Серед односім’ядольних бур’янів — найпоширеніший метлюг звичайний
Контролювання чисельності злакових видів бур’янів у посівах пшениці озимої є нагальною проблемою, у зв’язку із домінуванням зернових колосових у сівозмінах в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України. Так, систематичне застосування гербіцидів для знищення двосім’ядольних видів бур’янів призвело до збільшення і розповсюдження злакових (односім’ядольних) бур’янів.
В умовах Лісостепу, його центральній, північній та західній частинах і на Поліссі у посівах пшениці озимої поширенні такі односім’ядольні бур’яни, як пирій повзучий та метлюг звичайний. Останній особливо поширений у Чернігівській, Полтавській, Сумській областях. Натомість на Західній Україні посіви пшениці озимої забур’янені однорічними тонконоговими (злаковими) бур’янами: курячим просом, просом волосоподібним, мишієм сизим і зеленим, вівсюгом звичайним, метлюгом звичайним. До речі, найпоширенішим серед цих видів бур’янів є метлюг звичайний.
Для знищення злакових бур’янів у посівах пшениці озимої застосовують гербіциди, рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Ефективними для контролю односім’ядольних бур’янів є гербіциди на основі таких діючих речовин: феноксапроп-П-етил, піноксаден, аміннопіралід у поєднанні з флорасуламом, пірокссулам, пендиметалін у поєднанні з ізопротуроном, сульфосульфурон, флукарбазону натрієва сіль.
Для забезпечення максимальної ефективності за ранньовесняного внесення по вегетуючих односім’ядольних бур’янах до фази виходу в трубку пшениці озимої доцільно застосувати системний післясходовий гербіцид на основі діючої речовини — сульфосульфурон. Гербіцид на основі цієї діючої речовини контролює пирій безпосередньо у посівах озимої пшениці. Окрім того, гербіцид знищує у посівах культури як однорічні, так і багаторічні злакові бур’яни та широкий спектр дводольних бур’янів.
Залежно від норми витрати гербіцид на основі сульфосульфурону повністю знищує метлюг, гірчак, грицики, пирій та інші бур’яни. Гербіцид на основі сульфосульфурону є системним післясходовим гербіцидом, забезпечує максимальну ефективність під час ранньовесняного внесення по вегетуючих бур’янах до фази виходу в трубку пшениці озимої. Можна його вносити до кінця виходу в трубку. Для підвищення ефективності гербіцид застосовують лише зі спеціальною поверхнево-активною речовиною — Генамін Т-200 в кількості 0,2 % від обсягу робочого розчину.
Для контролю бур’янів у посівах пшениці озимої застосовують гербіцид на основі діючої речовини феноксапроп-П-етил, який ефективний проти багатьох однорічних злакових бур’янів. Його ефективність становить майже 95-98 % проти вівсюга звичайного, метлюга звичайного, лисохвосту мишохвостикового, курячого проса та видів мишію. Гербіцид на основі цієї діючої речовини згідно з регламентом допустимо застосовувати до фази прапорцевого листка у культури. Під час визначення строку обприскування потрібно орієнтуватися тільки на стадію розвитку бур’янів. Найбільш повний та ефективний контроль можна провести у період між фазою 2-3 листка та до появи 2 вузла у бур’янів.
До протизлакових належить і гербіцид на основі діючої речовини піноксаден. Препарат на основі цієї діючої речовини має високу ефективність (навіть під час контролю перерослих бур’янів). Діюча речовина піноксаден блокує процес утворення біомембран за рахунок пригнічення АСС-ензимів, характерних для злакових культур. До складу цього гербіциду входить специфічний антидот, який забезпечує повну безпеку культури від фітотоксичності. Гербіцид на основі цієї діючої речовини проникає у рослину крізь листки та транспортується базипетально і акропетально. Інгібітор ацетил-КоА-карбоксилази.
Застосовують для контролю однорічних злакових бур’янів після сходів у посівах пшениці озимої у фази від початку кущіння культури до трубкування включно. Застосовувати гербіцид доцільно для контролю активно вегетуючих бур’янів в інтервалі температур від +10°С до +28°С. Препарат найкраще діє на бур’яни на ранніх стадіях розвитку, але може контролювати і перерослі бур’яни.
Контроль двосім’ядольних бур’янів: фази кущення чекати не варто
Основними засмічувачами посівів пшениці озимої переважно є бур’яни, представлені родинами айстрових, амарантових, берізкових, гречкових, губоцвітих, капустяних, лободових, маренових, фіалкових, шорстколистих тощо.
Норми висіву і густота рослин значною мірою впливають на ріст і розвиток бур’янів у посівах культури. У зріджених посівах створюються сприятливі умови для масових сходів зимуючих і ранніх ярих бур’янів — підмаренника чіпкого, жабрію однорічного, талабану польового, гірчиці польової, лободи білої, гірчака берізковидного та інших.
Ефективність механічних заходів зі знищення бур’янів підвищується за умов їх масових сходів. Це особливо характерно для раннього весняного боронування озимих культур. Найкращий результат цього прийому в обмеженні чисельності бур’янів залежить від таких факторів: особливостей росту і розвитку культурних рослин і бур’янів (густота, фаза розвитку тощо), механічного складу і вологості поверхневого шару ґрунту, погодних умов та ін. Весняне боронування озимих культур легкими боронами, особливо на середніх і важких суглинках, для контролю зимуючих бур’янів, укорінених з осені, належного ефекту не дає, оскільки за допомогою цього заходу можна знищити лише ті бур’яни, які з’явилися рано навесні і знаходяться у фазі проростків. Тому за таких умов весняне боронування слід проводити боронами типу БІГ-3, що забезпечують знищення всіх зимуючих бур’янів і зберігають максимальну кількість культурних рослин.
Ефективними для обмеження чисельності двосім’ядольних бур’янів є гербіциди на основі таких діючих речовин: амідосульфурон, аміннопіралід у поєднанні з флорасуламом, бентазон дикамба, триасульфурон, клопіралід, метсульфурон-метил, МЦПА, просульфурон, сульфосульфурон, тифенсульфурон-метил, трибенурон-метил, тритосульфурон, флуроксипір, флукарбазону, йодсульфурон-метил натрію, флуроксипір, 2,4-Д, флорасулам у поєднанні з флуметсуламом та ін.
Ранньої весни, якщо пшениця відстає у розвитку або, посіви її зріджені й не можуть конкурувати з бур’янами, що вже ростуть, слід провести обробку гербіцидом, не чекаючи фази кущення. Обприскують гербіцидами, які згідно з регламентом рекомендовано застосовувати за температури 5°С.
Вибір гербіциду для обприскування під час фази кущення залежить від типу забур’янення. Наприклад, якщо посіви забур’янені коренепаростковими бур’янами, особливо берізкою польовою, слід вносити гербіциди на основі діючих речовин клопіраліду, флуроксипіру тощо. Для контролю бур’янів у цій фазі розвитку пшениці озимої застосовують й інші гербіциди, на основі трибенуронметилу. На ряду з вказаними вище препаратами ефективність контролю забезпечують і традиційні, давно відомі гербіциди — 2,4-Д амінна сіль та 2,4-Д у поєднанні з дикамбою. Багаторічними дослідженнями встановлено, що для дієвого знищення бур’янів у посівах пшениці озимої може бути достатньо однієї обробки гербіцидами, за умов правильного вибору гербіциду залежно від структури забур’яненості та своєчасного проведення обприскування.
Для контролю однорічних та деяких багаторічних дводольних бур’янів у посівах пшениці озимої навесні рекомендовано застосовувати селективний гербіцид на основі поєднання двох діючих речовин флорасуламу з флуметсуламом. За механізмом дії складові гербіциду належать до інгібіторів ацетолактатсинтази. Цей системний післясходовий гербіцид має широкий діапазон застосування на різних етапах розвитку культури — від початку кущіння до появи прапорцевого листка включно, а також здатний контролювати дводольні бур’яни на пізніх фазах їх розвитку. Препарат є високофітотоксичним для контролю підмаренника чіпкого (в тому числі на більш пізніх фазах його розвитку — 6-8 кілець), волошки синьої (фаза 2-4 листки), сокирок польових. Посіви культури можна обприскувати гербіцидом за температури +5°C. Оптимальна температура застосування — +10-25°С.
Селективний системний гербіцид на основі діючої речовини дикамби диметиламінна сіль забезпечує повне знищення шкідливих бур’янів, у тому числі й осоту, падалиці ріпаку і соняшнику тощо. Завдяки високому синергетичному ефекту такий гербіцид можливо застосовувати у бакових сумішах із сульфонілсечовинами.
Гербіцид на основі діючої речовини дикамби у поєднанні з тритосульфуроном ефективний для обмеження чисельності більшості дводольних бур’янів. Комбінований гербіцид має у своєму складі абсолютно нову діючу речовину — тритосульфурон, яка не входить до складу інших гербіцидів, що дуже важливо в контексті заходів протидії набуттю бур’янами резистентності. Застосовується, починаючи з етапу розвитку культури 4 листки, і допустимим є його термін внесення до кінця етапу розвитку культури кущення включно. Контролює однорічні й багаторічні дводольні бур’яни, у тому числі стійкі до 2,4-Д. Найкращий результат досягається для контролю підмаренника чіпкого у фазі 2-5 кілець, осоту польового — у фазі розетки. Оптимальна температура застосування — +10-25°С.
Пшениця озима, швидко вегетуючи, створює велику площу листкової поверхні, що затінює грунт й успішно конкурує з бур’янами. Проте якщо з якихось причин обприскування не проведено на етапі розвитку культури кущення, або сходи бур’янів з’явилися пізніше, але все-таки здатні негативно вплинути на формування продуктивності культури, обприскування гербіцидами необхідно проводити до етапу розвитку культури появи прапорцевого листка. З цією метою доцільно застосовувати гербіциди, рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Обприскування гербіцидами на основі 2,4-Д під час цього етапу небажане, тому що вони проявлятимуть фітотоксичність щодо рослин пшениці озимої — пригнічуватимуть ріст, під їх впливом можуть деформуватися рослини, скручуватися листя.