Ця перспективна смородина

Ця перспективна смородина

/ Ідеї & тренди / Понеділок, 30 листопада -0001 02:00

Під час виставки ягідників Fresh Business Expo 2017 нам вдалося поспілкуватися з виробниками смородини. Це дуже корисна й рентабельна ягода, яка має чудові бізнесові перспективи як на внутрішньому ринку, так і на експортних напрямках.

В Україні рівень виробництва та споживання ягід ще надто низький. На сьогодні раціон співвітчизників на загал не досягає 70% від науково обґрунтованої норми споживання фруктів і ягід. Це пояснюється невисоким рівнем матеріального добробуту населення… З підвищенням його, за дослідженнями соціологів, у структурі харчування зменшується споживання хліба, картоплі, цукру і збільшується частка саме ягід і фруктів, які з розряду десерту переходять у реєстр повсякденної корисної та здорової їжі.

Тобто в Україні є резерви зростання внутрішнього ринку. До того ж і зовнішні покупці є також. Скажімо, минулого року у нас був значним експорт смородини. Через те, що в Європі вдарили приморозки — Польща взяла чимало нашої ягоди. Хоча й за гарної погоди останні роки в ЄС чорна смородина постійно в дефіциті. Звісно, в нас її беруть переважно як сировину для подальшої переробки. Самі ми, на жаль, переробляємо мало. І за показником експорту смородини Україна зуміла вийти, згідно з дослідженням інвестиційної компанії «Горизонт Капітал», на третє місце у світі. Ну а загальна площа, зайнята під насадженнями смородини по Україні, оцінюється експертами у 6 тис. га. Як бачимо, не так багато — є резерви для зростання й тут.

 

Блискуча рентабельність

Під час виставки ягідників Fresh Business Expo 2017 ми познайомилися з Іваном Кликоцьким, директором фермерського господарства «Сонячна насолода», яке розташоване у селі Черлянське Передмістя, що на Львівщині. Він розповів, як у них йде бізнес саме зі смородини, і деталізував деякі проблеми, якими характеризується ця сфера.

04 371 98 2Його господарство засноване 2013 року. Займається садівництвом і ягодами: полуницею, малиною, смородиною, порічкою, суницею. Вирощують тут також плоди персика, черешні, абрикоса, нектаринів. Загалом під це відведено 100 га. З них 60 га займає смородина. Плантація чимала, але не найбільша. Для порівняння: на Волині приватне підприємство «Фрукт­ЕксПол» має плантацію чорної смородини на 245 га.

Чорної смородини виведено кількасот сортів, у кожного — свої переваги. Від правильного вибору сортів десь на 30% залежить успіх цього бізнесу. При виборі кращими будуть урожайні, районовані сорти, які мають стійкість до хвороб і погодної нестабільності.

ФГ «Сонячна насолода» використовує чорну смородину відбірних сортів насамперед української селекції: «Львів’янка», «Ювілейна Копаня», «Софіївська», «Тібен», «Вернісаж». Сорти ці придатні для заморозки та транспортування, їх можна збирати не лише вручну, а й комбайном. Добре, що смородину не треба саджати щороку, як картоплю. Кущ активно плодоносить шість-вісім років. Гектар смородини дає у середньому 20 т ягід. А промислова технологія обробки ягідників при інтенсивному вирощуванні передбачає рівень урожайності навіть до 40 т/га.

У технології вирощування чорної смородини пильна увага приділяється ґрунту. Вона любить ґрунти низької кислотності: рН має сягати близько 6–6,5. Однак кислотність можна й регулювати, та навіть за середньої можна збирати непогані врожаї. Львівські ягідники удобрюють землю селітрою, нітроамофоскою — це чудове азотно-фосфорно-калійне мінеральне добриво.

Ключовим показником для будь-якого фермера є, звісно, рентабельність. Наскільки вигідно займатися чорною смородиною? «Рентабельність на рівні 60–100%, на мою думку, є дуже непоганим показником», — зазначає Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН України. А у дисертації Миколи Кучера (науковець з Уманської державної аграрної академії) наводиться рівень рентабельності виробництва різних сортів смородини на підставі аналізу реальних фермерських продажів. Найвищий рівень рентабельності сягає 170%, його забезпечують ранньостиглі сорти.

 


Сорт «Ювілейна Копаня»

Середньопізній сорт чорної смородини інтенсивного типу селекції Інституту садівництва УААН вивели вчені К. Копань і В. Копань. Відрізняється високою, стабільною урожайністю, стійкістю до шкідників і хвороб, підвищеною посухостійкістю. Сорт технологічний для комбайнового збирання врожаю, перспективний для інтенсивного вирощування у всіх зонах ягідництва. Кущ високий, пагони довгі, еластичні. Китиці густі. Ягоди чорні, блискучі, мають вагу до 3,5 г. Дозрівають дружно, одночасно. Споживаються у свіжому виді, а також придатні для заморозки, готування високоякісних продуктів переробки (соки, желе, конфітюри, йогурти тощо).


 

Смородинові комбайни

Збирають урожай смородини нині механізовано — комбайнами. Як відомо, ще в УРСР у плодово-ягідних радгоспах, особливо виноробного напряму, застосовувався смородинозбиральний комбайн «Йонас» (Jonaas) фінського машинобудівного підприємства «Ракеннус Темпо». Воно продає такі комбайни й досі. Два таких має на своєму озброєнні фермерське господарство Івана Кликоцького. Розрахунок окупності фінського комбайна «Йонас-4» на збиранні ягід смородини дав для «Сонячної насолоди» прий­нятний результат — 3,5 років.

«Йонас» надійний у роботі, має високу якість збирання ягід із чистотою збору 95%. При цьому бережно ставиться до насаджень. Робоча швидкість залежить від висоти кущів і урожайності ягід, але не перевищує 1,2 км/год. Транспортна швидкість — 15 км/год. Продуктивність його сягає 0,25 га/год.

Схожі машини для ягід випускаються і в Польщі. Фірма Weremczuk є однією з найбільших виробників смородинних комбайнів у світі як причіпних, так і самохідних. Вона випускає подібний до фінського комбайн, схожий також і за назвою: «Йоанна» (Joanna). Продуктивність популярної моделі «Йоанна-4» становить 0,15 га/год. Точність збирання — 98%. Мінімальна необхідна потужність трактора — 30 к. с.

Зручно те, що «Йоанна» — машина, призначена для збирання не лише смородини, а й аґрусу, малини, чорниці і навіть деяких дикоросів, як шипшина тощо. Також згадаємо ще одне чудове рішення тієї-таки вище згаданої польської фірми Weremczuk — самохідний комбайн «Віктор» (Viktor). Вперше він був виведений на ринок близько 10 років тому, але вже встиг завоювати популярність у Польщі, викликаючи заздрощі і в наших ягідників. Виробник продає ці комбайни з Любліна, це не так далеко від кордону з Україною.

Ще один близький європейський сусід, «Радвілішський машинобудівний завод» — один із найбільших підприємств з виробництва сільгосптехніки у Литві, для збирання смородини випускає непоганий комбайн «Йоварас» (Jovaras). Ця машина доволі продуктивна — збирає до 0,2 га ягід за 1 годину. Також ця техніка дозволяє забезпечити фасування ягід у пластикові ящики.

Вчені й практики підрахували, що продуктивність одного робітника при комбайновому збиранні ягід порівняно з ручним підвищується в 10–12 разів, а собівартість ягід знижується на 35–45%.

 

Про реалізацію та інвестиції

Зібрану комбайнами смородину ФГ «Сонячна насолода» пускає насамперед на сезонний продаж ягід. Свіжа смородина їде у Київ, Харків, Дніпро, Одесу. «Ми орієнтуємося насамперед на ринок «фреш» — тобто продаємо свіжі ягоди у великі міста. Тут треба діяти швидко: зібрав — наступного дня продав», — каже пан Іван. Однак увесь урожай таким чином продати важко. В цілому по Україні, згідно з експертними дослідженнями, у 2017 році реалізація свіжих плодів і ягід за схемою «сад-прилавок» становила десь 25% від тотального збору.

Дуже активними споживачами смородини на внутрішньому ринку раніше були Донбас та Крим. Тепер там в українських ягідників збуту немає. Але заміни на тих територіях не відбулося: південно-східні регіони переживають окупацію, на жаль, практично без свіжої смородини. Та й інших ягід, фруктів, овочів там далеко не вдосталь.

Однак ринок чорної смородини ще далекий від насичення: попит поки що стабільно випереджає пропозицію як по Україні, так і за кордоном. Налагодити збут смородини нескладно. Багато трейдерів і переробників готові купити ягоди прямо з кущів на умовах самовивозу.

 

04 371 100

 

Звісно, ягідна продукція зазвичай має обмежений термін зберігання та швидко псується. Однак за рахунок завантаження продукції у плодосховища втрати якісних показників скорочуються та термін зберігання ягід подовжується. «Сонячна насолода» має склади, холодильник. Але, щоб вийти на якісно новий рівень розвитку, мріє про таке: «Ми хочемо придбати обладнання для шокової заморозки ягід, — ділиться сподіваннями Іван Кликоцький. — Але для цього потрібні чималі гроші. Шукаємо інвесторів».

Ягідникам потрібно вкладатися у сучасні сорти, охолодження, сортування й упаковку продукції. Інвестиції в смородину — це цілком виправдана справа, вважають ті, хто зай­мається нею. Бо і в Україні, і в Європі зростає споживання цієї ягоди, і експерти прогнозують цей тренд принаймні на ближнє десятиліття.

Міркували у господарстві «Сонячна насолода» про різні шляхи отримання додаткової вартості — наприклад, ягідні конфітюри, джеми на ринку дуже затребувані. Але, знову ж таки, на переробні потужності бракує інвестицій. Тому фермерське господарство співпрацює з переробниками-сусідами: партнери пускають смородину на шокову заморозку, а потім рефрижераторами експортують у Польщу. Там побудовано за останні роки чимало сучасних переробних підприємств, яким сировину тільки давай — і вони вироблять тонни європейські розфасованих джемів, конфітюрів, йогуртів, пастили, цукерок та іншої продукції з високою доданою вартістю. Отже, партнерами «Сонячної насолоди» є торговельні і плодопереробні підприємства не лише України, а й Євросоюзу.

Іван Кликоцький вказує також на типову нині для Західної України проблему із кадрами. «Взагалі-то людей нам вистачає, але під час збирання врожаю треба наймати працівників додатково. Однак зараз усі тікають працювати у Польщу — там більше платять». Можна нарікати на відкриті кордони, а можна й порадіти цьому. Бо сусідство з ЄС пом’якшує типову для слабко розвинених країн проблему масового безробіття. І також створює здорову конкуренцію, яка зрештою є рушієм розвитку й прогресу.

 

Григорій МЕРЕФ’ЯНСЬКИЙ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

1

 16 лютого 2019
Угорська порода свиней - мангалиця на Закарпатті стає все більш популярна.
Угорська порода свиней - мангалиця на Закарпатті стає все більш популярна.
16 лютого 2019
 15 лютого 2019
Найбільша світова виставка органічних продуктів Biofach стартувала  у Нюрнберзі 13 лютого. Лише за перший день у Національному павільйоні відбулося більше 300 ділових зустрічей. Нашою продукцією серйозно зацікавилися представники Нідерландів, Данії, Франції, Іспанії, Канади, Бельгії, США, Нової Зеландії, Японії і т.д. — це найбільші ринки збуту.
Найбільша світова виставка органічних продуктів Biofach стартувала  у Нюрнберзі 13 лютого. Лише за перший день у Національному павільйоні відбулося більше 300 ділових зустрічей. Нашою продукцією серйозно зацікавилися представники Нідерландів, Данії, Франції, Іспанії, Канади, Бельгії, США, Нової Зеландії, Японії і т.д. — це найбільші ринки ...
15 лютого 2019
 15 лютого 2019
Цікавою нішевою культурою для бізнесу — є трюфель. Який набирає популярності в Україні, і за кордоном гурмани з задоволенням ласують українським трюфелем.
Цікавою нішевою культурою для бізнесу — є трюфель. Який набирає популярності в Україні, і за кордоном гурмани з задоволенням ласують українським трюфелем.
15 лютого 2019
 15 лютого 2019
Державна продовольчо-зернова корпорація України розпочала реалізацію програми закупівель зерна врожаю поточного року.
Державна продовольчо-зернова корпорація України розпочала реалізацію програми закупівель зерна врожаю поточного року.
15 лютого 2019
 15 лютого 2019
Компанія LEMKEN, що спеціалізується на професійному рослинництві, знову розширила свій бізнес попри непросту в цілому ситуацію минулого року.
Компанія LEMKEN, що спеціалізується на професійному рослинництві, знову розширила свій бізнес попри непросту в цілому ситуацію минулого року.
15 лютого 2019
 15 лютого 2019
Враховуючи сприятливі погодні умови поточного року підживлення посівів озимих зернових та ріпаку розпочато у 14 областях України.
Враховуючи сприятливі погодні умови поточного року підживлення посівів озимих зернових та ріпаку розпочато у 14 областях України.
15 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.