agro business 160 160

В зоні бойових дій: як чотирьом фермерам вдається виживати за складних фінансових умов

В зоні бойових дій: як чотирьом фермерам вдається виживати за складних фінансових умов

/ Актуальні статті / П'ятниця, 21 квітня 2023 15:55

Такі складні часи українські фермери переживають уперше. Війна цілковито перекреслила попередній усталений механізм роботи, а супутні економічні труднощі змушують рахувати кожну копійку. Поготів, якщо господарство пережило окупацію та обстріли або ж розташоване поблизу лінії фронту. Тому сьогодні для вітчизняних аграріїв украй важливо мати надійних партнерів. І це не просто красиві слова, бо бракує всього, а надто обігових коштів на придбання ресурсів для агровиробництва. А ще — простого людського ставлення з боку продавців і консультантів. І ми пропонуємо послухати їхні дуже непрості історії…

Adama 20 04 1 Sklyarov

Єгор СКЛЯРОВ, комерційний директор ФГ «Сейм» (Сумська обл.)

— Ми обробляємо 2800 гектарів угідь поблизу Путивля, що в Конотопському районі. На жаль, частина полів розташована занадто близько до кордону, тому на них ми нині не працюємо. Раніше в нашій сівозміні чільне місце посідали кукурудза та соя. Тепер ми майже відмовилися від кукурудзи, бо возити її на Одещину з крайньої півночі України дуже дорого. Тому збільшили площі під соєю, також вирощуємо озимі пшеницю й ріпак і соняшник.

На початку повномасштабної війни наше господарство не було окуповане, однак бойові дії велися зовсім поруч, і шляхи пересування військової техніки проходили по наших полях. Як тільки ЗСУ прогнали загарбників, ми наступного ж дня вийшли в поле. Добре, що 2021 рік був непоганий щодо врожайності та ціни на зерно, тому ми мали певні запаси коштів і ресурсів. Виживали як усі: налагоджували нові експортні маршрути до Ізмаїла, країн ЄС тощо. Гадаю, що впоралися і з цим викликом, зокрема завдяки тому, що нас не підводили партнери.

Ми — реалісти, і я чудово розумію, що високих цін на зерно ще довго не буде. Тому продаємо врожай за ту ціну, що пропонують. Нині головне — встояти на ногах. Там, де це дозволяє технологія і здоровий глузд, скорочуємо витрати, найбільше — на міндобривах. Але без фанатизму. Сіємо всі ті гібриди, що і до війни, використовуючи якісне недешеве насіння.

Дуже добре, що нам пощастило з партнерами, такими як компанія ADAMA, з якою тісно співпрацюємо вже п’ятий сезон поспіль. Починали з тестування препаратів на невеликих площах, а тепер вони посідають солідну частку в нашій технології — мінімум 20%. Це передусім гербіциди та фунгіциди. Можу виділити такі препарати, як гербіциди КАЛІФ і МІСТРАЛЬ, фунгіцид ОРІУС, практично всі препарати на сою й озиму пшеницю, фунгіциди на соняшник і ріпак. Причому консультанти ADAMA — постійно з нами в полі, регулярно приїздять, цікавляться, радять і, розробляючи власної технології вирощування, ми орієнтуємося і на їх рекомендації.

І що головне — ця компанія не обмежується тільки агрономічною підтримкою, адже дуже потужно допомогла нам встояти на ногах у 2022 році.

Ми користуємось практично всім спектром Агропакетів ADAMA, зокрема форвардними програмами й товарними кредитами. Розпочали таку співпрацю ще 2020 року по кукурудзі. Причому позитивні рішення по них завжди ухвалюють дуже швидко, і ми отримали можливість нормально завершити весняну посівну 2022 року. Окрім того, ADAMA допомогла нам реалізувати продукцію у ЄС за хорошою ціною, що дало змогу реалізувати врожай 2021 року.

У нас у господарстві працюють 35 працівників. Звісно, що людям дуже непросто, адже ми постійно чуємо вибухи. І вкрай важливо в такій ситуації відчувати підтримку з боку партнерів. Я щиро вдячний компанії ADAMA за її допомогу й гадаю, що ми разом здолаємо всі нинішні негаразди. Планів розвитку в нас багато, передусім зорієнтованих на впровадження точних рішень: диференційованого мінерального живлення, сівби, картування полів тощо.

 

Adama 20 04 1 Polyackoviy

Анатолій ПОЛЯЦЬКОВИЙ, керівник СТОВ «Злагода» (Донецька обл.)

— Дуже важко розповідати про агрономічні плани на цей сезон, коли буквально за 15–20 кілометрів у Бахмуті — криваві бої. Нам усім нині психологічно вкрай непросто, хоча люди не згорнули руки. Більшість наших працівників лишилися вдома і, попри все, виходять у поля та працюють на совість.

Ми обробляємо 1700 гектарів. Окрім озимої пшениці сіємо ярий ячмінь, соняшник, кукурудзу й озимий ріпак. Також є багаторічні трави. Намагаємося шляхом сівозміни покращити якість ґрунтів. Завжди вкладали в гектар поля по максимуму, проте нині доводиться — по мінімуму. Скрізь вирито окопи, тривають бої, тому сіяти — сіємо, але не знаємо, чи доведеться збирати.

Ось посіяли 770 га озимої пшениці. Такої класної пшениці я не пригадую, бо минулої осені було багато дощів. Зробили навесні азотне підживлення, робимо хімічні обробки. Якщо раніше давали по 300 кг/га азотних добрив, то тепер — по 130 кг/га КАС та по 10–15 кг/га карбаміду — для якості зерна.

Про нинішні ціни на зерно нічого хорошого сказати не можу. Продавали пшеницю по 6 тис. гривень, ячмінь — по 4 тис., кукурудзу — по 5 тис. Добре, що до початку повномасштабної війни вдалося реалізувати соняшник за нормальною ціною. А так, щиро кажучи, у фінансовому плані похвалитися особливо нічим.

Дякувати Богові, нам підставила своє плече компанія ADAMA. Розумієте, нам і до 2022 року банки не дуже йшли назустріч. Мовляв, ви Донецька область, це постійний ризик тощо. Ось торік я закривав кредитну лінію у державній установі й попрохав, щоб нам її знову відкрили. Куди там — просто реструктурували борг, і я маю віддати 6 млн гривень протягом 2023 року. Гроші я брав — віддам обов’язково. Але ж така політика вимиває у нас обігові кошти.

Натомість ADAMA не питає, яка ми область, а допомагає від самого початку нашої співпраці. Ось ми, наприклад, нині цілковито забезпечені посівним матеріалом і ЗЗР завдяки їм. Хлопці просто молодці — і Михайло Платонов, і Ігор Перцев, із якими я працюю безпосередньо, і менеджер з розвитку сільгоспнапряму Женя Дроздов, і все керівництво цієї компанії. Ми якраз торік реалізували пшеницю і кукурудзу за допомоги ADAMA. За це отримали і живі гроші, і препарати за нормальною ціною. Причому під час реалізації виникали проблеми з елеваторами, а вони все це вирішили.

Взагалі особисті контакти й позитивний досвід співпраці відіграють дуже важливу роль. Я завжди знаю, що ці люди мене не підведуть. Ось і препарати нам не просто дали в борг, а включно від сівби аж до реалізації. Тобто з’являться в нас гроші — тоді й віддамо. Зі свого боку я чітко дотримуюся своїх зобов’язань і водночас відчуваю надійну підтримку з боку ADAMA.

Беремо в них різні препарати: гербіциди, інсектициди, фунгіциди — все. Хочу виділити фунгіцид КУСТОДІЯ на соняшнику, інсектицид ГАЛІЛ. Усе працює дуже якісно й до того ж, незважаючи ні на що, менеджери ADAMA постійно на наших полях. Для нас це дуже важливо, і ми сподіваємося, що все буде добре.

Я хочу працювати на землі й розвивати агротехнологію. Ось ми підготували, були, 200 га парів під озимий ріпак, але не посіяли. Дуже б хотілося посіяти його вже цієї осені.

 

Adama 20 04 1 Tkachenko

Григорій ТКАЧЕНКО, керівник ФГ «Напорівське» (Чернігівська обл.)

— Наше господарство розпочалося 2015 року з двох родинних паїв, а сьогодні обробляємо вже 1500 га землі. Вирощуємо кукурудзу, соняшник, озимі зернові, картоплю, а також овес і просо. Маємо пару гектарів ягідників, садочок. До початку повномасштабної війни утримували 316 голів ВРХ. Усе було б добре, якби не рашисти…

24 лютого 2022 року наше село, розташоване за 15 кілометрів від Чернігова, опинилося на лінії вогню. Із 7 по 9 березня ЗСУ разом із ополченням тримали оборону, але бій був нерівний, тому наші були змушені відступити. До нас зайшли рашисти, яких вигнали 30 березня. За цей час майже вся інфраструктура нашого господарства була зруйнована — із 16 споруд не лишилося жодної неушкодженої. Ми подали документи на облік втрат, і, не враховуючи тваринництво й спалені насіння та міндобрива, ми зазнали збитків на 28 млн гривень. До того ж втратили дві третини дійних корів і половину всього стада. Це був справжній жах — скрізь лежали мертві тварини. Також прямим влучанням було знищено доїльну залу DeLaval і сучасний танк-охолоджувач для молока.

Ми не згорнули руки, люди повернулися й почали потихеньку все відбудовувати. Робимо те, що можемо. Багато хто пішов до лав ЗСУ — у мене самого син воював під Бахмутом, тому я добре знаю потреби армії. Почали допомагати нашим військовим із першого дня війни — харчами, теплим одягом, пальним, запчастинами. Нині провадимо цільову допомогу обладнанням, хоча наші фінансові ресурси досить обмежені.

За допомогою саперів обстежили частину полів, хоча роботи там ще дуже багато. Минулої весни засіяли все, що змогли, хоча й запізно. Але отримали більш-менш нормальну врожайність. Хочу подякувати компанії ADAMA, зокрема, її представникам на Чернігівщині — Андрію Тупиці та Євгену Пузирному, які виявили в такій складній ситуації неоціненну увагу до наших проблем. Вони й раніше постійно оглядали наші поля, тримали на контролі розвиток рослин, допомагали порадами. Такого, як у цій ситуації, людського і фахового ставлення я ще ніколи не бачив. Вони доклали максимум зусиль, щоб наше господарство лишилося на плаву.

З компанією ADAMA ми активно співпрацюємо четвертий рік поспіль, пік цієї співпраці припав якраз на 2022 рік. Щоб ви розуміли: окупанти покрали всі комп’ютери, нашу документацію було знищено, і жоден банк не хотів із нами мати справ. Тому ми звернулися до компанії ADAMA, і вона відразу пішла нам назустріч. Вони надали кредитування, і хочу зазначити, що у цієї компанії є дуже вигідні Агропакети: і товарне кредитування, і аграрні розписки, і можливості реалізації зерна (Агропакет ЖНИВА). Для нас це стало справжнім рятівним колом. Так, наприклад, надали препарати за схемою 0 : 100, а не, скажімо, 30 : 70, пішовши назустріч у нашій складній ситуації.

Причому всі питання вирішують дуже оперативно, а самі препарати є справді ефективними, а окремі — просто унікальними. Усі ціни на продукти відповідають їх якості. Завдяки цьому ми вистояли, поготів, що з тими цінами на зерно, які пропонують на Півдні та Заході країни, і ще й із дорогою логістикою, вижити вкрай складно.

Але життя триває, і завдяки цій підтримці ми потихеньку знову стаємо на ноги, хоча агресія рашистів і відкинула нас на кілька років назад. Вже ми видоюємо до 2 т молока щодня, підшукали оптимальну технологію вирощування в полі, з огляду на потребу знизити витрати, тому сподіваюся, що все буде гаразд. Хочемо відбудувати нашу красуню-церкву, яку зруйнували окупанти.

 

Adama 20 04 1 Kondratuk

Іван КОНДРАТЮК, керівник СФГ «Кондратюк» (Дніпропетровська обл.)

— Наше господарство розташовано по прямій кілометрів за 30 від лінії фронту. Тому, звісно, що ми, сподіваючись на нашу перемогу, мусимо враховувати всі можливі ризики. Відповідно, цієї весни працюємо з мінімальними витратами ресурсів, особливо ж міндобрив і пального.

Обробляємо 4100 гектарів угідь і вирощуємо чотири основні культури: озимі пшениця та ячмінь, озимий ріпак і соняшник. Технологія обробітку ґрунту — класична.

Працюємо з різними компаніями-постачальницями. Обираємо партнерів передусім за критеріями якості продукції, яку вони пропонують, репутацією постачальника, а тоді вже вартості продуктів. Тому ми вже багато років поспіль співпрацюємо з компанією ADAMA. Особисто я — з 2019 року, а до цього з цією компанією працював мій батько. Це саме ті препарати, що забезпечують високий результат.

Adama 20 04 1 Kondratuk 1

Проте сам по собі жоден препарат нічого не вартий, якщо його не поєднано з чіткою продуманою технологією захисту. Ми тісно співпрацюємо з консультантами ADAMA, постійно оглядаємо поля і спільно ухвалюємо рішення. Як тільки виникає якесь питання, один дзвінок — і через пів години вони вже тут, і ми спільно розв’язуємо проблему.

Adama 20 04 1 Kondratuk 2

Величезне значення для нас має і наша участь в Агропакетах ADAMA. Адже ми, як і багато українських агрокомпаній сьогодні, перебуваємо в дуже непростій економічній ситуації через низькі ціни на зерно, та в нашому випадку ще й через складну і дорогу логістику. Тому пропозиції ADAMA стають для нас чи не єдиним вигідним варіантом. Наприклад, минулого року нам за насіння ріпаку усі пропонували дуже низькі ціни. Натомість ADAMA в рамках Агропакету ЖНИВА придбала його у нас за схемою 50 на 50: половина — препаратами, половина — живими грошима. До того ж запропонувала на 1000 гривень вищу ціну за тонну. 1000 тонн ріпаку — відповідно, ми заробили мільйон гривень на рівному місці та ще й вчасно отримали ефективні препарати.

Adama 20 04 1 Kondratuk 3

Працювати сьогодні дуже непросто. У нас у господарстві працюють до 60 людей, і жоден не виїхав. Навпаки, на початку повномасштабної війни ми всім дали відгули, але люди почали на другий день телефонувати й казати: давай, вийдемо і будемо щось робити, бо не можемо вдома сидіти! Усі — молодці! Одні самовіддано працюють у господарстві, інші — пішли до ЗСУ. З нашого колективу воюють осіб 15.

Так, нині дуже важко, але ми віримо в краще, віримо в Перемогу. Будемо вирощувати хліб і намагатися якось розвиватися, хоча це нині дуже непросто. Хочу ще раз подякувати компанії ADAMA за те, що вона постійно нам допомагає, гадаю, що ми й надалі братимемо участь у їхніх Агропакетах.

 

Adama 20 04 1 Gorogetskaia

Ксенія ГОРОДЕЦЬКА, керівниця відділу розвитку бізнесу ADAMA в Центральному та Східному регіонах

— Для багатьох компаній-постачальниць війна внесла корективи в модель ведення бізнесу в Україні. Однак, незважаючи на виклики часу, одне лишилось в команді «Адама Україна» незмінним — бажання підтримати українського виробника незалежно від його географії. Уже у квітні 2022 року ми повністю відновили можливість товарного кредитування для малого та середнього агровиробника під забезпечення аграрних розписок. Таку модель кредитування ми практикуємо з 2018 року як постійні та активні кредитори. З квітня 2022 разом із господарствами оформили понад 100 аграрних розписок, профінансували більше як 80 господарств і видали розписок на більше ніж 12 млн дол., з яких близько 40% припадає на області деокупованих, прифронтових і фронтових територій. З одного боку, це інструмент кредитування, який ми перевірили часом і якому ми довіряємо, з іншого — не вимагає від аграрія пошуку твердої застави й не несе для нього додаткових витрат на оформлення. Ми як партнери беремо витрати, що пов’язані з видачею розписок, на себе і не вимагаємо від фермера обов’язкового страхування посівів. У 2023 році маємо плани щодо збільшення мінімум удвічі підтримки виробників шляхом товарного кредитування під оформлення аграрних розписок, працюємо над розширенням кредитування шляхом участі в донорських програмах. З вірою в Перемогу працюємо далі.

 

Adama 20 04 1 Pravylo

Олександр ПРАВИЛО, керівник служби регіональних продажів ADAMA в Центральному та Східному регіонах

— Ми розуміємо всю складність ситуації ведення бізнесу, насамперед враховуючи географічні особливості наших партнерів. Дякуємо їм за незламність, оптимізм і співпрацю. Цінуємо наші партнерські відносини, які перевірені часом і викликами сьогодення. Нам важливо бути поруч із клієнтами, відчувати їх потреби, щоб і надалі пропонувати потрібні рішення, які будуть ефективними в цей важкий час.

Разом з оптимізмом дивимось в наше спільне майбуття і віримо в Перемогу!

 23 лютого 2024
Основною тенденцією 2023 року знову стало збереження позицій м’ясопродукції українського виробництва на міжнародному ринку за рахунок курятини.
Основною тенденцією 2023 року знову стало збереження позицій м’ясопродукції українського виробництва на міжнародному ринку за рахунок курятини.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Автоматизоване крапельне зрошення дає змогу заощаджувати до 30-40% води і частку мінеральних добрив для підживлення рослин. Технологія істотно скоротить виробничі витрати та водночас підвищить врожайність посівів.
Автоматизоване крапельне зрошення дає змогу заощаджувати до 30-40% води і частку мінеральних добрив для підживлення рослин. Технологія істотно скоротить виробничі витрати та водночас підвищить врожайність посівів.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Завдяки ваучерній підтримці Львова ветеран війни Роман Качалаба разом з дружиною відкрив сімейну екоферму. Подружжя отримало від міста 300 тисяч гривень і придбали для розвитку власної справи модульний вагон-кухню.
Завдяки ваучерній підтримці Львова ветеран війни Роман Качалаба разом з дружиною відкрив сімейну екоферму. Подружжя отримало від міста 300 тисяч гривень і придбали для розвитку власної справи модульний вагон-кухню.
23 лютого 2024
 22 лютого 2024
22 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д).
22 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д).
22 лютого 2024
 22 лютого 2024
Високу рентабельність вирощування можливо забезпечити й на значних посівних площах, запровадивши сучасні технології крапельного зрошення разом з оптимальним підживленням кожної культури шляхом фертигації.
Високу рентабельність вирощування можливо забезпечити й на значних посівних площах, запровадивши сучасні технології крапельного зрошення разом з оптимальним підживленням кожної культури шляхом фертигації.
22 лютого 2024
 22 лютого 2024
Від початку повномасштабного вторгнення рф та блокування морських портів України сухопутні логістичні хаби допомогли створити альтернативні маршрути експорту та відвантажити значні обсяги агропродукції.
Від початку повномасштабного вторгнення рф та блокування морських портів України сухопутні логістичні хаби допомогли створити альтернативні маршрути експорту та відвантажити значні обсяги агропродукції.
22 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.