Антирейдерський аграрний батальйон

Антирейдерський аграрний батальйон

/ Подія / Четвер, 20 вересня 2018 12:57

Рейдерство як загроза безпеці та розвиткові бізнесу непокоїть не лише фермерів, але й профільні громадські організації та здорові сили на всіх владних рівнях. Виправити її можливо через об’єднання зусилля усіх зацікавлених осіб задля напрацювання дорожньої карти — системних і консолідованих рішень із попередження та захисту від протиправного захоплення в аграрному секторі.

 

Київ і Київщина — головна мішень рейдерів

Про ділків від агропідприємництва, юриспруденції та влади, котрі посягають на сільськогосподарські землі добросовісних і працьовитих орендарів, я знаю не з чуток, а з власного професійного досвіду журналістських розслідувань. Готуючи цей матеріал, пригадав поїздку в селище Горбані, що на Київщині, весною 2009 року. Зненацька я став свідком того, як керований «гостями»-рейдерами комбайн знищував перші паростки елітної озимої пшениці на ділянці поля, належної законному орендарю — місцевому кооперативу. Це відбувалось за підтримки районної держадміністрації, яка напередодні в інтерв’ю гарантувала, що не допустить силового протиборства сторін. За чотири року потому я дізнався, що представника кооперативу, героя мого розслідування — борця за права селян, було вбито на подвір’ї господарства…

За час, який минув із тих подій, ситуація в Україні з незаконним заволодінням майном сільськогосподарських виробників і правами на нього, злодійським загарбанням агропідприємств, не покращилась. Попри створення міжвідомчої урядової та мін’юстівської комісій, оперативних обласних антирейдерських штабів, рейдерство продовжує свою руйнівну дію, завдаючи шкоду представникам аграрного бізнесу, колективам підприємств, їхнім сім’ям, місцевим громадам, інвестиційному іміджу України.

Згідно з останніми офіційними звітами Генеральної прокуратури, в Україні в 2017 році зафіксовано 400 таких випадків, і кількість їх невпинно збільшується. Дані ж аналізу тенденцій останніх двох років, який провела громадська організація «Бізнес-Варта», свідчать про понад півтора-двократне зростання цього показника. Очікується, що він сягне позначки 700–800 прецедентів рейдерства у царині аграрного підприємництва вже до нового року.

Також читайте: Коли зазіхають на власність

Не менш важливою для об’єктивної оцінки того, як потерпають від дій зловмисників аграрії, є інформація платформи для роботи з відкритими даними Opendatabot, відповідно до якої з 2013 року в Україні сталося 1690 силових захоплень фермерських господарств, серед яких 539 — за останні вісімнадцять місяців. Найбільше рейдери полюють на сільськогосподарські компанії, що розташовані в місті Києві та області. Там в останні 5 років зафіксовано 412 таких випадків. Другу невтішну сходинку посідає Дніпропетровщина (133 атаки), третю — Львівська область (89). Темпи поширення рейдерських захоплень є ознакою того, що спроби дати їм відсіч іще не мають належного результату.

 

Корупція та прогалини в законах — джерела рейдерства

Водночас сумна статистика створює серед аграріїв непевність у перспективі розвитку власного бізнесу. На це вказують результати зовсім іще свіжого опитування, яке днями організувала громадська спілка «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР). До участі в телефонному інтерв’ю за стандартизованою анкетою було запрошено 500 керівників сільськогосподарських підприємств, які представляють усі області України. Аналітичний супровід і обробку отриманих результатів дослідження здійснив Центр «Соціальний моніторинг».

Як показало опитування, лише 23% аграріїв відчувають свій бізнес і право власності захищеними від рейдерських захоплень. Серед 71% тих, хто висловив побоювання, найбільше фермерів, які представляють південні та східні території України.

Високою визнали небезпеку силової атаки на бізнес 31% опитаних сільгоспвиробників, а 44% респондентів оцінюють рівень загрози як середній.

На переконання 64% учасників інтерв’ювання, засилля корупції є основною причиною навали рейдерства в органах влади та правоохоронної системи держави. Близько 40% проанкетованих аграріїв вважають значно ураженими нею такі владні інституції, як Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, що діє при Міністерстві юстиції України, Міністерство внутрішніх справ (поліція), прокуратура та суд.

Також читайте: Зареєструвати нерухомість поза межами «своєї» області реєстратор відтепер не зможе

39% опитаних сільгоспвиробників вважають, що найоптимальнішим способом боротьби з корупцією та рейдерством є співпраця через об’єднання фермерів, громадські організації та рухи.

Високу, другу сходинку у «рейтингу» чинників, які сприяють рейдерам, посіла заплутаність і недосконалість чинного законодавства. Таке місце відвели цьому фактору 38% учасників інтерв’ювання. Приблизно ж стільки (36%) опитаних вважають, що саме реформування правового поля є тим шляхом, яким варто йти, щоби здолати корупцію та рейдерство в сільському господарстві.

Результати дослідження планується перекласти англійською мовою, щоб ознайомити з ними представників дипломатичних установ.

 

Аншлаг на Форумі — тривожний сигнал для ринку

Рейдерство як загроза безпеці та розвиткові бізнесу непокоїть не лише фермерів, але й профільні громадські організації та здорові сили на всіх владних рівнях. Виправити її можливо через об’єднання зусилля усіх зацікавлених осіб задля напрацювання дорожньої карти — системних і консолідованих рішень із попередження та захисту від протиправного захоплення в аграрному секторі.

Саме цій меті і слугував ІІ Антирейдерський форум, який відбувся нещодавно в Києві. Його влаштували неурядові спільноти «Бізнес-Варта», «Всеукраїнська аграрна рада» та інші профільні об’єднання, зацікавлені в тому, щоби мати ефективні інструменти для боротьби з рейдерством у нашій країні та надати цьому руху потужний поштовх.

 

17 384 23

 

Крок до впорядкування державної підтримки аграріїв

Сторони приділили значну увагу питанню вдосконалення державної підтримки аграрної галузі. Так, вони пропонують перерозподілити невикористані впродовж попередніх кварталів бюджетні кошти на реалізацію чинних програм допомоги сільгосптоваровиробникам через повернення до режиму «квазіакумуляції ПДВ», який діяв у 2017 році. Водночас учасники меморандуму вважають, що на виплату дотації за цією програмою впродовж наступних 5 років має бути спрямовано не менше 60% коштів, передбачених на державну підтримку аграріїв. Розподіл фінансових ресурсів повинен відбуватись пропорційно виручці від реалізації продукції, отриманої у результаті здійснення дотаційних видів діяльності.

Понад те в меморандумі, який підписали під час II Антирейдерського форуму, передбачено пункт, який стосується повернення норми про відшкодування податку на додану вартість з операцій із вивезення олійних культур за межі митної території України.

 

Дорадчий орган на службі сільгосп­товаровиробникам

На Форумі представили підготовлений організаторами проект звернення до голови Міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств (Міжвідомчої комісії), яким є Степан Кубів, Перший віце-прем’єр-міністр України, Міністр економічного розвитку і торгівлі.

В заяві йдеться про те, що учасники зібрання загалом позитивно оцінили роботу Міжвідомчої комісії, завдяки якій на рівні Уряду, із залученням профільних міністрів і керівників правоохоронних органів, розглянуто низку резонансних справ щодо незаконних посягань на майно та речові права законних власників, зокрема, підприємств харчової та переробної сфери, на корпоративні права юридичних осіб, на права володіння та користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення тощо.

Відзначається, що в результаті діяльності цього тимчасового дорадчого урядового органу було активізовано роботу регіональних антирейдерських штабів, посилено контроль над проведенням досудового розслідування у кримінальних провадженнях, відкритих за заявами про порушення прав інвесторів, про незаконне поглинання та захоплення підприємств, про порушення земельного законодавства.

Крім того, рекомендації Міжвідомчої комісії дали змогу забезпечити доказову базу та підсилити процесуальне становище законних власників, що дозволило отримати рішення судів про скасування неправомірних реєстраційних дій, оперативно застосувати заходи забезпечення кримінального провадження для збереження майна.

 

Що гальмує роботу Міжвідомчої комісії?

Водночас автори звернення піддали здоровій критиці організаційні моменти у роботі цього тимчасового дорадчого урядового органу.

Усі прецеденти порушення прав інвесторів, незаконного поглинання та захоплення підприємств, порушення земельного законодавства, що є такими за фактом, офіційна статистика не спроможна враховувати. Чому? Тому що, по-перше, не всі потерпілі звертаються до правоохоронних органів із заявами про рейдерство, а по-друге, через поширену, на жаль, практику кваліфікації органами досудового розслідування діянь, які мають ознаки рейдерських атак, як інших злочинів: шахрайства, підроблення документів, самовільного зайняття земельної ділянки тощо.

Як зазначив Іван Мірошніченко, голова Ради громадської організації «Бізнес-Варта», народний депутат України, член парламентського Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, з одного боку, Міжвідомча комісія допомогла десяткам, а може і сотням підприємств зберегти активи. З іншого, її робота так і не призвела до того, щоби рейдери були притягнуті до конкретної відповідальності за свою діяльність.

Крім того, на сьогодні Міжвідомча комісія об’єктивно не має можливості опрацювати на своїх засіданнях усі випадки рейдерства в Україні. Їй також бракує мобільності.

 

17 384 24

 

Утворити постійну робочу групу — нагальна потреба аграріїв

На думку форумчан, існує нагальна потреба забезпечити безперервний і систематичний розгляд членами цього дорадчого органу Кабінету Міністрів України фактів порушення прав інвесторів, незаконного поглинання та захоплення підприємств, порушення земельного законодавства.

З огляду на це делегати II Антирейдерського форуму запропонували очільнику Міжвідомчої комісії утворити постійну робочу групу, яка б діяла у періодах між засіданнями цього урядового органу, затвердити Положення про неї та персональний склад її учасників. Передбачається, що ця група матиме можливість оперативно реагувати на будь-які прояви рейдерства в Україні, за потреби виїжджати туди, де вчиняється злодійство. Вона сприятиме тому, щоби не було саботування справ на місцях.

 

Звичайне рейдерство

Кульмінацією Форуму стало оприлюднення живих історій підприємств, які зазнали силових захоплень.

Одне з них — Товариство з обмеженою відповідальністю «Віскар Агро», що знаходиться у місті Кагарлик Київської області. З весни 2017 року певна група осіб займалась підкупом місцевих власників земельних ділянок, обіцяючи скасувати наявні у будь-кого права оренди цих угідь через «своїх» реєстраторів і/чи через уже згадану Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, що діє при Міністерстві юстиції України.

Восени того ж року кілька з цих фізичних осіб-орендодавців подали до Комісії скаргу про скасування права оренди у ТОВ «Віскар Агро» та деяких інших підприємств району. Скаржники заявили, що нібито до 2017-го року не знали про перебування їхніх земельних ділянок у оренді. Насправді ж вони ще в 2010–2014 рр. уклали договори та додаткові угоди про продовження їх дії, за якими щорічно отримують орендну плату, а дехто з них навіть авансом за 2018–2019 роки. Крім того, є написані скаржниками власноруч заяви про видачу їм коштів за договорами оренди, про відсутність претензій до орендарів, а також видаткові касові ордери.

Перше засідання Комісії пройшло в листопаді, і воно було правдиво висвітлено журналістами, завдяки чому в грудні того ж року мін’юстівці прийняли рішення залишити скарги орендодавців без розгляду, бо, на диво, останні самі про це письмово попросили.

17 384 25Однак щасливий для добросовісних і єдино законних орендарів фінал не відбувся. Вже в березні 2018-го державний реєстратор незаконно припинив право оренди ТОВ «Віскар Агро» та певних інших підприємств Кагарлицького району, бо, мовляв, отримав від орендодавців листи про розірвання договорів оренди. Насправді ж підстав для прийняття такого рішення не було, бо за умовами згаданих правочинів можливість припинення орендних відносин в односторонньому порядку не передбачена. Через кілька діб, з легкої руки того ж самого реєстратора, право оренди на згадані земельні ділянки отримала інша юридична особа. Вже за пару місяців потому група людей спортивної статури намагалась силоміць захопити поля ТОВ «Віскар Агро». Ця атака провалилась, але земельні ділянки деяких інших орендарів Кагарлицького району опинились у руках зловмисників.

Про свою проблему розповіли і делегати з Миколаївської області, де тривалий час успішно працював Братський маслопресовий завод Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕСТ». Атакували підприємство за таким алгоритмом: підробка установчих документів, печатки та підпису нотаріуса, внесення змін до Єдиного державного реєстру, за якими новим власником став автомийник, котрий має кримінальну судимість; підробка договору оренди нерухомого майна та фізичне захоплення підприємства.

Як повідомив Андрій Наход, адвокат ГО «Бізнес-Варта», під час силового загарбання у січні 2017 року завод було пошкоджено, а в подальшому вивозилось майно та обладнання.

Правоохоронні органи належно не реагують, бо вважають рейдерів законними власниками. Ба більше! За свідченнями представників потерпілих осіб, разом із поліцією рейдери зайшли на завод і вигнали звідти всіх реальних власників.

Понад те в цій історії зафіксовані факти вбивства двох фермерів, за якими порушено кримінальне провадження.

Протиправне захоплення Братського маслопресового заводу набуло такого суспільного резонансу, що справою зацікавився Олексій Савченко, голова Миколаївської ОДА, який задля її вирішення взяв участь у роботі Форуму. В своєму зверненні до присутніх він водночас висунув ідею, щоб очільники облдержадміністрацій призначались на строк до трьох років і не з місцевих мешканців, аби працювали в інтересах громади, а не на вже сформовані та доволі сумнівні зв’язки.

 

Три вироки проти реєстраторів

Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за те, що назагал називають рейдерством. Зауважу, що з листопада 2016 року ці норми було навіть посилено. Проте зловмисники з числа реєстраторів і нотаріусів здебільшого залишаються непокараними. Чому? Вочевидь, як ішлося на Форумі, тому що якби вони постали перед судом, то свідчили б проти посередників, замовників із різних гілок і щаблів влади, а налагоджені схеми загарбання агрокомпаній почали б руйнуватись.

Присутній на антирейдерській події Дмитро Сторожук, перший заступник Генерального прокурора, повідомив, що наразі за вчинення службових злочинів проти десяти державних реєстраторів кримінальні справи вже спрямовано до суду. Трьох горе-реєстраторів притягнуто до відповідальності.

 

Антирейдерські запобіжники на захист аграріїв

На допомогу сільгоспвиробникам у справедливій війні проти загарбників полів і агробізнесів спрямований проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству (реєстр. № 8121 від 14.03.2018), поданий 32-ма членами Парламенту.

Законопроектом передбачається запровадити низку дієвих антирейдерських запобіжників неправомірному заволодінню землями, що використовуються сільськогосподарськими підприємствами, а також захопленню майна та привласненню корпоративних прав, належних цим юридичним особам.

Зокрема, за проектом закону, задля усунення можливостей подвійної реєстрації оренди Уряд зобов’язаний внести до кадастру інформацію про права на земельні ділянки, що сформовані до 2013 року та зафіксовані в паперовій формі.

На боротьбу з підробленням договорів оренди та документів про зміну учасників підприємства спрямована інша новація законопроекту. Вона надає власнику земельної ділянки й учаснику підприємства можливість блокувати зловмисні реєстраційні дії шляхом установлення обтяження у вигляді обов’язковості нотаріального посвідчення певних договорів.

Запобіганню маніпуляціям із несформованими земельними ділянками слугує норма проекту закону, яка зобов’язує державного реєстратора залишати без розгляду заяву про реєстрацію права на нерухоме майно, якщо кадастровий номер земельної ділянки відсутній у Державному земельному кадастрі.

Необхідно, щоб сам держреєстратор мав безпосередній доступ до всіх баз даних, перевіряв, чи насправді людина, яка до нього прийшла, має право на здійснення відповідної дії, чи є вона власником земельної ділянки, чи, дійсно, на неї видана довіреність нотаріусом тощо. Реєстратор також робитиме відповідний запис, що все в порядку, і на такій підставі проводитиме реєстраційну дію», — пояснив Михайло Соколов, заступник голови ВАР.

Законопроект зобов’язує державних реєстраторів пересвідчуватись перед проведенням певної операції, що особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, має право на вчинення таких дій. Проект закону мінімізує ризик «непоінформованості» державного реєстратора речових прав про те, що земельні ділянки були раніше зареєстровані на іншу особу. Водночас буде підвищено адміністративну відповідальність за порушення реєстраторами законодавства.

 

Оперативний антирейдерський штаб

Загалом пропонованою реформою пропонується внести зміни до 14 законодавчих актів України, що, на думку її авторів, сприятиме комплексному врегулюванню протидії рейдерству в аграрній царині.

— Очевидно, законопроект № 8121 не подолає всі наявні проблеми, проте він точно може закрити ті прогалини, які сьогодні грають на руку злочинцям, — наголосила Ольга Матвіїва, директор громадської організації «Бізнес-Варта».

Слід зазначити, що народні обранці прийняли в першому читанні цей проект закону 10.07.2018р. До наступного розгляду в сесійній залі його передбачається доопрацювати з урахуванням зауважень і пропозицій, які надало Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України.

 

Олександр КРИВЕНКО, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

svidome

 17 травня 2022
Практична рульова рама від Steketee розширює спектр можливостей застосування будь-яких просапних машин.
Практична рульова рама від Steketee розширює спектр можливостей застосування будь-яких просапних машин.
17 травня 2022
 17 травня 2022
Президент підписав Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (№ 2079-IX), який 17 лютого 2022 року ухвалила Верховна Рада України.
Президент підписав Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (№ 2079-IX), який 17 лютого 2022 року ухвалила Верховна Рада України.
17 травня 2022
 17 травня 2022
Нині сільське господарство України – один з найбільших споживачів пального серед усіх галузей національної економіки. Ця галузь використовує понад 25% дизпалива та 5% бензину від загального обсягу. Щорічне споживання дизельного пального в сільському господарстві становить близько 1300 тис. т, а бензину моторного – понад 85 тис. т.
Нині сільське господарство України – один з найбільших споживачів пального серед усіх галузей національної економіки. Ця галузь використовує понад 25% дизпалива та 5% бензину від загального обсягу. Щорічне споживання дизельного пального в сільському господарстві становить близько 1300 тис. т, а бензину моторного – понад 85 тис. т.
17 травня 2022
 17 травня 2022
На даний час практично 200 тис. га земель в України знаходяться у власності або орендуються резидентами росії.
На даний час практично 200 тис. га земель в України знаходяться у власності або орендуються резидентами росії.
17 травня 2022
 17 травня 2022
Європейський Союз допоможе Україні вивезти на зовнішні ринки призначені для експорту зернові, заблоковані у морських портах внаслідок російської воєнної агресії.
Європейський Союз допоможе Україні вивезти на зовнішні ринки призначені для експорту зернові, заблоковані у морських портах внаслідок російської воєнної агресії.
17 травня 2022
 16 травня 2022
Високі показники урожайності — справедлива винагорода за старання, кропітливу й виснажливу роботу впродовж усього року. Досвідчений аграрій знає: без якісного інструменту досягти бажаного результату буде вкрай важко, саме тому важливо обрати собі надійних помічників.
Високі показники урожайності — справедлива винагорода за старання, кропітливу й виснажливу роботу впродовж усього року. Досвідчений аграрій знає: без якісного інструменту досягти бажаного результату буде вкрай важко, саме тому важливо обрати собі надійних помічників.
16 травня 2022

Please publish modules in offcanvas position.