Захистити ріпак від бур’яну

Захистити ріпак від бур’яну

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 22 жовтня 2021 10:50

В осінній період дуже важливо забезпечити нормальний ріст і розвиток рослин ріпаку. Для цього насамперед потрібно провести захисні заходи проти забур’яненості посівів

Забур’яненість посівів ріпаку негативно впливає на продуктивність рослин. Адже втрати врожаю від забур’яненості площ становлять 15–20%, а на зріджених посівах сягають 30–50%. Збільшення кількості бур’янів від 100 до 200 шт./м² знижує врожай ярого ріпаку більш ніж на 50%. Негативний вплив бур’янів чітко простежується в зниженні нагромадження вегетативної маси ріпаку, зменшенні кількості продуктивних гілок і стручків на одній рослині, маси 1000 насінин. 

Осіннє застосування гербіцидів на озимому ріпаку має бути спрямовано насамперед на контроль багаторічних і зимуючих бур’янів. Важливим елементом шкодочинності бур’янів є їх конкуренція за чинники живлення рослин: світло, мінеральне живлення, водозабезпечення. На забур’янених полях знижується польова схожість культури й значною мірою затримується її ріст і розвиток. То ж чим раніше буде знищена сегетальна рослинність, тим кращі умови будуть створені для рослин озимого ріпаку.

Досить часто основним засмічувачем посівів ріпаку є падалиця озимих і ярих колосових зернових, оскільки ці культури є попередником озимого ріпаку. Гербіциди забезпечать очищення посівів від злакових бур’янів, зокрема й від сходів попередника. 

Науковці Інституту захисту рослин НААН дослідили ефективність багатьох гербіцидів у посівах озимого та ярого ріпаку. 

Гербіцид Галера Супер 364, SL в. р. (аминопиралид, 17 г/л + клопіралід, 267 г/л + піклорам, 80 г/л) у нормі витрати 0,3 л/га, унесений у фазу 3 справжніх листки, забезпечив знищення однорічних дводольних бур’янів на 80,6%, до того ж найвища ефективність його була проти маку дикого — 95,7%, найнижча — проти підмаренника чіпкого — 68,6%. Препарат має швидку дію. Візуальний ефект спостерігається на 3–5-й день, а повна загибель бур’янів настає через 2–4 тижні залежно від погодних умов. Гербіцид Пропоніт 720 к. е. (пропізохлор, 720 г/л) з нормою витрати 2,5–3,0 л/га за внесення у фазу 2-х листків в озимого ріпаку забезпечив ефективність проти однорічних дводольних бур’янів на рівні 89,7–98,3%. З тим ефективність Бутізану 400 КЕ (метазахлор, 400 г/л) становила 78,1%. Проти багаторічних дводольних бур’янів варто застосовувати гербіцид Старане Преміум 330 ЕС, к. е. (флуроксипір, 330 г/л). Унесення його у фазу 2–4 листків ріпаку в нормі витрати 0,35 л/га забезпечило знищення березки польової й осоту жовтого на рівні 90,6%. Зниження засмічення посівів злаковими бур’янами на рівні 91–96% контролював гербіцид Стратос Ультра КЕ (циклоксідім, 100 г/л), 1,5 л/га.

Завдаючи прямої шкоди посівам, бур’яни впродовж вегетації є ще й кормовою базою для багатьох шкідників — хрестоцвітих блішок, ріпакового квіткоїда, капустяної мухи, біланів, озимої совки. Вони сприяють поширенню хвороб, погіршують якість продукції, ускладнюють збирання врожаю. В Україні на посівах ріпаку озимого налічується близько 50 видів шкідників. Фітофаги пошкоджують рослини від кореня до стручків упродовж усього періоду вегетації, суттєво знижуючи врожайність і якість насіння. Деякі з них, наприклад, капустяний стебловий прихованохоботник може заселяти посіви ріпаку навіть восени. У теплі сонячні вересневі дні сходи озимого ріпаку пошкоджують хрестоцвіті блішки, які можуть бути активними за умови теплої та сухої осені до початку жовтня. Для ухвалення рішення щодо застосування інсектицидів слід ураховувати заселеність площі шкідниками та ступінь пошкодження рослин. Для цього через кожних два-три дні, починаючи від появи сходів і до початку формування другої пари справжніх листків, треба обстежувати посіви.

Невіддільним елементом у технології вирощування ріпаку є обробка фунгіцидами й ретардантами. Особливо це важливо в осінній період, коли потрібно не лише захистити рослини від фітопатогенних мікроорганізмів, а й забезпечити нормальний розвиток рослин.

На озимому ріпаку основними хворобами в осінній період домінують альтернаріоз (Alternaria brassicae Sacc.), некроз кореневої шийки, або фомоз (Phoma lingam Desm.), борошниста роса (Erysiphe communis Grev. J, brassicae Hamm.), несправжня борошниста роса (Peronospora brassicae Goem), чорна ніжка (гриби родів Pythium, Olpsdium та ін.). Хвороби інтенсивно розвиваються на ослаблених рослинах.

18 457 40

Восени доцільно провести профілактичні хімічні заходи у фазу 4–6 розеткових листків для контролю більшості хвороб ріпаку озимого, особливо за високої вологості повітря (90–100%) і середньодобової температури +8…+12 °C. З цією метою ріпак обприскують одним із фунгіцидів — регуляторів росту на основі діючих речовин: метконазол, 60 г/л (Карамба, в. р.); тебуконазол, 250 г/л (Містік, к. е., Оріус 250, в. е., Фолікур 250 EW., к. е.; Фортеця ЕС, к. е., Амулет, к. е., Альфа-Тебузол, к. с., Беркут, к. е., Колосаль, к. е., Полігард, к. е.); та суміші діючих речовин — протіоконазолу, 80 г/л + тебуконазолу, 160 г/л (Тілмор 240 ЕС, к. е.)., флутріафолу, 75 г/л + тебуконазолу 225 г/л (Імпакт Т), пропіконазолу, 125 г/л + флуопіраму, 125 г/л (Пропульс 250 SE). Ці обробки бажано поєднувати з позакореневим підживленням рослин мікроелементами, особливо бором (0,5 кг/га). За дефіциту цього мікроелемента в ґрунті знижується стійкість рослин до інфекційних хвороб і низьких температур, спостерігається інтенсивне відмирання листків, точки росту рослини, уповільнюється розвиток генеративних органів, знижується насіннєва продуктивність.

Надзвичайно важливим є те, що велика частина фунгіцидів, які рекомендується застосовувати для захисту від хвороб, має явно виражені ретардантні властивості, тобто властивості морфорегуляції. Обробка ретардантами базується на властивостях перерозподілення потоку поживних речовин у бік збільшення не до верхньої точки росту, а до кореня. Тим самим низхідні потоки сокоруху покращують живлення нижніх бруньок і кореня. Таким чином, рослина міняє форму габітусу шляхом більшої детермінації стебла, кількості пагонів, стручків, потужнішого кореня та діаметра стебла. Завдяки застосуванню фунгіцидів-ретардантів можна збільшити утворення бічних пагонів і стручків на рослині, продукуючи ріст репродуктивних органів на одиниці площі. До того ж завдяки ретардантним властивостям фунгіцидів формуються вкорочені й потовщені стебла, перерозподіляються пластичні речовини між стеблом і репродуктивними органами, інтенсивніше формуються структурні елементи, які визначають урожай. Доведено, що після застосування ретардантів у рослинах ріпаку відбуваються певні зміни. Рослини уповільнюють ріст надземної частини, завдяки чому формується компактна розетка з невеликих, але міцних листків. Коренева система перетвориться з яскраво вираженої стрижневої на комбіновану, з великою кількістю коренів другого-третього порядків і великою кількістю кореневих волосків. Коренева шийка потовщується і практично не виступає над поверхнею ґрунту, в надземній точці росту провокується закладання додаткових плодоносних стебел. У підсумку стимулюється розвиток кореневої системи й нагромадження поживних речовин у коренях, що сприяє підвищеній холодостійкості рослин і ранньому початку відновлення вегетації навесні.

Найпоширенішими фунгіцидами з ретардантними властивостями є препарати на основі триазолів: тебуконазолу (Фолікур, Тілмор, Оріус, Замір), метконазолу (Карамба) та пропіконазолу (Аканто Плюс). 

Такий подвійний ефект робить застосування цих фунгіцидів на посівах ріпаків надзвичайно актуальним. Системне застосування фунгіцидів у найкритичніші фази розвитку озимого ріпаку забезпечує надійний захист рослин від найпоширеніших хвороб. За даними наших досліджень застосування фунгіцидів Амістар Екстра 280 SC (ципроконазол, 80 г/л + азоксистробін, 200 г/л), 1,0 л/га, Імпакт Т, к. с. (тебуконазол, 225 г/л + флутриафол, 75 г/л), 1,0 л/га та Ридоміл Голд МЦ 68 WG, в. г. (металаксил-М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг), 2,5 кг/га забезпечило ефективність проти альтернаріозу озимого ріпаку на рівні 59,0–76,4% впродовж періоду спостережень. 

Як правило, в осінній період ретарданти на посівах озимого ріпаку вносять, коли рослини перебувають у фазі 3–5 листків. Проводити обробку рекомендується за температури не нижчої ніж +15 °С 

Фахівці рекомендують застосовувати ретарданти в осінній період залежно від стану посівів. Так, якщо ріпак перебуває в стадії чотирьох розвинутих справжніх листків, із кореневою шийкою 4 мм, нормальним зеленим кольором листків, що майже сходяться в рядках, ніяких обробок на таких посівах проводити не потрібно. Якщо на рослині понад чотири листки, діаметр кореневої шийки — понад 5 мм, колір великого листя темно-зелений і спостерігається змикання рядків, такі посіви слід обробляти ретардантами для затримання росту стебла. На посівах, де рослини мають менше як 4 листки, діаметр кореневої шийки — менший за 4 мм, листя, освітлене до червоно-фіолетового кольору, і змикання рядів не відбувається до середини жовтня, треба вносити підтримувальну дозу азотних добрив. Під час сприятливої погоди можна провести позакореневе підживлення 8–10%-м розчином сечовини з нормою витрати 20–30 кг д. р./га азоту з додаванням створених спеціально для хрестоцвітих культур комплексних мікродобрив, що дає хороший ефект на посівах цих культур. Таке підживлення можна проводити і на полях, де ріпак висіяно по поганих попередниках у пізні терміни.

Ретарданти, як і багато регуляторів росту, добре діють у ясну сонячну погоду під час активного росту рослин. У похмуру дощову і холодну погоду їх застосовувати недоцільно.

Норма витрати препаратів також залежить від сонячної інсоляції та температури повітря. В осінній період норма витрати фунгіцидів із ретардантними властивостями (Фолікур, Карамба та ін.), як правило, на 50% нижча, ніж навесні. Якщо інтенсивність освітлення висока, а нічні температури низькі, норму витрати препарату можна дещо знизити (наприклад, на 0,1 л на кожні 50 м над рівнем моря), а в регіонах, де часто бувають тумани й низька інтенсивність освітлення, норму витрати слід підвищувати до верхнього допустимого рівня норми витрати.

Отже, догляд за посівами ріпаку в осінній період має велике значення для подальшого розвитку рослин і формування продуктивності культури. Визначення оптимальних строків сівби, проведення необхідних агротехнічних заходів, обробка найефективнішими препаратами забезпечує отримання здорових посівів, і в підсумку — належного врожаю.

 

Валентина СЕРГІЄНКОканд. с.-г. наук,
Інститут захисту рослин НААН

 

 25 квітня 2024
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
25 квітня 2024
 24 квітня 2024
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
24 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.