Коріандр: духмяний, корисний та вигідний

Коріандр: духмяний, корисний та вигідний

/ Ідеї & тренди / П'ятниця, 15 березня 2019 15:02

Серед ефіроолійних культур в Україні коріандр займає перше місце.

В межах Кіровоградської області посівні площі під коріандром сягають 2,0–2,5 тис. га. Проте вони з кожним роком зростають, тому що ґрунтово-кліматичні умови області цілком сприяють розвитку цієї культури й отриманню високих урожаїв.

Коріандр вирощують для одержання насіння, з якого отримують ефірну олію, яка використовується у косметичній, лікеро-горілчаній, кондитерській промисловості тощо. Після переробки коріандровий шрот застосовується як цінна харчова добавка у раціоні тварин. У ньому містяться органічні речовини, котрі мають кормову цінність: сирі білок і жир, клітковина, безазотисті речовини та зола.

Коріандр (Coriandrum sativum) є високоцінною медоносною культурою, середній вихід меду становить у межах 145–150 кг/га. Він характеризує­ться тривалим періодом проростання насіння — 20–25 днів і дуже повільним розвитком рослин у перший період після сівби. Розвиток коріандру по фазах проходить так: сівба-поява сходів триває 17–21 день; сходи-утворення розетки — 13–15 днів; розетка-стеблування — 18–21 день, стеблування-бутонізація — 12–14 днів; бутонізація-цвітіння — 18–21 день; цвітіння-дозрівання — 20–23 дні. Період вегетації становить 90–110 днів залежно від погодно-кліматичних умов.

Коріандр не боїться приморозків, витримує 1–10°С морозу. Проростає насіння його за температури 6–8°С тепла. Кращі ґрунти для нього — чорноземи, легкі суглинки та угноєні супіски. Непридатними є важкі глинисті, солонцюваті та піщані.

 

Місце у сівозміні

Кращими попередниками для коріандру вважаються озимі зернові, що сіялись по удобреному пару або просапних культурах. Також висівають його і після ранніх ярих зернових, зернобобових, кукурудзи та картоплі. Можна сіяти і по соняшнику, тому що він не пошкоджується вовчком. Після коріандру можна вирощувати ярі зернові.

Основний обробіток ґрунту. Осінній обробіток ґрунту включає лущення стерні попередника на глибину 6–8 см одразу після збирання. Якщо поле після просапних культур дуже засмічене бур’янами або після кукурудзи, то ґрунт слід обробляти дисковими боронами на глибину 10–12 см. Через 3–4 тижні проводять оранку на глибину 22–25 см.

Ранній зяб слід обробляти по типу напівпару. Це дасть змогу очистити поле від бур’янів та забезпечить стабільно високі врожаї культури.

 

Удобрення

Коріандр дуже вимогливий до родючості ґрунту й забирає з нього велику кількість поживних речовин, тому для одержання високих урожаїв під нього слід вносити мінеральні добрива. Ефективність застосування добрив у нашій зоні тим більша, чим більше ґрунт забезпечений вологою. Оскільки Кіровоградська область знаходиться у зоні недостатнього зволоження, то основну масу мінеральних добрив (70–80%) необхідно внести восени, а залишок (20–30%) — навесні перед сівбою.

01 02 392 393 52 1Добре впливає на врожайність коріандру комплексне внесення трьох основних елементів живлення: азоту, фосфору та калію. У разі забезпечення якогось одного з цих елементів ефективність буде значно меншою.

Якщо коріандр висівається після озимини по удобреному пару, то слід вносити 30–45 кг/га д. р. азоту, 30–45 фосфору та 15–20 кг/га д. р. калію.

Після просапних культур вносять 45–60 кг/га д. р. азоту; 45–60 фосфору та 30–45 кг/га д. р. калію. Проте слід пам’ятати, що норми добрив варто визначати з урахуванням результатів агрохімічного обстеження поля та запланованої урожайності.

Використання органічних добрив має вплив на формування більшої вегетативної маси (листя, стебла) і розтягує період вегетації.

 

Підготовка поля до сівби

Головною метою весняного обробітку ґрунту перед сівбою є розпушення і вирівнювання поверхні ріллі, щоб зменшити випаровування ґрунтової вологи. Він складається із ранньовесняного закриття вологи та передпосівної культивації з боронуванням.

Для закриття вологи краще використовувати середні борони БЗСС-1,0; важкі БЗТС-1,0 або шлейф-борони ШБ-2,5. Передпосівна культивація виконує­ться на глибину 3–4 см з розрахунком того, щоб відразу проводити сівбу, не допускаючи підсихання ґрунту. Для передпосівної культивації поряд із культиваторами КПС-4 раціонально застосовувати ґрунто­обробні агрегати типу «Європак», АГ-6 «Борекс», АПБ-6 «Поділля» та інші.

 

Сівба

Сіяти коріандр необхідно тільки кондиційним посівним матеріалом. Вологість його не повинна перевищувати 13%. Насіння коріандру поділяє­ться на класи.

 

Посівні якості насіння коріандру

01 02 392 393 52 2

 

Коріандр сіють, як правило насінням І класу. Перед сівбою його обов’язково протруюють. Як протруйник використовують препарат Вітавакс 200, з. п. із нормою 3 кг/т. Витрата суспензії його — 10 л/т.

Кращими строками сівби є ранньовесняні одночасно з ранніми зерновими. Запізнення із сівбою призводить до того, що рослини не можуть використати повною мірою весняні запаси вологи в ґрунті, внаслідок чого різко знижується урожайність коріандру.

Вибір способу сівби залежить від виробничих умов та засмічення поля бур’янами. Для механізованого догляду за посівами коріандру його рекомендується сіяти прямолінійними рядками з міжряддям 45 см.

Якщо сіяти коріандр звичайним рядковим способом із шириною міжрядь 15 см, то обов’язковим заходом із догляду за посівами буде застосування гербіцидів.

Однією із причин слабих і невирівняних сходів є заглибока сівба. Глибина загортання насіння коріандру повинна становити 3–4 см. Для досягнення цього необхідна добре вирівняна поверхня поля.

Коріандр можна сіяти як звичайними зерновими сівалками СЗ-3,6А; СЗТ-3,6А; СЗ-5,4; СЗПЦ-12; СЗП-12, так і овочевими СЛС-12; СО-4,2 та інші.

 

Догляд за посівами

Для забезпечення високої урожайності необхідно своєчасно і старанно виконувати агрозаходи, які сприяють нормальному росту і розвитку рослин. Критичним періодом розвитку коріандру є фаза від появи сходів до стеблування. У цей період сходи дуже пригнічуються бур’янами, що знижує урожайність.

Після сівби одразу проводять коткування. Для цього використовуються наступні машини: КПП-3, КПП-6, ЗККШ-6. Якщо у перші 4–5 днів утворюється ґрунтова кірка, її слід знищити легкими або середніми боронами: ЗП-15, БЗСС-1,0. Боронування доцільно проводити по діагоналі поля.

З появою сходів необхідно боронувати упоперек або по діагоналі поля. Слід регулювати швидкість руху агрегату, щоб не допустити висмикування рослин коріандру з ґрунту.

Під час сівби з міжряддям 45 см рекомендується проводити міжрядний обробіток у міру проростання бур’янів. Для цього можна використовувати культиватори УСМК-5,4, КА-4,2, УКР-1,4, УКР-5,6. При цьому слід дотримуватись захисних зон у рядках. Після виконання міжрядного обробітку слід провести ручне прополювання у рядках.

 

Захист посівів коріандру

Головним фактором формування урожайності коріандру є наявність бур’янів. В основному всі рекомендовані гербіциди, які вносять під коріандр, є допосівними або досходовими.

Для боротьби зі шкідниками слід проводити обприскування посівів до цвітіння.

 

Збирання врожаю

Під час збирання плодів коріандру важливо пам’ятати, що вони достигають неодночасно: спочатку центральні, а потім бічні зонтики. Зрілі плоди в дощ та вітер можуть легко осипатися, тому необхідно збирати його в найкоротший період. Збирання врожаю є найголовнішим моментом усього виробничого циклу.

Перед початком слід визначитись, які площі будуть збирати на пряму, а які роздільним способом. В останньому необхідно враховувати погодні умови.

Роздільне збирання варто починати за побуріння 65–70% зонтиків, а пряме — при 85–90%. Збирати врожай коріандру можна такими комбайнами: КЗС-9 «Славутич», «Лан», СК-5 «Нива», Дон 1500Б, «Джон Дір», «Клаас», «Кейс» тощо.

 

Очистка насіння

Посівний матеріал коріандру одразу після збирання має пройти первинну очистку для того, щоб відокремити подрібненні листя і стебла рослин, які призводять до швидкого самозігрівання, і весь врожай втрачає посівні і технічні якості. З цією метою використовують ОВП-20А та ОВС-25.

Кінцева очистка насіння полягає у доведенні його до посівних кондицій. Це складний процес через те, що у посівах коріандру трапляються важковідокремлювальні бур’яни: мишій, берізка, амброзія. Тому своєчасне знищення їх на полі значно полегшує очистку насіння. Для кінцевого очищення використовують зерноочисні комплекси ЗАВ-20, ЗАВ-40, «Петкус» та інші.

 

Віталій ІЩЕНКО, заступник директора з наукової роботи, завідувач лабораторією
селекції і насінництва зернових і технічних культур, канд. с.-г. наук, експерт-дорадник з питань рослинництва
Галина КОЗЕЛЕЦЬ, старший науковий співробітник лабораторії селекції і
насінництва зернових і технічних культур, канд. с.-г. наук, експерт-дорадник із питань рослинництва
Олег ГАЙДЕНКО, вчений секретар, завідувач науково-технологічного відділу
селекції, насінництва і трансферу інновацій, канд. техн. наук, с. н. с.,
експерт-дорадник із питань механізації сільського господарства та економіки
сільськогосподарського виробництва Інститут СГС НААН

Теги

 

 25 квітня 2024
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
25 квітня 2024
 24 квітня 2024
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Ринок ріпаку в Україні останнім часом є дуже мінливим, тому різке зростання цін на олійну, яке відбулося минулого тижня, ймовірно, зміниться стабілізацією.
Ринок ріпаку в Україні останнім часом є дуже мінливим, тому різке зростання цін на олійну, яке відбулося минулого тижня, ймовірно, зміниться стабілізацією.
24 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.