Деструктор: як зберегти здоров’я ґрунту й підвищити врожайність

Деструктор: як зберегти здоров’я ґрунту й підвищити врожайність

/ Актуальні статті / Понеділок, 17 липня 2023 09:05

2023 року проблеми, що постали перед українським аграрним сектором, фактично ті самі, що й попереднього року. Війна, окупація та бойові дії, скорочення посівних площ, занепад багатьох фермерських господарств, відсутність повноцінного експорту. Як і раніше, основу вітчизняного експорту становить саме сільськогосподарська продукція.

Проте теперішній прибуток навіть близько не такий, що був до повномасштабного вторгнення. Зернова угода працює, але вона нестабільна: наприклад, у січні 2023 року експорт агропродукції скоротився за місяць на 1,3 млн тонн — росіяни заблокували морський коридор шляхом штучного гальмування інспекції. У квітні деякі країни Східної Європи через протекціоністські заходи заборонили ввозити українське зерно. Коли перестане діяти заборона — невідомо. В азійські країни експорт скоротився з 37 до 26%. Нині Мінагрополітики прогнозує, що 2023 року аграрне виробництво впаде на 10% проти попереднього року.

У таких суворих умовах українські виробники намагаються максимально скоротити витрати. Щоб за менших витрат отримати той самий урожай, потрібно застосовувати методи точного землеробства. Зокрема, вносити в ґрунт біопрепарати. Літо й осінь — оптимальний для цього час. Розберемося детальніше, як наукові технології дозволяють збільшити врожайність.

 

Мікробіологія: світовий досвід для України

Якщо до російської агресії головною проблемою ґрунтів була їхня деградація, то тепер до цього долучилися наслідки бойових дій: забруднення сільськогосподарських площ, підвищена пожежна небезпека, ускладнений ґрунтообробіток. Підтримувати родючість в умовах воєнного часу складно.

За даними ФАО, 20% сільськогосподарських земель України зазнали суттєвої деградації, а решта — під загрозою. За останні 130 років українські ґрунти вже втратили близько 30% гумусу, рівень розораності — один із найвищих у світі й становить 53,9%. Більша частина господарств спостерігають процеси деградації на ґрунтах. За оцінками НААН, економічні збитки від цих процесів сягають близько 40 млрд грн/рік. Сюди ж додаються руйнівні наслідки війни, і маємо катастрофічну ситуацію. Вихід є — це прицільні методики швидкого відновлення ґрунтів, які забезпечать стійкий імунітет і покращать розвиток рослин, а також підготують поля до посівних робіт. Нижче розглянемо форми боротьби зі стернею, роль деструкторів у цьому та шляхи насичення ґрунту корисними речовинами.

ecostern 12 07 23 3

 

5 шляхів боротьби зі стернею

Азотні добрива без деструкторів

Цей спосіб відомий тим, що рослинні рештки розкладаються доволі швидко. Мінус у тому, що так само швидко зростає і небезпека зараження наступних культур у сівозміні кореневими гнилями й іншими збудниками хвороб на перших етапах їхньої вегетації. Втрати врожаю за сильного розвитку кореневих гнилей залежно від збудника можуть сягати 30–50%.

Випалена земля

Паління стерні — це швидкий спосіб, проте через нього ґрунт деградує найшвидше. Ґрунтовий родючий покрив відновиться через 5–6 років. За даними компанії «БТУ-ЦЕНТР», тільки вартість втраченого азоту може сягати 910 грн/га! Знищуються всі мікроорганізми та комахи, що живуть у верхньому шарі ґрунту, зокрема й корисні. Порушується баланс в екосистемі ґрунту, через що можливість зараження наступних культур хворобами зростає.

Заорати рослинні рештки

Позитивний бік метода — рослинні рештки повільно розкладаються сапрофітними мікроорганізмами, що живуть у ґрунті. Водопроникність й утримання вологи ґрунтом загалом є добрими. Та, попри це, мікроорганізми мобілізують мінеральний азот із гумусу (по 10 кг д. р. на 1 т соломи), зумовлюючи його дефіцит. Через низьку чисельність специфічної мікрофлори розкладання рослинних решток розтягується в часі — це може тривати 2,5–3 роки. Також на місцях, де накопичується велика кількість рослинних решток, спостерігається нагромадження лігніну та фенолів — речовин, що пригнічують ріст культурних рослин й уповільнюють мінералізацію органічних речовин. Нітрифікація пришвидшується внаслідок трансформації заораної соломи, але формування гумусових складових зменшується. Вуглець, що міститься в рештках приораної соломи, трансформується в метан, а не у вуглекислий газ, потрібний мікроорганізмам.

Лишити рештки на поверхні

Прихильники методу нульового обробітку ґрунту (no-till), наче майстри з дзену та неквапливого споглядання за природою, втручаються у процеси мінімально. Та потрібно зважати на те, що наявність стерні — це зона підвищеного ризику, де накопичуються хвороби й шкідники. До того ж надлишки стерні, коли їх забагато, створюють фізичний бар’єр, що ускладнює прохід техніки під час різних технологічних операцій. А «перехоплення» стернею засобів обробки може мати два негативні наслідки. По-перше, препарати можуть осісти на рештках, тож будуть менш ефективними. По-друге, це може призвести до нерівномірного вкриття поверхні ґрунту, збільшення кількості бур’янів і як наслідок — зменшення врожайності.

Застосувати деструктор

Головні переваги методу — пришвидшене розкладання рослинних решток (швидше мінімум у 2 рази проти контрольного варіанта) і максимум уваги здоров’ю ґрунтів і покращенню їхнього стану. Спостерігається зменшення кількості ґрунтової патогенної мікрофлори в середньому по господарствах у 4 рази, а також підвищення кількості сапротрофних грибів у ґрунті на 26%. Як наслідок комплексного впливу всіх чинників — загальне підвищення врожайності культур і, відповідно, збільшення додаткового прибутку.

soloma reshtki

 

Як обрати деструктор: головні поради

Кошти — цілі, а рештки — ні

Якщо ви вже вирахували переваги методів точного землеробства та плануєте застосувати засоби контрольованого керування рештками, далі дізнаєтесь про те, на що потрібно звернути увагу, обираючи препарати цього класу. Та спочатку з’ясуємо, що саме в Україні називають деструкторами. Їх існує кілька видів, відрізняються вони точковою або комплексною дією й, відповідно, інтенсивністю.

Препарати на основі активних добавок і ферментів

Сюди належать: мікро- та макродобрива, а також гумати, азотні добрива, ферменти (целюлаза) тощо. Зокрема, додатковий азот під час сівби допомагає забезпечити живлення, потрібне для руйнування попередньої стерні, а також проростання культури й збереження потенціалу врожайності.

Плюси: вони дешевші.

Мінуси: низький коефіцієнт розкладання, не мають точно спрямованої дії на певну групу мікроорганізмів — стимулюють розвиток як корисних, так і патогенних.

Препарати на основі одного виду мікроорганізмів

Плюси: менша вартість, порівнюючи з комплексними.

Мінуси: мають вузький спектр дії та меншу ймовірність приживання на пожнивних рештках.

Комплексні деструктори

Плюси: мають пролонговану дію, спрямовану саме на оздоровлення ґрунтів. Вони стійкіші до негативних умов довкілля, забезпечують швидке кероване розкладання решток і пригнічують розвиток патогенів, які потрапляють у ґрунт із пожнивними рештками. Обробка такими поліпшувачами полегшує механічні роботи, тому допомагає заощадити на пальному та часі. Порівнюючи з іноземними монокомпонентними препаратами, вітчизняні комплексні дешевші.

Мінуси: дорожчі за попередні типи.

soloma 4

 

Вітчизняні розробки для аграрних господарств

Як обрати деструктор.

Незважаючи на те, що засоби майже універсальні, найбільше свою ефективність вони проявляють у певних ситуаціях і комбінаціях. В Україні налічують 53 (!) типи ґрунтів, а різні кліматичні умови, й головне — різна інтенсивність сільського господарства, потребують певної адаптації. Саме тому підбирати засоби потрібно з урахуванням усіх чинників у комплексі.

ecostern 12 07 23 1Перший крок — проаналізувати ваш конкретний випадок.

Дослідниця із захисту рослин компанії «БТУ-ЦЕНТР» Юлія Миронова зазначає: найчастіше фермери звертаються з такими проблемами:

високе зараження збудниками кореневих гнилей (фузаріозна, гельмінтоспоріозна й інші) та вілтів (фузаріозний, вертицильозний), які виникають унаслідок накопичення збудників хвороб на рештках та в ґрунті;

 велика кількість рослинних решток на полі, які ускладнюють технологічні операції.

 

«Наша компанія виробляє деструктори лінійки "Екостерн". Для багатьох фермерів ці засоби ще й досі в новинку. Проте ми маємо відгуки власників господарств, які застосовують ці препарати вже понад 7 (!) років. Загалом на своїх полях їх застосовують понад 1700 господарств і 15 ключових агрохолдингів України (Kernel, "Контінентал Фармерз Груп", Vitagro, ТАС АГРО, МХП й інші)», — зазначає Юлія Миронова.

За даними фахівців «БТУ-ЦЕНТР», за додавання класичного комплексного деструктора "Екостерн Класичний" спостерігали підвищення врожайності культур. Наприклад, середні показники на кукурудзі — +0,45 т/га, соняшнику — +0,3 т/га, пшениці озимій — +0,4 т/га, сої — +0,3 т/га.

«Коли до нас звертаються вперше, ми проходимось за чек-листом — розпитуємо про кліматичні умови та ґрунти, технології та добрива, які застосовують. З’ясовуємо, які патогени було виявлено раніше. За потреби у специфічних випадках виїжджаємо для аналізу. Ми маємо величезний досвід підбору комбінацій препаратів — так, щоб і заощадити, і водночас отримати найбільшу ефективність. Тож залюбки поділимося напрацьованим досвідом із власниками зацікавлених агрогосподарств», — зазначає Юлія Миронова.

Нині складний час для вітчизняного аграрного сектору. Нічого подібного за роки незалежності ще не було. Проте українські аграрії діють — адаптуються до будь-яких умов. Сміливість застосовувати інновації та протистояти викликам допоможе Україні повернути статус стабільного виробника й експортера світового масштабу.

 23 квітня 2024
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та які опинилися у важкому становищі.
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та ...
23 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.