Ґрунтообробні агрегати для збереження вологи в ґрунті

Ґрунтообробні агрегати для збереження вологи в ґрунті

/ Актуальні статті / П'ятниця, 20 жовтня 2023 09:18

Зміна клімату й потреба в оптимальному використанні вологи диктує умови для аграріїв змінювати технології обробітку ґрунтів. Безумовний пріоритет серед них належить технології мінімального обробітку ґрунтів, що нині мають широкий спектр технічних можливостей для практичного застосування. Одними з яких є технологія strip-till і verti-till. Тому дуже актуальною була демонстрація агрегатів для цих технологій компанією «УАПК» на польовій демонстрації «Битва агротитанів — 2023», що відбулася нещодавно на Київщині

Strip-till від KUHN

Технологія strip-till від KUHN спрямована на досягнення високих результатів урожайності та зменшення витрат ресурсів. У технології strip-till збереження вологи відбувається внаслідок обробітку тільки конкретної ділянки ґрунту — смуги завширшки 30 см із міжряддям 70 см. Більша частина пожнивних решток лишається необробленою на поверхні поля, і цим зменшується випаровування вологи. Під час нарізання смуги добрива закладають безпосередньо в рядок. А вже потім за допомогою точного сигналу GPS здійснюється сівба у ці рядки.

 

KUHN Krause Gladiator 1210

Розглянемо конструкцію робочої секції агрегата Krause Gladiator 1210.

17 18 504 505 64 3

Першим у роботу вступає прорізний диск діаметром 630 мм. Це — один із найбільших прорізних дисків у подібних агрегатів на ринку України. Його функція — перерізати пожнивні рештки й полегшити відкривання борозни. З лівого й правого боків від цього диска встановлено диски-ромашки. Їхня функція — розгорнути пожнивні рештки й скинути їх у міжряддя. Особливість цього розгортача ряду полягає в тому, що ліворуч і праворуч кожен диск плаває окремо і незалежно. На диску встановлено довантажувачі. Їх можна як знімати, так і додавати. Таким чином регулювати притискне зусилля на цей диск.

Наступний робочий орган — лапа, що безпосередньо розпушує смуги. За лапою встановлено пластини й дві трубки для внесення добрив: одна трубка для рідких, друга — для сухих добрив. Особливість також полягає в тому, що завдяки прямокутним отворам кожна трубка може рухатись уверх-униз незалежно одна від одної. Глибину закладання добрив також можна регулювати, незалежно від глибини обробітку ґрунту. Агрегат обробляє ґрунту на глибину від 15 до 30 см, а добрива можна вносити на 17,5–27,5 см.

17 18 504 505 64 2

Потім у роботу вступає диск, функція якого полягає в тому, щоб під час розпушування лапою ґрунт не висипався у міжряддя. Інша його функція — нагортання в рядку так званої шапки. З осені до весни вона вляжеться й буде рівною — поверхня ґрунту готова до сівби.

Фінішний робочий орган, установлений на агрегаті, — це ланцюговий коток. Його особливість в тому, що коли нагортаємо певну «шапку» в рядку, то ланцюг під час руху подрібнює грудки й охоплює цю «шапку» і зберігає її профіль. Опційно є можливість установити трубку замість цього ланцюга, і коток перетворюється із ланцюгового на трубчатий. Це може бути доцільно для внесення безводного аміаку, щоб сильніше закрити цю борозну й аміак не втрачався, або під час весняного обробітку, щоб підтягнути вологу.

17 18 504 505 65 1

 

Особливості компонування агрегатів KUHN Krause Gladiator

Агрегати KUHN Krause Gladiator можуть бути як навісними, так і причіпними з різною кількістю рядків. Причіпний агрегат має на шасі бочку для сухих добрив місткістю 5200 л. Чим зручно мати велику бочку? Непотрібно на полі тримати навантажувач, транспорт із добривами. Зранку засипали й до вечора йому цих добрив вистачить.

Продуктивність 8-рядного KUHN Krause Gladiator становить у середньому 45 га за робочу зміну.

17 18 504 505 65 2

 

Verti-till — вертикальний обробіток ґрунту

Особливість роботи агрегатів для вертикального обробітку ґрунту полягає в тому, що після їхнього проходження стерня не лише лишається на поверхні ґрунту, а ще й додатково подрібнюється і розподіляється. Важливо рівномірно вкрити всю поверхню поля пожнивними рештками для досягнення максимального збереження вологи. Агрегати KUHN Krause Excelerator XT 8010 та Mandako Twister називають машинами для вертикальної обробки ґрунту. Пояснити принцип їхньої роботи можна так. Диск стоїть із мінімальним кутом атаки або взагалі абсолютно прямо, завдяки цьому лезо рухається у вертикальній площині. Тому й називається вертикальний обробіток.

17 18 504 505 65 3

Таким чином, коли клин леза вертикально входить у ґрунт, шари ґрунту розсуваються в сторони, а не вверх-вниз, коли лезо рухається горизонтально (оранка, дискування, культивація). Відповідно, два сусідні диски затискають ґрунт між собою. Унаслідок обертання диска підкидаємо його вверх, і він без перевертання падає на своє місце. Завдяки цьому ґрунт після падіння на місце розпушений. Однак унаслідок того, що перевертання не відбувається, всі пожнивні рештки лишаються зверху. У результаті капілярну сітку зруйновано й вологу закрито. А більша кількість пожнивних решток, які лишаються зверху, запобігають перегріванню ґрунту й запобігають швидкому випаровуванню вологи.

 

KUHN Krause Excelerator XT 8010

Агрегат KUHN Krause Excelerator XT 8010 забезпечує універсальний догляд за ґрунтами.

Агрегат оснащено перевіреними дисками Excalibur VT діаметром 560 мм. Диски Excalibur VT мають характерні зубчасті краї й працюють із захопленням і зрізом стерні, лишаючи рівномірно подрібнені рештки. Ця ексклюзивна конструкція з 32 зубами легко проникає в ґрунт і нарізає його невеличкими грудками. Профіль диска забезпечує ефект самозаточування.

Між передньою і задньою батареями дисків установлено граблину для покращення рівномірності розподілення пожнивних решток.

За задньою батареєю дисків встановлено спеціальні зірочки, які призначено для додаткового механічного пошкодження стебла. Зірочки розплющують стебла кукурудзи й вдавлюють їх у ґрунт. Завдяки покращенню контакту решток із ґрунтом біота швидше починає взаємодіяти з рештками. Проте рештки лишаються на поверхні поля. Ступінь притискання зірочок регулюється гідроциліндром.

Фінішним інструментом агрегата EXCELERATOR є планчатий коток, що вирівнює поверхню поля й насичує верхній шар ґрунту киснем.

 

Mandako Twister

Ще один агрегат для вертикального обробітку ґрунту Mandako Twister має ширину захвату 6,1 м і потребує близько 300 кінських сил для роботи. Його добова продуктивність становить у середньому 8,7 га/год. Витрата пального — 6,5–7 л/га. Для будь-якого агрегата вертикального обробітку ґрунту важлива швидкість. Робоча швидкість цієї машини — від 14 км/год. Бажано взагалі працювати на швидкості 16 км/год, можливо, навіть на 18 км/год, якщо дозволяє трактор. Це потрібно для ефективного перерізання пожнивних решток, тобто треба протиріз. Якщо агрегат буде рухатися з недостатньою швидкістю, пожнивні рештки вдавлюватимуться в ґрунт. А щоб їх ефективно перерізати, потрібно забезпечити велику швидкість руху агрегата в полі.

17 18 504 505 66 1

Унікальність цієї машини в тому, що вона ввібрала в себе переваги батарейного розташування дисків і розташування дисків на індивідуальній стійці. Тут так званий проміжний варіант, бо два диски змонтовано на одній стійці. Всередині встановлено пружину, і стійка таким чином працює, внаслідок чого досягається, так би мовити, ефект відбійного молотка.

17 18 504 505 66 2

З тим досягається також захист, якщо є якась перешкода, то підіймається лише два диски, а не вся батарея. Але внаслідок того, що тут розташовано по два диски, це дає можливість якісно вирівняти поверхню ґрунту. Це — Єдиний на ринку агрегат, що пропонує таку компоновку й вона ввібрала в себе переваги як батареї, так і індивідуальної стійки. Також із переваг такої компоновки — заміна диска або підшипника. Щоб замінити диск у такій компоновці, треба відкрутити тільки один болт, і маточина разом із диском повністю виймається. Далі можна зручно поставити диск і замінити підшипник або сам диск. Якщо це станеться в агрегаті, де є запакована батарея, а диск десь посередині луснув, то треба все розпаковувати. У Mandako Twister регулюється кут атаки дисків у діапазоні від 0 до 7°. Встановлюючи мінімальний кут атаки, досягаємо максимального збереження вологи за рахунок мінімального зрушення ґрунту і залишення максимальної кількості поживних решток на поверхні ґрунту.

17 18 504 505 66 3

Якщо стоїть завдання пришвидшити розкладання пожнивних решток і трохи їх змішати з верхнім шаром ґрунту, то встановлюємо максимальний кут атаки. Завдяки цьому збільшується ступінь перемішування й загортання в ґрунт пожнивних решток. Регулюється кут атаки за допомогою гідроциліндра. Також на агрегаті встановлено універсальний диск діаметром 520 мм на 13 хвиль. Опційно на цю машину доступно чотири види дисків. За дисками встановлено дворядну штригельну борону. Має регулювання по куту атаки для рівномірного розподілення пожнивних решток. Після пружинної борінки встановлено важкий планчатий коток. Його особливість у тому, що він також гідрофікований. Якщо погодні умови праці надвологі, то котками можна легко керувати з кабіни трактора. Також особливість котка в тому, що підшипниковий вузол такий самий, який використовується на дисках. Таким чином, досягаємо високої взаємозамінності, тому що один тип підшипника використовується скрізь.

17 18 504 505 66 4

Агрегат Mandako Twister зручно складається в транспортному положенні — два крила підіймаються, і маємо прийнятну ширину 3,3 м. Завдяки цьому є можливість комфортно переміщатися із цим агрегатом шляхами загального призначення.

 16 липня 2024
Збиральна кампанія озимих та ярих колосових культур в розпалі. Тож невдовзі необхідно буде готуватися до осінньої посівної. Про що можна і потрібно подбати завчасно – розповідають фахівці Ukravit.
Збиральна кампанія озимих та ярих колосових культур в розпалі. Тож невдовзі необхідно буде готуватися до осінньої посівної. Про що можна і потрібно подбати завчасно – розповідають фахівці Ukravit.
16 липня 2024
 16 липня 2024
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
16 липня 2024
 16 липня 2024
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
16 липня 2024
 15 липня 2024
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
15 липня 2024
 15 липня 2024
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
15 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.