Новий погляд на глибоке розпушення, або польова практика Cultiplow®

Новий погляд на глибоке розпушення, або польова практика Cultiplow®

/ Механізація АПК / П'ятниця, 10 листопада 2017 16:01

Глибокорозпушувач Cultiplow® від французького виробника Agrisem, ексклюзивним дистриб'ютором якого є «Волинська Фондова Компанія», інтригує все більше сільгоспвиробників. Причина проста: Cultiplow® знищує підплужну підошву і здійснює розпушення без перемішування шарів ґрунту. Завдяки чому це є можливим, і які результати дає на практиці? Відповіді на ці та інші питання ми шукали в ФГ «Аннушка» (Первомайський р-н, Миколаївська обл.), де вже другий сезон працює цей агрегат.

Виклики старих часів

Ущільнення ґрунту — через кліматичні зміни наслідки цієї проблеми стають усе відчутнішими для багатьох господарств. Як писав Артур Кушнарьов у праці «Механіко-технологічні основи обробітку ґрунту», ущільнення — це перш за все руйнування великих некапілярних пор у ґрунті, якими значні обсяги вологи поширюються і транспортуються в глибокі шари.

Так, якщо в доброму ґрунті такіпори мають розмір 100 і понад 300 мк, то в ущільненому — 10 мк і менше. Загальна пористість ущільненого від 1,25 до 1,62 г/см³ ґрунту зменшується від 52% до 39%. Перший наслідок ущільнення — порушення водного обміну: волога погано проникає у глибокі шари ґрунту, а та, що таки проникла, є важкодоступною для рослин. Друга не менш серйозна загроза — в ущільненому ґрунті коренева система рослин не може нормально розвиватися: вона не проникає вглиб — розростається у поверхневих шарах, що призводить до сильного браку вологи влітку та гіршого засвоєння корисних елементів з ґрунту. Разом із тим, у такому ґрунті порушується повітрообмін, температурний режим і, зрештою, знижується його біологічна активність, що тільки посилює проблему (діяльність біоти сприяє гарній структурі ґрунту). Зрозуміло, що в такому середовищі навіть найкращому сорту/гібриду складно сформувати гарну врожайність.

З проблемою ущільнення ґрунту кілька років поспіль зіштовхувались у ФГ «Аннушка». «Наші поля розташовані на границі ґрунтів, де глибокі високогумусні чорноземи сходяться із глибокими середньогумусними. Це гарні ґрунти, але вони важкі й досить швидко ущільнюються, — розповідає голова ФГ «Аннушка» Максим Максименко. — Пам'ятаю, як одного року після збирання кукурудзи я відкопав одне стебло. Дивлюсь — корінь рослини, як лопата: плоский, сплюснутий і широкий — наче праскою розгладили! Відкопали далі — кожен третій корінь такий. Тобто коренева система кукурудзи не розгалужувалась навсібіч, вона знайшла вузьку щілину і розвивалась у ній. По факту коренів рослин у міжряддях практично не було, а ми вносили туди добрива тоннами!».

Ситуація ускладнилась у другій половині 2015 року, під час сильної посухи. «Ми взагалі не могли обробити ґрунт: дискові знаряддя не справлялися, а після плугу страшне отримували», — наголошує він. У господарстві потребували нового рішення, і вони знайшли його під час «Битви Титанів-2015». «Тоді я вперше побачив роботу глибокорозпушувача Cultiplow®, — згадує Максим Максименко. — Після офіційної презентації сам сів у трактор і обробив цим агрегатом розташовану на схилі ділянку поля — обробіток якісний, навантаження на трактор оптимальне, неважливо на гору ти їдеш, чи з гори. Мені сподобалось — і за два тижні ми придбали Cultiplow®».

Лапи Cultiplow

Ризикований крок

Зі слів пана Максима, глибокорозпушувач від Agrisem виправдав очікування, добре попрацювавши восени 2015 та навесні 2016 рр. Але особливо цінний досвід застосування Cultiplow® господарство отримало поточного сезону. «В другій половині 2016-го через посуху ми не змогли підготувати поле під кукурудзу. Опадів дочекались лише у жовтні, але дощі затягнулись, і обробляти ґрунт стало неможливо, — ділиться голова ФГ «Аннушка». — Зрештою, ми вимушені були навесні зробити розпушення ґрунту Cultiplow® на глибину 35 см. Це дуже ризикований крок, який в принципі заборонений в агрономії. Колись ми так зробили диско-лаповим глибокорозпушувачем (який перемішує шари землі) — і геть пересушили ґрунт. Тільки завдяки дощу тоді вдалося отримати сходи». Але чому господарство знову пішло на такий ризик?

Грунт із живими коренями в міжрядді

Новий погляд на глибоке розпушення

Якщо дивитись на це з точки зору традиційної технології обробітку ґрунту, то ясна річ, що в сьогоднішніх умовах було б божевіллям робити глибоке розпушення навесні. Проте, якщо придивитись до Cultiplow®, цей крок підприємства виглядає цілком логічно. Причина криється в одному з численних патентів Agrisem — спеціальній формі лап Cultiplow®. Під час роботи вони на заданій котком глибині (25-45 см) роблять суцільний зріз ґрунту, який спочатку підіймається вгору, а потім опускається. Тобто «…шари ґрунту не перемішуються, вони просто підіймаються та опускаються, за рахунок чого у землі, від поверхні і до нижніх шарів, утворюються порожнини, в які добре проникає волога та повітря, в котрі гарно розвиваються корені рослин і ґрунтова біота — створюється гарна структура ґрунту», — пояснює Максим Максименко. — Не менш важливо, що під час роботи форма робочих органів (шириною 20 см) направляє зрізаний шар ґрунту в центр відстані між лапами (в нас 70 см) — утворюється тиск, під дією якого з'являються порожнини, цебто обробіток ґрунту відбувається рівномірно всією шириною захвату».

Зі слів господаря, після глибокого весняного обробітку ґрунту та сівби останні суттєві опади (до 7.07 — ред.) на цьому полі були 20 квітня — випав сніг. Тож, чи був ризик, на який пішло підприємство, виправданим?

Результат

«Великі тріщини — результат зруйнованої структури ґрунту — на цьому майже відсутні (є у незначній кількості в місцях, де пройшов трактор), всередині поля, між рядами кукурудзи, легко відкопати розсипчастий ґрунт заважають хіба що живі корені рослин, — підкреслює пан Максим. — Тут усе так само, як і коли ми з батьком оцінювали кукурудзу на полі, яке обробили тоді ще новим Cultiplow®. Розкопали міжряддя 70 см, бачимо: багато коренів. Спочатку подумали, що то минулорічні залишки (кукурудза після кукурудзи), але то було не так: все міжряддя було в живих коренях кукурудзи — я вперше таке бачив!». Отже, верхній шар оброблений добре, а як щодо нижніх? «А ми це зараз і перевіримо!», — каже голова ФГ «Аннушка», втикаючи щуп у міжряддя. Одна локація, друга, третя — без зайвих зусиль пенетрометр входить у ґрунт на глибину 80 см.

«Тому і не дивно, що після весняного глибокого обробітку, в умовах тримісячної посухи ми отримали невисокі (в районі взагалі немає високої кукурудзи), але рівномірні рослини, які сформували потужну кореневу систему, що входить у нижні шари гнуту, та мають товсте стебло, — оцінює Максим Максименко. — Більше того, кукурудза заклала по два качани і відкинула пасинки: вона знайшла поживні речовини і почала накопичувати їх у цих утвореннях із тим, аби забирати з них мікроелементи під час формування зернин. Загалом, якщо не буде повітряної посухи, думаю, ми отримаємо на цьому полі врожайність на рівні 8 т/га».

Розвиток кореневої системи кукурудзи

Оптимізоване живлення, або

наголос на більшу ефективність

«Колись ми порахували, скільки азоту візьме один колосок пшениці, якщо ми вносимо селітру в нормі 200 кг/га, — це лише 0,0018 г мінус 30% неминучих утрат. Цей результат змусив нас замислитись, як можна підвищити ефективність добрив, — розповідає Максим Максименко. — В результаті ми створили систему для внесення сухих добрив на глибину 20-25 см і дообладнали нею Cultiplow®. Система дає три ключові переваги: вищу дієвість добрив (активізація за рахунок контакту з вологою у глибоких шарах, а, крім того, коли карбамід почне виділяти газовий азот — більшість цього обсягу зачепиться в ґрунті), ефект, коли корені рослин тягнуться за живленням вниз, а також економію на проходах техніки. Вона неодноразово доводила свою ефективність, зокрема на цій кукурудзі. Зараз думаємо над створенням системи для внесення рідких добрив».

Висновки

«Під час останніх ґрунтообробних робіт Cultiplow®, роблячи на глибину 30-35 см, і закриваючи близько 60 га за 20-годинну зміну, витратив 13 л/га на круг — це економія 20 л/га в порівнянні з традиційною технологією, — резюмує Максим Максименко. — Але головне не це. Ми зрозуміли, що повинні не готувати ґрунт під техніку, а техніку — під ґрунт. Можна сьогодні зорати поле й отримати 10 т/га кукурудзи, але завтра і післязавтра ця ж технологія в умовах посухи може дати тільки 3 т/га. Ми не можемо собі це дозволити, для нас важливо розуміти, що ми працюємо в одній технології і з року в рік отримуємо за нею врожайність не нижчу певного рівня. Cultiplow® дає нам цю стабільність: ми знаємо, що завдяки ньому збережемо вологу, земля не трісне, і ми отримаємо бажаний урожай. Це як порівнювати суцільний і точний висів соняшнику: врожайність та сама, але за останнього ризиків менше. Саме тому наші плуг, культиватори та диско-лаповий розпушувач другий сезон стоять без роботи (цей сезон постоять, і я продам їх, купивши натомість ще один Cultiplow®), а ми активно впроваджуємо ґрунтоощадну технологію вертикального обробітку, до якої прийшли тільки завдяки Cultiplow® від Agrisem».

Дмитро РАДІОНОВспеціально 

для газеті "Агробізнес Сьогодні"

«Волинська фондова компанія»
Ексклюзивний офіційний дистриб’ютор з продажу
техніки та запасних частин Agrisem в Україні

43006, м. Луцьк, вул.Вахтангова,16

Безкоштовні телефонні лінії:

0800 21-11-99 (Продаж техніки)

0800 21-11-88 (Продаж запчастин)

0800 21-11-22 (Сервісне обслуговування)

* Дзвінки зі стаціонарних та мобільних 

телефонів у межах України безкоштовні

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1

 23 жовтня 2018
Аграрії засіяли під озимі вже 6,8 мільйонів гектарів.
Аграрії засіяли під озимі вже 6,8 мільйонів гектарів.
23 жовтня 2018
 23 жовтня 2018
Аграрії готують звернення до гаранта про внесення до Верховної Ради нового законопроекту про залізницю.
Аграрії готують звернення до гаранта про внесення до Верховної Ради нового законопроекту про залізницю.
23 жовтня 2018
 23 жовтня 2018
У господарстві селян від вірусу загинуло двоє свиней.
У господарстві селян від вірусу загинуло двоє свиней.
23 жовтня 2018
 23 жовтня 2018
Ціни на вітчизняну упродовж жовтня зросли на 35-40%,відтак імпорт не за горами, вважають експерти.
Ціни на вітчизняну упродовж жовтня зросли на 35-40%,відтак імпорт не за горами, вважають експерти.
23 жовтня 2018

Please publish modules in offcanvas position.