Нові підходи до банківського фінансування аграріїв – майбутнє, яке почалося вже сьогодні

Нові підходи до банківського фінансування аграріїв – майбутнє, яке почалося вже сьогодні

/ Актуальні статті / Середа, 13 грудня 2017 14:50

Підводячи своєрідні підсумки діяльності у році, що минає, відбулася зустріч у форматі «Діалоги» за участі голови правління ОТП Банку Тамаша Хак-Ковача, члена правління ОТП Банку Алли Бініашвілі, керівника проекту ОТП Банку «Агро-фабрика» Івана Єрко, заступника міністра аграрної політики і продовольства Олени Ковальової та голова IFC в Україні Олени Волошиної. Головним лейтмотивом бесіди стало питання: які актуальні фінансові продукти і рішення здатен запропонувати банк сучасному українському аграрію?

Наголошуючи на високій зацікавленості ОТП Банку у розширенні співпраці із сільгоспвиробниками, Тамаш Хак-Ковач відзначив: «Для нас фінансування сільського господарства – це пріоритетний напрям бізнесу в усіх дев'яти країнах нашої присутності. А в Україні цього року ми навіть отримали нагороду як найактивніший банк групи, що фінансує сільськогосподарську галузь. Це дійсно дуже інноваційний і перспективний сектор економіки».

Алла Бініашвілі, яка очолює в ОТП Банку корпоративний бізнес, доповнила: «З 1998 року ми дуже активно фінансували середній і великий агробізнес. Майже з усіма вже працюємо в повному обсязі або частково. Водночас ми розуміємо, що більш ніж 50% потенціалу аграрного ринку становлять фермерські господарства, що обробляють від 500 га».

З цим погодилася і заступник міністра аграрної політики і продовольства Олена Ковальова: «Сільське господарство розвивається колосальними темпами. Це космічні технології, високі вимоги до виробництва, добре насіння, якісні добрива. Щоб у цих умовах бути конкурентоспроможним, необхідно мати кошти».

YerkoKovaliova

Задля забезпечення доступу до фінансових ресурсів для малих та середніх сільгосптоваровиробників у 2014 році розпочалося впровадження пілотного проекту «Аграрні розписки в Україні». Проект впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), членом Групи Світового банку, у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією в Україні.

Коментуючи хід впровадження і перспективи цього проекту, Олена Ковальова відзначила: «Аграрні розписки – можливість вчасно отримати фінансування для невеликих фермерів. Ми дуже вдячні IFC за допомогу у впровадженні цього інструменту в Україні. Пілотний проект працює з 2014 року у восьми областях країни. За цей час до сектора за аграрними розписками було залучено понад 1 млрд грн. Причому вони настільки добре працюють, що ми не отримали жодного дефолту. Щотижня сільгоспвиробники з регіонів, котрі не потрапили в проект, звертаються до міністерства з проханням запустити аграрні розписки по всій країні».

На це відреагувала голова IFC в Україні Олена Волошина: «Мінагрополітики відразу пропонувало запускати проект в усіх 24 областях. Але потрібно було підготувати людей, переконатися, що до інструмента звикли. Банки спочатку були дуже обережні. Я вдячна ОТП Банку за те, що вони не чекали, поки регулятор змінить норми резервування під нього».

Нагадаємо, спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) ОТП Банк реалізував спрощений і прискорений підхід до фінансування фермерів у програмі «ОТП Агро-фабрика», що надає доступ до швидких грошей для посівної і збиральної компаній для господарств, які займаються вирощуванням зернових і олійних культур, з банком оброблюваної землі від 500 га, на найбільш оптимальних умовах.

«Спеціально розроблений підхід до аналізу сільгоспвиробників в рамках «Агро-фабрики» дозволяє ОТП Банку приймати рішення з кредитування за 1 день і здійснювати видачу кредиту в рекордно короткі для України терміни – до 9 робочих днів. За встановленою процедурою Агро-фабрики ОТП Банк фінансує фермерів з обсягами кредитних лімітів від 2 млн грн до 8 млн грн терміном до 1 року під заставу виключно майбутнього врожаю або фінансової аграрної розписки. Запропоновані унікальні умови фінансування і обслуговування вже користуються попитом з боку українських аграріїв», - відзначив Іван Єрко.

AVПро це свідчать і фінансові результати, які озвучила Алла Бініашвілі: «При запуску пілотного проекту «Агро-фабрика» у березні цього року ми встановили планку видати 300 млн грн кредитних лімітів до кінця року. На кінець листопада підписали вже 250 млн. Кошти отримали близько 50 фермерів. Середній чек - 5 млн грн. Це все абсолютно нові клієнти для ОТП Банку. Насправді ми пішли не тільки в розписки. Сьогодні ми готові кредитувати фермерів під заставу майбутнього врожаю також у тих регіонах, де розписок не існує. На 2018 рік плануємо видати кредитних лімітів у рамках «ОТП Агро-фабрики» на 1 млрд грн».

Впроваджений конвеєр із прийняття кредитного рішення має й свою адаптаційну під потреби аграрія складову. Наприклад, у випадку аграрної розписки її стандартний термін погашення становить майже рік: від посівної до збору врожаю, але для кожного клієнта ОТП Банк встановлює індивідуальний графік погашення. Загалом передбачається, що позичальник протягом двох місяців після збору врожаю погасить розписку. Але фермеру не завжди вигідно продавати врожай одразу, іноді потрібно його притримати до кращих цін. Банк у цьому випадку йде назустріч клієнту, фактично вже фінансуючи запаси фермера.

Аналогічні зусилля ОТП Банк застосовує і до забезпечення доступної вартості кредитних ресурсів. «Ми постійно докладаємо зусиль для зниження відсоткової ставки. Так, на сьогодні у нас працює дев'ять партнерських програм із постачальниками ЗЗР, добрив, насіння, та в роботі ще шість. Так, наприклад, якщо позичальники «ОТП Агро-Фабрики» купують продукцію компанії Syngenta, BASF або Alfa Smart Agro, ми готові давати фінансування від 9,5% у гривні. На сьогодні це є безпрецедентно низькою вартістю кредиту у гривні, адже стандартні ринкові ставки коливаються у діапазоні 17-19% річних!», - запевнила Алла Бініашвілі.

Безумовно, у такій стратегічній справі, як розвиток і фінансове забезпечення сільського господарства, без активної участі і підтримки держави не обійтись. Це абсолютно підтримала і Олена Ковальова: «Поточного фінансового року аграрному сектору з державного бюджету виділено 300 млн грн. Ці кошти пішли на компенсацію відсоткової ставки за кредитами. Зрозуміло, що потрібно набагато більше. Тому наступного року ми передбачили 6 млрд грн. Частину цих коштів плануємо спрямувати на компенсацію відсоткової ставки, решту – на компенсацію тіла кредиту. У тому числі передбачено 1 млрд грн на підтримку невеликих сільгоспвиробників: фермерських господарств із земельним банком до 500 га, кооперативів».

Таким чином, можна підсумувати, що синергією спільних зусиль провідних банків, компетентних органів державної влади, міжнародних організацій, постачальників продукції для аграрного сектора і, власне, сільгоспвиробників вже сьогодні закладаються якісно нові передумови для подальшого розвитку стратегічної галузі економіки України.

 26 травня 2026
Підключити страхування врожаю від посухи українські аграрії можуть при купівлі продуктів Тімак Агро Україна - біостимуляторів або InFolen. Програма реалізується разом із PZU та працює на основі індексу вологості ґрунту.
Підключити страхування врожаю від посухи українські аграрії можуть при купівлі продуктів Тімак Агро Україна - біостимуляторів або InFolen. Програма реалізується разом із PZU та працює на основі індексу вологості ґрунту.
26 травня 2026
 26 травня 2026
На події Cropwise Camp зустрілися топ-менеджери і фахівці із більш ніж 100 агрокомпаній України – для обміну досвідом, знайомством з цифровою системою Cropwise Operatios, її перевагами та новими можливостями.
На події Cropwise Camp зустрілися топ-менеджери і фахівці із більш ніж 100 агрокомпаній України – для обміну досвідом, знайомством з цифровою системою Cropwise Operatios, її перевагами та новими можливостями.
26 травня 2026
 26 травня 2026
Україна готується до впровадження нових екологічних стандартів для пального, зокрема щодо використання біоетанолу в бензинах та гармонізації вимог із нормами ЄС.
Україна готується до впровадження нових екологічних стандартів для пального, зокрема щодо використання біоетанолу в бензинах та гармонізації вимог із нормами ЄС.
26 травня 2026
 26 травня 2026
Міжнародна науково-технологічна компанія Corteva Agriscience посилює свою пропозицію на українському ринку, представляючи оновлену лінійку насіння із передовою генетикою бренду Pioneer®, яка допомагає досягати стабільних і високих врожаїв навіть в умовах кліматичних викликів. У сезоні 2026/2027 аграрії матимуть доступ до 12 гібридів озимого ріпаку, створених із урахуванням потреб господарств у різних регіонах України та адаптованих до різних ...
Міжнародна науково-технологічна компанія Corteva Agriscience посилює свою пропозицію на українському ринку, представляючи оновлену лінійку насіння із передовою генетикою бренду Pioneer®, яка допомагає досягати стабільних і високих врожаїв навіть в умовах кліматичних викликів. У сезоні 2026/2027 аграрії матимуть доступ до 12 гібридів озимого ...
26 травня 2026
 26 травня 2026
Станом на 25 травня всіма категоріями господарств України посіяно 5636,7 тис. або 94% до прогнозу зернових та зернобобових культур.
Станом на 25 травня всіма категоріями господарств України посіяно 5636,7 тис. або 94% до прогнозу зернових та зернобобових культур.
26 травня 2026
 26 травня 2026
За перші чотири місяці 2026 року українські виробники яєць експортували 785,2 млн штук яєць. Загальна сума валютної виручки склала $88,6 млн. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року обсяги поставок збільшилися на 22%, а доходи у грошовому еквіваленті зросли на 72%.
За перші чотири місяці 2026 року українські виробники яєць експортували 785,2 млн штук яєць. Загальна сума валютної виручки склала $88,6 млн. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року обсяги поставок збільшилися на 22%, а доходи у грошовому еквіваленті зросли на 72%.
26 травня 2026

Please publish modules in offcanvas position.