«Якби не Spirit, то таких сходів ми б не отримали!»

«Якби не Spirit, то таких сходів ми б не отримали!»

/ Актуальні статті / Четвер, 07 вересня 2023 09:20

Як зернова сівалка Väderstad Spirit допомагає господарству на Київщині виживати за непростої фінансової ситуації, що склалася у вітчизняному агросекторі

ТОВ «Хлібороб» обробляє землю на лівобережжі Київщини, в Бориспільському районі. Людина, котра бодай трохи знає цей регіон, відразу ж згадає про малородючі піскуваті землі, де доволі непросто отримати навіть помірну врожайність основних сільгоспкультур. Волога після опадів одразу ж «тікає» у нижні шари ґрунту, тому сіяти потрібно просто таки тут і тепер. Причому сіяти швидко та якісно.

Керівник ТОВ «Хлібороб» Микола Нетеса вже багато років поспіль працює у сільському господарстві — був і агрономом, і функціонером, і зрештою став самостійним фермером, узявшись за приборкування 1700 гектарів уже згадуваних малородючих земель неподалік Борисполя. Микола Іванович зізнається, що таких складних часів, як нині, він не пригадує, тому доводиться боротися за кожен центнер врожайності й рахувати кожну гривню.

 

15 16 502 503 66 2

Микола Нетеса

 

Ви самі знаєте, у якому становищі сьогодні перебувають аграрії. Якщо ще два роки тому я міг розмовляти про нові технології, планувати розвиток господарства на завтрашній день, то нині у мене, як і в більшості колег, одна мета — вижити й зберегти господарство. Головна причина цього — обмежений експорт зерна та низькі ціни на вирощений врожай, що тягнуть нас донизу, — відверто каже Микола Нетеса.

Поряд із цим Миколі Івановичу разом із колегами вдалося за попередні роки створити потужну інфраструктурну базу господарства, яка сьогодні істотно допомагає протистояти фінансовим й агрономічним викликам. Зокрема, знаковим оновленням парку техніку ТОВ «Хлібороб» незадовго до початку повномасштабної війни стало придбання 6-метрової зернової сівалки Väderstad Spirit.

 

ДОВІДКА «АС»

Пневматична сівалка Väderstad Spirit 600-900S доступна з ро­бо­­­­чою шириною 4, 6, 8 або 9 м. Це універсальна сівалка з високою продуктивністю сівби за умов традиційного і мінімального обробітків ґрунту. Spirit розпушує, вирівнює поверхню, готує насіннєве ложе, сіє й ущільнює всього за один прохід. Модель може висівати зернові, бобові та інші культури з міжряддями 12,5 та 16,7 см.

 

Компанія Väderstad завжди була на слуху, і вона завжди посідає чільні місця в сегменті елітної техніки для сільського господарства. Ми в цьому переконалися на власному досвіді, бо кілька сезонів відпрацювали чудовим 9-метровим дисковим культиватором Väderstad Carrier, який нас жодного разу не підвів. Відповідно, свідомо вибрали саме зернову сівалку шведського виробника, бо знали: Väderstad — це гарантована якість, — розповідає керівник ТОВ «Хлібороб».

У сівозміні господарства окрім соняшнику чільні місця посідають якраз озима пшениця (300 га) та соя (400 га) — профільні культури для сівалки Väderstad Spirit. Беручи до уваги малосприятливий агрофон, щоб отримати на коло 5–6 т/га пшениці та 2,5 т/га сої потрібно передусім забезпечити максимально якісний оперативний висів насіння.

Перше, що я хочу зазначити серед переваг Väderstad Spirit, — це її можливість сіяти в перезволожений ґрунт, буквально у грязюку. Нам це дуже стало в пригоді, і ми змогли відсіятися, коли в ґрунті було найбільше вологи, а отже, отримати вчасні хороші сходи рослин, що розвинули потужну кореневу систему. Я так скажу: без Väderstad Spirit ми навряд чи отримали б такі сильні сходи як озимої пшениці, так і сої, — стверджує Микола Іванович.

15 16 502 503 67 1

Головний агроном господарства Олександр Тертичний розповідає, що норма висіву озимої пшениці в господарстві становить від 2,5 до 2,8 млн/га. Попередником є соняшник, стерню якого мілко лущать і проходять рубальним котком.

Поле перед сівбою пшениці має досить жорстку стерню, однак Väderstad Spirit спокійно із цим справляється. Ми маємо гарантовано точне розподілення насіння з неухильним дотриманням норми висіву. І що важливо — насінини чітко висіваються на задану глибину. Відповідно, ми отримуємо дружні сходи й можемо нормально далі доглядати посіви, — розповідає Олександр Федорович.

Завважимо, що сівалку Spirit оснащено висівною системою Fenix II, яка забезпечує стабільне і надійне дозування насіння. Потужний двигун дозволяє працювати з високими нормами висіву на високій швидкості. Також для підвищення точності сівби потужний вентилятор вбудовано в бункер на значній висоті, що мінімізує потрапляння всередину пилу та бруду.

 

ВАЖЛИВО!

Väderstad Spirit оснащено активним тиском насіннєвих сошників. Отримуючи дані від датчиків у гідравлічній системі, сівалка миттєво виявляє зміни рельєфу чи ґрунтових умов. Спеціально сконструйовані клапани відразу ж компенсують збільшення чи зменшення тиску. Завдяки цьому тиск на сошники та бокові секції постійно підтримується на заданому рівні, незалежно від нерівностей на полі. Результатом цього є відчутне зростання точності глибини під час сівби в горбистій місцевості або в ділянках зі змінними ґрунтовими умовами.

 

Своєю чергою, його колега агроном Ярослав Сологуб указує на зручність контролю якості висіву під час роботи.

По-перше, тут є всі потрібні датчики, що відразу сигналізують і про забивання якогось сошника, і про спустошення бункера. По-друге, за потреби можна вимкнути половину сошників, а отже, точно спрацювати на складних ділянках поля, наприклад, на краях. Це дає змогу водночас заощадити посівний матеріал і гарантувати якість сівби загалом, — пояснює Ярослав Віталійович.

Важливо, що Väderstad Spirit дає змогу раціональніше використовувати дорогі міндобрива, вносячи їх під час сівби. У ТОВ «Хлібороб» застосовують нині норму 100 кг/га NPK як на пшениці, так і на сої. Завдяки точності припосівного внесення міндобрив вдається істотно підвищити ефективність їх застосування.

15 16 502 503 67 2

Також керівник ТОВ «Хлібороб» відзначає простоту та зручність налаштувань цієї моделі.

Ми мали досвід експлуатації різної техніки, і я можу впевнено сказати, що від грамотності налаштувань залежить значна частина успіху. У Väderstad Spirit цей момент реалізовано на найвищому рівні. Спочатку нам допомагали з налаштуваннями сервісні інженери, і сьогодні ми спокійно все виставляємо самостійно, причому без жодних несподіванок. Тут за керування сівалкою відповідає спеціальний електронний блок, і ми, хоча нині все дуже непросто, однак прямуємо до застосування точних технологій. Väderstad Spirit цілковито пристосовано до роботи за точним землеробством, і, я гадаю, найближчим часом ми її повніше будемо використовувати в цьому напрямі, — стверджує Микола Нетеса.

Додамо, що в конструкції Väderstad Spirit передбачено систему датчиків Väderstad SeedEye — це унікальна система підрахунку й моніторингу сівби насіння. З такою системою датчиків SeedEye аграрії можуть легко налаштовувати норму висіву в кількості (шт.) насіння на квадратний метр без попереднього калібрування.

Загалом сівалку Spirit оснащено системою керування Väderstad E-Control на базі iPad. На додаток до широкого контролю і моніторингу процесу сівби ця система керування дає змогу під час роботи на полі регулювати робочу глибину переднього ґрунтообробного знаряддя, норму висіву, а також вирівнювальної штригельної борони.

 

ДО РЕЧІ

Якщо на краях ділянки поля потрібно підняти чи опустити сівалку, програмне керування піднімає або опускає робочі зони почергово. Таким чином, заходячи на край ділянки поля, ґрунтообробне знаряддя гарантовано опуститься на ґрунт раніше, ніж висівні сошники й борона, що розташовані позаду. Завдяки такій послідовності підіймання чи опускання оптимізується й результат сівби чи внесення добрива в зоні поворотних смуг. Крім того, така властивість сівалки дозволяє засівати краї поля, не руйнуючи засіяну ділянку під час сівби на решті площі. Для покращення роботи на полі сівалку оснащено двома розподільними головками, які дають можливість вимикати половину машини під час сівби безпосередньо з кабіни трактора. Таким чином, оптимізується формування технологічної колії без додаткових пересівів.

 

З тим, беручи до уваги унікальну точність сівби, 6-метрова Väderstad Spirit відзначається дуже хорошою продуктивністю роботи, яка досягає 40–50 гектарів за робочу зміну. Цьому сприяє і місткий бункер на 5000 літрів. Великий отвір із накриттям, що відчиняється просто із землі, дозволяє зручно та швидко завантажувати бункер. Також завдяки двом платформам і відкритій конструкції сівалки є зручний доступ до всіх елементів конструкції сівалки, що буває дуже важливо під час термінової роботи в полі.

15 16 502 503 67 3

Сівалку агрегатують у господарстві із 300-сильним трактором, а витрата пального становить 7–8 л/га.

І хоча ми не робили якихось спеціальних порівнянь із сівалками інших виробників, але маю сказати, що отримані після проходу Väderstad Spirit сходи завжди мають кращий вигляд. На наших полях складно казати про якийсь істотний приріст врожайності, але, гадаю, десь про 2–3 ц/га говорити можна. Сподіваюся, що мірою розвитку технологій і покращення фінансового становища в агросекторі за допомогою цієї машини можна буде отримувати ще кращі результати, — переконаний керівник ТОВ «Хлібороб».

 23 квітня 2024
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та які опинилися у важкому становищі.
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та ...
23 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.