Сучасна техніка для заготівлі кормів

/ Механізація АПК / Вівторок, 24 травня 2011 14:12

Леонід ФІЛОНЕНКО, старший науковий співробітник

Олена ТИХОНЕНКО, старший науковий співробітник УкрНДІПВТ ім. Л.Погорілого
Сучасні технології виробництва продукції тваринництва можливо забезпечити тільки високим технічним рівнем та якістю відповідної сільськогосподарської техніки.
На центральноєвропейському ринку техніки для заготівлі кормів провідну роль відіграють такі фірми виробники, як CLAAS, KRONE, FELLA (Німеччина), KVERNELFND (Голландія), KUHN (Франція), P?TTINGER (Австрія), JF STOOL (Данія), JOHN DEERE (США), SIP (Словенія), UNIA group (Польща).
 
На східноєвропейський ринок найбільш зорієнтовані фірми CLAAS, KRONE, KUHN, P?TTINGER, які виготовляють практично повний асортимент машин для заготівлі кормів, зокрема, самохідні косарки-плющилки та кормозбиральні комбайни.
 
Фірми-виробники продовжують вдосконалювати та розробляти нову техніку для кормовиробництва. Сучасні тенденції у цій галузі спрямовані на підвищення продуктивності за рахунок збільшення ширини захвату та робочих швидкостей, зниження ступеня забруднення кормів шляхом вдосконалення систем копіювання поля, скорочення часу на технічне і технологічне обслуговування та переведення машин із транспортного положення у робоче і навпаки.

Машини для скошування трав
Для скошування трав нині широко застосовуються ротаційні косарки. Машини такого типу забезпечують косіння на великих поступальних швидкостях високоврожайних трав, а також травостоїв, що вилягли чи переплуталися. За даними випробувань, продуктивність ротаційних косарок на 20-30% вища, ніж продуктивність сегментно-пальцевих косарок зі зворотно-поступальним рухом ножів.
 
Косарка навісна DISCO 2650 (фірма СLAAS)
 
Ротаційні косарки поділяються на машини з верхнім (барабанні) і нижнім (дискові) приводом роторів. Провідні фірми виготовляють косарки задньонавісні, фронтально-навісні, причіпні та самохідні. При цьому підхід до ширини захвату косарок  значною мірою диференційований - виробляються косарки типорозмірним рядом із шириною захвату від 1,35 м до 6,20 м з інтервалом 0,1-0,3 м. Є косарки і з більшою шириною захвату, наприклад комбіновані косарки FC 883 фірми Kuhn - 8,8 м, Cougar 1400 фірми Claas - 14,0 м, Biq M фірми Krone - 13,2 м, КПР-9 «Гомсільмаш» - 8,7 м. В основному всі косарки оснащені валкоутворювачами та пристроями для кондиціювання маси.
 
Косарка причіпна Eusy Cut 6200 (фірма KRONE)
 
Барабанні косарки виготовляють CLAAS (Німеччина), SIP (Словенія), UNIA group, SaMAAZ (Польща). Ширина захвату їх становить від 1,35 до 3 м. Такі косарки ідеально підходять для роботи на перезволожених та заболочених ґрунтах.
 
Наразі є у продажу моделі російських та вітчизняних виробників з пасовим приводом робочих органів (КРВ-2,1А виробництва ВАТ «НОМЗ», м. Ніжин).
 
В Україні для скошування трав виготовляють ротаційні дискові косарки КРВ-2,15 (ВАТ «НОМЗ», м. Ніжин) та КН-2,1 ВАТ («Львівсільмаш). Барабанна косарка КРБ-2,1 виробництва КБ «Бердянськсільмаш» випробувана в УкрНДІПВТ у 2005 році та рекомендована серійного виробництва. Сегментно-пальцьові косарки КПО-2,1 випускає КБ «Бердянськсільмаш» та КПН-2,1 - ВАТ «Бердянський «Агротехсервіс». Ширина захвату цих косарок не перевищує 2,1 м. Із закордонних фірм сегментно-пальцьові косарки виготовляють фірма «Нью Холанд», турецька фірма «Барам Тарім», Тульський завод жаток та підприємства Республіки Білорусь. Слід відмітити, що в Україні відсутнє виробництво косарок-плющилок.

Ворушилки і валкоутворювачі
Під час заготівлі сіна й сінажу найчастіше використовують ротаційні ворушилки та валкоутворювачі з робочими елементами у формі пружинних зубів, закріплених на штангах. Ці машини виконують операції з ворушіння й розпушування скошених трав, перевертання та згрібання у валки.
 
Відомі зарубіжні фірми (Kuhn, Claas, Krone, P?ttinqer тощо) виготовляють широкий типорозмір навісних і причіпних машин для ворушіння та згрібання у валки пров’яленої маси трави чи сіна з шириною захвату в діапазоні: ворушилок - від 2,2 м (фірма SIP (Словенія) до 17,2 м (фірма Kuhn), валкоутворювачів - від 3 до 19 м.
 
Ворушилка FG 17002 (фірми Kuhn)
 
Роторів у ворушилках нараховується 2-16. За кількістю роторів валкоутворювачі бувають одно-, дво-, три- та чотирироторні. Фірма Claas випускає 2 моделі чотирироторних, 4 двороторних і 2 однороторних валкоутворювачів та 4 моделі ворушилок.
 
Фірма Krone виготовляє 5 моделей однороторних, 7 двороторних, 1 трироторну, 2 чотирироторних та 13 моделей ворушилок.
 
Фірма P?ttinqer виробляє 10 моделей однороторних, 10 двороторних, 1 модель чотирироторну та 10 моделей ворушилок.
 
Для високопродуктивної роботи кормозбиральних комбайнів, прес-підбирачів та візків-підбирачів максимальну ширину захвату валкоутворювачів доведено до 19 м.
 
Валкоутворювач Swardo 1400 (фірми KRONE)
 
В Україні для згрібання та ворушіння сіна розроблені граблі універсальні роторні ГУР-4,2 (КП «Київтрактородеталь»), граблі-зворушувачі ГВ 3,4 (ВАТ «Ковельсільмаш»), граблі-зворушувачі ГР-Ф-3,6 (ВАТ «Новоград-Волинськсільмаш») та ГВ 00-000 (ВАТ «Львівсільмаш). Ширина захвату машин вітчизняного виробництва становить 3,3-4,2 м.
 
Слід відмітити, що колісно-пальцеві валкоутворювачі з пасивним приводом робочих органів, за результатами досліджень, забруднюють рослинну масу грунтом, і в цілому така конструкція давно морально застаріла.

Прес-підбирачі
Технологія заготівлі сіна та інших грубих кормів у пресованому вигляді посідає домінуюче місце у світовій практиці.
 
Для заготівлі пресованих кормів застосовують поршневі прес-підбирачі для формування малогабаритних тюків, рулонні преси та преси для формування великогабаритних тюків. Прес-підбирачі для формування малогабаритних тюків виготовляють фірми JOHN DEERE, MASSEY FERGUSON (США), UNIA group (Польща). Преси такого типоряду знайшли широке застосування у малих та середніх господарствах.
 
Останнім часом значного поширення дістала технологія заготівлі сіна в рулонах. Це пояснюється простотою конструкції рулонних прес-підбирачів і, відповідно, меншою їх вартістю порівняно з прес-підбирачами великогабаритних тюків. Тому така конструкція найбільш поширена серед фірм-виробників.
 
Прес-підбирач John Deere 359
 
Рулонні прес-підбирачі розподіляються на преси з камерами постійного та змінного перерізу.
 
За своєю конструкцією формуючі камери є вальцеві, ланцюгово-планчасті та пасові.
 
Прес-підбирачі з камерами змінного перерізу формують рулони діаметром від 0,8 до 1,8 м. Діаметр рулонів встановлюється залежно від типу заготовлюваного корму. Для заготівлі сінажу використовують рулони меншого діаметру, а для сіна чи соломи - більшого.
 
Водночас дедалі більше користується попитом технологія із застосуванням прес-підбирачів великогабаритних тюків, які мають незаперечні переваги перед згаданими конструкціями машин. Провідні машинобудівні фірми світу (Claas, Krone, Massey Ferguson, Kuhn, New Holland тощо) пропонують більш ніж 40 моделей прес-підбирачів великогабаритних тюків.
 
Вони різняться між собою площею перерізу пресувальної камери, конструктивним виконанням робочих органів, наявністю подрібнювального механізму, кількістю вузлов’язальних апаратів тощо.
 
Переваги технології заготівлі сіна та соломи з використанням прес-підбирачів великогабаритних тюків:
 
1. Більша пропускна здатність щодо малогабаритних та рулонних прес-підбирачів;
2. Краща пристосованість тюків до транспортування і складування завдяки прямокутній формі;
3. Раціональне використання вантажопідйомності транспортних засобів при відвезенні тюків;
4. Менша кількість тюків з одиниці площі, що зменшує витрати при вивільненні території;
5. Незначна витрата часу на завантаження великогабаритних тюків, що підвищує продуктивність транспортних засобів;
6. Невеликі питомі витрати шпагату на обв’язку тюків:
7. Більш раціональне використання кормосховищ при зберіганні великогабаритних тюків.
 
В Україні з машин для заготівлі сіна та соломи в пресованому вигляді КП «Київтрактородеталь» виробляє рулонний прес-підбирач ППР-110. ВАТ «Ірпіньмаш» освоїв виробництво рулонного прес-підбирача ПРП-750М, але він не виготовляється. ЗАТ «Волинська фондова компанія» налагоджує виробництво преса малогабаритних тюків ППТ-130, який у 2006 році пройшов державні випробування і рекомендований до постановки на виробництво.
 
Прес-підбирач Comprima F155 XC (KRONE)

 
Результати випробувань свідчать, що вітчизняний прес-підбирач ППР-110, ПРП-750 М за всіма показниками технічного рівня поступаються закордонним. Прес-підбирачі не обладнуються системою подрібнення, ширина захвату першого становить всього 1,25 м, його конструкція морально застаріла (прес виготовлявся понад 10 років).
 
Власне виробництво прес-підбирачів для формування великогабаритних тюків в Україні не налагоджене.

Кормозбиральні комбайни
Потреба в консервованих кормах для ферм різного типорозміру змінюється у широких межах: від десятків до десятків тисяч тонн. Відповідно, виходячи з агростроків заготівлі та технологічних вимог до процесу закладання кормів на зберігання, парк кормозбиральних комбайнів повинен включати машини різних класів залежно від продуктивності, а отже, і потужності приводу.
 
Існує така закономірність: комбайни малого класу зі споживаною потужністю до 170 кВт - це переважно причіпні та навісні машини, а комбайни середнього та вищого класів з потужністю понад 170 кВт - самохідні машини.
 
У цілому кормозбиральні комбайни можна класифікувати:
 
  • за потужністю приводу: комбайни малого класу - до 100 кВт; комбайни середнього класу - 100-200 кВт; комбайни енергонасиченого класу - 200-300 кВт; комбайни надпотужного класу - 300-400 кВт і більше;
  • за способом агрегатування: причіпні, навісні та самохідні;
  • за типом подрібнюючого робочого органу: барабанний чи дисковий апарат.
 
Традиційна схема кормозбирального комбайна передбачає ходову частину, живильний апарат, подрібнювальний апарат, змінні робочі органи (адаптери) для збирання різних культур, двигун (у самохідних машинах).
 
Більшість комбайнів обладнується барабанними подрібнювачами, які різняться геометричними параметрами (діаметр, ширина), кількістю і розташуванням ножів, частотою обертання тощо.
 
Причіпний кормозбиральний комбайн SILO 80 B (фірма SIP)
 
Збільшення ширини барабана дозволяє підвищити площу перерізу приймальної горловини і підвищити продуктивність комбайна. Всі останні моделі подрібнюючих агрегатів обладнують автоматичною системою заточки ножів і електрогідросистемою регулювання отвору між ножами барабана і протирізальною пластиною.
 
Дискові подрібнювачі в основному встановлюються на комбайнах, які агрегатуються з універсальними енергетичними засобами, де вимагається малий габарит подрібнювача за довжиною. Це комбайни КПК-3000 зі складу комплексу К-Г-6 «Полісся», причіпний КДП-3000 виробництва ВО «Гомсільмаш» (Білорусь) та ряд моделей фірм SIP (Словенія) і Kuhn (Франція).
 
Сучасні комбайни мають низку нових систем та пристроїв, а саме доподрібнювальниий апарат для заготівлі кормів у пізній фазі стиглості кукурудзи, пристрій для внесення консервантів, каменеметалодетектор, автоматичний заточувальний пристрій тощо.
 
До змінних робочих органів комбайнів відносяться:
 
  • підбирачі для підбирання пров'ялених скошених трав під час заготівлі сінажу;
  • жатки для скошування низькостеблових трав'яних культур безпосередньо для згодовування тваринам та заготівлі деяких інших видів корму.
  • жатки для збирання високостеблових культур (кукурудзи, сорго тощо) під час заготівлі силосу.
 
Сучасними лідерами з випуску кормозбиральних комбайнів є фірми KRONE, CLAAS (Німеччина), JOHN DEERE (США).
 
Фірма KRONE серійно виготовляє комбайни з потужністю двигуна від 490 к.с. до 980 к.с. Агрегати від CLAAS характеризуються потужністю 345-623 к.с. Фірма JOHN DEERE - 350-660 к.с.
 
Так, комбайни серії BIG X 800 та BIG X 1000 фірми KRONE оснащені двома двигунами, а це дає можливість використовувати необхідну потужність. Конструкція живильного апарата комбайнів фірми KRONE включає у себе, на відміну від конструкції інших фірм-виробників, шість приймальних вальців, що забезпечує попереднє підпресовуваня маси.
 
Самохідний кормозбиральний комбайн Jaguar 850 (фірма Claas)
 
Для полегшення праці механізатора, зменшення витрат палива, а також для заготівлі високоякісного силосу комбайни BIG X серійно оснащуються системою автоматичного налаштування довжини різки Autoscan. Довжина різки автоматично регулюється залежно від ступеня зрілості і вологості заготовлюваної маси. Зелена маса подрібнюється довше, коричнева та суха дещо коротше.
 
Комбайни BIG X серійно оснащуються системою Constant Power, яка постійно забезпечує максимальне завантаження двигуна. Ця система автоматично настроює швидкість руху комбайна залежно від складу та урожайності маси. Це також значно полегшує роботу механізатора та заощаджує витрати палива тощо.
 
Конструкцією комбайнів передбачено серійне оснащення їх металодетекторами, а по замовленню і каменедетектором. Фірма CLAAS оснащує свої машини каменедетектором, при цьому розмір каміння, на який реагує пристрій, регулюється за бажанням обслуговуючого персоналу. При попаданні стороннього предмету його місцезнаходження зазначається на моніторі в кабіні машини.
 
Відомо, що найпоживніший силос із кукурудзи при її збиранні у фазі воскової або повної стиглості. Проте після подрібнювального барабана воно залишається не подрібненим, відтак, не повністю перетравлюється у шлунку тварин. Щоб забезпечити найбільш повне використання зернової фракції кукурудзи, сучасні комбайни обладнуються доподрібнювальними пристроями, які змонтовані після подрібнювального барабана. В основному це два рифленні вальці, які обертаються назустріч один одному з різною кількістю обертів (приблизно різниця між ними становить 20%, а на замовлення - 40%). При цьому створюється розтиральний ефект.
 
Для заготівлі силосу із високостебельної маси сучасні комбайни комплектуються барабанними жатками суцільного зрізу. Так, фірма JOHN DEERE комплектує комбайни жатками з шириною захвату від 3 до 9 м, CLAAS - 4,5 м і 6 м.
 
Фірма KRONE пропонує нову конструкцію жатки Easy Collect із шириною захвату 6-10,5 м (8; 10; 12 або 14 рядків). Модульна система і принцип циркульованого колектора зменшують кількість конструктивних елементів та приводних механізмів. Конструкція таких жаток забезпечує подачу рослинної маси в живильний апарат під прямим кутом, що забезпечує її подрібнення з максимальною точністю. Платформенні та рядкові жатки в сучасних комбайнах не застосовуються.
 
Для заготівлі сінажу комбайни оснащуються підбирачами. Вони мають подібну конструкцію і складаються з підбирального механізму, шнека, механізму копіювання рельєфу поля та приводу. Фірма KRONE комплектує свої машини підбирачами нової конструкції. При цьому в конструкції підбирача відсутня велика кількість деталей, які піддаються інтенсивному зношуванню, - бігова доріжка і ролики граблин. Однією з особливостей таких підбирачів є хвилеподібна конструкція напрямних пластин у зоні заглиблення граблин та збільшена їх кількість обертів на 30%. Такі підбирачі обладнані шістьма рядами граблин.
 
Для заготівлі зернофуражу та безпосередньо для згодовування тваринам комбайни комплектуються жатками ротаційного типу та сегментно-пальцьовими. Йдеться про комбайни заводів «Гомсільмаш» та «Ростсільмаш».
 
В Україні виготовлялись комбайни малого класу КПИ-Ф-2,4А, КПИ-Ф-30 (ВАТ «Білоцерківсільмаш»), а також налагоджувалось виробництво самохідних комбайнів із двигуном потужністю 162 кВт ККЗ-150 «Олімп» (ВАТ «Олімп», м. Світловодськ Кіровоградської обл.) та КЗК-4,2 (ВАТ «Борекс», м. Бородянка Київської обл.). Всі ці комбайни пройшли випробування в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Комбайни енергонасиченого (200-300 кВт) та надпотужного класів (300-400 кВт) в Україні не випускалися. Останнім часом з різних причин виробництво кормозбиральних комбайнів в Україні, за винятком причіпного комбайна КРП-2,0 типу «Рось-2», призупинене.

Візки-підбирачі
З метою підбирання із валків і транспортування кормової маси, розподілення її по силосній ямі, а також в якості транспортних засобів при заготівлі зеленого корму та кукурудзи на силос використовуються самонавантажувальні візки-підбирачі. Наразі провідну роль у випуску таких машин відіграють провідні фірми типу CLAAS, KRONE, BERGMANN, (Німеччина), P?TTINGER (Австрія) тощо.
 
Найбільш широкий модельний ряд виготовляє фірма KRONE - 14 моделей з об’ємом кузова від 33 до 54 м3, фірма CLAAS - 12 моделей з об’ємом кузова від 50 до 72 м3, фірма BERGMANN - 4 моделі з об’ємом кузова від 56 до 70 м3, фірма P?TTINGER випускає 57 моделей для тракторів від 20 до 320 к.с. Для підбирання та заготівлі великих обсягів і транспортування на великі відстані фірма P?TTINGER виробляє найбільший візок-підбирач з об’ємом кузова 100 м3.

Візок-підбирач Jumbo 7200L (фірма P?TTINGER)

Основними складовими візків-підбирачів є ходова частина (залежно від вантажопідйомності одно-, дво- і тривісна), кузов (обладнаний зверху тентом або металевим щитком), підбирач, подавальний механізм (у вигляді граблин та подавальний ротор зі спіралеподібним розташуванням зубів), різальний апарат. На днищі кузова змонтований скребковий транспортер, який забезпечує швидке і рівномірне транспортування кормової маси та плавне її вивантаження.

Для рівномірного укладання кормової маси в траншеї при заготівлі сінажу візки-підбирачі оснащуються серійно двома дозувальними вальцями з V-подібно розташованими пальцями, а на замовлення - трьома. Це забезпечує безперебійний потік кормової маси та швидке її розвантаження. Візки обладнуються механізмом автоматичного відключення скребкового транспортера в кінцевому положенні при повному заповненні кузова.
 
Деякі фірми, наприклад KRONE, на замовлення виготовляє візки-підбирачі з поперечним вивантажувальним транспортером для вивантаження маси вліво або вправо. В цьому випадку вони використовуються для роздавання корму тваринам на вигульних площадках. За відсутності потреби у його користуванні транспортер легко засовується під кузов візка.

Як бачимо, ринок сільськогосподарської техніки переповнений агрегатами іноземного виробництва для заготівлі кормів. В зв’язку з тим, що вітчизняна промисловість не займається виготовленням деяких машин технологічних ланцюгів (косарки-плющилки, валкоутворювачі, прес-підбирачі великогабаритних тюків, візки-підбирачі-подрібнювачі тощо), або їх виробництво з різних причин призупинене (самохідні та причіпні кормозбиральні комбайни), аграрії змушені купувати закордонну техніку, яка характеризується високою якістю.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 06 липня 2020
Минулого тижня Єврокомісія прийняла рішення № 642/2010 встановити нульове імпортне мито на всі зернові культури, включаючи м'яку пшеницю, пшеницю дурум, жито, кукурудзу та сорго, яке набирає чинності з 3 липня 2020 року та діятиме до подальших змін.
Минулого тижня Єврокомісія прийняла рішення № 642/2010 встановити нульове імпортне мито на всі зернові культури, включаючи м'яку пшеницю, пшеницю дурум, жито, кукурудзу та сорго, яке набирає чинності з 3 липня 2020 року та діятиме до подальших змін.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Днями агрохолдинг «ТАС Агро» розпочав зернозбиральну кампанію 2020 року. Жнива стартували зі збору озимого ячменю у Південному кластері (Миколаївська область).
Днями агрохолдинг «ТАС Агро» розпочав зернозбиральну кампанію 2020 року. Жнива стартували зі збору озимого ячменю у Південному кластері (Миколаївська область).
06 липня 2020
 06 липня 2020
У червні 2020 року імпорт свинини до України дещо послабився порівняно з попереднім місяцем. Так, за даними митної статистики, протягом першого місяця літа на внутрішній ринок надійшло 2,6 тис. т свинини сукупною вартістю 5,57 млн доларів.
У червні 2020 року імпорт свинини до України дещо послабився порівняно з попереднім місяцем. Так, за даними митної статистики, протягом першого місяця літа на внутрішній ринок надійшло 2,6 тис. т свинини сукупною вартістю 5,57 млн доларів.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Цибулю врожаю 2020 року реалізовують на ринку України за рекордно низьким для останніх сезонів цінами. Купити якісну цибулю у фермера південних регіонів України можна по 2,5 грн/кг, (0,09 $/кг).
Цибулю врожаю 2020 року реалізовують на ринку України за рекордно низьким для останніх сезонів цінами. Купити якісну цибулю у фермера південних регіонів України можна по 2,5 грн/кг, (0,09 $/кг).
06 липня 2020
 06 липня 2020
У поточному році загальносвітове виробництво зернових сягне рекордних 2,79 млрд тонн, з них пшениці – понад 760 млн тонн.
У поточному році загальносвітове виробництво зернових сягне рекордних 2,79 млрд тонн, з них пшениці – понад 760 млн тонн.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Міністерство сільського господарства США обмежило імпорт помідорів і солодкого перцю через нове небезпечне захворювання – вірус коричневіння і зморшкуватості плодів помідорів (ToBRFV).
Міністерство сільського господарства США обмежило імпорт помідорів і солодкого перцю через нове небезпечне захворювання – вірус коричневіння і зморшкуватості плодів помідорів (ToBRFV).
06 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.