Ґрунтообробно-посівні агрегати для фермерів

Ґрунтообробно-посівні агрегати для фермерів

/ Механізація АПК / Понеділок, 22 квітня 2024 10:18

Глобальні зміни клімату призвели до непередбачуваності та різких змін погоди за короткі строки. Так, упродовж тижня можуть чергуватися дощові дні й дні без опадів, а температура повітря — варіювати від мінусової до 15 і більше градусів тепла. В нинішніх реаліях дуже рідко бувають довгі за тривалістю періоди для виконання робіт в агротехнічні терміни згідно з вимогами класичних агротехнологій

Перед аграріями постає завдання — дуже швидко за сприятливих умов виконати весь комплекс технологічних операцій, передбачений технологічним етапом вирощування культури. Наприклад, у період весняно-польових робіт необхідно оперативно підготовити ґрунт, внести добрива і провести сівбу насіння ярих зернових і технічних культур. А найкращим шляхом вирішення цього завдання є суміщення технологічних операцій, тобто виконання всіх операцій за один прохід агрегата по полю. Тому на заміну одноопераційним знаряддям приходять багатофункціональні, або комбіновані машини, що поєднують кілька типів робочих органів. Така техніка не лише допомагає аграріям справитись з виконанням робіт в сприятливі терміни, а й дає змогу заощадити ресурси та зменшити негативний вплив рушіїв машин на ґрунт та екологію.

Відтак сучасні агротехнології вирощування більшості польових культур орієнтовані на зниження витрат енергії та мінімізацію обробітку ґрунту. В аграрне виробництво впроваджують ресурсоощадні технології на базі мінімальної, стрічкової та нульової систем обробітку ґрунту, які передбачають використання різних типів ґрунтообробних машин і агрегатів. Відтак передпосівний стан ґрунту, обробленого за різними технологіями, різниться за показниками щільності, кришення, кількості пожнивних решток поля, гребенистості поверхні тощо. Тому аграріям необхідні посівні агрегати, які можуть забезпечувати сівбу як на полях із традиційним обробітком ґрунту на базі оранки, так і після безполицевого розпушування ґрунту різної глибини, або проводити пряму сівбу там, де попередній обробіток ґрунту взагалі не проводився, і на поверхні поля залишена значна кількість подрібнених пожнивних решток.

На сьогодні в агросекторі України функціонують понад 45 тис. агроформувань різних організаційно-правових форм, в тому числі близько 75% — це фермерські господарства. У фермерських господарствах в основному застосовують трактори класів 1,4, 2 і 3 потужністю від 80 до 150 к. с.

 

__________________________

Зазвичай вітчизняні машини мають меншу вартість, вони більш адаптовані до ґрунтово-кліматичних чинників і є більш пристосовані до технічного обслуговування й ремонту

__________________________

 

В українських фермерських господарствах експлуатують ґрунтообробно-посівні агрегати виробництва вітчизняних і закордонних компаній. Зазвичай вітчизняні машини мають меншу вартість, вони більш адаптовані до ґрунтово-кліматичних чинників і є більш пристосовані до технічного обслуговування й ремонту внаслідок доступності запасних частин і матеріалів.

Український виробник посівних машин — компанія Elvorti виробляє посівні машини для використання в технологіях мінімального та нульового обробітку ґрунту серій Аlfa Mini-Till та Аlfa No-Till.

Сівалки механічні зернові Аlfa Mini-Till призначені для рядкової сівби насіння зернових, бобових культур, ріпаку та льону на полях із традиційною та мінімальними системами ґрунтообробітку з одночасним внесенням мінеральних добрив у рядки й коткуванням ґрунту в рядках.

Сівалки Аlfa No-Till оснащують ґрунтообробним модулем (колерною приставкою) і можуть виконувати сівбу на полях без попереднього обробітку ґрунту. Колтерна приставка складається з рами зі змонтованими на ній підпружиненими турбодисками (колтерами). Пружини турбодисків забезпечують навантаження до 205 кг для ефективної роботи в найважчих умовах стерні. Колтерна приставка оснащується системою активного гідравлічного заглиблення турбодисків. Під час виконання технологічного процесу турбодиски розрізають поверхневий шар і проводять вертикальний обробіток ґрунту тільки рядках, що забезпечує безперешкодне входження сошників у ґрунт і проведення сівби без попереднього обробітку ґрунту.

Висівний апарат сівалок Аlfa Mini-Till та Аlfa No-Till виготовлений із полімерних матеріалів, стійких до агресивного середовища та корозії. Він оснащений подвійною дозувальною котушкою: зубчастою гвинтовою — для сівби зернових, зернобобових і технічних культур та штифтовою — для сівби дрібнонасінних культур і трав.

Урухомлення дозувальних котушок здійснюється від опорно-приводних коліс, через ланцюгові передачі, трансмісійний вал і варіатор та вали приводу насіннєвих і тукових висівних апаратів. Варіатор забезпечує легке і швидке безступеневе регулювання норм висіву насіння і добрив у широкому діапазоні норм висіву — від 1,5 до 400 кг/га. Вал приводу туковисівних апаратів виготовлено з неіржавної сталі, що підвищує довговічність валів і розташованих на них туковисівних апаратів та унеможливлює їхню корозію.

Для застосування в системі точного землеробства компанія Elvorti пропонує сівалку Аlfa 4 Mini-Till з електроприводом висівного апарата. На сівалці встановлено контролер, який інтегрується з приймачами GPS для визначення місця і координат розташування посівного агрегата. Через Bluetooth контролер зв’язаний планшетом у кабіні механізатора. Оператор використовує планшет на Android для налаштування норм висіву насіння залежно від умов роботи та карт поля.

Сівалки обладнанні дводисковим однорядковим сошником, диски якого виготовлені з борвмістимої сталі підвищеної жорсткості й мають збільшений ресурс роботи. Диски сошника зміщені один до одного на 6 мм.

05 06 516 517 83

Сошники з прикочувальними колесами кріпляться до рами за допомогою паралелограмної повідкової системи CoultSystem. Конструкція системи CoultSystem з вдосконаленим механізмом тиску сошника на ґрунт з гідравлічним клапаном примусового тиску і пружиною підвищеної жорсткості забезпечує тиск сошника на ґрунт до 130 кг, що дає змогу проводити сівбу на полях з мінімальною технологією обробітку ґрунту, забезпечуючи стабільну глибину загортання насіння. Сошники мають регульований підпружинений хід до 320 мм, що дає змогу кожному сошнику індивідуально долати перешкоди й копіювати рельєф. Постійний тиск гідравліки в системі активного гідравлічного заглиблення досягається за рахунок встановленого запірного клапана. Ця функція дає змогу зберігати однакове заглиблення сошників на нерівній поверхні та за зміни ґрунтових умов.

Сівалки серії Аlfa обладнують великими бункерами — Аlfa 4 Mini-Till має бункер місткістю 2000 л (насіннєва секція — 1 200 л, тукова секція — 800 л), що дає змогу засівати 6 га за одного завантаження сівалки, а Аlfa 6 Mini комплектується бункером місткістю 3000 л (насіннєва секція — 1800 л, тукова секція — 1200 л), що дозволяє засівати 9 га за одного завантаження сівалки (за норми висіву пшениці 200 кг/га та мінеральних добрив 100 кг/га).

На сівалках ALFA встановлено широкі колеса з великою площею контакту з ґрунтом, що дає змогу зменшити тиск на ґрунт і розпочати посівну кампанію в більш ранні терміни за умов підвищеної вологості ґрунту.

Причіпний і транспортний пристрій FastTrai дає змогу переводити сівалку з транспортного положення в робоче і, навпаки, за допомогою гідроциліндра протягом короткого проміжку часу 2 хв, що економить час і полегшує роботу механізатору. Транспортний пристрій у базовій комплектації з колесами збільшеного діаметра та міцності забезпечує додатковий захист від пошкодження шин стеблами рослин та іншими об’єктами на поверхні поля, з транспортною шириною 2,65 м дає змогу переміщати сівалку дорогами загального призначення.

Цей пристрій дозволяє приєднуватися до різних типів тракторів завдяки універсальності своєї конструкції.

Підприємство ТОВ «Велес-Агро» (Україна) випускає сівалки зернові механічні причіпні NIKA серії SZM (SZM “Nika — 4” та SZM “Nika — 6”), призначені для рядкової сівби зернових, бобових, технічних культур, а також трав, овочів і зерносумішей з одночасним внесенням мінеральних добрив на полях із традиційною і мінімальними технологіями обробітку ґрунту. Сівалки моделей SZM “Nika” оснащені однаковими за конструкцією робочими органами й різняться шириною захвату, місткістю бункерів, кількістю робочих органів та конструкційними параметрами (масою і розмірами).

Для виконання сівби за технологію нульового обробітку ґрунту (no-till) сівалка дооснащується ґрунтообробною приставкою. Приставка встановлена в передній частині сівалки й являє собою рамну конструкцію з двома рядами турбодисків (колтерів). Стійки колтерів кріпляться до рами за допомогою кронштейнів з гумовими амортизаторами.

 

__________________________

Турбодиски виконують вертикальний обробіток ґрунту, утворюють рядки, у які направляються сошники, що дозволяє дотримуватись глибини та рівномірності ходу сошників

__________________________

 

Турбодиски виконують вертикальний обробіток ґрунту, утворюють рядки, у які направляються сошники, що дозволяє дотримуватись глибини та рівномірності ходу сошників. Зусилля натиску на турбодиски й глибина їх заглиблення регулюється за допомогою гідроциліндрів і фіксується спеціальними регулювальними шайбами. Для зручного і безпечного транспортування приставка може бути складена за допомогою гідроциліндрів.

Регулювання глибини загортання насіння здійснюється за допомогою гідроциліндрів. Після встановлення необхідної глибини штоки гідроциліндрів фіксуються спеціальними регулювальними шайбами.

Сівалки цієї серії комплектуються великим бункером із двома відсіками для посівного матеріалу та добрив. Велика місткість бункера дозволяє зменшити кількість і затрати часу на дозавантаження насіння та добрив, підвищити змінну продуктивність. Конструкцією бункера передбачена можливість демонтажу перегородки між секціями для отримання одного великого бункера для насіннєвого матеріалу.

Сівалки оснащені висівним пристроєм з котушковою системою дозування норми висіву насіння.

В конструкції сошника застосовано принцип зміщеного розташування дисків. За допомогою першого диска пари проводиться прорізування рівної лінії сівби та подрібнення пожнивних залишків. Другий диск продовжує процес розпушування й формує насіннєве ложе для закладання посівного матеріалу. За зміщеного розташування дисків створюється ефект самоочищення дисків і уникається закорковування сошників ґрунтом і камінням.

Сошники шарнірно приєднуються до рами за допомогою підпружиненого підсиленого гряділя. В задній частині гряділя до кронштейна прикріплено вилку прикочувального колеса з механізмом регулювання глибини загортання насіння. За сошником встановлено насінняукладач, який запобігає перекочуванню насіння. Механізм притискних пружин чиниться на сошники — тиск до 80–120 кг. Розташоване за сошником прикочувальне колесо підтримує стабільну глибину загортання насіння, забезпечує контакт посівного матеріалу з ґрунтом, необхідний для оптимального надходження вологи по капілярах і появи дружних сходів рослин.

 

Василь ДУМИЧ, старший науковий співробітник
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

 27 травня 2024
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що призводить до зниження загальної ефективності землеробства.
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що ...
27 травня 2024
 27 травня 2024
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
27 травня 2024
 27 травня 2024
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
27 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.