Причіпні штангові обприскувачі

Причіпні штангові обприскувачі

/ Механізація АПК / Понеділок, 22 жовтня 2018 15:00

Обприскувачі — одні з найбільш застосовуваних сільськогосподарських машин, від якості і надійності роботи яких залежить величина врожаю та ефективність аграрного виробництва.

Сучасні обприскувачі забезпечують внесення робочих розчинів препаратів із наступними характеристиками якості виконання технологічного процесу: відхилення фактичної дози внесення робочої рідини від заданої — не більше 5%; допустима нерівномірність розподілу робочої рідини по ширині захвату — до 30%, а по довжині гону — близько 25%. Розкажемо про ті особливості сільськогосподарської техніки, що вже присутня на вітчизняному ринку.

З аналізу номенклатури машин, представлених на випробування в установу, констатуємо, що найбільшим попитом у вітчизняних сільгосптоваровиробників користуються напівпричіпні та причіпні. Причіпні штангові комплектуються великооб’ємними баками місткістю від 1200 до 6500 л (для порівняння: баки навісних обприскувачів — від 200 до 1500 л), що скорочує витрати часу на під’їзд, самостійну заправку, приготування робочих рідин. Причіпні обприскувачі дешевші від самохідних, тому за ціною є доступними для більшості аграрних підприємств. За результатами обстежень господарств у Західному регіоні України встановлено, що такого типу машини використовуються у середніх господарствах із площею ріллі від 100 до 5000 га.

 

Конструктивні нюанси

Новітні та удосконалені причіпні штангові обприскувачі складаються із шасі, бака з гідрозмішувачами, насоса, розподільника, штанги з механізмом стабілізації, всмоктувальної і напірної комунікацій, автоматичної системи управління. Автоматичні системи управління машин використовують блоки індикації та управління, датчики імпульсів. Вони також можуть комплектуватися регуляторами тиску, преміксерами для приготування маточного розчину, резервуарами чистої води для миття рук і промивання конструкційних елементів напірної магістралі та бака.

В польових умовах рами, осі і колеса обприскувачів піддаються значним змінним за напрямком і величиною навантаженням. Тому їхні рами виготовляються із легованої сталі високої якості. Для зменшення ударних навантажень на деяких моделях передбачено гідропневматичні амортизатори балки коліс.

Для підвищення робочої і транспортної швидкостей провідні фірми-виробники комплектують обприскувачі вдосконаленими системами активного керування причіпним дишлом за допомогою гідравлічних циліндрів і спеціальних датчиків. Найбільш технологічно передові рішення дозволяють постійний моніторинг робочої швидкості, ширини колії і стану заповнення бака.

 

Деякі моделі на ринку

Обприскувачі виробництва окремих європейських компаній обладнуються автоматично керованим мостом, який дозволяє колесам підлаштовуються під напрямок руху задніх коліс трактора та рухатись точно його колією незалежно від робочої швидкості руху.

 

Фото 1. Обприскувачі, оснащені автоматично керованим мостом 

13 380 82

а) GRAND LARGE 3200 (KUHN); б) OLYMPIA 320 S (CARUELLE)

 

Провідні виробники обладнують дишла амортизаторами, а ходові системи — пристроями гасіння коливань, за допомогою яких зменшується коливання обприскувача під час наїзду колеса на перешкоду.

Ці конструкційні рішення дозволяють забезпечити можливість одержання більш високої продуктивності праці внаслідок збільшення транспортної та робочої швидкостей. Наприклад, робоча швидкість обприскувачів із жорстким кріпленням рами до балки коліс становить 6–7 км/год., а машин з амортизаційними пристроями та автоматичними системами керування колесами знаходиться в інтервалі від 10 до 12 км/год. Транспортна швидкість таких обприскувачів сягає до 40 км/год. Вагомою перевагою застосування амортизаторів є також збільшення тривалості безвідмовної роботи обприскувача на полях із нерівним мікрорельєфом.

У конструкції шасі обприскувачів передбачено механізми для зміни ширини колії. На обприскувачах Bury із невеликою місткістю резервуару передбачена можливість зміни колісної бази в інтервалі від 1,2 до 1,8 м, а на великооб’ємних — від 1,35 до 2,2 м. На замовлення машини можуть комплектуватися високими або низькими, вузькими або широкими шинами. Для зміни ширини колії Krukowiak пропонує механізм гідравлічного регулювання у таких розмірах: 1,8; 2,2; і 2,25 м. Bagram виготовляє обприскувачі для обробки високо стеблових культур (кукурудза, соняшник і ріпак) з гідравлічним регулюванням дорожнього просвіту в межах від 1,2 до 2,0 м і колісної бази — від 2,25 до 3,05 м.

З метою зменшення радіусу повороту провідні виробники обприскувачів обладнують причіпні пристрої гідроциліндрами повороту і додатковими поворотними цапфами, що забезпечує високу маневреність. Ще один європейський виробник розробив причіпний пристрій із центром обертання, розміщений під баком, який забезпечує надійний спосіб вирівнювання на схилах, де оптимальна стійкість особливо важлива. Змонтована на шасі в центральній точці, сниця може фіксуватись або бути керованою — керування є гідравлічним чи автоматичним.

Типовими прикладами пасивної стабілізації є пристрої із застосуванням амортизаторів, маятникові та паралелограмні механізми. Штанги навішуються за допомогою маятникових пристроїв різного конструктивного виконання, які оснащені пружинними та гідравлічними гасниками коливань або з використанням шарнірно-важільних підвісок. У системі пасивної стабілізації з активним коригуванням, яка запропонована Douven, штанга лежить на криволінійній опорній поверхні, по якій вона перекочується. У процесі перекочування її зміщується лінія обпирання відносно центру маси і виникає додатковий момент сили, який повертає штангу в початкове положення.

Зазвичай нерівномірний розподіл робочих рідин під час обприскування зумовлений значною мірою неоднаковою відстанню від розпилювачів штанги до поверхні ґрунту. Для запобігання цьому деякі фірми обладнують машини системою активної стабілізації положення штанги, яка складається із кількох ультра­звукових датчиків, розташованих на кінцях штанги, і блока перетворення, який підсилює ці сигнали після їх відбивання від поверхні ґрунту та передає виконуючому механізму для зміни положення штанги. Дані, передані з датчиків, обробляються на мікропроцесорах і за певного відхилення штанги від заданого положення приводиться у дію виконавчий механізм, який повертає штангу в потрібне положення.

Швидке й зручне піднімання і складання та розкладання штанги відбувається за допомогою гідравлічних приводів, які приводяться у дію від гідросистеми трактора. З метою недопущення перекриття штанги обприскувачів оснащуються пінними маркерами. Показники якості обприскування багато в чому залежать від типу та параметрів розпилювачів. Більшість машин комплектує­ться гідравлічними щілинними плоскоструминними розпилювачами, які поділяються на звичайні, «зі зниженим дрейфом», подвійні, стрічкові, для внесення «під листя». Плоскоструминні розпилювачі забезпечують високу дисперсність розпилення, рівномірне покриття та утримання на поверхні оброблюваного об’єкта дрібних краплин. Проте дрібні краплі можуть зноситися повітряними потоками, внаслідок цього знижується ступінь осідання препарату на рослини. Такі розпилювачі доцільно використовувати за швидкості вітру до 3–4 м/с, у разі більшої (до 5 м/с) необхідно використовувати зі зниженим дрейфом.

Двофакельні плоскоструминні розпилювачі характеризуються повнішим проникненням препарату в рослинний покрив, рівномірнішим його покриттям краплинами та поліпшеною їхньою здатністю осідати на прямостоячі частини культури. Їх доцільно застосовувати у безвітряну погоду для внесення контактних інсектицидів, гербіцидів та фунгіцидів.

 

Василь ДУМИЧзав. лабораторією
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

1

 22 серпня 2019
Навколо міста Глухів Сумської області тривають роботи зі збирання льону.
Навколо міста Глухів Сумської області тривають роботи зі збирання льону.
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
Компетентні органи України та Японії погодили міжнародний ветеринарний сертифікат для експорту м'яса птиці з України до Японії. 
Компетентні органи України та Японії погодили міжнародний ветеринарний сертифікат для експорту м'яса птиці з України до Японії. 
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
Урожай картоплі цього сезону буде найнижчим за останні 10-15 років. 
Урожай картоплі цього сезону буде найнижчим за останні 10-15 років. 
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
В Україні аграрії мають всі можливості для збільшення посівів рису, щоб повністю забезпечувати власні потреби, а у перспективі – наповнювати зовнішні ринки. 
В Україні аграрії мають всі можливості для збільшення посівів рису, щоб повністю забезпечувати власні потреби, а у перспективі – наповнювати зовнішні ринки. 
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
З початку 2019/20 маркетингового року лінійні елеватори Державної продовольчо-зернової корпорації України прийняли на зберігання більше півмільйона тонн зернових нового врожаю.
З початку 2019/20 маркетингового року лінійні елеватори Державної продовольчо-зернової корпорації України прийняли на зберігання більше півмільйона тонн зернових нового врожаю.
22 серпня 2019
 22 серпня 2019
Майже у всіх регіонах України садівники приступили до збирання першого та найпопулярнішого осіннього сорту яблук «Гала». 
Майже у всіх регіонах України садівники приступили до збирання першого та найпопулярнішого осіннього сорту яблук «Гала». 
22 серпня 2019

Please publish modules in offcanvas position.