Як вирву від снаряду перетворити на квітучу клумбу за один сезон: покрокова інструкція

Як вирву від снаряду перетворити на квітучу клумбу за один сезон: покрокова інструкція

/ Агрономія Сьогодні / П'ятниця, 03 листопада 2023 13:30

Якщо на полі утворилася вирва від прильоту снаряда, то її потрібно спочатку перетворити на компостну яму, а далі – висіяти сидерати. Рослини очистять ґрунт від важких металів, і потім знову можна буде висівати традиційні культури. Цей процес триватиме від кількох місяців до кількох років, але точно не десятиліття.

Так вважає кандидат біологічних наук, директор Інституту біомедичних технологій Університету «Україна», член правління ГС «Пермакультура в Україні» Валентина Мовчан. У коментарі для Агробізнесу Сьогодні вона розповіла, як вирву від снаряду перетворити на квітучу клумбу за один сезон.

За її словами, характер забруднень від військових дій майже такий же, як від інтенсивного землеробства із використанням хімічних добрив, пестицидів та інших ЗЗР. В обох випадках в ґрунтах накопичуються важкі метали. Їх треба знешкоджувати звичайними методами. Якщо на присадибну ділянку прилетів снаряд і залишив велику вирву, то це місце забруднене важкими металами. І при чому буває такий рівень забруднення, що півтора року там нічого не росте.

grunt 03 11 23 2

Валентина Мовчан

У ГС «Пермакультура в Україні» розроблена методика – як діяти в такому разі. В природі все знешкоджують рослини та багатий гумусом ґрунт. Рослини відмирають, перегнивають, поповнюють гумус і чим більше відбуваються ці процеси, тим більше земля звільняється від забруднення. Гумус руйнує та інактивує забруднення; рослини можуть використовувати важкі метали із ґрунту для перетворення у своєму організмі в нешкідливі або корисні сполуки (вітаміни). Таким чином відбувається природне очищення.

Інтенсивного створення гумусу в ґрунті можна досягти за допомогою технології «Теплих грядок Розума», суть якої – компостування органічних залишків прямо на грядці з додаванням інгредієнтів для прискорення природного процесу мінералізації органіки та для фіксації поживних речовин і вологи в ґрунті (для протидії вимиванню дощовими водами поживних речовин і протидії пересиханню ґрунту).

 

grunt 03 11 23 1

Автор методики ТГР Володимир Розум і господарка пермакультурного центру Родарія Віра Родіонова

 

Валентина Мовчан повідомила, навесні цього року в селі Торф’яне Бородянського району була вирва, яку закидали органічною сумішшю із певними добавками і вона перетворюється в осередок родючості. Там було кілька прильотів, але одна вирва була абсолютно вільна від рослинності – за півтора року там нічого не виросло. Члени ГС «Пермакультура в Україні» та студенти освітньої програми «Конструктивна екологія та пермакультура» Університету «Україна» спільно із фахівцями «Інституту охорони ґрунтів» працювали над відновленням родючості отруєного ґрунту – і в результаті вдалось від вирви перейти до квітучої клумби за один сезон.

Пані Мовчан розповіла, що потрібно робити в такому разі:

«Якщо вирва в ґрунті така отруєна, що на ній нічого не росте, то потрібно її перетворити на компостну яму. Спочатку її дно і стіни треба вкрити тонким (1-2 см) шаром суміші біочару, бентоніту (або просто глини) та цеоліту, взятих у співвідношенні 3:3:4, далі укласти на дно вирви дренажну основу – "подушку" товщиною до 20 см із гілок та іншої грубої органіки, поверх якої установити похилу дренажну перегородку із відходів деревини, сперши її на дренажну основу та на край вирви – для доступу повітря. Потім на відстань 1,0-1, 2 м від краю вирви зняти шар ґрунту товщиною 5-7 см разом із усією органікою, яка там є, і скидати на дренажну основу поверх дерев’яної перегородки, додаючи всі складові (ЕМ-бокаші, леонардит, мікоризатор "Міковітал", біочар, цеоліт та інші інгредієнти для підвищення родючості). Далі викопати V-подібний рівчак для ТГР шириною близько 60 см і глибиною 25-30 см навколо вирви на відстані 50-60 см від краю. Землю скидати у вирву вперемішку з органікою і всіма іншими складовими, заповнюючи вирву майже доверху, причому органіки має бути більше, ніж ґрунту.

Навколо вирви сформувати ТГР: V-подібний рівчак заповнити, спочатку уклавши на дно біочар (близько 300 г на метр), бентоніт або глину (особливо на піску) і цеоліт (близько 1 кг на метр), потім дрібні гілки, листя, траву, відходи з кухні, пересипаючи ЕМ-бокаші (мікроорганізми, які переробляють органіку в ґрунті) та періодично зрошуючи водою і притоптуючи. Замульчувати. Тепер це – компостна траншея. Смугу завширшки 50 см зовні від компостної траншеї очистити від ґрунту, викинутого вибухом, закинувши його у вирву, так само змішуючи з органікою та іншими складовими. І потім засіяти суцільно поверхню вирви і ТГР сумішшю сидератів (люцерна, топінамбур, амарант (щириця), представники родів Гірчиця, Катран, Живокіст), попередньо обробивши насіння Міковіталом та препаратом йоду згідно інструкції. Рослини треба скошувати на зелене добриво і підсіювати ті, які ростуть найкраще, не допускаючи прогалин. Нам вдалося досягнути хорошого результату всього за один сезон – від весни до осені, – виросли прекрасні рослини амаранту, топінамбур, гарбузи».

Експертка з пермакультури зазначила, якщо на полі чи на присадибній ділянці утворилася одна вирва – можна робити аналогічно. Але якщо все поле, так би мовити, «подзюбане», то діяти потрібно дещо по-іншому. Ця пропозиція запозичена із технологічного регламенту відновлення деградованих ґрунтів, розробленого у Національному ботані́чному саду і́мені М. М. Гришка НАН України. Це прекрасна технологія, якою, на жаль, мало користуються.

grunt 03 11 23 5

«Необхідно знати площу ділянки і закупити деякі недорогі речовини в певній пропорції: цеоліт дрібної фракціїз розрахунку 6 кг на 100 м²; біочар (з розрахунку 4 кг на 100 м²); винна кислота (побічний продукт виноробства) 100 г на 100 м². Приготувати 1% розчин винної кислоти – це побічний продукт переробки винограду: у 10 л води розчинити 100 г винної кислоти. За бажання і можливості можна додати дещо із інгредієнтів, які використовували для роботи з окремою вирвою. Цеоліт зволожується винною кислотою і перемішується з біочаром. Ділянку потрібно розрівняти і засипати тонким шаром цієї сумішіз розрахунку 10 кг на сотку. Далі висівають сидерати, попередньо обробивши насіння і Міковіталом, аби утворювалася мікоризна сітка», – зауважила експертка.

 

________________________

Ефективність методу залежить від ступеня отруєності, від водного режиму, від характеру ґрунту, тобто піщаний чи глинистий. Очистити землю від важких металів можна за кілька місяців, але може знадобитися і кілька років. Результат буде однозначно

________________________

 

Вона додала, що ще одне варто зробити обов’язково. Якщо ґрунт зовсім «вбитий», то в ньому не буде дощових черв’яків та іншої грунтової живності. А без них процеси дуже гальмуватимуться. Тому треба знайти десь в околиці ділянку непошкодженого родючого грунту або спеціально закупити на верміфермі черв’яків разом із ґрунтом, заселити в ґрунти, з якими працюємо. Коли на ділянці будуть гарно рости сидерати – можна висадити і основні культури.

Валентина Мовчан наголосила, що їхній групі вдалося досягти хороших результатів за один сезон завдяки тому, що вони використали в одному місці багато факторів родючості. Загалом ефективність методу залежить від ступеня отруєності, від водного режиму, від характеру ґрунту, тобто піщаний чи глинистий. Очистити землю від важких металів можна за кілька місяців, але може знадобитися і кілька років. Результат буде однозначно.

grunt 03 11 23 3

 

Покрокова інструкція

КРОК 1. Чашу вирви вкрити тонким (1 – 2 см) шаром суміші біочару, бентоніту (або просто глини) та цеоліту, взятих у співвідношенні 3:3:4.

КРОК 2. Укласти на дно вирви дренажну основу – «подушку» товщиною до 20 см із гілок та іншої грубої органіки.

КРОК 3. Установити похилу дренажну перегородку із відходів деревини, сперши її на дренажну основу та на край вирви – для доступу повітря.

КРОК 4. На відстань 1,0-1, 2 м від краю вирви зняти шар грунту товщиною 5-7 см разом із усією органікою, яка там є, і скидати на дренажну основу поверх дерев’яної перегородки, додаючи всі складові (ЕМ-бокаші, леонардит, мікоризатор «Міковітал», біочар, цеоліт та інші інгредієнти для підвищення родючості). Органіки має бути більше, ніж ґрунту.

КРОК 5. Сформувати V-подібний рівчак для ТГР шириною близько 60 см і глибиною 25-30 см навколо вирви на відстані 50-60 см від краю. Землю скидати у вирву вперемішку з органікою і всіма іншими складовими. Органіки має бути більше, ніж ґрунту.

КРОК 6. Поверх дренажу вирву заповнити майже до верху сумішшю: вийнятий ґрунт, органіка (гілки, листя, кухонні відходи, макулатура) та інші інгредієнти для підвищення родючості (див. Крок 4). Органіки має бути більше, ніж ґрунту.

КРОК 7. Сформувати ТГР: V-подібний рівчак заповнити, спочатку уклавши на дно біочар (близько 300 г на метр), бентоніт або глину (особливо на піску) і цеоліт (близько 1 кг на метр), потім дрібні гілки, потім листя, траву, відходи з кухні, пересипаючи ЕМ-бокаші та періодично зрошуючи водою і притоптуючи. Замульчувати. Тепер це – компостна траншея.

КРОК 8. Смугу завширшки 50 см зовні від компостної траншеї очистити від грунту, викинутого вибухом, закинувши його у вирву, так само змішуючи з органікою та іншими складовими (див. Крок 4).

КРОК 9. Засіяти суцільно поверхню вирви і ТГР сумішшю сидератів (люцерна, топінамбур, амарант (щириця), представники родів Гірчиця, Катран, Живокіст), попередньо мікоризувавши насіння та обробивши його препаратом йоду згідно інструкції.

КРОК 10. На компостну траншею ТГР по мірі просідання додавати органіку та ЕМ-бокаші, поливати при необхідності і знову мульчувати.

КРОК 11. Періодично підсіювати те, що буде рости найкраще, скошувати на зелене добриво і залишати тут же.

КРОК 12. Дочекатись, коли не лише сидерати, а й інші рослини почнуть гарно рости.

КРОК 13. На посадкових смугах шириною 30 см по обидва боки від траншеї висаджувати тестові овочеві культури. Якщо вони гарно ростимуть можна вважати ґрунт придатним для вирощування городини. Якщо ні – продовжувати висівати сидерати на зелене добриво.

grunt 03 11 23 4

Якщо на ділянці багато вирв

КРОК 1. Виміряти площу ділянки.

КРОК 2. Заготовити (закупити) достатню кількість матеріалів:

а) цеоліт (бажано фракція 0-1 мм, з розрахунку 6 кг на 100 м²;
б) біочар (з розрахунку 4 кг на 100 м²);
в) винна кислота – побічний продукт виноробства (100 г на 100 м²);

КРОК 3. Приготувати 1% розчин винної кислоти (у 10 л води розчинити 100 г винної кислоти).

КРОК 4. За допомогою розпилювача зволожити цеоліт цим розчином і добре перемішати.

КРОК 5. Змішати біочар і цеоліт.

КРОК 6. Розрівняти ділянку.

КРОК 7. Засипати площу сумішшю біочару і цеоліту, з розрахунку 10 кг на 100 м².

КРОК 8. Засіяти сумішшю сидератів на зелене добриво

КРОК 9. Періодично підсіювати те, що буде рости найкраще.

КРОК 10. Продовжувати до тих пір, коли не лише сидерати, а й інші рослини досягнуть гарного розвитку – як показник придатності ґрунту для вирощування с/г продукції.

КРОК 11. Засівати поля основними культурами.

КРОК 12. Вирощувати овочеву продукцію для власного споживання на ТГР або в Інтенсивному лісосаду, розміщуючи їх на ділянках із найкращим зростанням сидератів.

 24 травня 2024
Результати випробувань показали, що застосування препаратів з фітостеролами зменшує наслідки посухового стресу, призводить до збільшення врожаю гарантовано на 5% і більше та економії води до 20%.
Результати випробувань показали, що застосування препаратів з фітостеролами зменшує наслідки посухового стресу, призводить до збільшення врожаю гарантовано на 5% і більше та економії води до 20%.
24 травня 2024
 24 травня 2024
Завершення збирання сої в Бразилії та Аргентині збільшило обсяги пропозиції на світовому ринку, що призвело до зниження експортного попиту на українську сою та соєвий шрот і жом.
Завершення збирання сої в Бразилії та Аргентині збільшило обсяги пропозиції на світовому ринку, що призвело до зниження експортного попиту на українську сою та соєвий шрот і жом.
24 травня 2024
 24 травня 2024
Прохолодна погода, яка спостерігалася в основних регіонах вирощування цієї ягоди в Україні, не сприяла швидкому дозріванню суниці садової, що й дало змогу місцевим садівникам підвищити ціни на свою продукцію.
Прохолодна погода, яка спостерігалася в основних регіонах вирощування цієї ягоди в Україні, не сприяла швидкому дозріванню суниці садової, що й дало змогу місцевим садівникам підвищити ціни на свою продукцію.
24 травня 2024
 24 травня 2024
Станом на 23 травня ярими зерновими та зернобобовими культурами в Україні загалом було засіяно 5,4 млн га, або 96,4 % від запланованої площі (5,601 млн га).
Станом на 23 травня ярими зерновими та зернобобовими культурами в Україні загалом було засіяно 5,4 млн га, або 96,4 % від запланованої площі (5,601 млн га).
24 травня 2024
 24 травня 2024
24 травня 2024 року представники агротехнологічної компанії «Сингента», «Науково-дослідного центру здоров’я рослин та екосистемного планування «Зелена Клініка» (далі — НДЦ) і Комунального підприємства з утримання зелених насаджень Шевченківського району м. Київ (далі — КП) домовилися щодо впровадження програми із захисту каштанів TreeCare від «Сингента».
24 травня 2024 року представники агротехнологічної компанії «Сингента», «Науково-дослідного центру здоров’я рослин та екосистемного планування «Зелена Клініка» (далі — НДЦ) і Комунального підприємства з утримання зелених насаджень Шевченківського району м. Київ (далі — КП) домовилися щодо впровадження програми із захисту каштанів TreeCare від ...
24 травня 2024
 24 травня 2024
21 травня в Київської області зареєстровано спалах захворювання на африканську чуму свиней(АЧС) у дикій фауні ‒ на території мисливських угідь спеціалізованого мисливського господарства «Переяславське» Бориспільського району.
21 травня в Київської області зареєстровано спалах захворювання на африканську чуму свиней(АЧС) у дикій фауні ‒ на території мисливських угідь спеціалізованого мисливського господарства «Переяславське» Бориспільського району.
24 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.