agro business 160 160

Чинники якісного внесення післясходових гербіцидів у посівах кукурудзи

Чинники якісного внесення післясходових гербіцидів у посівах кукурудзи

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 06 червня 2022 10:08

Обприскування тієї чи іншої культури для захисту від бур’янів, хвороб чи шкідників — це, мабуть, один із найскладніших агрозаходів. Для досягнення якісного результату агроном має проаналізувати, врахувати й спрогнозувати низку чинників і ризиків. Адже помилка може обійтися надто дорого

Навіть найкращий гербіцид, застосований не в тому місці й не у той час, — це не гроші, викинуті на вітер. Інколи по вітру може піти й сам урожай. Тож, обираючи той чи інший препарат, ретельно враховують рівень засміченості поля, видовий склад бур’янів і фази їх розвитку, стан та фази розвитку культури, наявні й передбачувані погодні умови.

 

У потрібний час належним чином

Очевидно, що навіть і думати не варто про обробку кукурудзу, яка й так вже в стресовому стані, потерпаючи від посухи, перезволоження, перепадів температури. Не варто виходити в поле, коли культура змокріла від дощу чи роси, прогнозуються опади, дме сильний вітер, що буде зносити розчин тощо. Фахівці наголошують: достатньо сприятливими умовами для обприскування є температура повітря +12…+25 °С, вологість повітря 70–80%, швидкість вітру не більша за 5–6 м/с (в окремих випадках і відповідних технологіях обприскування до 7–8 м/с), відсутність опадів і зволоження, зокрема туману чи роси.

Оптимальна швидкість руху обприскувача зі щілинними розпилювачами має бути не більшою як 6–7 км/год, інжекторні форсунки дозволяють її збільшити в середньому до 10 км/год. Також слід урахувати швидкість вітру, рельєф поля тощо. Головна мета — досягти належної рівномірності й щільності покриття.

Тут багато залежить від типу обробки. Скажімо, для фунгіцидних та інсектицидних обробок, особливо коли ви працюєте контактними препаратами, більше підхожі розпилювачі з дрібною дисперсією. Маленькі краплинки робочого розчину краще забезпечують проникнення, максимальне розповсюдження по ярусах рослинного покриву й утримання на поверхні.

А за гербіцидних обробок по сходах культур доцільніше застосовувати розпилювачі з більшим розміром крапель. Адже це зменшить знесення вітром і покращить проникнення розчину через стеблостій до бур’янів. Уважається, що для більшості гербіцидів оптимальними є краплі розміром від 150 до 350 мікронів і більше. Такі середні краплі хоч і не дають ідеально рівномірного розподілення робочої рідини по поверхні рослин, але меншою мірою з неї випаровуються, їх не так зносять пориви вітру.

 

Якість води може мати визначальний вплив

Під час внесення слід дотримуватися мінімально рекомендованих норм витрати робочого розчину, які є необхідними для якісного внесення препаратів. І під час приготування робочого розчину дуже важливою є відповідна якість води. Серед основних параметрів можна виділити кілька.

Жорсткість. На активність деяких пестицидів суттєво впливають солі, розчинені у воді. До так званої жорсткої води належить вода, що містить велику кількість іонів кальцію та магнію. В робочому розчині (понад 8°Ж (4 ммоль/л) з такою водою деякі препарати, особливо гліфосатної групи, можуть випадати в осад. Зрозуміло, що це значно знижує ефективність їх роботи. Крім того, ефективність обприскування падає через закорковування фільтрів і розпилювачів.

Слід урахувати, що жорсткість води залежить від пори року та погодних умов, що складаються за певний проміжок до забору. Зокрема, у відкритих водоймах вона зростає наприкінці зими. Проблему надмірної жорсткості можна усунути, додавши спеціальні кондиціонери, пом’якшувачі води для робочого розчину.

Чистота. Наявність нерозчинних часток у робочому розчині теж може позначитися на його ефективності. Низка препаратів не спрацює належним чином, якщо у воді є частки органічної речовини, мулу тощо. То ж чиста, прозора вода в більшості випадків є бажаною, а інколи просто безумовно необхідною умовою для якісного обприскування.

Рівень рН. І, звичайно, кожен препарат має свій оптимальний рівень рН для приготування робочого розчину. Скажімо, за рН понад 7 швидко розпадаються гліфосат, похідні 2,4-Д тощо. Тож для них у такому разі для приготування робочого розчину застосовують спеціальні препарати для підкислення.

А низка пестицидів швидко розпадається за рН меншому від 7, бо вони чутливі до кислотного гідролізу. Серед них, наприклад, різновиди сульфонілсечовини. Якщо рН води менший за 7, слід застосувати спеціальні речовини, які підлужнюють робочий розчин. Як варіант можна якнайшвидше вносити препарат після приготування, але там ідеться про лічені години.

buryan kukurudza 2

 

Фітотоксичний удар по врожаю

Однак навіть за дотримання основних вимог і регламентів унесення після гербіцидної обробки культура з тих чи інших причин часом може потерпати від фітотоксичної дії. Розглянемо можливий негативний вплив на кукурудзу групи діючих речовин, які застосовують в препаратах для післясходових обробок.

Трикетони. Для контролю однорічних дводольних бур’янів досить часто використовують продукти з д. р. мезотріон, темботріон сулькотріон. Перші симптоми фітотоксичного впливу можуть виявитися в зоні перекриття обприскувача: тьмяність і побілювання листків, прозорість найбільш постраждалого листя. Також листки, що розвивається пізніше, можуть мати жовтий колір різної інтенсивності.

Головними причинами фітотоксичної дії є несприятливі погодні умови в період після внесення препаратів: підвищена вологість та холодна погода поряд із завищеними нормами. Виведення з рослини діючої речовини залежатиме від погодних умов після обробки, стресові чинники можуть уповільнити чи припинити цей процес. Але зазвичай детоксикація рослини триває кілька днів, після чого культура розвивається нормально, навіть якщо лишаться видимі ознаки фітотоксичного стресу. Так що певні проблеми із застосуванням цієї групи діючих речовин зрідка позначаються на врожайності.

Сульфонілсечовини. Продукти на основі великої групи діючих речовин (римсульфурон. нікосульфурон, форамсульфурон, просульфурон, трітосульфурон, тифенсульфурон-метил) застосовують для контролю злакових і дводольних бур’янів. Симптоми фітотоксичного впливу можуть проявитися далеко не відразу, а через кілька годин чи днів після обробки. У фазі 8–10 листків можна помітити ширше і коротше листя, воно гофроване і пом’яте в нижній частині, листкова поверхня може бути знебарвлена й мати почервонілі краї. За негативного перебігу та впливу стресових чинників пізніше може спостерігатися поява чисельних початків (дигітація), їх відсутність, неповні та почорніли качани, з неоднаковою кількістю рядків зерен тощо.

Серед чинників, що призводять до подібних негативних наслідків, зазначають температурні стреси, ослаблений стан кукурудзи в момент обробки та дефіцит елементів живлення, ураженість шкідниками, а також генетично зумовлена уразливість певних гібридів.

Похідні кислот. Продукти на основі бензойної, піколінової та хлорфеноксикарбонових кислот теж поширені. Серед причин фітоксичного удару по культурі головну роль відіграють несприятливі погодні умови та ослаблений/стресовий стан кукурудзи під час обробки. Вкрай бажаними є, щонайменше, дві доби для адаптації рослини між настанням стресових чинників навіть не дуже значної інтенсивності та внесенням гербіциду.

Основними симптомами фітотоксичного впливу препаратів зазначають вилягання у фазу 8–10 листків, пізніше спостерігається закручування та крихкість листя й стебел, закручення обгортки під час цвітіння волоті, що перешкоджає її виходу. Як наслідок, можна отримати дигітацію качанів або їх відсутність, почорніння, формування качанів на аномально різній висоті рослини. Загалом шкода залежить від погодних чинників у цей період вегетації і може коливатися від фактично нульової до критично значущої.

Бромоксиніл/бентазон. Кон­тактні препарати на основі бромоксиніл октаноат 2,6-дибром-4-ціанофеніл октаноату чи бензотіадіазолів спричиняють фітотоксичний вплив, подібний за симптомами. Опік і засихання обпалених ділянок листя часто спричинені вологістю листя (роса, туман під час обробки) та подальшими низькими температурами. Як правило, вплив на урожайність незначний, коли препарат застосували в регламентовані терміни й не обпалена занадто велика площа листкової поверхні. Нове листя не має симптомів фітотоксичного впливу від застосування вказаних вище діючих речовин.

І наостанок про те, про що варто подумати насамперед. Це якісні препарати. Це ретельне знайомство з регламентом застосування та його чітке дотримання. Зрозуміло, що особисті консультації з представником компанії-виробника чи дистриб’ютора теж хороший шанс вберегти вашу кукурудзу від зайвих проблем і клопотів.

 

Олекса СТЕРНІЙ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 02 березня 2024
Комунальне підприємство «Добробут Захід» П’ядицької громади Івано-Франківської області розпочало органічну сертифікацію плантації лохини.
Комунальне підприємство «Добробут Захід» П’ядицької громади Івано-Франківської області розпочало органічну сертифікацію плантації лохини.
02 березня 2024
 01 березня 2024
Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних націй (ФАО) у співпраці з Мінагрополітики надасть насіння ярої пшениці малим та середнім фермерським господарствам, земельні угіддя яких становлять від 10 до 500 гектарів.
Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних націй (ФАО) у співпраці з Мінагрополітики надасть насіння ярої пшениці малим та середнім фермерським господарствам, земельні угіддя яких становлять від 10 до 500 гектарів.
01 березня 2024
 01 березня 2024
Всесвітня рада томатів на переробку оприлюднила спрогнозувала, що світове виробництво технічних томатів зросте на 6% до 47 млн тонн. В ряді країн, серед яких Україна, виробництво зросте набагато більше.
Всесвітня рада томатів на переробку оприлюднила спрогнозувала, що світове виробництво технічних томатів зросте на 6% до 47 млн тонн. В ряді країн, серед яких Україна, виробництво зросте набагато більше.
01 березня 2024
 01 березня 2024
Аграрії чотирьох областей України – Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох.
Аграрії чотирьох областей України – Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох.
01 березня 2024
 01 березня 2024
На тлі активних поставок соняшникової олії до ЄС ціни на неї в європейських портах впали до 3-річного мінімуму, але це не призвело до посилення попиту. Водночас ціни на ріпакову олію вперше стали вищими, ніж на соняшникову, внаслідок високого попиту на біопаливо.
На тлі активних поставок соняшникової олії до ЄС ціни на неї в європейських портах впали до 3-річного мінімуму, але це не призвело до посилення попиту. Водночас ціни на ріпакову олію вперше стали вищими, ніж на соняшникову, внаслідок високого попиту на біопаливо.
01 березня 2024
 01 березня 2024
У межах програми EU4Business за фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини, мікро-, малі та середні підприємства (ММСП) України з експортною спроможністю та інноваційним потенціалом можуть отримати 100 грантів до 10 тисяч євро кожен для відновлення, розвитку та підвищення стійкості у часи війни.
У межах програми EU4Business за фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини, мікро-, малі та середні підприємства (ММСП) України з експортною спроможністю та інноваційним потенціалом можуть отримати 100 грантів до 10 тисяч євро кожен для відновлення, розвитку та підвищення стійкості у часи війни.
01 березня 2024

Please publish modules in offcanvas position.