agro business 160 160

Соціальна відповідальність: чи готовий ринок до неї?

Соціальна відповідальність: чи готовий ринок до неї?

/ Кермо керівника / Четвер, 24 жовтня 2019 14:45

Чи готовий український ринок доплачувати за соціальну відповідальність? Хто з учасників повинен бути рушієм впровадження і оцінки її світових норм? Чи розуміють це поняття і його важливість кінцеві споживачі? Яку роль у впровадженні норм соціальної відповідальності на первинному виробництві відіграють мережі реалізації, та яку користь можуть отримати аграрії, сертифікувавшись у дотриманні норм соціальної відповідальності? Ми дослідили можливі відповіді на ці питання на основі модулю GRASP у системі сертифікації GLOBAL G.A.P.

Соціальне орієнтування як світовий тренд

Соціальним проблемам первинного виробництва сьогодні приділяють багато уваги в усьому світі. Про соціальну складову ведення бізнесу, аграрного в тому числі, багато говорять у ЗМІ, її актуалізують громадські організації та оператори ринку. Кінцеві споживачі також приділяють їй дедалі більше уваги.

Соціальна відповідальність — це широкий спектр пунктів: умови праці, зарплата та соціальні гарантії працівників; ведення діяльності з мінімально шкідливим впливом на навколишнє середовище; система охорони праці на підприємстві; (не) використання дитячої праці тощо.

По суті, усі ці питання регулює національне законодавство, однак кожне з них належать до компетенцій різних контрольних органів. Зібрати в (умовний) один список усі вимоги так, щоб їх швидко, прозоро та зрозуміло для учасників ринку на всіх ланках можна було б проконтролювати, базуючись виключно на законодавчих вимогах, на практиці неможливо.

Єдиний зручний, дієвий та практичний інструмент — сертифікація щодо дотримання вимог соціальної відповідальності. Стандарт GLOBAL G.A.P. дає таку змогу агровиробникам за допомогою модуля GRASP. Сертифікуючись за стандартами GLOBAL G.A.P., його можна пройти додатково. Він не обов’язковий для отримання загального сертифікату, однак його вимоги досить зрозумілі і прості. І, як і решта стандартів GLOBAL G.A.P., базуються на законодавстві країни.

 

GRASP: рушії впровадження

Модуль GRASP призначений для проведення оцінки ризиків із соціальних практик. Він може бути застосований до усіх виробників, яких охоплюють модулі GLOBAL G.A.P. Стандарти модулю поширюються як до кінцевого продукту, так і навколишнього середовища, охорони праці, соціальних гарантій для працівників. У разі отримання сертифікату GLOBAL G.A.P. модуль є обов’язковим лише для виробників риби в аквакультурі. Для сфер тваринництва і рослинництва він добровільний, однак це аж ніяк не означає, що у виробника немає зовнішніх мотиваторів для впровадження стандартів модулю.

Експертка зі стандартів GLOBAL G.A.P. проекту USAID «Агросільрозвиток» Юлія Слива зазначила: «Хоч бажання сертифікуватися за модулем GRASP і добровільне, однак така добровільність чітко визначається вимогами споживачів. Найкращим мотиватором для виробника первинної ланки є вимоги наступного оператора, тобто того, хто безпосередньо купує у нього продукцію. Якщо безпосередній покупець вимагає від виробника запровадження соціальних гарантій, то останній, відповідно, їх впроваджує, аби мати стабільний ринок збуту».

Саме тому можна говорити, що мережі реалізації є основним рушієм впровадження вимог соціальної відповідальності. Однією із перших в Україні увагу вимогам модулю GRASP почала приділяти компанія «Ашан Україна». Начальниця відділу якості компанії Юлія Добровська розповіла, що перш ніж прийняти рішення про співпрацю із постачальником, «Ашан Україна» проводить аудит виробничих потужностей постачальника, який, зокрема, стосується основних критеріїв щодо соціальної відповідальності. Тобто якщо виробник хоче реалізовувати свою продукцію у магазинах компанії, то повинен відповідати критеріям соціальної відповідальності. Саму сертифікацію за модулем GRASP «Ашан Україна» поки що не вимагає, однак ті вимоги, які висувають до виробників, перегукуються із вимогами GRASP.

produkti 38

В обох випадках контрольні точки щодо відповідності певним базовим вимогам у сфері соціальної відповідальності співпадають:

  • підписаний трудовий договір з усіма працівниками, у якому чітко зазначені робочий час, заробітна плата та інші суттєві умови роботи.
  • дотримання вимог законодавства щодо дитячої праці.
  • відсутність дискримінації за всіма ознаками та примусової праці.
  • надання права колективного обговорення робочих питань, які впливають на умови праці.
  • правомірність застосування дисциплінарних практик (штрафів).
  • заробітна плата, яка не повинна бути нижчою за мінімально встановлену законодавством.
  • робоче середовище, тобто комфортність умов роботи — працівники повинні бути забезпечені необхідними інструментами та обладнанням, мати передбачені законодавством перерви у роботі тощо. А діти працівників, які проживають на території виробництва, повинні мати доступ до середньої освіти.
  • робочий час, який не має перевищувати максимальний законодавчо встановлений для певних видів робіт.
  • дотримання вимог охорони праці, зокрема забезпечення працівників захисним одягом, ознайомлення із правилами техніки безпеки тощо.

 

Хоча наразі у нас не так багато мереж актуалізують ці вимоги, однак на український ринок заходить дедалі більше європейських роздрібних мереж, тому актуальність сертифікації за вимогами модулю GRASP зростає. Компанія «Ашан Україна» цьому підтвердження. Для виробника простіше сертифікуватися за вимогами GRASP, які визнані європейськими мережами і на яких базуються їхні вимоги щодо соціальної відповідальності, аніж щоразу проходити перевірку кожної окремої мережі.

 

Процедура оцінки відповідності, складнощі та ризики для виробників

Експертка зі стандартів GLOBAL G.A.P. проекту USAID «Агросільрозвиток» Юлія Слива зазначила: «Стримувальним фактором для виробників часто є фінансовий аспект. З нашого досвіду аграрії, сертифікуючись за стандартами GLOBAL G.A.P., свідомо відкидають додатковий, необов’язковий модуль, думаючи, що він суттєво подорожчить вартість інспекції. За фактом від загальної вартості проведення інспекції, вартість GRASP становить близько 20%. Але ці кошти завжди окупні у стратегічному плані, особливо для експортно орієнтованих виробників. Навіть на внутрішньому ринку наявність сертифікації із соціальної відповідальності є суттєвою перевагою. І понад 85 тисяч агровиробників у всьому світі, які вже сертифіковані GRASP, цьому підтвердження».

Зазначимо, що модуль GRASP містить також рекомендацію для соціальних практик. Йдеться про додаткові пункти соціальної відповідальності. Якщо виробник впроваджує у себе практику, якої немає в обов’язкових вимогах, але вона належить до соціальної, то це також є суттєвою перевагою. Тут можна говорити про стимули для належних та безпечних умов праці, виплату бонусів, підтримку професійного розвитку, соціальні заходи, догляд за дітьми, покращення соціального оточення тощо.

Оцінювання на відповідність вимогам GRASP на національному рівні загалом відбувається на трьох рівнях. Перший називається «програма доброчесності» — на цьому етапі проходить аудит тих, хто проводитиме сертифікацію. Далі формують посилання на законодавчі вимоги в критеріях, які передбачені в цьому модулі, адже система GLOBAL G.A.P загалом завжди базується на національному законодавстві. І третій — це нарощування потенціалу GRASP. Він передбачає навчання тренерів, страхових компаній та інших зацікавлених сторін. На сьогодні вже розроблена й оприлюднена національна інструкція GRASP для України. Поки що вона є тільки англійською мовою на офіційному сайті GLOBAL G.A.P.

 

Наталія КУЗЬО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні
Матеріал підготовлений на основі вебінару
«Нові підходи GLOBALG.A.P.: фокус на соціальну
відповідальність» від проекту USAID
«Підтримка аграрного і сільського розвитку»

 

 21 лютого 2024
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн грн фінансування на розробку та втілення проєкту із запобігання корупції  та рейдерству.
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн ...
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
21 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.