Соняшник-хау: комплексні концептуальні рішення від провідних насіннєвих/агрохімічних компаній

Соняшник-хау: комплексні концептуальні рішення від провідних насіннєвих/агрохімічних компаній

/ Агрономія Сьогодні / Середа, 08 лютого 2023 13:57

Україна — велика соняшникова країна. Протягом уже багатьох років за обсягами вирощування культури та експортним поставкам на світові ринки ми посідаємо чільні місця. Україна є визнаним світовим лідером із виробництва й експорту соняшникової олії. Й окрім праці, таланту та вмінь наших агровиробників визначальну роль у такому динамічному поступі соняшникової галузі відіграють сучасні технології. Зокрема, потужні концептуальні рішення від провідних світових компаній.

SUNEO — комплексний кошик переваг

Цю ексклюзивну технологію для захисту врожаю від компанії Limagrain спочатку було презентовано на європейському ринку. Та вже незабаром унікальний проєкт SUNEO здобув широке визнання і в українських аграріїв. Пояснюючи особливості, мету проєкту й основні переваги для сільськогосподарських виробників, Геннадій Потоцький (спеціаліст із розвитку соняшнику у Східній Європі, Limagrain Europe) зазначає:

SUN — скорочено від sunflower — соняшник, і NEO — це все те нове, краще і прогресивне, що наша компанія має у своєму арсеналі й прагне запропонувати своїм клієнтам… На сьогодні в Україні соняшник культивують на більш ніж 6 млн гектарів, і близько 70% відсотків цієї території заражено вовчком соняшниковим (Orobanche cumana). Це зараження має різні ступені й спричинено різними расами… Приблизно така сама площа посівів соняшнику — до 70% — потерпає й від посушливих умов. Саме для цих цільових ринків компанія Limagrain і пропонує гібриди проєкту SUNEO…

Наша компанія на базі своєї найкращої генетики, що завоювала популярність серед аграріїв багатьох країн світу завдяки своїй посухостійкості та пластичності, створила унікальні гібриди, що поєднують останній ген стійкості до вовчка, наявний у компанії, і Clearfield/Clearfield Plus-технологію. Наразі для аграріїв України ми пропонуємо гібриди, що мають усі наведені вище переваги та стійкість до вовчка А–G рас.

Серед основних переваг технології SUNEO фахівці називають:

Подвійний контроль вовчка. Завдяки максимальній генетичній стійкості та якісному гербіцидному контролю по Clearfield/Clearfield Plus-технології досягається повний захист від вовчка впродовж усього вегетаційного періоду;
• Кращий контроль бур’янів. З урахуванням максимального захисту від вовчка на генетичному рівні агровиробник отримує змогу зосередитися на якісному контролі бур’янів, обираючи найоптимальніші терміни та норми внесення;
• Найкраще рішення для посушливих зон. Гнучкість у нормах унесення — завдяки контролю вовчка на генетичному рівні та формуляції сучасних гербіцидів — дозволяє мінімізувати фітотоксичний вплив на культуру, що особливо важливо в стресових умовах посухи.
• Економія зі збереженням ефективності. Завдяки контролю засміченості в оптимальні терміни агровиробник може вносити мінімально рекомендовані дози гербіциду в найуразливіші фази розвитку бур’янів. Заощаджуючи на препаратах, господарство не втрачає в ефективності їх дії та зменшує післядію на культуру.
• OR-X програма. Для забезпечення унікального генетичного захисту реалізується OR-X програма: стійкість гібрида до вовчка раси A–G та висока толерантність до наступної — агресивнішої за G-раси. Тож створені на базі нової генетики Limagrain гібриди SUNEO отримали абсолютно новий рівень генетичного захисту — OR-X МУЛЬТИТОЛЕРАНТНІСТЬ до вовчка завдяки втіленій селекціонерами в одному продукті комплексній комбінації різних адитивних генів. Але компанія не зупиняється на досягнутому, і надалі під брендом SUNEO будуть запропоновані продукти нового покоління.

21 22 484 485 47

 

Solguard і технологія A.I.R.™ для професіоналів

Компанія Syngenta заснувала перший у світі науково-дослідний центр із вивчення вовчка та його контролю у посівах соняшнику (Broomrape Centre of Excellence). Цей новітній технічний центр є носієм передового світового досвіду. Тут не лише ідентифікують раси вовчка, а й розробляють нові рішення у захисті соняшнику від цього паразита. Загалом фахівці компанії вже більше як 20 років працюють над цією проблемою. Результатом їхньої науково-виробничої діяльності став внесок у розвиток і впровадження виробничої системи Clearfield®, виведення гібридів соняшнику зі стійкістю до вовчка.

Геннадій Малина, керівник групи з технічної підтримки насіння олійних культур компанії Syngenta наголошує:

Для соняшнику вовчок (Orobache cumana) — справжня чума ХХІ століття. Порушення сівозміни, недотримання профілактичних заходів, неправильний вибір гібрида тощо тільки пришвидшили появу й поширення нових рас вовчка. Сьогодні єдина можливість контролювати вовчок і зменшити його шкідливість — застосовувати комплексний підхід, який пропонує компанія Syngenta.

Головна мета Solguard, як наголошують фахівці, — зменшити шкоду від вовчка, загальмувати процес виникнення нових рас і запобігти їх поширенню. Програма Solguard передбачає індивідуальний підхід, тренінги й технічний супровід. Такий професійний підхід дозволить агровиробникам отримувати максимальний прибуток завдяки високій врожайності й олійності соняшнику навіть у зонах значного поширення вовчка.

Програма Solguard містить три професійні рівні захисту соняшнику від вовчка: генетичний захист, гербіцидний контроль й агротехнічні заходи.

Генетичний захист. Він ґрунтується на створенні гібридів, генетично стійких або толерантних до нових рас вовчка. Виведення таких гібридів — один з історичних методів контролю цього паразита. Це складне селекційне завдання, що потребує суттєвих матеріальних витрат і багато часу. Але потужна генетична база й велика кількість селекційних станцій у всьому світі дозволяють компанії Syngenta відбирати тільки найкращі гени для створення високопродуктивних гібридів. В Україні всі гібриди соняшнику компанії Syngenta мають мінімальну стійкість до вовчка рас А–Е. Нині триває виведення на ринок і поступовий перехід на нові конвертації найкращих гібридів із толерантністю до нових агресивних рас вовчка.

Гербіцидний контроль. Цей метод ґрунтується на застосуванні виробничої системи Clearfield/Clearfield Plus, у якій поєднано гібриди, стійкі до імідазолінонів, та відповідні гербіциди. Система дозволяє одночасно контролювати широкий спектр однодольних і дводольних видів бур’янів після сходів соняшнику та захист від усіх рас вовчка, контроль наступних хвиль засміченості.

Агротехнічні заходи. Вони передбачають висівання тільки сертифікованого насіння, очищення сільськогосподарських машин, впровадження у сівозміну культур-пасток для вовчка (кукурудза, сорго), відмову від оранки з обертанням пласта.

Технологія A.I.R.™. Селекціонери компанії Syngenta створили гібриди нового покоління, які мають стійкість до низки гербіцидів — інгібіторів ацетолактатсинтази, зокрема на основі імідазолінонів (імазамокс/імазапір) і сульфонілсечовини (трибенурон-метил). Інноваційне поєднання технологічних напрацювань минулих років і сучасних технологій контролю бур’янів надає можливість застосовувати на A.I.R.™-гібридах соняшнику широкий спектр гербіцидів. Це забезпечить успішніший та ефективніший контроль бур’янів і вовчка. Експерти наголошують: технологія A.I.R.™ розширює можливості й поєднує в собі найкращі властивості гібридів соняшнику й захист посівів від бур’янів, підвищуючи рівень гнучкості та надаючи більше переваг, ніж будь-яка інша система захисту, що існує сьогодні. Таким чином, технологія A.I.R.™ завдяки свободі у виборі гербіцидного захисту дозволяє контролювати найрізноманітніші бур’яни в посівах соняшнику.

21 22 484 485 48

 

Pioneer Protector® — усебічний захист

Pioneer Protector® Broomrape. Фахівці констатують, що традиційні гени стійкості Or1-Or5, виведені у 80-х роках ХХ ст., ефективно контролюють старі раси вовчка, але не протидіють більш вірулентним расам F та G, які поширені на 30–40% соняшникового поясу України (Запорізька, Одеська, Луганська, Донецька області).

Усвідомлюючи невідворотність появи нових рас вовчка, науковці Pioneer винайшли механізм комплементарної стійкості до нього — System II, який полягає у горизонтальній стійкості. На відміну від вертикальної стійкості, за якої конкретний ген відповідає за стійкість до конкретної раси паразита, горизонтальна стійкість чітко не виражена. Її ефект, як правило, забезпечують кілька генів, кожен з яких дає часткову стійкість до вовчка. З цієї причини новим расам вовчка значно важче її подолати. Відтак у поєднанні з вертикальною стійкістю System II підсилює загальну стійкість до паразита й запобігає розвитку нових рас внаслідок перешкоджання розвитку пагонів вовчка після його проростання.

Робота технологічного центру в Севільї (Іспанія) дозволяє компанії Corteva Agriscience вдвічі пришвидшити вихід новітніх гібридів Protector® Broomrape. Тут розташовано найбільший тепличний комплекс у світі для дослідження соняшнику, де селекційні роботи проводять безперервно протягом року. В новому технологічному центрі науковці Pioneer проводять мінімум чотири цикли на рік з виведення батьківських ліній, стійких до вовчка, в той час як звичайна практика обмежується тільки двома циклами.

Загалом Corteva Agriscience має найбільш збалансовану мережу дослідних центрів, яка охоплює все генетичне розмаїття соняшнику Pioneer®, що вирощується у Європі. Використовуючи насіння вовчка, зібране в основних країнах — виробниках соняшнику, спеціалісти постійно працюють над удосконаленням стійкості гібридів соняшнику до вовчка та розробляють продукти зі стійкістю, сильнішою, ніж нині забезпечує геном Or7 та System II.

Pioneer Protector® Downy Mildew. Несправжню борошнисту росу (Downy Mildew) спричиняє гриб Plasmopara halstedii, який находиться в ґрунті, на листках або на насінні соняшнику. Науково визначені такі раси несправжньої борошнистої роси: 304, 334, 710, 714. Їх контролюють відповідні гени стійкості PL2, PL6 та PL8. В багатьох регіонах України це одна з найшкідливіших хвороб соняшнику.

Селекція стійкості до НБР ведеться в Середземноморському регіоні (Іспанія й Туреччина), Чорноморському регіоні (Румунія) та континентальній Європі (Франція та Угорщина). Ретельна перевірка результатів селекційних програм у 13 дослідних центрах Pioneer в різних зонах Європи дає змогу науковцям щорічно поповнювати асортимент із захистом Pioneer Protector® Downy Mildew новими продуктами. Гібриди цієї лінійки мають кілька генів стійкості до несправжньої борошнистої роси, включно з PL8, і гарантують надійний захист урожаю.

Pioneer PROTECTOR® Іржа. Гриб Puccinia helianthi Schwein спричиняє листкову хворобу, що уражає соняшник у більшості регіонів світу, де його вирощують. Експерти наголошують, що особливого поширення іржа набула в Україні.

Іржа обмежує врожайність унаслідок зменшення площі зеленого листя, що призводить до зменшення фотосинтезу в рослині — вона має менший потенціал для отримання енергії. Ця соняшникова хвороба залежить від умов навколишнього середовища та часу її виникнення, тому частота захворюваності та тяжкість змінюються з року в рік. Значне ураження іржею призводить до суттєвого зменшення розміру насіння, натури зерна, зменшення вмісту олії та втрат урожаю до 50%.

Існують різні раси Puccinia helianthi, а з часом можуть з’являться нові. Є відмінність у генетичній толерантності різних гібридів, однак визначеної номенклатури для класифікації рас іржі у Європі ще не існує. Контролювати хворобу дуже важко через значне поширення і її здатність виникати в різні періоди розвитку соняшнику. Тому селекціонери Corteva працюють над розробленням нових гібридів Pioneer®, що мають генетичну стійкість до іржі.

21 22 484 485 50

 

Lidea — найкращі ідеї на варті соняху

Поширена практика ранніх посівів насіння для використання ґрунтової вологи весною часто супроводжується холодними умовами на стадії проростання насіння-поява сходів. Також у цей період є високі ризики ураження рослин шкідниками в ґрунті та по сходах. Таким чином, виникають серйозні ризики втрат запланованої густоти рослин, що значно впливає на врожай.

У Європі — та й в Україні також — застосування хімічних засобів захисту по сходах має тенденцію до обмеження внаслідок посилення вимог із боку природоохоронного законодавства. В таких умовах, як наголошують фахівці, захист рослин зміщується в бік максимально ефективної обробки насіннєвого матеріалу.

BOOST&GO. Компанія Lidea представила новітню обробку насіння BOOST&GO, що захищає генетичний потенціал гібридів соняшнику на ранніх стадіях розвитку. BOOST&GO — це вивірена комбінація засобів захисту рослин (фунгіцид + інсектицид тривалої дії), мікродобрив для стартового росту, біостимулятора, що активує метаболізм рослини й ефективної та безпечної формуляції. Дієвий захист генетичного потенціалу від стресів досягається завдяки гармонійному поєднанню та кумулятивному ефекту елементів технології.

Перевагами пропозиції BOOST&GO є:

• Захист рослин на початкових стадіях. Пряма дія забезпечується завдяки дії інсектициду та фунгіциду. Опосередкована дія забезпечується завдяки потужнішому розвитку рослин, що забезпечує їх кращу конкурентність зі шкідливими об’єктами (шкідники, бур’яни).
• Швидкий розвиток біомаси та коренів. Це дозволяє рослинам краще використовувати вологу та поживу з ґрунту в найвідповідальніші моменти вегетації.

 

У комплексі це покращує стартовий ріст і розвиток кореневої системи рослин для кращої стійкості проти біотичних й абіотичних стресів. А завдяки потужному сприянню живленню та розвитку рослин відбувається формування доброго врожаю.

Контроль вовчка. Продукти під брендом OR MASTER® покликані забезпечити належну генетичну стійкість за будь-яких умов. А оновлена градація гібридів по цьому показнику стала більш універсальною й ураховує не лише расовий склад вовчка, а й рівень генетичної стійкості залежно від рівня інфікування поля паразитом. Відповідно до змін компанія ухвалила маркування для двох рівнів стійкості — OR MASTER® Essential та OR MASTER® Premium.

OR MASTER® Essential. Цей рівень дозволяє зберегти потенціал урожаю, але може бути недостатнім за високого тиску вовчка або прояву агресивніших рас (>G). Гібриди під брендом OR MASTER® Essential адаптовані для більшості регіонів, які вирощують соняшник із загрозою поширення вовчка. Ця технологія забезпечує стійкість за помірного рівня зараження вовчком і стійкість до дії вкрай агресивних рас вовчка, придатність до вирощування по системі Clearfield/Clearfield Plus.

OR MASTER® Premium. Це максимальний рівень захисту в зонах підвищеного ризику появи агресивних рас вовчка, коли ситуація погіршується комплексом чинників, таких як порушення сівозміни, висока концентрація насіння вовчка в ґрунті, дефіцит вологи, високі температури тощо.

Mildew MASTER. Інфікування несправжньою борошнистою росою може сягати 50% посівів соняшнику й спричинити великі збитки. Експерти зазначають, що чим раніше ураження — тим гірше наслідки. В Україні зараз ідентифіковано 7 рас, а в деяких країнах Європи — до 15 рас НБР. Мутації виникають все частіше зі збільшенням площ під соняшником.

Для захисту посівів використовують протруювання насіння, але такий спосіб недостатньо контролює деякі нові раси. Тому ефективним є використання гібридів соняшнику, що об’єднані під брендом Mildew MASTER і мають генетично високу стійкість до несправжньої борошнистої роси. Ці продукти покликані задовольнити різні потреби виробників соняшнику: для звичайного чи високоолеїнового напряму, для різних технологій й умов вирощування та будь-яких ґрунтово-кліматичних зон України.

 

Кирило СТЕПОВИЙ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 15 червня 2024
Гібрид французької та англійської лаванди прекрасно виглядає в свіжому зрізі та сухих букетах. Проте цвіт лавандіна не можна споживати як чай та використовувати у косметології.
Гібрид французької та англійської лаванди прекрасно виглядає в свіжому зрізі та сухих букетах. Проте цвіт лавандіна не можна споживати як чай та використовувати у косметології.
15 червня 2024
 14 червня 2024
Курс акцій агрохолдингу KSG Agro на Варшавській фондовій біржі зріс на 33% після публікації звітів за 2023 рік та за перший квартал 2024 року.
Курс акцій агрохолдингу KSG Agro на Варшавській фондовій біржі зріс на 33% після публікації звітів за 2023 рік та за перший квартал 2024 року.
14 червня 2024
 14 червня 2024
ПрАТ «Рівнеазот», що входить до азотного бізнесу Group DF, перезапустив базові цехи з виробництва мінеральних добрив – цех аміаку (А-2), цех неконцентрованої азотної кислоти та цех з виробництва аміачної селітри.
ПрАТ «Рівнеазот», що входить до азотного бізнесу Group DF, перезапустив базові цехи з виробництва мінеральних добрив – цех аміаку (А-2), цех неконцентрованої азотної кислоти та цех з виробництва аміачної селітри.
14 червня 2024
 14 червня 2024
Після досить різкого зниження цін, яке спостерігалося на ринку огірка в Україні тижнем раніше, у цьому сегменті знову переважає тенденція до подорожчання.
Після досить різкого зниження цін, яке спостерігалося на ринку огірка в Україні тижнем раніше, у цьому сегменті знову переважає тенденція до подорожчання.
14 червня 2024
 14 червня 2024
Компанія «CLAAS» святкує півмільйонний ювілей зернозбиральних комбайнів, виготовлених з 1936 року, і випускає кілька ювілейних машин LEXION, TRION, EVION і DOMINATOR у трьох місцях на трьох континентах. Найближчими тижнями та місяцями вони будуть представлені на виставках, днях поля та демонстраціях.
Компанія «CLAAS» святкує півмільйонний ювілей зернозбиральних комбайнів, виготовлених з 1936 року, і випускає кілька ювілейних машин LEXION, TRION, EVION і DOMINATOR у трьох місцях на трьох континентах. Найближчими тижнями та місяцями вони будуть представлені на виставках, днях поля та демонстраціях.
14 червня 2024
 14 червня 2024
Агровиробник з Херсонщини отримав кредит у розмірі 1 млн грн від Укргазбанку для розвитку свого бізнесу. Половину суми, 500 тис. грн, забезпечив Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, що надало надійний старт для інвестицій.
Агровиробник з Херсонщини отримав кредит у розмірі 1 млн грн від Укргазбанку для розвитку свого бізнесу. Половину суми, 500 тис. грн, забезпечив Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, що надало надійний старт для інвестицій.
14 червня 2024

Please publish modules in offcanvas position.