Добрива: політ нормальний?

/ Механізація АПК / Субота, 12 січня 2013 14:48

altВіктор БОРЗНЕНКО, спеціально для «АС»

Розкидачі мінеральних поживних речовин нині все помітніші на українських полях. Зупинимо погляд на найбільш продуктивних і якісних машинах для внесення хімічних туків. Причому деякі з цих агрегатів-удобрювачів здатні розкидати на ґрунті також і органіку – коров’ячий гній, пташиний і індичий послід тощо.

 

 

Восени настає час вносити поживні речовини. Якісне й продуктивне розподілення мінеральних добрив на сьогодні є важливою агротехнічною умовою для очікування високих урожаїв. Аграрій стимулює надходження неорганічних речовин із навколишнього середовища - вносить їх сам (за допомогою сільгосптехніки). Азот, фосфор, калій, кальцій, магній – ті хімічні елементи, запас яким при інтенсивній обробці культур швидко виснажується. Цілеспрямоване поліпшення умов живлення культурних рослин, внесення корисних для них речовин, тобто добрив - основна технологія інтенсифікації всього сільського господарства.

 

Крім обприскувачів рідких препаратів, цю функцію виконують розкидачі добрив. Їх називають також тукорозкидачами, бо ці машини служать аграріям для рівномірного розподілу добрив (туків) поверхнею поля. Тук (або у множині - туки) це давньослов’янське слово, й вживати його нібито культурніше, ніж «гній, лайно», хоча по суті – це те саме. Тук - будь-яка корисна для ґрунту речовина. Якщо ж із них робиться поживна суміш або «коктейль», його називають тукосумішшю.

 

Тваринний гній – звичайно, це найприродніше підживлення, яке можна уявити для рослин. Але зараз в Україні тваринництво відстає від потреб рослинництва. Нестача потрібних речовин заповнюється промисловими добривами.

 

В сучасному аграрному господарстві мінімізується участь людини у виробничих процесах, і у той же час максимально ефективно має використовуватися техніка. Одним з її різновидів, що впливає на врожайність сільськогосподарських культур, є машини для внесення різних сухих видів добрив у ґрунт - розкидачі. З міндобривами можна сподіватися на врожай навіть на землях, які раніше вважалися непридатними для культивування. Ключовими вимогами до розкидача є виконання норм внесення добрив на одиницю площі й рівномірність розкидання. Зокрема, агротехнічна наука передбачає, що норма внесення туків не повинна залежати від заповнення бункера розкидача будь-чим і від коливань машини при її використанні на горбкуватій місцевості.

 

Усім цим умовам відповідають кращі зразки агрегатів – самохідні і причіпні, а також, якщо класифікувати їх за принципом розкидання - відцентрові, маятникові та пневматичні. Поглянемо на деякі найкращі зразки.


New Leader (США)

На розкидач міндобрив New Leader L3220G4 із бункером ємністю в 4 т ми звернули увагу на виставці «ІнтерАгро 2012». Причому побачили його… на експозиції компанії John Deere. Джондірівський обприскувач однієї з останніх моделей 4940, як виявилося, може працювати не тільки зі штангою, яка поливає рослини препаратами, а й із розкидачем добрив від компанії New Leader. Як відомо, John Deere сам виготовляє майже всю лінійку землеробської техніки (у тому числі має кілька моделей розкидачів) й дуже обережно співпрацює з іншими виробниками. Але якщо вже співпрацює – значить, якість у партнерів не нижча за джондірівську, максимально можливу.

 

New Leader пишається тим, що, крім компанії John Deere, у них налагоджена міцна співпраця з усіма великими виробниками в галузі, у тому числі AGCO, Case ІH, Miller та ін. 

 

Побачений нами у Києві New Leader L3220G4 - удобрювач обсягом 12 т, у який можна встановлювати ще бункер ємністю в 4 т. За допомогою цього агрегату можна одночасно розкидати два види добрив з різною нормою, установлюваною на комп'ютері протягом п'яти хвилин. Це дозволяє господареві не купувати тукосуміші різних пропорцій, що дуже ускладнювало б логістику. Використовуючи New Leader, можна змінювати норми або пропорції на кожному полі чи масиві індивідуально залежно від проб і аналізів ґрунту. Це дуже важливо для точного землеробства, де диференційоване внесення – основа основ.

 

Недарма розкидачі марки New Leader використовують лідери аграрної галузі України – як, наприклад, агрохолдинг «Сварог Вест Груп».


Rauch (Німеччина)

Як і багато нині відомих у галузі сільськогосподарського машинобудування німецьких компанії (Lemken, Ropa, Horsh), так само і Rauch засновувалася у 1921 році як сімейна фірма. Тобто робили самотужки машини для себе, а тепер серійно виготовляють для інших – так само добре, як і для себе. На конструктивні удосконалення цього різновиду машин Rauch має близько 150 патентів. Нині товарообіг фірми на рік становить близько € 65 млн, нею продається щорічно 15 тис. машин.

 

Техніка Rauch призначена для розкидання гранульованих мінеральних туків, пилоподібних добрив, вапна, доломітового борошна й багатьох інших поживних речовин. Залежно від розміру оброблюваної площі фірма Rauch пропонує на вибір розкидачі з різною робочою шириною захвату - від 12 до 42 м, а також з різними обсягами бункерів - від 1000 до 1200 л. Завдяки різним надставкам можливе й збільшення місткості бункера. Оптимальний нахил його стінок дозволяє здійснювати рівномірне надходження навіть вологого добривного матеріалу.

 

Високопродуктивні розподільники мінеральних добрив фірми Rauch є по-німецькому надійними в роботі завдяки простоті конструкції й використанню інженерами дуже якісних матеріалів - основні робочі органи тут виготовлені із хромонікелевої сталі. Вони забезпечують точне дозування, безперебійну подачу й рівномірне внесення мінеральних добрив по всій робочій ширині, дозволяють уникнути передозування або надмірної концентрації добрив.

 

Агрегати для розкидання туків від Rauch мають ще деякі конструктивні особливості. На деяких моделях передбачена система ідентифікації Dі, що дає змогу швидко налаштувати розкидач навіть за наявності в аграрія невідомих йому видів добрив. Є також електронний пристрій Quantnron-E для визначення дозування препаратів залежно від швидкості руху машини. Робочий процес документується у файлах Quantron-E (обсяг пам'яті - 200 оброблюваних ділянок). У бортовому комп'ютері зберігаються таблиці норм внесення добрив на 20 їхніх різних видів.

 

Kuhn (Франція)

Корпорація «Кун» (Kuhn, Франція) представляє різноманітний асортимент техніки для внесення добрив із бічним і заднім пристроями викиду. Це такі машини, як Prospread, Easypread, Protwin Slinger та інші. У кожному разі забезпечується рівномірність розподілу речовини по полю, зменшення витрат за рахунок акуратного дозування при внесенні туків у ґрунт.

 

Kuhn – один зі світових лідерів у виробництві техніки для розподілення добрив, має більш ніж шестидесятилітній досвід їх виготовлення. А одним із активних дилерів цієї компанії в Україні є ПрАТ «Волинська Фондова Компанія». На Тернопільщині біля села Настасів ми побачили два агрегати для розкидання туків від компанії Kuhn, що були привезені саме ПрАТ «ВФК». Розкидач ProPush для простоти експлуатації й обслуговування розроблений з гідравлічним поршнем-штовхачем. Тобто у машині відсутні ланцюги, а значить - менше рухомих частин, швидше відбувається розвантаження бункеру.

 

Другий продемонстрований агрегат Axis є майже ідеальним для розкидання мінеральних речовин. Конструкція цього удобрювачадозволяє домагатися рівномірного розподілу міндобрив незалежно від їхньої консистенції, норми внесення й ширини захвату розкидання. Під час розкидання кількість і розміри зробленого машиною контролюються з максимальною точністю. Розкидач має власну пам'ять - гектарометр на 200 полів, що запам'ятовує площу ділянки, дату й норму внесення на ній добрив, їхній тип. Ще у цієї фірми-виробника є цікавий спосіб заохочення своїх клієнтів під назвою Kuhn Protect +, сенс якого – добровільне продовження гарантійного сервісного обслуговування за умов правильної експлуатації машини.


Bogballe (Данія)

Компанія Bogballe (Данія) теж має різноманітну лінійку цих машин, які характеризуються максимальною точністю розподілення, високою якістю конструкції й гарним дизайном. Bogballe використовує метод розкидання добрив, за якого диски обертаються назустріч один одному. При цьому як лівий, так і правий диск розкидає добрива на 180 градусів півколом, працюючи, таким чином, з повним взаємним перекриттям.

 

Будь-який агрегат для внесення добрив марки Bogballe дуже простий у роботі й обслуговуванні. Кількість регулювань у ньому зведена до мінімуму. Установка норми розкидання здійснюється однією рукояткою. Форма лопаток забезпечує оптимальну траєкторію польоту гранул, а обертання дисків назустріч один до одного забезпечує добре перекриття й рівномірність покриття оброблюваної площі до 99%.

 

Машина Bogballe дозволяє добиватися практично ідеального розкидання добрив як біля меж, так і в полі. При звичайному польовому внесенні добрив диски, що їх розкидають, обертаються у напрямку назустріч один до одного. При розкиданні на межах поля просто змінюється напрямок обертання. Система TREND забезпечує із місця водія трактора перемикання з нормального положення у стан розкидання на межах. Легко можна регулювати натисканням кнопки також норму внесеного добрива й ширину його розподілу - за допомогою калібратора UNІ. Додатково Bogballe може бути оснащений спеціальним набором для розкидання від меж поля до центру з одним диском (стандарт L1).

 

Бункер цього удобрювачаоснащений сітками для відділення великих грудок і зайвих компонентів. Повільно обертові ворушилки забезпечують рівномірну подачу мінеральних речовин на диски. Поверхня деталей оброблена стійкою порошковою фарбою, а лопатки виготовлені з високоякісної марганцевої сталі марки NM 12 (яка відповідає потрійній міцності неіржавіючої сталі). Всі болти виконані з нержавіючої сталі 2VA. Ця машина може бути також доповнена убудованою системою зважування. Є й оригінальна система ІCS для запобігання утворенню пилу.

 

В Україні цю марку розкидачів представляє й обслуговує Агробудівельний Альянс «Астра».


G?strower (Німеччина)

Розподільники туків німецької компанії G?strower характерні тим, що мають велику ширину захвату і є універсальними. До переваг цих німецьких розкидачів можна віднести насамперед те, що вони дуже раціонально використовують дорогі гранульовані добрива. До цього, втім, прагне вся брендова техніка, та й новітні вітчизняні агрегати також. Але й, крім того, за допомогою G?strower можливе внесення сипучих добрив, грудкуватих продуктів, різних видів перегною, пташиного посліду, компосту, кісткового борошна. Лопатево-дисковий пристрій, що розкидає речовину, дозволяє покривати простір робочою шириною до 40 м. Діапазон заданої маси розкидання приблизно від 40 кг/га до 16 тис. кг/га.

 

Удобрювачі G?strower прості в обслуговуванні, серійно оснащені пристроєм для розкидання продукції на межах поля. Притаманна їм, як і німецьким агрегатам взагалі, надійність конструкції, збільшений термін служби.

 

За допомогою потужного розкидувального пристрою добриво виходить на особливо високу траєкторію польоту. Таким чином, розкидачем G?strower можна за необхідності працювати і у підрослих культурах. Є можливість застосувати спеціальний грядковий пристрій для розподілу добрива на картоплі. Також розкидач може оснащуватися боковими крилами-шнеками (довжиною 8 або 9 м), які, мов штанги обприскувача, сприяють більш точному розподілу речовини по поверхні поля.

 

Диски-тарілки, що розкидають поживну речовину, приводяться у дію бортовою гідравлікою. Бортовий комп'ютер LH 500 інтуїтивно зрозумілий операторові, він спілкується німецькою, англійською й російською мовами.

 

Цікава продукція фірми G?strower - универсальні задні наставки-розкидачі для вантажного автомобіля, тягача… Або й для обприскувача – скажімо, підходять вони до таких їхніх марок, як Dammann або RoGator. Тобто так само як розкидачі New Leader, наставки ці можна використовувати для «апгрейту» обприскувачів. Штанги знімаються, «одягається» G?strower - і обприскувач рідких препаратів перетворюється на елегантний розкидач гранульованих добрив.


Unia (Польща)

Польська компанія Unia випускає широкий спектр техніки для сільського господарства, серед іншого також машини для внесення хімічних добрив. Її універсальні розкидачі - наприклад, такі як Tytan 18 - знаходять застосування у великих altгосподарствах цілий рік, гарантуючи високу рентабельність і ефективність інвестиції, пов'язаної з їхнім придбанням. Крім хімічних речовин, Tytan 18 може відмінно розкидати такі матеріали, як компост, курячий або індичий послід, гній, а також торф і вапно. Технічні можливості цих агрегатів дозволяють також використовувати їх у фірмах, де існує проблема з утилізацією технологічних відходів, придатних для компостування. Діапазон вантажопідйомності від 5,5 до 10 т дозволяє оптимально підібрати ці удобрювачі залежно від потреб господарства.

 

Нам довелося побачити удобрювач Tytan 18 у селі Мокіївці на Хмельниччині, де його роботу демонструвала у полі «Волинська Фондова Компанія» - дилери й цього типу агромашин.

 

Вантажна платформа із профільованої сталі дозволяє досягти дуже високої міцності корпусу, але й істотно зменшує вагу агрегату Tytan 18 й, відповідно, його тиск на грунт. Шасі типу «тандем», широкі колеса дозволяють цьому розкидачеві працювати в складних польових умовах - наприклад, навесні по слизькому ґрунті. Бункер у формі ванни й потужний транспортер із гідравлічним приводом надійні й гарантують тривалу роботу машини.


Kverneland (Норвегія)

Корпорація сільськогосподарського машинобудування Kverneland Group базується взагалі-то в Норвегії. Але кожний завод Кverneland фокусується на окремій продукції і є спеціалізованим центром, який включає виробництво, науково-дослідну діяльність, менеджмент. Розкидачі мінеральних добрив розробляються й виготовляються на заводі Nіeuw-Vennep, розташованому поблизу Амстердама, Нідерланди.

 

На сьогодні по всьому світі продано більше одного мільйона маятникових розкидачів цієї компанії - тобто таких машин для внесення добрив, які роблять свою справу за допомогою хитної (маятникової) труби. Але виготовляє Кverneland і більш традиційні дискові розкидачі також.

 

Агрегати марки Кverneland оснащені серією електронних систем контролю. До неї входить універсальний термінал Tellus, повністю сполучний із стандартом ІSOBUS - системою зв'язку між тракторами й устаткуванням.

 

За допомогою системи Comfort Control є можливість керувати машиною для розкидання із кабіни трактора, не виходячи на поле. З пульта керування можна задіяти усі важливі функції удобрювача: установлювати потрібну дозу внесення добрива, на ходу збільшувати або зменшувати її. Постійна норма внесення зберігається незалежно від швидкості руху розкидачевого тягача.

 

Ще варто підкреслити високу якість розподілу добрив машиною Кverneland при роботі на схилах - для цього під бункером установлений спеціальний коригувальний датчик.


Amazone (Німеччина)

Серед найвідоміших у Європі виробників цієї техніки, безумовно, не можна не назвати й фірму Amazone. Вона настільки скрупульозно підходить до питання внесення туків, що навіть створила спеціальну службу D?ngeService по підбору необхідних хімічних речовин. Клієнти можуть одержувати актуальну інформацію про норми внесення усіх сортів і видів добрив. Служба D?ngeService доступна також у вигляді додатку для смартфонов іPhone (і на основі Androіd), що дозволяє агрономові, озброєному таким смартфоном, робити необхідний підбір сумішей безпосередньо в полі, орієнтуючись на реальні обставини.

 

altУ компанії Amazone в активі - якнайширша лінійка розкидачів з обсягом бункерів від 1000 до 4200 л та із шириною розкидання від 10 до 52 м. Причому в багатьох моделях обсяг бункера нескладно збільшити, використовуючи бортові насадки (надставки), які можна також використовувати в режимі «лійки» при завантаженні бункера розкидача за допомогою потужного фронтального навантажувача.

 

У деяких моделях – як, наприклад ZA-M 1501 Profіs - вбудовано пристрій, який зважує добриво, з автоматизованим визначенням норми його внесення. І для усієї техніки Amazone розроблений один універсальний бортовий комп'ютер AMATRON+, що підходить, зокрема, й до всіх розкидачів сухих добрив виробництва цієї фірми. На нього покладено безліч корисних функцій. Наприклад, розподіл норми внесення туків залежно від швидкості руху машини. Також на кожному полі комп'ютер здійснює точне документування кількості застосованих добрив. Чи не найважливішими з них для росту рослин є азотні. Тому на ринку машинерії є датчики азоту у ґрунті - їх випускають багато виробників. В одній тільки Європі продається близько 500 різновидів сенсорних датчиків добрив. Отож, розкидач Amazone в автоматичному режимі працює практично з будь-якими з цих датчиків. Ці пристрої під час внесення самі визначають, яка насиченість ґрунту азотом і потім комп’ютер розраховує, скільки ще потрібно додати.


Зроблено в Україні

Ми оглянули далеко не всі зарубіжні розкидачі, які нині можна побачити на українських ланах. Сюди можна було б додати такі марки, як Annaburger, Tecostar, Quivogne, Agrex, Poettіnger, Jar-Met, Zeno, Orthman, Krause, Joskin, Brochard, Fortis, Cosmo та ін. Але, на відміну від багатьох інших сегментів сільськогосподарської техніки, якщо говорити про агрегати для внесення добрив, тут українські машинобудівні фірми теж займають помітні позиції. Бо розкидачі взагалі-то - техніка ltoj простіша у конструктивному плані, ніж комбайн або трактор, тож і конкурувати з зарубіжними виробниками нашим інженерам і виробникам у цій царині реальніше. 

 

altНа виставці «Агро-2012» ми поспілкувалися з менеджером зі збуту ТОВ «Оріхівсільмаш» Віталієм Рубініним. «Наш РМД-1000 «Урожай» не поступається імпортним аналогам. А вартість його у кілька разів дешевша», - каже він. Гасло «Оріхівсільмашу» відображує цю думку: «Купуйте за українську ціну закордонну якість!» Цей невеликий удобрювач з бункером ємністю в одну тонну, шириною розкидання 24 м й продуктивністю 36 га/год. (тобто за виробничою потужністю десь як найменший агрегат у лінійці фірми Amazone) – справді повністю, до останньої гайки, вітчизняний. «Це наша розробка, наші патенти, - з гордістю розповідає пан Рубінін. – Наша конструкція бункера, тарілки, рами, гідроциліндрів. У нас цю машину приймав УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого».

 

В Україні є кілька виробників подібних машин. Це «Хмільниксільмаш», «Ковельсільмаш», «Херсонський машинобудівний завод», «Агрохіммаш», «Тернопільський комбайновий завод». Деякі навіть невеликі фірми теж сміливо беруться за виготовлення загалом нібито нескладних агрегатів для розкидання туків. Та вітчизняна техніка, хай навіть недорога, далеко не завжди переконує покупця, бо даються взнаки й наші типові, можна сказати національні, недохопи й недоліки. З них основний – невміння досягати високої, як-то кажуть, безкомпромісної якості. «Зроблено в Україні» - на жаль, це патріотичне клеймо іноді більше насторожує, ніж приваблює покупця.

 

Навіть коли сільські механізатори, купивши вітчизняний агрегат і попрацювавши на ньому, звертають увагу конструкторів на недостатню функціональність окремих вузлів і агрегатів - вносити зміни наші машинобудівники не поспішають. Не надто дружать також із маркетингом. Скажімо, гарні й недорогі агрегати того-таки виробника «Оріхівсільмаш» (Запорізька область) продаються десятками штук на рік у масштабах свого регіону, а мали б розходитися, якщо вони якісні, – тисячами по всій країні. І у підсумку маємо те, що маємо: наш ринок поступово захоплюють дорожчі, але й набагато надійніші агромашини із клеймами розвинених країн.

 

Зрештою, імпортні розкидачі, подобається комусь їх нашестя чи ні, задають певні стандарти й орієнтири вітчизняним виробникам, і хоча б з цієї причини мають право на нашу прискіпливу увагу. А у підсумку вибирає покупець – аграрій, господар. Бо це йому розкидати гранули, а потім сіяти та збирати урожай.


 


 

Коментар експерта

altВіктор ПОГОРІЛИЙ, заступник директора НДІ прогнозування та випробовування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва ім. Л. Погорілого


- На ринку розкидачів мінеральних добрив зараз широке різноманіття. Дилерів і постачальників достатньо. Нам везуть французькі, німецькі, а то й бразильські розкидачі. Різномарочність і різнофірмовість розкидачів мінеральних добрив – мабуть, найбільша серед усієї сільгосптехніки імпортного виробництва, яка реалізується в Україні. Тут уже, можливо, потрібно ввести і державне регулювання.

 

Щодо продажів – є лідери, наприклад, такі як Amazone та Kuhn. Наш «Хмільниксільмаш» та інші виробники теж займають певне місце і прогресують, та останнім часом не можуть пересилити імпортні поставки. Хоча є у нас спроби й непогані розробки. Назву невеличкі розкидачі фірми «Бартощук». Розкидач ТОВ «Оріхівсільмаш», можливо, й справді добивається імпортної якості, як стверджують самі оріхівці. Але це не так просто. Історія заводу, який виробляє розкидачі, робиться не за два-три роки. Зарубіжні машинобудівні фірми мають по кілька десятиліть виробничого досвіду – ото історія. Як, приміром, у Amazone.

 

Розкидач добрив – нібито нескладне обладнання, але усе-таки не таке й просте. Він повинен мати правильно сконструйовані та ретельно виготовлені робочі органи, хорошу систему регулювання, щоб забезпечити високу рівномірність внесення. Є ще один бік – надійність. Мінеральні добрива – це агресивне середовище, від контакту з яким метал агрегату швидко іржавіє. Тож розкидач потребує застосування якісного металу. Добрива нині дорогі, тому є дуже важливою точність їх внесення. Відтак, аграрію потрібна не просто машина для розкидання, а для якісного розподілу добрив по заданій площі. Аграрії рахують гроші, і не завжди готові купити оріхівський розкидач, приміром, за 12 тис. грн, але охочіше віддають € 8-9 тис. за надійний імпортний. Бо розуміють, що в кінцевому підсумку зекономлять на добривах і техобслуговуванні.

 

Отже, на ринку України пропозицій розкидачів вистачає. Інше питання – як їхня якість та конструктивне виконання задовольняють сучасні потреби господарств? I чи готові аграрії їх купувати?


Коментар агротехніка

altЯрослав БОЙКО, канд. с.-г наук,директор з науково-технологічного розвитку СТОВ «Дружба-Нова», Чернігівщина, в обробітку господарства 110 тис. га


- Ще два роки тому в нас були розкидачі – звичайні, відцентрового руху. Але нині ми їх взагалі не використовуємо – зрозуміли, що це неефективно при технологіях точного землеробства. Нашою компанією була проведена спеціальна модернізація культиваторів для локально-стрічкового внесення добрив. Ми обладнали їх, зокрема, бортовими комп’ютерами. Отже, культиватор працює на всю ширину захвату, а через кожні 70 см лапа додає добрива у рядок, де висіватиметься кукурудза - саме у ту зону, де безпосередньо знаходяться корені рослин. Точно знаємо, куди вносити, за рахунок застосування GPS-керованої системи внесення, комп’ютера і агрономічних карт наших полів. Це ефективніше суцільного розкидання по полю. Плюс – наша технологія дозволяє додавати добрива диференційовано. За один прохід агрегат не тільки культивує, а й вносить чотири види добрив: як рідкі, так і гранульовані – одночасно. З розкидачами це зробити було б важче. Локально-стрічкова технологія дала нам змогу на 50% зменшити кількість внесення фосфорно-калійних добрив.

 13 грудня 2019
У структурі українського експорту бобових продовжує домінувати нут і квасоля. На сьогодні також активно продається сочевиця.
У структурі українського експорту бобових продовжує домінувати нут і квасоля. На сьогодні також активно продається сочевиця.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Національна академія аграрних наук України підготувала пропозиції для Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо передачі в оренду через систему ProZorro цілісних майнових комплексів загальною площею 150 тис. га.
Національна академія аграрних наук України підготувала пропозиції для Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо передачі в оренду через систему ProZorro цілісних майнових комплексів загальною площею 150 тис. га.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
У Херсонській області на території Агрофірми радгоспу «Білозерський» розпочались зважувальні та відвантажувальні роботи агрохімікатів.
У Херсонській області на території Агрофірми радгоспу «Білозерський» розпочались зважувальні та відвантажувальні роботи агрохімікатів.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Ціни на українську моркву від початку вересня знизились майже в 2 рази.
Ціни на українську моркву від початку вересня знизились майже в 2 рази.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Фонд державного майна України оприлюднив повний перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Він включає різні об’єкти малої приватизації по всій території України – порти, бази відпочинку, гаражі, їдальні та лазні.
Фонд державного майна України оприлюднив повний перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Він включає різні об’єкти малої приватизації по всій території України – порти, бази відпочинку, гаражі, їдальні та лазні.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
В Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "Укр.Агро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії переробки луб’яних культур.
В Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "Укр.Агро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії переробки луб’яних культур.
13 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.