agro business 160 160

Хвилі рейдерства в болоті мораторію

Хвилі рейдерства в болоті мораторію

/ Думки про важливе / Вівторок, 30 липня 2019 12:08

Аграрній спільноті останнім часом дуже дошкуляє рейдерство. Воно розквітає не на твердому ґрунті приватної власності, а на болоті непевних орендних відносин і недолугої судової та правоохоронної систем. З негараздами віртуозно граються юристи, нотаріуси, судді і чиновники.

Кричущий випадок. Сільрада відвела невгіддя під нове кладовище. Але використовувати ту землю не поспішали… Раптом приїхали якісь чужі люди і сказали, що це їхня земля. Показали оформлені належним чином документи з геокадастру. Рейдери!.. Село стало дибки. Як? Зазіхають на могили предків! Виявилося, що на землю претендують учасники АТО. Їм за законом належить по 2 га, які й надала держава.

Село вважало ту землю своєю, бо з діда-прадіда нею користувалися. А чиновники подивилися з високих столичних кабінетів: ага, от тут біля села є державна земля, яку й надамо воїнам… От і виник конфлікт.

За останні роки ми багато чуємо про рейдерство. Що це? Від англійського raider — «нальотчик»: захоплення підприємства проти волі його власників. Основними об’єктами рейдерства є ті господарства, де існує якийсь конфлікт. А якщо його немає — то нескладно й створити. Ми постійно чуємо про корпоративні захоплення, недружні приєднання, злиття, поглинання, переуступку спадщини… Там поміняли замки, там підробили печатку, влаштували «маски-шоу», десь двічі зареєстрували, а потім перереєстрували… Створюють нову компанію зі старою назвою, або змінюють реєстр власників — є купа способів, як діють рейдери.

Інтереси власників та орендарів протилежні, а згода між ними базується на хисткій уступці права на тимчасову оренду. У пайовика вибір зазвичай невеликий. Один-два фермери, холдинг… Тому й ціна оренди дріб’язкова. Пайовик нерідко має на фермера «зуб». Той недодав зерна чи сіна, невчасно виплатив оренду, не зорав город… Так здається пайовикові, але це часто-густо доволі суб’єктивна думка. Так само фермер незадоволений пайовиком. Бо той здав в оренду свої 2 га посеред поля, а потім перекинувся у холдинг, продався конкурентам, створив «шахматку». На цих протиріччях і грають рейдери.

zemlya 2

Проблема ця набуває потворних, аморальних рис. Один із резонансних прикладів — захоплення агрокомплексу «Росава-К», який належав добровольцю АТО Марку Паславському, що загинув в Іловайську. В тій ситуації було підроблено підпис уже загиблого фермера.

Щойно у травні нас потрясли вбивства аграріїв. У Миколаївській області позбавили життя подружню пару Новицьких. А у Вінницькій убили подружжя, що займалося вирощуванням яблук. Звісно, то було не рейдерство, бо бандитів не цікавила земля — узяли гроші й втекли. Однак ці події сприймаються у суспільній свідомості аграріїв як пов’язані з тим-таки рейдерством. Мовляв, спочатку на нас нападали ті, тепер — інші бандити, а держава де?

Сама держава — крупний землевласник, вона володіє приблизно 10 млн га. Нібито тут рейдерства не має бути? Але хто й коли бачив зиск суспільству від державних земель? Так само не було ніякого прибутку аж до часів Революції Гідності в таких загальнодержавних монополіях-монстрах, як «Нафтогаз», «Укрзалізниця» тощо. Працював корупційний схематоз: видатки несе держава (усе суспільство), а прибуток забирають керівники й афільовані з ними бокові фірми-«прокладки». Тобто «Нафтогаз» генерував величезний грошовий потік і при тому багато років поспіль показував мільйонні збитки.

Як же цьому протидіяти? В Україні для боротьби з рейдерством при Кабінеті Міністрів України створена Міжвідомча комісія з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств. Діє громадське об’єднання «Бізнес-Варта» і ще деякі структури. Але ж вони, по суті, є прибудовами до вже чинного законодавства — Конституції України, Земельного і Кримінального кодексів.

Рейдерство — це боротьба юристів і практиків правозастосування. Звісно, сильніші часто працюють на потужніше господарство, тому холдинг «віджимає» у малого фермера… що? Як у таких випадках кажуть?.. «Рейдери «віджали» 100 га землі». Ба ні! Не землю, а лише тимчасове й ефемерне право користування нею. Бо відчужувати, тобто передавати від одного власника іншому, землю не можна — діє той-таки мораторій на її купівлю-продаж. Таким чином, поєдинок юристів (і афільованих із ними судових виконавців, а також найманих людей, що забезпечують силову підтримку сумнівному правочину) відбувається не на твердому майданчику приватної власності, а на болоті непевних орендних відносин. Хвилі бруду від цих процесів ми бачимо постійно. Іноді у таких ситуаціях діє самооборона. Але й це теж — вихід за межі закону і підважування монополії держави на насилля.

zemlya 7

А чи існує у кодексах такий злочин, як «рейдерство»? Ні. Або таке поняття, як «віджимання землі»? Теж ні. Є інші злочини: «грабунок», «шахрайство». Але ж для того щоб когось пограбувати чи обшахрувати, треба відібрати його власність. Ну, а якщо власність не приватна, а якась ефемерна — оренда, суборенда, емфітемзис, довіреність на управління спадком? Нема власності — нема й грабунку. А що є? Оте рейдерство і безкінечні судові бодання: хто що в кого «віджав». На цьому наживаються юристи, охоронні фірми, депутати, журналісти, нотаріуси — тоді як фермери втрачають час, енергію, гроші.

Продав землю — вона переходить до іншого власника. А свій пай в оренду можна здавати й перездавати безкінечно. Буває, що пайовикові набридає фермер-орендар. Чи пайовик заздрить більшим виплатам на пай у сусідньому районі. І вишукує усі можливості, аби насолити тому, кому довірив свій шматок земельки на кілька років. Якби колись продав би свої 2 га — давно б про них забув. А тепер бігає по зацікавлених сторонах (юристах, фермерах, холдингах) і чинить бучу-колотнечу. І саме у цій каламутній воді ловлять свою рибку рейдери, юристи, депутати всіх рівнів, нотаріуси.

Наше видання вже писало про одного з прибічників мораторію, народного депутата від партії «Батьківщина» Валерія Дубіля. «Нам треба не землею торгувати, а розвивати переробну галузь», — навчав він український народ. Думка гарна, хоча й не нова. Але ми ще тоді зауважували: а що переробляти, коли сировиною володіє орендар гігантських латифундій? Чиє зерно — той і вирішує, переробляти його чи продавати непереробленим, кому і за якою ціною… Зараз самого пана Дубіля звинувачують у рейдерстві. Мовляв, він використав статус нардепа для захоплення кількох агропідприємств на Чернігівщині. Хто там рейдер — він чи його опоненти — святий Господь не розбере. Як і буває у подібних ситуаціях. Очевидне інше: пан Дубіль чомусь і досі не взявся за переробку агропродукції, як радив іншим. А якщо й «переробляє» щось, то хіба що документи. Стає зрозумілим на цьому прикладі й інше: рейдерство — справа набагато привабливіша, ніж агропереробка.

11 402 64

Ми знову намагаємося придумати власний велосипед. Мораторій «заморозив» право на приватну власність. У всьому цивілізованому світі земля продається. Так — з обмеженнями, так — на певних умовах. Але давно вже ніхто не сумнівається у необхідності ринку землі як такого. У КНДР немає ринку землі — натомість є голод, коли вони погрожують усьому світові ракетами, аби лише випросити трохи рису. Земля не продається у соціалістичній Венесуелі — і там теж бачимо багатомісячні протести, порожні полиці магазинів, а туалетний папір видають лише слугам режиму.

Ключовий фактор економічного розвитку — приватна власність. Право на неї зазвичай розглядається як одне з базових, воно вписане у Загальну декларацію прав людини. Саме на ньому виростає не лише економічна активність і добробут, а й людська гідність і ті моральні цінності, які комуністи називали «буржуазними» — родинні стосунки, віра в Бога, любов до батьківщини. Ми жили безвласності дуже довго, майже все ХХ століття. Але «все довкруж колгоспне» — не працює.

Рейдерству сприяють також системні недоліки функціонування судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб, прав власності. Юрист, нотаріус, чиновник знають: вони зароблять на рейдерстві у будь-якому випадку, хто б там із фермерів не виграв чи програв. І рейдер вам навіть скаже, що з точки зору макроекономіки рейдерство природнє, воно позбавляє суспільство від економічно слабких підприємств. Тому рейдерів, мовляв, іноді називають «санітарами бізнесу», як вовків. Проблема в тому, що мораторій на власність землі робить уразливими до такої «санітарії» практично всіх агровиробників.

По суті, найхитрішими і найбільшими рейдерами є ті, хто забрав в українців базове право власності на землю, підсунувши натомість лише можливість оренди. І поки триватиме мораторій на нормальні людські економічні відносини, доти процвітатимуть ненормальні — рейдерство, тіньові розрахунки, схеми юридичного ошуканства.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

 21 лютого 2024
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн грн фінансування на розробку та втілення проєкту із запобігання корупції  та рейдерству.
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн ...
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
21 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.