Василь Вашковський: «Це автоматичний контроль урожаю і праці»

Василь Вашковський: «Це автоматичний контроль урожаю і праці»

/ Гість номера / Вівторок, 04 червня 2019 12:42

Зараз чимало аналітиків розмірковують про поєднання сільського господарства й IT-технологій. Обидві ці галузі розвиваються доволі динамічно, і їхня «дружба» обіцяє так звану синергію, ефект перетворення спільних зусиль у переконливий (а іноді й надзвичайний) позитивний результат.

10 401 84Один із прикладів такого взаємопроникнення двох передових сфер вітчизняного господарювання ми побачили 17 квітня на форумі агропереробників Prostor Expo у столичній Торгово-промисловій палаті. Нашу увагу привернула програма «МініСофт Урожай», призначена для агробізнесу. Представив її громадськості директор підприємства-розробника «МініСофт» із Вінниці Василь Вашковський. Ми знаємо про деякі інші комп’ютерні софт-продукти цієї фірми. Це, зокрема, програми для ведення комерційного обліку у торговельних мережах, салонах краси, SPA-центрах, тобто на підприємствах сервісу й рітейлу. І от побачили розроблений цією ж вінницькою компанією апаратно-програмний комплекс «МініСофт Урожай», який служить спеціально для контролю збирання овочів, фруктів та ягід, а також для нарахування заробітної плати працівникам, у тому числі й тимчасово найнятим на короткі терміни. Від організації процесу збирання багато в чому залежить результат багатомісячної праці аграріїв. Тому ми розпитали пана Василя, як це працює.

 

  • Отже, у Вас — повна автоматизація? Малину збирають роботи?

— Ні, бо то була б роботизація. Справді, для фермерів кадрова проблема є серйозною — нині все важче знайти сезонних працівників, які збиратимуть урожай… А у нас — апаратний автоматизований комплекс. До його складу входять ваги вінницького виробництва, принтер етикеток, ручний сканер штрих-коду, ну й комп’ютер зі встановленою на ньому нашою програмою. Ми завдяки цій розробці отримуємо чіткий і швидкий облік продукції: скільки, чого саме й на якому полі зібрано. Також хто саме це зробив, тобто досягаємо чіткого планування та контролю робіт штатних та залучених сезонних працівників.

 

  • Ця програма задумана під збір овочів, фруктів, ягід?

— Ще грибів, лікарських трав… Ми говорили з пасічниками, з ними теж можна автоматизувати процеси медозбору. Навіть є можливість обліковувати молоко, якщо воно йде у фіксованій тарі, наприклад у бідонах. Програма «МініСофт Урожай» може бути застосована, певно, і в інших сферах, де потрібно обліковувати продукцію з урахуванням продуктивності кожного працівника, і де вона збирається у штучну тверду тару.

 

  • Як взагалі у Вас виникла ідея автоматизувати процеси збирання?

— Я спілкувався із фермерами. Основна проблема в сезон — це психологічна недовіра збирачів, іноді випадкових людей один до одного, а також до обліковця. Раптом він десь щось не доважить? Або чийсь ящик зараховує своєму кумові? А такий пристрій розвіює усі підозри. Ящики поїхали на склад, а збирач одразу розуміє, скільки грошей він заробив. Тобто «МініСофт Урожай» має допомогти збільшити мотивацію та лояльність сезонних працівників. При збирачеві зважують овочі або ягоди, вносять дані у комп’ютер — кожен пересвідчується, що його ніхто не надурить. І програма «МініСофт Урожай» — це конкурента перевага, бо забезпечує працівникові додаткову мотивацію.

10 401 85 1

 

  • А що дає Ваш винахід фермерові, пане Василю?

— Якщо у фермера, скажімо, великий яблуневий сад або ж значне за обсягом полуничне поле, він сам зібрати врожай не зможе. Тому кидає заклик, і до нього приїжджає 50–100 сезонних робітників. Кожен із них може попрацювати або тиждень, або два-три дні, хто як. Припустимо, приїхав із міста на вихідні на малину якийсь студент, заробив кількасот гривень. Так це буває… І тут господареві важливо швидко облікувати не лише зібрані ним томати чи малину, а й працю цього робітника — відповідно, і його заробіток. А якщо господар домовився уже про продаж або переробку врожаю, то йому тим більше треба бути впевненим, що сезонні збирачі прийдуть до нього, а не до фермера-сусіда.

 

  • Зазвичай стоїть край саду чи поля обліковець із зошитом і вагами. Збирач носить ящики, обліковець підраховує та записує.

— Так. А ввечері в конторі щодня підраховують зібраний урожай і, відповідно, зарплату сезонним працівникам. Овочів, ягід, фруктів може бути у фермера кілька найменувань. Зводити різноманітні дані докупи вручну чи на калькуляторі доволі довго і марудно. А якщо ми подивимося на це з точки зору логістики чи очима власника підприємства, то бачимо: він здатний хіба що приблизно оцінити, скільки у нього й чого зібрали паралельно. Але ж дбайливий господар прагне заплатити своїм робітникам за конкретну роботу, а не за час, проведений у полі. Так-от: завдяки комплексу «МініСофт Урожай» кожен ящик одразу зважується і фіксується у базі даних. Обліковець у цій системі залишається. Та ми забрали в нього блокнот і ручку, натомість дали сканер. Його робота тепер — покласти ящик на ваги і піднести сканер до штрих-коду, який уже наклеєно на етикетці кожного ящика.

 

  • Звідки береться штрих-код?

— Процес починається із маркування тари. В програмі «МініСофт Урожай» формується етикетка з отим самим унікальним штрих-кодом для позначення кожної одиниці тари (це може бути ящик, корзина, бідон, відро тощо). Термоетикетка зі штрих-кодом ліпиться на тару. У ньому зашифровано інформацію про поле, сільськогосподарську культуру, різновид ящика або іншого типу тари, дата збирання. Вранці люди виходять на роботу. Їх обліковують: вносять у базу даних і видають тару зі штрих-кодом. Наклейка етикеток може здійснюватися наперед — тоді збирач отримує ящики з готовою етикеткою. Або етикетки видаються рулончиком, і збирач уже самостійно їх наклеює на тару. Це вже як там організують. Коли ящик наповнено, обліковець фіксує його вагу й автоматично, згідно з закладеним алгоритмом, який визначає господар, нараховується зарплата збирачеві.

 

  • Ваш апаратний комплекс розташовано край поля?

10 401 85 2— Можна й так. Або краще встановити його на машині чи тракторі. Тоді «МініСофт Урожай» їздитиме рядами. Це зекономить зусилля кожного збирача — йому більше не треба буде бігати з ящиком на край поля. Продуктивність праці підвищується на 20–25%, і власник отримає більший дохід.

 

  • Колись студентом технікуму я працював на збиранні яблук. Нам постійно не вистачало тари — ящики підвозилися із запізненням, ми засмагали, жонглювали яблуками…

— Так, це ще один типовий момент логістики, який теж дозволяє вирішувати наша програма. Ми бачимо не лише скільки ящиків зібрано, а й встановлюємо швидкість збирання і відповідно знаємо, скільки порожньої тари треба підвезти. Трактор, який збирає повні ящики, привозить і порожні.

 

  • Пане Василю, а Ваша програма запатентована?

— Запатентувати «МініСофт Урожай» ще не встигли… Але ми вже років 10 на ринку софту: займаємося програмами для автоматизації торгівлі. Для магазинів, кафе, автомийок тощо. Таких чи подібних на ринку кількадесят, а от для аграрного бізнесу ми перші, мабуть, створили. Існують великі програми, як «1С», де передбачено модуль «збирання урожаю». Але ж потужний сервер із розміщеною на ньому «1С» ніхто не повезе на поле. А у нас саме польовий варіант, що встановлюється на невеличкий ноутбук. Беремо на виїзд його, сканер Datalogіc (Італія), ваги товарні з акумулятором від підприємства «Промприлад» (Вінниця)… А принтер термоетикеток можна й залишити в конторі.

 

  • Де вона вже використовується у реальному агробізнесі?

— Наша програма — щойно «з печі». Вона на ринку трохи більше ніж півтора місяця. Перший клієнт — фермер із Харківської області, який на 10 га вирощує органічну малину. Він сам до нас звернувся: мовляв, набридли папірці — хочу автоматизувати облік, придумайте щось. І от завдяки нашому софту він окупив обладнання і цю програму за півмісяця. За рахунок чого? Пішов помітний приріст продуктивності. Відбулося покращення логістики, що важливо для подальших продажів. Бо якщо йдеться про свіжу ягоду — фермер намагається вивезти її на ринок якнайшвидше: не в кінці сезону, а на початку, щоб продати за найдорожчою ціною. Зменшилися втрати свіжої ягоди… Оце зараз починається сезон збирання овочів, ягід, фруктів. Можна встигнути купити нашу програму й мати від неї зиск. Власник агробізнесу, придбавши «МініСофт Урожай», одержить і доступний інструмент контролю над процесом збирання урожаю та персональним внеском кожного працівника.

 

Розмовляв Ігор Петренко

 

 25 квітня 2024
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
25 квітня 2024
 24 квітня 2024
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Ринок ріпаку в Україні останнім часом є дуже мінливим, тому різке зростання цін на олійну, яке відбулося минулого тижня, ймовірно, зміниться стабілізацією.
Ринок ріпаку в Україні останнім часом є дуже мінливим, тому різке зростання цін на олійну, яке відбулося минулого тижня, ймовірно, зміниться стабілізацією.
24 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.