agro business 160 160

Передпосівні інновації

Передпосівні інновації

/ Механізація АПК / Понеділок, 27 лютого 2023 10:42

Сучасні конструкції агрегатів, що дають змогу ефективно підготувати до сівби ґрунт, вкритий пожнивними рештками

Традиційна схема та послідовність операцій для передпосівного обробітку ґрунту є добре відомою і здебільшого себе цілковито виправдовує. Тому практично в кожному агрогосподарстві обов’язково є традиційний набір агрегатів як для весняної передпосівної підготовки, так і для осінньої.

З іншого боку, це завдання незрідка може мати складніший вигляд, надто ж цієї весни, коли по всій Україні необробленими лишаються мільйони гектарів полів, на яких росла кукурудза.

Насамперед потрібно щось робити з рослинними рештками, які слід подрібнити, нормально розподілити по всьому полю та змішати з ґрунтом. До того ж змішати так, щоб якомога раніше та якісно відбувалося їх розкладання. Також ми прагнемо максимально зберегти вологу, інакше не отримаємо ані нормальних своєчасних сходів, ані ефективного засвоєння мінеральних добрив.

І, нарешті, для насіння треба сформувати правильне посівне ложе — рівне, з максимальним контактом із ґрунтом і мінімальним — із пожнивними рештками.

Слід сказати, що цей спектр завдань цілком досяжний із традиційним набором знарядь. З одним, але суттєвим уточненням: якщо у ґрунті буде достатньо вологи і ми можемо собі дозволити велику кількість проходів техніки з усіма фінансовими витратами. На жаль, цього сезону ми не можемо бути впевненими ані в першому, ані в другому. Саме тому існує очевидний сенс звернути увагу на менш традиційні ґрунтообробні агрегати. Їхнє завдання — за один прохід виконати широкий спектр завдань, призначених для приведення стерні в належний стан або взагалі — відразу до сівби. І з тим — максимально зберегти вологу, виграти час і заощадити своїм власникам відчутну суму.

Якою є конструкція таких агрегатів і який принцип їхньої роботи? Зробимо невелику добірку найпоширеніших таких рішень без прив’язування до конкретного виробника. Згадаємо лише, що здебільшого це американські ґрунтообробні агрегати, які добре прижилися в Україні.

 

Агрегати для первинного обробітку ґрунту

Це багатофункціональні агрегати, які послідовно вирішують низку завдань, в разі потреби працювати по стерні з великою кількістю рослинних решток.

Подрібнення рослинних решток у такому разі потребує принаймні двох рядів дисків збільшеного діаметра (62 см і більше) з відстанню між ними від 23 см. З одного боку, таке рішення дозволяє працювати по стерні суцільно без пропусків, а з іншого — запобігти забиванню простору між робочими органами.

Обробіток ґрунту вимагає наявності знову-таки двох рядів потужних лап, здатних розпушувати ґрунт на глибину понад 40 см. Таке рішення гарантовано знімає питання з плужною підошвою і зумовлює нормальні умови розвитку кореневої системи сільгоспкультур. Зрозуміло, що це — енерговитратна операція, тому слід звертати увагу на форму та конструкцію лап. Робочі органи мають бути розміщені так, щоб одночасно проводити суцільний обробіток, але не закорковуватися.

Дуже важливо, щоб було дотримано умови правильного вирівнювання ґрунту за допомогою дисків. Річ у тім, що якісні американські агрегати, призначені для роботи по стерні, у багатьох випадках готують ґрунт так, що можна відразу навіть сіяти. Тому диски мають лишати після себе переважно дрібногрудкувату структуру верхнього шару ґрунту.

Цьому завданню сприяють і спеціальні продумані системи котків, що додатково розбивають грудки — як і незалежна гідравліка, що дозволяє оптимально витримувати потрібну глибину й автоматично вирівнювати агрегат залежно від рельєфу поля. Це дуже важливо, бо позбавляє механізатора постійно поглядати назад і налаштовувати робочу глибину.

У результаті виходить потужна система, здатна якісно розпушити ґрунт на глибину понад 40 см із подрібненням і закладенням пожнивних решток, а також нормальним прикочуванням. Повторимося: після проходу такого агрегата часто можна вже сіяти. До того ж його робота може виявитися на порядок фінансово вигіднішою, а ефективне коткування, подрібнення грудок землі та розподілення пожнивних решток дозволяють зберегти набагато більше вологи, ніж за класичною схемою.

01 02 488 489 47

 

Передпосівні агрегати

Незрідка такі моделі дублюють з описаними вище, бо теж здатні працювати по стерні, розправляючись із великою кількістю рослинних решток. Однак головне, чи вони відрізняються, — їхньою конструкцією, переважно спрямованою саме на підготовку посівного ложа.

Зазвичай такі агрегати мають робочі органи найпопулярнішого діаметра 51 см, причому це рифлені диски, розташовані під кутом 8°. Це дає мінімізувати бічне переміщення ґрунту й виникнення нових гребенів, що, як нескладно здогадатися, надзвичайно важливо в передпосівній підготовці.

Однак основну роботу в таких моделях виконують культиваторні лапи, що працюють на глибину не 40+, як в агрегатах для первинної підготовки ґрунту, а 14–16 см. Цього більш ніж достатньо, по-перше, для якісно розпушування та створення шару первинного розвитку кореневої зони майбутніх сходів, а по-друге, для підрізання кореневої системи бур’янів та ефективного їх знищення. Слід звертати увагу й на те, наскільки протяжною є сама конструкція: чим вона довша — тим ефективнішими виявляться всі робочі органи агрегата.

І, нарешті, у таких моделях велике значення мають різні додаткові борінки та котки. Перші додатково вирівнюють ґрунт і допомагають рівномірно розподілити рослинні рештки. А другі — здійснюють фінішне подрібнення грудок землі та притискання пожнивних решток до поверхні ґрунту з метою їхньої якнайшвидшої мінералізації. Зазвичай трубчастий коток застосовують на легких і вологих ґрунтах, а пластинчастий — на важких і твердих.

Знову ж таки звертаємо увагу, якщо поле не запущено, то такий агрегат цілком може працювати по стерні, відразу ж готуючи поле до сівби.

 

Вертикальний обробіток ґрунту

Про переваги волого- та енергоощадної, вже широко поширеної в Україні вертикальної технології обробітку ґрунту ми писали неодноразово. Нагадаємо, що головний принцип тут — відмова від перевертання пласта й ретельний обробіток ґрунту на глибину від 8 до 20 см. Такий обробіток передбачає якісне розпушування, подрібнення рослинних решток, їх перемішування із ґрунтом і наявність великої кількості мікрощілин, крізь які вільно заходить вода й повітря, але майже не втрачається волога.

Оригінальні агрегати для обробітку ґрунту зазвичай оснащено дисками ексклюзивної форми, часто — з великою кількістю спеціальних вирізів. Обов’язково має бути діапазон зміни кута атаки (від 1 до 5 градусів, хоча можливі варіанти) з виразними рекомендаціями виробника.

Діаметр дисків — до 60 см, завдяки великій кількості вирізів дозволяє робочим органам не провисати в ґрунті, а впевнено «різати» солому, синхронно змішуючи її з ґрунтом, також доведеним до оптимального стану. Ефективний агрегат для «вертикалки» в жодному разі не повинен нагортати гребені — після нього має лишитися рівне посівне ложе.

Моделі, призначені для вертикального обробітку ґрунту, обов’язково оснащують спеціальною системою котків, які не просто прикочують слід після проходу основних робочих органів, а виконують широкий спектр завдань. Це — подрібнення грудок землі, вирівнювання гребенів, якщо такі є, розподілення рослинних решток і додаткове подрібнення, а також перемішування їх із ґрунтом.

Якщо все зроблено згідно з рекомендаціями виробника з урахуванням конкретних ґрунтово-кліматичних умов, то ми отримуємо рівну, ідеальну для сівби поверхню та оптимальні умови для розвитку кореневої системи рослин. До того ж належним чином мінералізуються рослинні рештки й вдається уникнути критичних втрат вологи.

Підсумовуючи, зазначимо, що хоча комбіновані інноваційні агрегати для обробітку ґрунту коштують недешево, але в перспективі дозволяють заощадити чималі кошти внаслідок своєї енергоощадної спрямованості і, зрозуміло, збільшення врожайності. Поготів, що надалі можна відмовитися від купівлі деяких агрегатів, які виявилися непотрібними за нової технології підготовки ґрунту до сівби.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 03 березня 2024
Українські виробники цього тижня знову підвищили вартість білокачанної капусти. Капуста подорожчала одразу до 8-12 гривень за кілограм. Це означає, що її продають на 26% дорожче ніж тиждень тому.
Українські виробники цього тижня знову підвищили вартість білокачанної капусти. Капуста подорожчала одразу до 8-12 гривень за кілограм. Це означає, що її продають на 26% дорожче ніж тиждень тому.
03 березня 2024
 03 березня 2024
Аліна Різник із села Гельмязів, що на Золотоніщині, вирощує екзотичні рослини. У її колекції жимолость, актинідія, айва, інжир та лохина.
Аліна Різник із села Гельмязів, що на Золотоніщині, вирощує екзотичні рослини. У її колекції жимолость, актинідія, айва, інжир та лохина.
03 березня 2024
 02 березня 2024
Комунальне підприємство «Добробут Захід» П’ядицької громади Івано-Франківської області розпочало органічну сертифікацію плантації лохини.
Комунальне підприємство «Добробут Захід» П’ядицької громади Івано-Франківської області розпочало органічну сертифікацію плантації лохини.
02 березня 2024
 01 березня 2024
Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних націй (ФАО) у співпраці з Мінагрополітики надасть насіння ярої пшениці малим та середнім фермерським господарствам, земельні угіддя яких становлять від 10 до 500 гектарів.
Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних націй (ФАО) у співпраці з Мінагрополітики надасть насіння ярої пшениці малим та середнім фермерським господарствам, земельні угіддя яких становлять від 10 до 500 гектарів.
01 березня 2024
 01 березня 2024
Всесвітня рада томатів на переробку оприлюднила спрогнозувала, що світове виробництво технічних томатів зросте на 6% до 47 млн тонн. В ряді країн, серед яких Україна, виробництво зросте набагато більше.
Всесвітня рада томатів на переробку оприлюднила спрогнозувала, що світове виробництво технічних томатів зросте на 6% до 47 млн тонн. В ряді країн, серед яких Україна, виробництво зросте набагато більше.
01 березня 2024
 01 березня 2024
Аграрії чотирьох областей України – Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох.
Аграрії чотирьох областей України – Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох.
01 березня 2024

Please publish modules in offcanvas position.