитів на майже 85 млрд грн.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Створення підприємства з виробництва літальних і наземних безпілотних апаратів передбачене в межах індустріального парку LANIVTSI у Тернопільській області.
Створення підприємства з виробництва літальних і наземних безпілотних апаратів передбачене в межах індустріального парку LANIVTSI у Тернопільській області.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Через енергетичну кризу й подорожчання газу частина українських тепличних господарств тимчасово, або повністю, припинили роботу. Великі господарства шукають альтернативні шляхи розв’язання проблеми. Так, наприклад, на Уманському тепличному комбінаті збудували котельню, що працюватиме на щепі.
Через енергетичну кризу й подорожчання газу частина українських тепличних господарств тимчасово, або повністю, припинили роботу. Великі господарства шукають альтернативні шляхи розв’язання проблеми. Так, наприклад, на Уманському тепличному комбінаті збудували котельню, що працюватиме на щепі.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Найближчим часом Канада та Україна офіційно розпочнуть перемовини про розширення чинної Угоди про вільну торгівлю.
Найближчим часом Канада та Україна офіційно розпочнуть перемовини про розширення чинної Угоди про вільну торгівлю.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Садівники просять державу скасувати ПДВ на фрукти та доплачувати господарствам, коли ті вимушені продавати вирощене нижче від собівартості. Інакше галузі загрожує колапс.
Садівники просять державу скасувати ПДВ на фрукти та доплачувати господарствам, коли ті вимушені продавати вирощене нижче від собівартості. Інакше галузі загрожує колапс.
28 січня 2022
 28 січня 2022
Українське сухе молоко дорожчає, але, як і раніше, ціни набагато нижчі від світових і дуже часто вони не дотягують навіть до поточного рівня собівартості сушіння. Сухе незбиране молоко теж дорожчає, але повільніше, ніж сухе знежирене молоко (СЗМ).
Українське сухе молоко дорожчає, але, як і раніше, ціни набагато нижчі від світових і дуже часто вони не дотягують навіть до поточного рівня собівартості сушіння. Сухе незбиране молоко теж дорожчає, але повільніше, ніж сухе знежирене молоко (СЗМ).
28 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.