«Сингента» запустила освітню платформу на базі провідної та найбільш сучасної R&D станції

«Сингента» запустила освітню платформу на базі провідної та найбільш сучасної R&D станції

/ Актуальні статті / П'ятниця, 28 липня 2023 09:27

Що рухає сучасне сільське господарство вперед? Очевидно, це наука, глибокі дослідження та високі технології, дія яких доступна широкому аграрному загалу опосередковано — через виведені на ринок продукти, рішення/сервіси. Та відтепер українські аграрії можуть відчути пульс наукових пошуків, досліджень та розробок напряму, адже компанія «Сингента» запустила освітню платформу на базі провідної в Україні R&D станції у м. Біла Церква. І тут кожен із професіоналів галузі може ще більше повірити у власні сили, впевнитися в ефективності інноваційних рішень та підходів

Кожна з провідних компаній має свої R&D структури, без яких про серйозну позицію на ринку говорити неможливо. Зазвичай це поєднання двох напрямів: Research (дослідницького) і Development (розробка продуктів, рішень тощо). У випадку «Сингента» Україна наразі можна говорити ще й про напрям Training, тобто навчально-освітню роботу для клієнтів, оскільки з початку червня запрацював Syngenta Training Center на базі R&D станції компанії у Білій Церкві.

Відкритість до аграріїв. «Ми запускаємо освітню платформу для аграріїв. Чому саме тут? Тому що станція, на якій ми знаходимося, має прекрасне технічне оснащення, надзвичайно велику кількість цікавих досліджень, тут працюють польові експерти, біологи, науковці, які займаються розробкою продуктів, — говорить менеджерка з маркетингу компанії «Сингента» Мар'яна Швай. — Це провідна R&D станція в мережі компанії в Україні. Паралельно запускається також освітня платформа у Вінниці».

R&D станція — це, по суті, внутрішня структура, та в компанії хочуть поділитися своїми напрацюваннями, особливо в такий складний час, коли дуже важливо відкриватися, ділитися і об'єднуватися.

13 14 500 501 16 2

Зрозуміло, що у «Сингента» надзвичайно велика кількість цікавих продуктів, про які потрібно розповідати аграрній спільноті, і більшість заходів, які проводить компанія, зосереджені на знайомстві саме з ними. Однак є і дуже багато рішень, сервісів та технологічних підходів у комплексі з продуктами. І в рамках Syngenta Training Center в Білій Церкві їм приділили значну увагу. Тож програма заходів тут надзвичайно інтенсивна і насичена.

Комбінація науки з практикою. Учасники заходу ознайомилися з напрямами діяльності науково-дослідного центру, його технічним оснащенням, поспілкувалися з фахівцями.

«Це наш перший такий досвід, сумісна робота з напрямом маркетингу. До цього станція працювала лише для внутрішніх клієнтів компанії, та ми вирішили дещо змінити, бо такі вимоги часу, — пояснює Віталій Нагорний, керівник відділу біологічних досліджень «Сингента». — Мета цього заходу проста: ми хочемо скомбінувати практику з теорією. Тут фермери можуть усе побачити в полі, а потім отримати знання і в аудиторії. Також це можливість показати наші новітні продукти, технології та сервіси».

 

_____________________

Коментар

13 14 500 501 17 1

Віталій НАГОРНИЙкерівник відділу біологічних досліджень, компанія «Сингента»

— Науку ми звикли сприймати дещо осторонь, як щось далеке від звичайного життя, буденної роботи в полі. А тут ми відкриті — показуємо, чим і над чим працюємо. Аграрії зі всієї України можуть ознайомитися з нашою, так би мовити, внутрішньою науковою кухнею.

Це єдина така потужна R&D станція в Україні, вона включає в себе дослідницькі відділи насіннєвого і агрохімічного напрямів практично по всіх культурах, які є в портфоліо та вирощуються в Україні. Крім того, сервіси «АгроГід», службу технічної підтримки тощо. В інших компаній і близько нічого подібного немає в такому масштабі. Також ми маємо хаби в Західній Україні, в Південному регіоні.

Наша станція не просто на високому європейському рівні, а де в чому навіть його перевищує. Тут потужна матеріально-технічна база, висококваліфіковані спеціалісти — науковий потенціал дійсно унікальний. Зокрема, ми досліджуємо продукти ще до реєстрації. Щоб їх вивести на ринок, потрібно 8–10 років, зі 100 тис. молекул лише 1–2 втілюються у кінцевий результат. Один продукт закладається паралельно в десятках країн світу. І наша головна мета — це високо­якісний препарат, ефективний і безпечний до навколишнього середовища.

_____________________

 

Еталонний захист зернових. Насичена програма навчального центру починається з дослідів під відкритим небом. Під час польового туру учасники ознайомилися зі специфікою закладання науково-дослідних ділянок, отримали дані про погодні умови цього сезону, систему живлення тощо. Також кожен міг дізнатися детально про обладнання, яке використовують біологи. Зокрема, обприскувачі для дослідів, кожен із яких зроблений та налаштований під окремого фахівця.

На пшениці (сорт Актор, який у Європі використовують як еталон з ураження септоріозом та вірусними хворобами) були представлені різні системи захисту, де поєднані такі фунгіциди, як Міравіс® Нео, Міравіс® Ейс, Магнелло®, Амістар® Екстра, Елатус® Ріа, Тілт® Турбо, що продемонстрували ефективність своєї роботи проти великого спектра поширених патогенів.

У фокусі уваги були насамперед SDHI продукти, які містять унікальну діючу речовину Адепідин® з нової підгрупи N-метокси-піразолкарбоксамідів. Міравіс® Нео (пропіконазол + азоксистробін + Адепідин®) має три різні механізми дії на збудників хвороб, забезпечує їх еталонний контроль на пшениці та ячмені. Учасники заходу відзначають унікальну ефективність препарату у контролі плямистостей, фузаріозів та септоріозів, а також гельмінтоспоріозів на ячмені. До речі, саме на ділянках з сортом озимого ячменю Хайлайт дослідили дію Міравіс® Нео з різними поверхнево-активними речовинами та гербіцидами в баковій суміші.

А Міравіс® Ейс (Адепідин® + пропіконазол) впевнено претендує на звання кращого захисника колосу. Загалом цей фунгіцид контролює найширший спектр хвороб серед спеціалізованих фунгіцидів для захисту колосу (Т3). Завдяки новітньому і потужному механізму дії, він забезпечує найякісніший захист від фузаріозу колосу, альтернаріозу, плямистостей, септоріозів і сапрофітної грибкової мікрофлори. Серед його переваг також ефективний контроль мікотоксинів.

13 14 500 501 19 2

Антистресове рішення для соняшнику. Ефективність біостимулятора-антистресанта Квантіс® у зниженні фітотоксичного впливу, спричиненого страховими гербіцидами, продемонстрували на соняшнику. Високоолеїновий інтенсивний гібрид Таленто якраз досить чутливий до умов вирощування та можливої негативної дії ЗЗР. Для порівняння було взято 10 варіантів страхових гербіцидів: продукти компанії «Сингента», інших компаній-оригінаторів та генерики. Вони застосовувались як у чистому вигляді, так і з додаванням антистресанта у баковій суміші.

Позитивний ефект від використання Квантіс®, а саме зменшення фітотоксичних проявів на рослині, відмічали всі гості та спеціалісти. Цей препарат природного походження на основі амінокислот забезпечує стабільні результати й знижує втрати врожаю, спричинені абіотичними стресами та проблемним застосуванням ЗЗР. Фахівці підкреслюють, Квантіс® — це добре вивчений препарат з підтвердженою ефективністю, на відміну від багатьох інших, присутніх на ринку препаратів у цьому сегменті, які працюють лише на «довірі» агровиробника, а не реально на полі.

Що цікаво, керівник підрозділу маркетингу засобів захисту рослин в Україні компанії «Сингента» Микола Довгаль торкнувся такої дуже трендової нині у Європі теми, як взаємодія стимуляторів з гербіцидами щодо впливу на бур’яни. Зокрема, чи буде активізація фізіологічних процесів у рослинах бур’яну після застосування системних препаратів сприяти накопиченню в них токсичних елементів та загибелі надалі? В компанії планують закласти відповідні досліди наступного року.

 

_____________________

Коментар

13 14 500 501 17 2

Микола ДОВГАЛЬкерівник підрозділу маркетингу засобів захисту рослин в Україні, компанія «Сингента»

— Ми хочемо показати наукові досягнення, які «Сингента» виводить на ринок України з 2022 року.

Тогоріч це було дещо складніше зробити через розпал воєнних дій та і в цьому теж непросто. Наприклад, ми не можемо показати систему моніторингу посівів за допомогою дронів. Хоча часи завжди складні, але ми до ідеї організації тренінгового центру на базі цієї станції прийшли саме тому, що в таких умовах можна продемонструвати дійсно науково обґрунтовані й вивірені результати, новітні методи польових обстежень. Звичайно, ми продовжуємо організовувати наші заходи в господарствах, знайомити з практичним досвідом використання наших продуктів, проте саме сьогодні в фокусі уваги передусім наука — ті наукові досліди, які здійснити у виробничих умовах дуже непросто.

Ми демонструємо свою R&D кухню, наші передові й новітні продукти. Під час польового туру представлена в роботі нова діюча речовина Адепідин® і фунгіциди, які містять її у своєму складі. Вони використовуються для захисту зернових і технічних культур. Також до уваги аудиторії презентація A.I.R.™ гібридів соняшнику, стійких до широкої лінійки гербіцидів різного механізму дії. Українські фермери вперше можуть використати ці гібриди. Багато уваги приділяємо технічній підтримці господарств, щоб допомогти з визначенням доцільності та строків застосування різних агротехнічних заходів у полі. Для цього демонструємо нові цифрові методи обстеження посівів: визначення стресу рослин за допомогою приладу PlantStres, швидка діагностика вмісту основних елементів живлення в ґрунті та рослинах із використанням приладів SoiScanner й Агровектор тощо. Для аналізу стану посівів, ефективності дії препаратів наші спеціалісти широко використовують спектральні камери, обробку даних за допомогою штучних нейронних мереж і багато інших інноваційних методів.

_____________________

 

Соняшник: нові гібриди та сегменти. Вкрай насиченим було і спілкування в аудиторії. Зокрема, до уваги гостей заходу представили оновлений портфель гібридів соняшнику. Геннадій Малина, керівник групи з технічної підтримки олійних культур компанії «Сингента», зазначив, що на сезон 2022–2023 років «Сингента» суттєво доповнила лінійку своїх гібридів у всіх сегментах та навіть вивела на ринок унікальний сегмент.

В класичному сегменті на ринок вийшли гібриди СИ Теос та СИ Амазонія, які характеризуються високою стійкістю до вовчка та, відповідно, рекомендуються до вирощування у зонах, де є проблеми з новими агресивними расами. Проте за своїми характеристиками ці гібриди придатні до посіву в усіх соняшникових регіонах. Також ці гібриди мають стійкість до несправжньої борошнистої роси.

У високоолеїновому сегменті для класичної технології дві новинки. У 2002 році на ринок вийшов гібрид СИ Отелло, який насамперед рекомендується для умов Півдня та Південного Сходу. Особливістю цього гібрида є стійкість до нових рас вовчка, а також до іржі, яка є проблемою в посушливих регіонах чи в посушливі роки. А в 2023-му аграрії мають змогу ознайомитися з СИ Феномено, який теж відзначається стійкістю до нових рас вовчка та несправжньої борошнистої роси, тому придатний для вирощування в умовах Північного Степу й Лісостепу. На сьогодні цей гібрид можна розглядати як потенційне доповнення до знаного гібрида Тутті.

В сегменті HTS (сульфогібридів) з’явилася новинка Сурелі. Цей середньостиглий гібрид помірно інтенсивного типу вийшов на ринок минулого року й одразу сподобався клієнтам у всіх регіонах вирощування. Фахівці впевнені, що він буде популярним повсюдно, де вирощується соняшник.

В новому для «Сингента» сегменті високоолеїнових HTS-гібридів до уваги аграріїв середньостиглі Суванго та Субео. Вони розраховані на господарства з помірно інтенсивною та інтенсивною технологіями вирощування, і в компанії очікують на рекордні врожаї у даному сегменті.

13 14 500 501 19 1

Сегмент CLEARFIELD® PLUS поповнився гібридом СИ Мічіган KЛП. Його можна сприймати як підсилення до гібрида СИ Бакарді КЛП завдяки стійкості до нових рас вовчка, чудовій запиленості кошика тощо.

Високоолеїновий сегмент CLEARFIELD® PLUS має дві новинки: екстенсивний гібрид СИ Флавіо КЛП відзначає висока початкова енергія росту, він адаптований до умов Степу, а доволі інтенсивний СИ Дієго KЛП, як вважають фахівці, може стати наступником Таленто.

І, звісно, велика цікавість прикута до цілого нового сегмента A.I.R.™ на ринку соняшнику. До нього входять CИ Іpica АР для вирощування в умовах Степу, Південного Лісостепу та інтенсивний СИ Футура АР, який розрахований на широку географію — від Лісостепу до Півночі та Заходу. Обидва гібриди мають стійкість як до трибенурон-метилу, так і до імазамоксу / імазапіру. «Це дає гнучкість у виборі гербіциду для господарства. І вам не потрібно ламати напрацьовану технологію — чи то сульфо, чи CLEARFIELD®, чи класична», — підкреслив Геннадій Малина.

Соняшник — одна із ключових культур для українських агровиробників, тому проблематика його вирощування на тренінг-центрі була розглянута всебічно. Зокрема, проаналізовані біологічні особливості соняшнику та перебіг вегетаційного періоду, наведені дані щодо залежності рівня інфікованості поля від термінів повернення соняшнику у сівозміну, а також розглянуто вплив термінів посіву на рівень ураження хворобами.

 

_____________________

Коментар

13 14 500 501 18 1

Олег СТАДНІЙЧУКголовний агроном ТОВ СПГ «Агропромтехніка» (Хмельницька обл.)

— Мені цікаво подивитися, як люди отримують знання, використовують різні діючі речовини, аналізують їх ефективність. І я для себе буду робити висновки, планувати співпрацю надалі.

Зараз «Сингента» виводить нові продукти, той же Міравіс® Нео. Я сам вже два роки його використовую, добре працює. Ціна / якість відповідає нашим потребам.

А ще застосовую чимало препаратів компанії: грамініцид Фюзілад Форте®, гербіцид Примекстра® Голд, інсектициди Карате® Зеон, Енжіо® та інші. Загалом багато всього.

Крім того, я сію соняшник та кукурудзу компанії «Сингента», а також овочі. Відсотків 50 всього, не менше.

_____________________

 

Системний захист від хвороб. Хвороби соняшнику з кожним роком стають щораз вагомішим викликом при вирощуванні та призводять до втрати врожайності 0,5–2,5 т/га. Крім того, вони істотно впливають на якісні показники насіння: олійність, кислотне число олії, схожість та енергію проростання.

Фахівці розглянули видовий склад та місця локалізації патогенної мікофлори соняшнику і найбільш шкодочинні хвороби останніх сезонів: септоріоз, фомоз, фомопсис, іржу, склеротиніоз. Наголошено, що останній вкрай важко контролювати, і вказані головні чинники, на які слід звертати увагу для зменшення втрат врожаю від цієї хвороби. Головним все ж залишається профілактичне внесення дієвих фунгіцидів у правильну фазу (початок-середина цвітіння), оскільки після інфікування застосування будь-якого препарату має сумнівну доцільність. А втім, системи захисту соняшнику від компанії «Сингента», які включають, зокрема, такі продукти, як Амістар® Екстра, Амістар® Голд, Сетар®, протягом останніх сезонів наочно довели свою ефективність у контролі хвороб.

Гербіциди та контроль падалиці гібридів A.I.R.™. Також значний інтерес у багатьох викликав вибір гербіциду для новітнього сегмента гібридів A.I.R.™. Фахівці рекомендували варіанти для різного типу посівів: з невисокою засміченістю вовчком і без амброзії, високою засміченістю вовчком та низькою засміченістю амброзією тощо. Контроль падалиці гібридів A.I.R.™ теж стає актуальним. У посівах зернових колосових доцільно застосовувати будь-який гербіцид, що не є АЛС-інгібітором, а на кукурудзі оптимальним рішенням стануть Елюміс®, Каллісто®. Також може бути використаний гліфосат перед посівом або після збирання.

Здоровий спосіб землеробства. Важливість регенеративного землеробства розглянули під час онлайн-спілкування з фахівцями відомої у світі агрокомпанії Dyson Farming. Її власник, найбільший фермер у Великій Британії сер Джеймс Дайсон, у 2020 році був визнаний найбагатшою людиною країни.

Відновлювальні методи землеробства на англійський манер, зокрема, включають у себе мінімізацію обробки ґрунту та широке використання покривних культур, інтеграцію у сівозміну коренеплодів, оптимізацію водного режиму тощо.

А менеджер з вуглецевого землеробства і здоров’я ґрунту компанії «Сингента» Валерій Дубровін висвітлив питання управління рослинними рештками та підходи, які характеризують здоровий спосіб землеробства. Висновок один — чим довше ґрунт покритий рослинами впродовж сезону, тим це краще для його здоров’я. А відтак, і для родючості вашого поля та отриманих урожаїв.

 

_____________________

Коментар

13 14 500 501 18 2

Олександр ДУДАРкерівник відділку ПАП «Дзвін» (Тернопільська обл.)

— Ми маємо 11 тис. га землі, на яких вирощуємо широкий спектр культур, таких як цукровий буряк, соя, кукурудза, ячмінь, пшениця і ріпак. Розвиваємо також тваринницький напрям: тримаємо ВРХ, свиноферму. Взагалі у нас різнобічний бізнес.

Ми з «Сингента» працюємо вже давно і за ці роки переконалися, що це дуже гарна компанія. Якісні засоби захисту рослин, насіння соняшнику та кукурудзи — все це ми використовуємо у своєму господарстві. Задоволені, питань немає. Скажімо, дуже гарний захист зернових від «Сингента», гербіциди на кукурудзі прекрасні.

А щодо цього заходу, то тут мені цікаво буквально все. У нас великий спектр культур, то як не подивитися на ту ж пшеницю, соняшник та все інше від провідної компанії. Все, що «Сингента» нам демонструє, ми беремо до уваги і працюємо. Скажімо, нас дуже цікавить Міравіс® Нео, будемо його в себе використовувати.

_____________________

 

Здоров’я ґрунту багато в чому залежить і від системи живлення культур. У країнах ЄС впроваджений метод оптимізації азотного живлення з урахуванням NUE (Nitrogen Use Efficacy — коефіцієнт ефективності використання азоту), в основі якого має бути баланс азоту між внесеним з добривами і вилученим з урожаєм. Загалом логіка розрахунків у реальних умовах тут теж потребує більш глибоких та виважених підходів.

 

Interra Scan — новий сервіс картографування ґрунту від «Сингента»

На заході також була розглянута нова технологія для точного землеробства. Interra® Scan дає змогу створити карти найвищої роздільної здатності (понад 800 точок на гектар) і видає до 27 шарів інформації, доступної для виробників через платформу Interra® Scan. Система використовує пасивну технологію виявлення гамма-випромінювання з подальшим лабораторним аналізом для детального картографування фізико-хімічних характеристик ґрунту. Важливість цієї методології полягає в тому, що на неї не впливають вологість ґрунту, ущільнення, рослинний покрив або стан культивації, що забезпечує набагато ширше операційне вікно для сканування ґрунту порівняно з іншими системами. Платформа дає можливість створити карти завдання для техніки з внесення добрив, ЗЗР, вапнування та норм висіву. В такий спосіб ми оптимізуємо витрати ресурсів та підвищуємо потенціал кожного поля.

Дрони-обприскувачі «у прицілі». Обприскування за допомогою дронів уже не інноваційна дивина, а ефективна технологія, що набуває дедалі більшого поширення. Компанія «Сингента», напевне, провідний експерт у цій сфері, адже проводила та проводить низку дослідів з різними культурами і продуктами різного класу й типу дії. Технічний експерт Євген Буюн навів отримані дані та зупинився на актуальних питаннях ультрамалооб'ємного внесення. Результати дослідів свідчать, що вилив робочого розчину менше ніж 5 л/га не забезпечує базових показників покриття і належної ефективності роботи більшості ЗЗР. Також важливо при врахуванні погодних факторів (температура, швидкість вітру, вологість повітря) брати до уваги й такі показники, як термальна інверсія та психрометрична різниця температур. Загалом при співпраці з сервісними компаніями, які надають послуги з обприскування дронами слід бути особливо уважним до постановки технічних завдань.

Досходовий гербіцидний захист: вносимо там, де потрібно, стільки, скільки необхідно. Інновацією, що стане поширеною практикою, фахівці вважають і диференційоване застосування ґрунтових гербіцидів. Щодо ефективності такого агроприйому вже є переконливі дані міжнародних та українських дослідів.

Зокрема — це зниження фітотоксичності на рівні 35-52% без втрати ефективності, ефективний контроль бур’янів по всіх зонах неоднорідності (до +15% порівняно зі схемою господарства), і, звичайно, це суттєве зниження пестицидного навантаження на ґрунт.

Фахівці компанії «Сингента» мають змогу створювати для клієнтів карти-завдання на внесення залежно від характеристик техніки на господарствах та з урахуванням історії поля, технологій захисту тощо.

13 14 500 501 18 3

 

Технологія розпилювання 3D

На заході було представлено наступний крок у розвитку технології обприскування від компанії «Сингента» — розпилювачі 3D90. Інноваційні розпилювачі дозволяють мінімізувати ризик втрати робочого розчину, розширити часовий проміжок застосування 33P, підвищити якість покриття цільового об’єкту та безпечність.

Фахівці вважають, що 3D90 — це ідеальний вибір для внесення досходових та післясходових гербіцидів, обробок Т0, Т1 таT3, десикації та фунгіцидних обробок картоплі та томатів.

Ком’юніті справжніх професіоналів. «Наші фермери дуже досвідчені та допитливі, мають величезний практичний досвід, що є безцінним, — зауважила Мар'яна Швай. Для нас важливо ще створити ком’юніті таких професіоналів, платформу для обміну досвідом, інтерактивний формат зустрічей. Це важливо особливо зараз».

Й можна сказати, що задум вдався на всі 100. Такого запалу, допитливості, щирого залучення до дискусії й обміну думками ще треба пошукати. І лише на Syngenta Training Center знайдеш. R&D станція у м. Біла Церква і науково-дослідницький потенціал «Сингента» гуртують справжніх професіоналів своєї справи.

 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.