Андрій Мариняк: поліграф допомагає уникнути проблем із ненадійним персоналом

/ Кермо керівника / Четвер, 29 серпня 2013 13:19
altНа фоні кризи конкуренція на ринку праці серед пошукачів загострилася ще більше. І роботодавцю, здавалося б, це цілком на руку - можна вибрати «кращого серед кращих». Проте навіть досвідченому рекрутеру іноді буває зовсім не просто за дві-три зустрічі «розкусити» ігромана, наркомана, шпигуна чи просто банального злодюжку. А хто сказав, що алкоголік не може бути супер-пупер професіоналом? Може. Запросто. Він заввиграшки влаштується на роботу, а по якомусь часі почнуть з’являтися проблеми. І нічого, коли посада не дуже значна і не передбачає роботи з конфіденційною інформацією. Такого горе-працівника можна і позбутися. А от що робити, коли ви взяли на роботу ігромана, посада якого передбачає роботу, скажімо, із базою клієнтів? Питання часу, коли він почне красти/продавати. Відтак, коли у компанії закриваються такі вакансії, варто звернутись по допомогу до поліграфологів. Про це ми сьогодні поговоримо з керівником компанії «Поліграф тест-Львів», директором Центру Безпеки Бізнесу Андрієм МАРИНЯКОМ.

 

  • Яких проблем із персоналом може запобігти компанія, перевіряючи пошукачів на поліграфі при прийомі на роботу?
Передусім треба сказати, що близько 40% наших замовлень - це тестування персоналу. Найчастіше нам доводиться вирішувати уже наслідки зловживань, як-то - розголошення інформації, крадіжки і т. п.
 
Перевіряючи ж пошукачів на поліграфі при прийомі на роботу, компанія перш за все уникає проблем із «ненадійним персоналом». До цієї категорії відносяться особи, котрі мають проблеми з боргами (важливий мотив корисливих зловживань), алкоголем, наркотиками. В умовах великої конкуренції поширеним є явище комерційного шпіонажу. Дуже ефективно, з допомогою поліграфа можна уникнути проблем від «засланих козачків». Доволі часто підприємству приносять шкоду й особи, що тісно співпрацюють із криміналом (група інформаторів). Вони передають інформацію кримінальним групам, а ті, своєю чергою, здійснюють крадіжки.
 
Приклад із практики. Підприємство К. (м. Львів) взяло кредит на дороге поліграфічне обладнання. Його доставляли автівкою компанії з Києва. Доставку доручили штатному водію. Дорогою водій А. зупинився пообідати в кафе. Зі слів останнього, після обіду він сів у авто, проїхав ще кілька кілометрів, після чого відчув сильне запаморочення у голові і з’їхав на узбіччя відпочити. Наступний після цього спогад - лікарняна палата. Авто підприємства, на якому їхав водій А., знайшли за містом, а дороге поліграфічне обладнання зникло. Міліція опрацювала кілька версій. Далі було запропоновано протестувати працівників фірми на поліграфі. Після тестування були розшифровані поліграми, де повністю доведена співучасть водія (були реакції на запитання про співучасть у розкраданні). У ході повторної бесіди водій зізнався, що спеціально прийняв препарат клофелін (підтверджено аналізами), після чого «друзі» доставили його до передмістя Львова і викликали швидку допомогу. Обладнання було заховане спільниками («друзями») в орендованому гаражі. У результаті водій і двоє його співучасників були притягнені до відповідальності, а обладнання повернуте підприємству.
 
  • Який персонал варто перевіряти на детекторі брехні, а перевірка кого - даремна трата грошей?
Тут все залежить від типу підприємства. Якщо, приміром, немає ризику крадіжки комерційної інформації, то й тестувати увесь персонал без винятку немає сенсу. Зазвичай на предмет співпраці з конкурентами, отримання винагороди за невигідні контракти, надання знижок, що не передбачені, для певних категорій клієнтів тощо, тестують відповідний персонал - бухгалтерів, менеджерів. Якщо ж є високий ризик крадіжки важливої інформації, то тестування усіх стає просто необхідною умовою економічної безпеки підприємства.
 
  • Як поетапно відбувається перевірка на детекторі брехні?
Першим етапом перевірки на поліграфі є збір інформації про підприємство (фактори ризику). У спілкуванні із замовником ми визначаємо задачі для виконання.
 
Наступним етапом є підготовка тестів для цього підприємства. Одні тести для перевірки на поліграфі, інші - для он-лайн тестування у системі Sprint Test. Після підготовки ми приступаємо до тестування кандидатів, де першочергово йде передтестова бесіда (пояснюється суть тестування, підписується добровільна згода, описуються тести) і, власне, саме тестування (прикріплення датчиків, інструкції, задавання питань, запис поліграм). Після цього відбувається післятестова бесіда (кандидатам пояснюються брехливі реакції).
 
Хотілося б окремо сказати кілька слів про Sprint Test, що є розробкою компанії Поліграф тест-Україна. Це онлайн-тестування, що триває приблизно 15–20 хв. Завдяки російському вченому І. В. Смирнову технологія дослідження психіки вийшла на новий рівень розвитку. Sprint Test - це принципово нова технологія дослідження психіки (думок, пам’яті, підсвідомості) людини. При тестуванні в Sprint Test будь-який сторонній вплив виключено, оскільки людина, фактично, тестує сама себе, а результат автоматично обробляє математичний алгоритм. Результат тесту містить виключно об’єктивні дані про те, як людина ставиться до тієї чи іншої події, діяння, персони. В інтуїтивно зрозумілій формі замовник сам бачить відповіді на його питання, що дозволяє йому приймати рішення також самостійно. На сьогодні Sprint Test успішно працює вже 8 років, а це - 7500 результатів, більше 450 службових розслідувань. Кореляція із поліграфом становить 85–95%.
 
  • Про що найчастіше пошукачі брешуть у резюме? Які таємниці потенційних працівників виявляються найчастіше?
Найчастіше у резюме вказують неіснуючий досвід роботи (під виглядом неофіційної), підробні сертифікати, дипломи, нагороди, досягнення. Часто трапляються випадки, коли в компанію намагаються влаштуватися ігромани, наркомани, алкоголіки. Замовники ж передусім хочуть знати чи скоював раніше кандидат на роботу крадіжки (будь-які), якими є причини його звільнення з попереднього місця роботи і т. п.
 
  • Як реагують самі пошукачі на пропозицію роботодавця пройти перевірку на поліграфі? Чи часто Ви зустрічаєтеся із категоричною відмовою кандидата пройти тест? Чим останні мотивують свою відмову?
При прийомі на роботу кандидатам усе пояснюється і вони розуміють, що тестування на поліграфі (детекторі брехні) - це додатковий етап, який треба пройти, аби отримати хорошу роботу. Кожна особа має право відмовитись від тестування, але шанси прийняття її на посаду дуже різко знижуються. Найчастіше обурюються ті особи, котрим є що приховувати. Всі теми, про які буде йтися в ході тестування, повідомляються тестованому, і він сам приймає рішення - відповідати на запитання чи ні. Ті, хто відмовляються, часто аргументують, що дуже сильно хвилюються, не довіряють «якійсь там» машині. Зазвичай після демонстрації роботи поліграфа і його результатів погоджуються, аргументуючи, що боялись помилок спеціаліста. Трапляються такі, які після демонстрації роботи детектора брехні, передумують тестуватись і просять написати відмову від тестування.
 
  • Розкажіть, будь-ласка, про конкретні випадки, коли з допомогою перевірки кандидата на поліграфі вдалося попередити якусь негативну ситуацію для компанії (промислове шпигунство, некваліфікований керівник, працівник, зв’язаний із криміналом, зі шкідливими звичками тощо).

alt

В одній із фірм, що була нашим замовником, працював досить хороший фахівець у галузі комп’ютерних мереж. Одного дня він доповів керівництву, що тривалий час до нього проявляє підвищений інтерес і схиляє до видачі комерційних секретів співробітник фірми-конкурента. При цьому він розповів такі подробиці, які, на перший погляд, не викликали жодних сумнівів. Служба безпеки підприємства підключилася до перевірки інформації. Причому були витрачені чималі кошти на цю роботу. Ідея залучити фахівців нашої фірми виникла тільки тоді, коли виявилось, що працівник компанії (IT-фахівець) редагував аудіозапис розмови із працівниками фірми-конкурента. Тестований кілька разів «не зміг» записати на виданий йому диктофон весь зміст бесід із співробітником фірми-конкурента. «Кримінальні» подробиці їхньої розмови чомусь завжди не мали логічної пропозиції щодо винагороди. Вже первинне тестування показало, що у тестованого спостерігається шизоїдно-психопатичний розлад особистості. Для таких людей характерна поява нав’язливих ідей, у які вони цілком щиро самі вірять.
 
Ще один приклад. Якось ми проводили тестування для кадрового агентства, котре займається підбором домашнього персоналу. На тестування прийшла жінка, яка загалом відповідала усім вимогам, що висувалися, мала гарний досвід роботи. У ході тестування виявилось, що ця мила пані «сидить» на наркотичних речовинах (трамадол, курить марихуану), у минулому були факти побиття дітей. У кадровому агентстві спочатку не повірили і запросили її на дотестування наступного дня. Після проведення додаткової бесіди жіночка зізналась у своїх вчинках.
 
  • Чи доводилося Вам мати справу із представниками бізнесу, які фанатично перевіряли свій персонал на поліграфі з потребою і без? Як визначити межу, коли ще йдеться про безпеку підприємства, а коли це вже нав’язливі фантазії керівника?
Із представниками бізнесу, які фанатично перевіряли свій персонал на поліграфі, ми не стикались. Все набагато простіше - хтось тестує персонал із певною періодичністю, так би мовити, для профілактики. На мій погляд, це кращий варіант. Хтось же робить це після того, як негативна подія вже відбулась (крадіжка, злив інформації тощо).
 
Визначити межу, коли ще йдеться про безпеку підприємства, напевне, неможливо, зате поліграф ефективно справляється як із профілактикою, так і наслідками будь-яких зловживань працівниками, забезпечуючи безпеку підприємства від різних факторів ризику.
 
  • Скільки коштує перевірка персоналу на поліграфі? Від чого це залежить?
Перевірка персоналу на поліграфі коштує у середньому 400–1200 грн/особа. Ціна формується від кількості поставлених завдань перед спеціалістом, кількості опрацьованих факторів ризику для певного підприємства. Планові перевірки персоналу постійним клієнтам коштують не більше 400–800 грн/особа.
 
  • Як обрати компанію для здійснення перевірки персоналу? Як довідатися, чи кваліфікований поліграфолог?
Компанія має бути перевірена часом. Плюсом буде, якщо така фірма має представництва не тільки в Україні, а й за кордоном. У таких компаніях поліграфологи отримують найновіші тести, технології (той же Spint-Test), проходять атестації.
 
Слід остерігатись компаній-«одиночок», де здебільшого працює лише один поліграфолог, перед цим самостійно пройшовши навчання де-небудь і у кого-небудь. Як правило, великі серйозні компанії мають представників майже у всіх областях України.
 
Розмовляла Наталка Грицак
 

Довідка
Група компаній «ПоліграфТест» працює на ринку детекції брехні з використанням комп’ютерного поліграфа (детектора брехні) більше 10 років. Офіційні представники компанії «ПоліграфТест» знаходяться і успішно працюють на поліграфі (детекторі брехні) в Росії, Україні, Казахстані, Молдові, Чехії.
 
Представництво «ПоліграфТест» в Україні функціонує більше 6 років. Регіональні представники «ПоліграфТест» працюють незалежними експертами, поліграфологами в державних і комерційних структурах, в АР Крим та 14 областях України.
 
За минулі роки в Україні представниками групи компаній «ПоліграфТест» було проведено понад 4200 тестувань, більше 170 службових розслідувань. Сьогодні в Україні працює більш ніж 30 регіональних представників. Якість роботи наших фахівців на детекторі брехні підтверджено експертними висновками з Росії, США, Ізраїлю.
 

 

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.