agro business 160 160

Збираємо ріпак!

Збираємо ріпак!

/ Агрономія Сьогодні / Вівторок, 23 червня 2020 14:44

Вибір строків, способів і технічних засобів збирання ріпаку мають вирішальне значення для отримання високого врожаю культури.

Коли починати жнива?

Найкращим строком для збору врожаю ріпаку буде вологість 12-13%. У зв’язку з тим, що для зберігання насіння повинно мати 8-9%, низька вологість його на момент збирання врожаю дасть можливість зекономити витрати на досушування до необхідного рівня. Орієнтуючись на високий і якісний урожай ріпаку, аграрій повинен здійснювати запобіжні та ефективні заходи, одним із яких є десикація.

 

Десикація посівів ріпаку: яка користь?

Для забезпечення рівномірного дозрівання може бути застосована десикація з метою зниження вологості рослинної маси. Завдяки їй можна спланувати достигання посівів на певну дату, що досить зручно під час напруженої збиральної кампанії. Навіть за складних погодних умов стає можливим зібрати врожай прямим комбайнуванням замість роздільного.

Десикація є незамінним заходом під час збирання врожаю ріпаку ще й з тих причин, що культура нерівномірно дозріває через фізіологічні особливості: у той час як стручки у верхній частині рослини будуть дозрілими, у нижній вони будуть ще зеленими. Очікування природнього дозрівання призведе до того, що вже дозрілі стручки розтріскаються, насіння почне висипатися, і частина врожаю буде втрачена. Десикація забезпечить рівномірність дозрівання посіву культури.

 

Роздільним способом збирають ріпак за умов: нестійкої погоди, нерівномірного дозрівання насіння, високої забур’яненості, відсутності відповідного сушильного комплексу тощо; як правило, на площах, забур’янених ромашкою непахучою, підмаренником чіпким.

Пряме збирання застосовують за рівномірного дозрівання рослин та відсутності бур’янів. Посіви, чисті від бур’янів, які мають нормальну густоту і рівномірне дозрівання, збирають напряму за вологості насіння не вище 15%, але до початку розтріскування стручків.

Обмолочене насіння вищої вологості міститиме хлорофіл, який погіршуватиме якість олії. Якщо на момент збирання врожаю стебла будуть ще зеленими, або на полях відмічатиметься високий рівень забур’яненості, особливо ромашкою непахучою, вологість насіння може підвищитися на 2-5%.

Збирання врожаю ріпаку необхідно здійснювати за повної стиглості насіння, дозрівання якого, крім усього, залежить і від сортових та гібридних властивостей культури (стручки середнього та нижнього ярусів дозрівають пізніше верхнього). Все це певною мірою може ускладнювати обмолот, оскільки більш вологі частини стебел знижують пропускну здатність комбайна, підвищується вміст зелених домішок, що призводить до негативних наслідків. Вологе насіння і зелені домішки віддають свою вологість сухому насінню, при цьому таке зворотне зволоження може становити до 4%.

 

Вона також підвищує якість продукції. Під впливом препаратів м’які тканини рослин починають висихати, що стимулює відтік асимілянтів із листя у насіння. В результаті збільшується олійність, класність продукції зростає на одну-дві позиції. У вологих умовах ефективніше провести десикацію і підсушити культуру на корені, ніж потім сушити зерно на току, що за часом, трудомісткістю і витратами не так вигідно.

ripak 7

 

Який препарат обрати?

Рекомендуємо застосовувати препарати на основі діючої речовини дикват. Вони не тільки припинятимуть розвиток органів рослини, починаючи з кореневої системи і закінчуючи генеративними, а ще й витягуватимуть вологу з рослини. Саме за рахунок зневоднення, механізму впливу діючої речовини вони відмиратимуть, відбувається ефект підсушування. Тому застосування препаратів на основі диквату забезпечує досягнення головної мети десикації — різкого зменшення вологості насіння.

Десикацію проводять під час почорніння перших насінин і за умов, що насіння у середньому ярусі основного стебла має забарвлення від червоно-коричневого до темно-коричневого (всі стручки жовтуваті). Через 7-10 днів можна почати збирання (насіння достигає за цей проміжок часу).

Десиканти на основі діючої речовини глюфосинат амонію під час впливу створюють ефект, у результаті якого оброблені рослини швидко накопичують вільний аміак до токсичного рівня, що надає препарату так званого ефекту спалювання: відбувається швидке побуріння зелених частин рослин. До того ж припинення утворення амінокислоти глютамін призводить до більш повільного, але тривалого ефекту. Токсичність аміаку, глютамінове виснаження і швидке пригнічення фотосинтезу забезпечує швидку й високоефективну дію глюфосинат амонію як десиканта і гербіциду суцільної дії. Залежно від погодних умов повна десикація культурних рослин відбувається через 10-14 днів після застосування препарату. Опади впливають на ефективність його під час перших 6 годин після застосування. Інтенсивність дощу позначається більше, ніж інтервал часу між внесенням глюфосинату амонію і випаданням опадів. Таким чином, препарати на основі глюфосинат амонію знижують вологість рослинної маси з одночасним прискоренням та вирівнюванням процесу дозрівання, покращують якість (схожість, силу росту, вагу 1000 зерен та натуру зерна), підвищують урожайність, знижують втрати насіння, полегшують і здешевлюють збирання врожаю.

На площах, забур’янених пирієм повзучим, доцільно застосовувати гербіциди суцільної дії (похідні гліфосату) під час побуріння 70% стручків ріпаку або за два тижні до збирання врожаю. Препарати на основі діючої речовини гліфосат блокують рослинний фермент, який бере участь у синтезі ароматичних кислот. Гліфосати спричиняють поступове висихання вегетативних частин рослин і значно уповільнюють процес висихання генеративних органів. Одночасно висихають листя і стебла, обмежується шкідливість бур’янів, що загалом полегшує збирання врожаю. Ці препарати швидко проникають у судинну й кореневу системи рослини. Хоча симптоми дії гліфосату можна візуалізувати лише через два тижні. Рослини ріпаку поступово жовтіють і висихають. Окрім знищення бур’янів і підсушування рослин, вони також знижують інтенсивність розвитку гнилей.

 

Негативний вплив бур’янів у посівах ріпаку

13 404 62

 

Ефективність гліфосату є максимальною для контролю багаторічних бур’янів у посівах попередника, тому що в активно вегетуючих рослинах бур’янів цукор рухається рослиною вниз до коріння, завдяки чому гліфосат транспортується до нього й інших органів рослин. Тоді як післязбиральна обробка ним не забезпечить достатньої ефективності контролю багаторічних бур’янів через відсутність надземної частини рослин бур’янів, якою препарати могли б надходити до коріння й інших органів цих рослин. Це відбувається через те, що надземна частина рослин бур’янів знищується повністю або частково механічним способом під час збору врожаю, а їх кореневища, залишаючись у землі, будуть відростати пізніше після збору врожаю, створюючи конкурентні умови у посівах нової культури.

Хоча десикація збільшує обсяг роботи і витрати на вирощування культури, результати, отримані після її застосування доводять ефективність та доцільність такого заходу. Навіть за сприятливих умов для природного дозрівання ріпаку здійснення десикації полегшить скошування культури за сильного підгону або за умов надмірного засмічення (наприклад, підмаренником чіпким або ромашкою).

uborka ripak 1

 

Десикація ріпаку — крок за кроком

1. Кращим часом для обприскування є ранок, оскільки завдяки наявності роси стручки будуть еластичнішими, що знижуватиме втрати через пошкодження їх транспортними засобами.

Варто зауважити: перед початком випадання опадів обприскування посівів не рекомендовано. В умовах жаркої, сонячної погоди десикація відбуватиметься швидше, але менш ефективно.

2. Під час роботи з десикантами важливо дотримуватися терміну здійснення заходу.

3. Інтенсивність десикації залежить від норми витрати препаратів, густоти стояння рослин, засміченості посівів, погодних умов під час обробки і після неї. На норму витрати засобів впливають розмір листкової поверхні культури (чим більша поверхня листків, тим більша норма), засміченість посівів, вологість, а також терміни збирання культури. Норма витрати робочого розчину повинна бути достатньою для рівномірного і повного змочування усієї листкової поверхні рослин ріпаку. Під час обприскування не допускається стікання робочого розчину з поверхні, обробленої препаратом. Норму витрати робочої рідини не доцільно знижувати, рекомендовано використовувати, як мінімум, 400 л/га, позаяк метою цього заходу є повне покриття препаратом усієї вегетуючої частини рослин. У разі недостатнього змочування десикація може мати негативні наслідки, зокрема, верхні стручки будуть оброблені і дозріють до збирання, а нижні стебла й стручки залишаться зеленими, відповідно, десикація буде неефективною, зберігатиметься нерівномірне дозрівання, і збирання врожаю залишиться ускладненим.

4. Для обприскування потрібно використовувати тільки чисту нежорстку воду, тому що, наприклад, дикват швидко зв’язується із частинками грунту, які можуть бути у розчині, та інактивується, внаслідок чого ефективність препарату зменшується. Робочий розчин необхідно використати одразу після приготування, у крайньому разі не пізніше ніж через 24 години.

5. Десикація не впливає на якість насіння, його схожість зберігається, а, відповідно, і біо­логічний потенціал урожайності.

6. Дотримання рекомендацій під час десикації сприятиме зменшенню вологості насіння, полегшуватиме збирання врожаю, знижуватиме забур’яненість полів, дасть можливість зберегти врожай, а також зменшити витрати на доведення зібраного насіння до відповідних стандартів.

 

Ігор СТОРЧОУСканд. с.-г. наук

 

 23 лютого 2024
Станом на 23 лютого з початку 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 28,15 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 4,274 млн тонн було відвантажено з початку поточного місяця.
Станом на 23 лютого з початку 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 28,15 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 4,274 млн тонн було відвантажено з початку поточного місяця.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Цього тижня на овочевому ринку України відновилася тенденція подорожчання столових буряків.
Цього тижня на овочевому ринку України відновилася тенденція подорожчання столових буряків.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Господарства, що входять до агрохолдингу KSG Agro, розпочали підживлення озимих культур – пшениці та ріпаку на площі 3 600 га.
Господарства, що входять до агрохолдингу KSG Agro, розпочали підживлення озимих культур – пшениці та ріпаку на площі 3 600 га.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Перші два судна «Українського дунайського пароплавства» (УДП) з навантаженими українськими товарами баржами вирушать альтернативним маршрутом на Дунаї вже найближчими днями.
Перші два судна «Українського дунайського пароплавства» (УДП) з навантаженими українськими товарами баржами вирушать альтернативним маршрутом на Дунаї вже найближчими днями.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Будівництво біометанових заводів є не лише великим кроком у розвитку екологічних технологій та заміщення природного газу. Інвестиції у цей глобальний для України напрям дозволять створити нові робочі місця, сприятимуть розвитку інших галузей.
Будівництво біометанових заводів є не лише великим кроком у розвитку екологічних технологій та заміщення природного газу. Інвестиції у цей глобальний для України напрям дозволять створити нові робочі місця, сприятимуть розвитку інших галузей.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Верховна Рада України 22 лютого прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок.
Верховна Рада України 22 лютого прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок.
23 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.