Кооперуйтесь! Першість в експорті яблука у світі і далі утримують кооперативи садівників, — Ярмак

Кооперуйтесь! Першість в експорті яблука у світі і далі утримують кооперативи садівників, — Ярмак

/ Експертна думка / Середа, 16 жовтня 2019 14:44

Яблучний сад з інфраструктурою під експорт яблука — найкраща інвестиція в агробізнесі України. При цьому, аби досягнути успіху — потрібні нові підходи — те, що працювало 10 чи 20 років тому вже давно не варіант.

Ми поспілкувалися з економістом інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрієм Ярмаком, щоби дізнатися тенденції і прогнози на світовому ринку та перспективи для українського яблука.

18 409 63 1

  • 2017 року обсяги світової торгівлі яблук у грошовому еквіваленті становили 7,8 млрд дол. США, при цьому частка України була зовсім мізерна — 0,08%. Чи варто інвестувати в яблуко за таких показників?

— Дефіциту яблук не існує і не планується — світовий ринок не зростає! Однак якісне яблуко завжди користується підвищеним попитом, особливо якщо інвестуєш не тільки у виробництво, але й у маркетинг. Надвиробництво існує тільки в категорії неякісного або звичайного яблука, і там точиться потужна цінова конкуренція.

Понад 1 млн грн/га виручки у разі операційних витрат в межах 250-300 тис./га (якщо зробити все правильно, то реально отримати і 2 млн/га). Надзвичайна маржинальність — одна з найбільших в АПК! Це чи не доказ?!

 

  • Чи буде рости ціна на яблуко в найближчі роки? Яка буде вартість 1 кг уже цієї осені?

— Ціна на яблуко залежить від сорту, калібру, кольору, упаковки та місця продажу. Відповідно, щоб назвати ціну, потрібно знати всі ці параметри, бо в одному й тому ж магазині може продаватися яблуко за 5 і за 50 грн/кг одночасно — і то, і то яблуко. Чи зростатимуть ціни в найближчі роки? Звичайно, будуть і рости, і падати — ціни завжди, залежно від багатьох чинників, коливаються.

 

  • Які регіони в Україні найбільші за виробництвом яблук?

— Найбільше яблуневих садів у Вінницькій, Чернівецькій, Тернопільській та Закарпатській областях. Але останнім часом підтягується й центральна Україна, бо тут можна вирощувати навіть преміальніше яблуко.

 

  • Українське преміальне яблуко: у чому «родзинки»?

— Спілкування з науковцями та практиками яблучного бізнесу під час конференції у Польщі переконало мене в тому, що майбутнє у нашого яблука дуже непогане. Просто наші виробники здебільшого його не розуміють. Коли я три роки тому говорив, що ми будемо експортувати яблуко в ЄС — люди сміялися. Зараз це вже реальність.

Наведу кілька причин, чому ми можемо стати більш успішними, ніж Польща, на зовнішніх ринках, і поясню, що для цього потрібно.

1. У більшості регіонів України майже вдвічі менше дощів, ніж у Польщі, що дає нам можливість ефективніше управляти захистом яблук та забезпечувати кращі смакові якості.

2. Крім того, у нас значно більші коливання між денною та нічною температурами, що дозволяє отримувати прекрасне забарвлення яблука, а це досить важко в умовах Польщі.

3. У нас більше сонячних днів, що також позитивно відбивається на зовнішньому вигляді та смакових якостях.

4. Ми можемо ставити захист від граду, який також захистить від опіків, у той час як у поляків і так занадто мало сонця, тому такий захист значно затягує вегетацію та дозрівання яблука, погіршуючи його смакові якості і зовнішній вигляд.

5. Ми спроможні вирощувати ширший перелік сортів завдяки теплішому та сонячному літу і довшому сезону вегетації.

6. За умови застосування сучасних технологій оптичного сортування та доробки продукції (звичайно, якщо в саду все добре) ми будемо мати вищий рівень товарності яблука — а це гроші.

7. Ми здатні отримувати, як мінімум, не гіршу врожайність яблук, але для цього потрібно накопичувати знання та досвід й активно його розповсюджувати.

8. Поляки майже не можуть експортувати яблуко на великі відстані, тому що у них твердість його виходить гіршою (із тих причин, що наводилися вище). У той же час, для нас досягнення відповідного рівня твердості не є проблемою.

9. Вартість робочої сили НЕ Є ПЕРЕВАГОЮ уже зараз. Різниці практично немає, адже в Польщі вже працюють українці. Великим українським проектам вже потрібно задуматися над залученням іноземної дешевої робочої сили, яка б давала результат. На жаль, продуктивність праці українців, що збирають яблука в Україні, зараз у середньому нижча, ніж українців у Польщі. Тому тут резерв саме в підвищенні рівня продуктивності праці. А це питання мотивації персоналу.

10. Велика перевага — це вартість землі. Щоби почати яблучний бізнес у Польщі, потрібно купити землю, і вона там дорожчає шаленими темпами. Відповідно, загальні інвестиції на 1 га у нас можуть бути нижчими.

11. Відсутність європейських дотацій у нас, на мій погляд, є значною перевагою. У Польщі було забагато коштів на створення кооперативних сховищ і взагалі на кооперацію. В результаті дуже часто будували сховища вдвічі більші, ніж потрібно, була чимала корупція при цьому. А потім кооперативи банкрутували, бо утримувати все це не могли. Вони і зараз не додають вартості, а її з’їдають (не всі, але значна частина). Якщо кооператив створюється на гранти — у нього немає майбутнього. Я завжди це говорив, і ще раз переконався у Польщі. В Україні вже зараз можна створювати кооперативні майданчики для експорту. І робота над цим почалася завдяки Українській Плодоовочевій Асоціації.

12. Географічне розташування України дозволяє нам логістично краще торгувати з Близьким Сходом. Тим більше, що ми там купуємо багато цитрусових. Зустрічні потоки — це значна економія на логістиці. Чи може виробництво яблука бути прибутковим в Україні? Однозначно так. І воно повинно розвиватися, але з урахуванням наших переваг на зовнішніх ринках.

18 409 63 2

 

  • Які сорти найбільш перспективні сьогодні?

— Ті, що відомі в світі, але для кожного ринку є свій набір. Беззаперечним лідером нині є «Гала», точніше добре забарвлені її клони.

 

  • Щоб ви порекомендували сьогодні виробникам?

— Я б порадив: працювати з персоналом. Потрібно, аби ваш агроном знав англійську, інакше врожайність буде на рівні 50 т/га, а не 80, а відсоток промислового яблука буде 30-40, а не 10.

• Працюйте позитивно. Коли ми приносимо на переговори негатив та неввічливість, це одразу вбиває бажання з нами працювати.

• Ніколи не говоріть нічого поганого про інших українських постачальників (і не тільки українських) — це нищить також і вашу репутацію.

• Працюйте з претензіями позитивно, навіть якщо імпортер, на Вашу думку, не правий.

• Пишайтеся своїм яблуком та працюйте над репутацією всередині країни та за її межами.

• «Прокачайте експорт» (визначіть перспективні ринки збуту, зробіть глибокий аналіз ринків обраних країн, а також повний аутсорсинг зовнішніх комунікацій, підберіть іноземних партнерів, консультантів і контрагентів та працюйте над організацією торгових місій).

• Кооперуйтесь! Першість в експорті яблука у світі і далі утримують кооперативи садівників.

 

Життя змусить виробників гуртуватися. Першими почнуть великі. Також варто зазначити, що ми підготували закон, і він пройшов перше читання.

Кооперація виробників з цілю переробки яблука на яблучний концентрат найгірша з наявних ідей. Якщо ти отримуєш за відходи (промислове яблуко) 1 грн/кг, а якісне можеш експортувати по 20 грн/кг, то значно вигідніше інвестувати тисячі в збільшення відсотка якісного яблука, ніж мільйони доларів у перетворення 1 на 2 грн/кг за кілька років, і то факт. 1 грн/кг в результаті може перетворитися у мінус 1 грн! Кооперативна експортна платформа — це потреба вже минулого. Її відсутність — це мінус 3-4 грн/кг для кожного виробника, що експортує яблуко зараз.

 

  • Внутрішній ринок чи експорт?

— Залежить від стратегії компанії-виробника. Експорт дозволяє безмежно зростати, а внутрішній ринок — заробляти, маючи кращий рівень контролю, але ліпше поєднувати.

На які країни маємо рівнятись, якщо хочемо стати ТОП-1?

Нам потрібно вчитися у США, Італії та Франції, а не у Польщі. Ну й Чилі, звичайно, якщо говорити про маркетинг.

 

  • Куди ми найбільше експортуємо, і чи варто, за прикладом Чилі, дивитись більш ніж на 10 тис. км?

— Росія і далі є основним ринком збуту, але поступово нарощуємо обсяги поставок на Близький Схід, до ЄС та Азії.

Дешеве яблуко далеко не їде, адже транспортна складова в ціні надто висока. Замінити 100 га «Айдареду» на 10 га перспективного сорту зараз вигідніше, ніж пробувати «штовхати» умовний «Айдаред». Лише три країни Європи можуть вирощувати преміальне яблуко. Уже зараз Україна на ринках Сінгапуру та Малайзії посідає третє місце за обсягом поставок яблука після Італії та Франції. Але ми маємо навіть певні переваги перед цими країнами в можливостях вирощування преміальних яблук.

 

  • Ваші прогнози щодо розвитку галузі?

— Щодо прогнозів на 2019-2020:

• незначне або відсутність зростання експорту на фоні зниження загального виробництва — зростання конкуренції з боку США;

• збільшення середньорічної оптової ціни на якісне яблуко на внутрішньому ринку, залежно від сорту, до 6-9 грн/кг (0,25-0,35 дол.) — експортна ціна зросте не так суттєво;

• підвищення цін на промислове яблуко;

• подорожчання яблука в ЄС та зростання прибутковості поставок до ЄС;

• найбільше зростання експорту — до країн Близького Сходу.

 

Щодо рекомендацій: прошу звернути увагу виробників на тенденцію до дрібнішого яблука.

 

Ірина ПРОХОРЧУКспеціально для «Агробізнес Сьогодні»

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.