agro business 160 160

×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Аграрна розписка вже міжнародна і потребує оновленого Закону

Аграрна розписка вже міжнародна і потребує оновленого Закону

/ Фінансування АПК / Вівторок, 10 березня 2020 11:38

Про аграрні розписки фермери вже знають, інші — їх активно видають. Усе починалося у 2015-му — тоді на Полтавщині стартували, а торік вже залучили фінансування від трьох кредиторів-нерезидентів на суму майже 10 млн грн. Поточна реальність вимагає оновленого законодавства. Саме тому новий законопроект «Про аграрні розписки» вже зареєстрований у Верховній Раді і чекає свого розгляду.

Доступ до фінансових ресурсів є важливим фактором розвиту аграрної галузі та фермерства. В принципі, українські агровиробники і раніше були недофінансовані, а з відкриттям ринку землі ця потреба постане ще гостріше. Як і раніше виникатиме тривожне питання: де брати гроші? Щоправда, вже є інструменти, які дозволяють відносно легко отримати фінансування і їх потрібно використовувати. Наприклад, за останніх п’ять років в аграрний сектор залучено 19,5 млрд грн завдяки аграрним розпискам. Впровадженню цього механізму сприяла щоденна кропітка робота команди фахівців у рамках Проект IFC «Аграрні розписки в Україні», що реалізується у 2015–2020 роках за підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO). Нині це вже випробуваний інструмент, яким активно користуються українські аграрії.

 

Про аграрні розписки у цифрах і фактах

За інформацією Проєкту «Аграрні розписки в Україні», протягом 2019 року майже 1000 фермерів видали 1706 аграрних розписок на загальну вартість 11,8 млрд грн. До роботи з інструментом торік долучилися 85 нових кредиторів, а всього їх налічено 146.

Минулого року українські агровиробники вперше видали міжнародні аграрні розписки та залучили від трьох кредиторів-нерезидентів майже 10 млн грн.

А ще торік фермери передали 14 нових культур у заставу за аграрними розписками, з них 5 — це сертифікована органічна продукція. Загальні обсяги сільгосппродукції у заставі за аграрними розписками торік становили близько 4 млн т. Лідером залишається кукурудза — більш ніж 2,5 млн т, а ось за кількістю розписок переважає пшениця — її передавали в заставу 536 разів.

Порівняно з 2018 роком у заставі за аграрними розписками майже вдвічі зріс обсяг сільгосппродукції плодоовочевого та нішевого секторів.

Вперше торік банк надав фінансування фермеру-виробнику овочів під заставу майбутнього врожаю моркви за аграрною розпискою. Також вперше минулого року кредитна спілка отримала фінансування оборотного капіталу від банку з подальшим використанням коштів для кредитування мікро- та малих фермерів під аграрні розписки.

Втричі, порівняно з 2018-м, зросла кількість аграрних розписок, виданих кооперативами, а обсяги залученого ними фінансування зросли із 30 до 150 млн грн.

04 419 74

Обсяг залученого фінансування за аграрними розписками на Донбасі зріс більш ніж удесятеро у 2019 році порівняно з 2018-м і становить майже 290 млн грн.

Про нинішні результати, подальше функціонування аграрних розписок та напрацювання ефективного законодавства йшлося під час круглого столу «Аграрні розписки: розвиток ринку в 2019 році та переваги оновленого Закону» Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні» за участі заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького, представників Швейцарського бюро співробітництва в Україні та сільгоспвиробників.

«Одним із результатів нашої співпраці є доступний онлайн Реєстр аграрних розписок, який забезпечує прозорість їх функціонування. Також ми плануємо оновити Закон України «Про аграрні розписки», тим само зробивши їх ще доступнішими — дешевшими та швидшими в оформленні. Міністерство завжди готове підтримати подібні ініціативи, які дають нові можливості для сільгоспвиробників», — наголосив Тарас Висоцький.

За словами голови Регіонального представництва IFC в Україні, Білорусі та Молдові Джейсона Пеллмара, починали цей проект у партнерстві з профільним міністерством та Мін­юстом. У фермерів не було доступу до високоякісних насіння, ЗЗР, добрив та обігових коштів. Не вистачало їм також інформації про ефективне вирощування. І цю проблему потрібно було вирішувати. Саме тому розробили інструмент — аграрні розписки.

Фермери, які не мають достатньо майна чи капіталу, можуть отримувати фінансування під заставу майбутнього врожаю. Пан Пеллмар принагідно нагадав, що створили цей інструмент у Бразилії. Там він впроваджується уже понад 20 років і за цей час дозволив залучити 70 млрд дол. від кредиторів на розвиток аграрного сектору. Нині аграрні розписки демонструють свою ефективність в Україні, додав Джейсон Пеллмар.

Директорка Швейцарського бюро співробітництва (SECO) в Україні Ніколь Рудер наголосила, що для швейцарського уряду важливо сприяти поширенню та вкладати ресурси в інструменти, які реально працюють, а доступ до фінансування при цьому мають малі та середні фермери. «Агророзписками сьогодні можуть скористатися виробники не лише традиційних зернових, але й нішевих культур. У нашій програмі ми нікого не забули, бо аграрна розписка працює на сході України, і 14 млн грн залучили саме там. Ще кілька років тому ми переймали досвід Бразилії щодо впровадження аграрних розписок. Нині в Україну вже приїдуть делегації з інших країн з метою переймати досвід використання аграрних розписок і їх ефективність», — розповіла Ніколь Рудер.

 


! NB Довідково

Перші аграрні розписки в Україні були видані в 2015 році на Полтавщині. У 2015–2017 роках працював пілотний реєстр аграрних розписок у декількох областях. Із запуском національного Реєстру аграрних розписок на початку 2018 року використання інструменту було поширено на всю територію країни.

Аграрні розписки бувають товарними — зобов’язання за якими виконується постачанням сільгосппродукції, або фінансовими — виконується оплатою коштів. Нові можливості для українських фермерів — це міжнародні аграрні розписки.

Законодавство України дозволяє іноземним юридичним та фізичним особам виступати кредиторами за аграрними розписками. Аграрні розписки, за якими кредиторами є нерезиденти, отримали поширену назву «міжнародні». Посвідчення і реєстрація у Реєстрі аграрних розписок відбувається в Україні в офісі приватних нотаріусів. «Міжнародні» аграрні розписки викладаються українською мовою та регулюються законодавством України. Перші міжнародні розписки в Україні були видані влітку 2019 року на користь європейських компаній — трейдерів сільськогосподарської продукції, які отримали їх для забезпечення форвардних контрактів.

Перша міжнародна товарна аграрна розписка була видана агровиробником із Чернігівської області на поставку 10,000 т кукурудзи майбутнього врожаю.

Перша міжнародна фінансова аграрна розписка видана агровиробником із Львівської області на суму 50,000 доларів під заставу 140 т майбутнього врожаю ріпаку.


 

Верховна Рада найближчим часом оновить Закон «Про аграрні розписки»

За інформацією Проекту «Аграрні розписки в Україні», цей механізм продемонстрував свою ефективність і дозволив фермерам залучати кредитні ресурси під заставу майбутнього врожаю. На сьогодні вже видано аграрних розписок під 37 видів сільгосппродукції, у тому числі нішевої та органічної. Рівень невиконання їх залишається низьким — близько 1,6%. Це дозволяє створювати привабливий інвестиційний клімат та залучати міжнародних інвесторів.

Щоправда, і цей механізм потребує свого вдосконалення, а починати треба із законодавчої бази, яка все регулює. Саме тому планується внесення змін до Закону «Про аграрні розписки» № 5479-VI, які мають на меті спростити процедуру оформлення та здешевити їх отримання. До слова, поточний закон був написаний у контексті рослинництва, але виникла потреба розвивати і такі напрями, як овочівництво, садівництво, виноградництво, ягідництво та тваринництво. Тим часом новий Закон дозволить використовувати цей інструмент не лише в рослинництві, але й в інших галузях. Також автори нового законодавства хочуть здешевити цей інструмент і зробити нотаріальне посвідчення не обов’язковим, адже елемент нотаріального посвідчення — це 80% від вартості аграрної розписки. Новий закон дозволить підключити до аграрних розписок кредиторів — нерезидентів та залучити довгострокове фінансування.

 


! NB Довідково

Варто нагадати, що аграрна розписка — товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання агровиробника здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти.

Переваги цього інструменту:

• Зобов’язання за аграрними розписками забезпечуються майбутньою сільськогосподарською продукцією.
• Аграрні розписки існують у формі нотаріально посвідчених документів.
• Інформація про всі види аграрних розписок доступна в публічному державному Реєстрі аграрних розписок.
• Правові засади роботи інструменту регулюються Законом України «Про аграрні розписки».


Для агровиробників:

• Аграрна розписка — це можливість отримати кредитні ресурси під заставу майбутнього врожаю агропродукції на вигідних комерційних умовах.
• Завдяки публічному державному реєстру в агровиробників є можливість формувати позитивну кредитну історію.
• Інструмент можуть використовувати фермерські господарства незалежно від розміру і спеціалізації, оскільки все, що потрібно, — це земля і майбутній урожай.


Для кредиторів:

• Аграрні розписки — це надійний спосіб забезпечення виконання агровиробником своїх зобов’язань.
• Аграрні розписки поєднують у собі конкурентні переваги інших інструментів, поширених в агросекторі та забезпечують найбільш оперативне отримання від агровиробника сільськогосподарської продукції або розрахунку грошима.


 

Нова форма аграрних розписок

Як розповів спеціаліст Проекту Розвитку фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії, IFC Кирило Мухомедзянов, новий законопроект уже зареєстрований у Верховній Раді і чекає свого розгляду. За його словами, оновлений закон визначає аграрні розписки неемісійним цінним папером (аналогічно до векселів), який існує у формі електрон­ного документа з можливістю отримати друкований витяг. Це дозволить зробити інструмент надійнішим, оскільки унеможливить шахрайство з паперовими документами. Він також повідомив, що реєстрацію та інші операції з аграрними розписками буде автоматизовано, зокрема завдяки об’єднанню суміжних державних реєстраторів. Фермери та кредитори зможуть працювати з аграрними розписками безпосередньо в особистих кабінетах Реєстру аграрних розписок, що здешевить та оптимізує роботу для користувачів. Тим не менше, збережеться можливість звертатися до нотаріуса-реєстратора для здійснення операцій з аграрними розписками.

04 419 75

Пан Мухомедзянов також розповів, що новий Закон пропонує агровиробникам видавати індивідуалізовані чи стандартизовані аграрні розписки. Індивідуалізовані міститимуть обов’язкові реквізити та інші умови, визначені за домовленістю сторін, що аналогічно до поточного механізму. Стандартизовані аграрні розписки матимуть єдину форму, затверджену національною комісією із цінних паперів та фондового ринку і міститимуть обов’язкові реквізити, передбачені новим Законом. Після видачі стандартизовані аграрні розписки можуть бути переведені в електронну форму у вигляді облікового запису на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку цінних паперів. Це дозволить аграрним розпискам торгуватися на фондовій біржі та залучати більше капіталу в аграрну галузь країни, зазначив Кирило Мухомедзянов.

Нові бізнес-можливості від оновленого закону:

  • Можливість залучити позичальників із секторів тваринництва та переробки, а також кооперативів.
  • Прозоре оподаткування, оскільки кредитори зможуть включати аграрні розписки у свою операційну діяльність.
  • Зручне рефінансування наданих позик шляхом продажу аграрних розписок, навіть із дисконтом.
  • Подальша сек’юритизація аграрних розписок та створення ліквідного вторинного ринку.
  • Нижча вартість видачі аграрних розписок.
  • Розширення варіантів застави різними категоріями сільськогосподарської продукції, які можна передавати в заставу за аграрними розписками
  • Усі переваги поточної версії Закону зберігаються.

 

Фермери, які вже скористалися аграрними розписками, в один голос говорять про переваги цього механізму і констатують, що закривши одні розписки, відкривають інші. Так, фермер із Сумської області, співзасновник ТОВ «Сейм-Агро» (займається вирощування зернових і бобових та насіння олійних культур) Євген Скляров розповів, що колись його агропідприємство зробило одну з перших аграрних розписок, а цьогоріч хочуть підписати вже міжнародну аграрну розписку. Аналізуючи нові законодавчі зміни, пан Скляров лише вітає перспективу їх впровадження, адже новий Закон зробить аграрні розписки ще доступнішими для фермерів, спростить та здешевить процедуру їх видачі.

Розробники нового Закону «Про аграрні розписки» переконані, що він дозволить забезпечити кращі умови доступу до фінансування агровиробників. Це буде особливо актуальним для малого фермерства, нішевих сегментів та переробників. Крім того, оновлений Закон допоможе економити час та інші ресурси упродовж всього процесу реєстрації розписок, залучити передові технології, які підвищать продуктивність підприємств та їх прибутковість.

 

Тетяна КОВАЛЬЧУК, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 27 лютого 2024
Один із найбільших вітчизняних виробників вівсяних пластівців та продукції на зерновій основі під ТМ «Добродія», San Grano, WOWOATS запустив виробництво нової категорії готових до споживання продуктів – снеки YUMMOJI.
Один із найбільших вітчизняних виробників вівсяних пластівців та продукції на зерновій основі під ТМ «Добродія», San Grano, WOWOATS запустив виробництво нової категорії готових до споживання продуктів – снеки YUMMOJI.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
До Кегичівської дільниці ветеринарної медицини Красноградської районної державної лікарні ветеринарної медицини звернулася мешканка села Власівка Кегичівської громади, яка розповіла, що на її подвір’ї загинула телиця.
До Кегичівської дільниці ветеринарної медицини Красноградської районної державної лікарні ветеринарної медицини звернулася мешканка села Власівка Кегичівської громади, яка розповіла, що на її подвір’ї загинула телиця.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Урядова програма часткової компенсації вартості української сільгосптехніки має попит. Її розширять на іншу вітчизняну техніку.
Урядова програма часткової компенсації вартості української сільгосптехніки має попит. Її розширять на іншу вітчизняну техніку.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Міністерство аграрної політики та продовольства розробило проєкт Стратегії продовольчої безпеки України, згідно з яким має намір у середньостроковій перспективі довести потенціал виробництва вітчизняної агропродукції до 200 млн т, а зернових і олійних культур – до 150 млн т.
Міністерство аграрної політики та продовольства розробило проєкт Стратегії продовольчої безпеки України, згідно з яким має намір у середньостроковій перспективі довести потенціал виробництва вітчизняної агропродукції до 200 млн т, а зернових і олійних культур – до 150 млн т.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Аналітики IGC прогнозують, що світове виробництво сухого гороху у 2023/24 маркетинговому році становитиме близько 13,9 млн тонн.
Аналітики IGC прогнозують, що світове виробництво сухого гороху у 2023/24 маркетинговому році становитиме близько 13,9 млн тонн.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Із серпня минулого року Українським морським коридором та р. Дунай експортовано понад 30 млн тонн агропродукції, що становить 93% від загального обсягу її відвантажень.
Із серпня минулого року Українським морським коридором та р. Дунай експортовано понад 30 млн тонн агропродукції, що становить 93% від загального обсягу її відвантажень.
27 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.