agro business 160 160

Точне землеробство: кожен колосок — як на долоні

Точне землеробство: кожен колосок — як на долоні

/ Ідеї & тренди / П'ятниця, 05 липня 2019 12:47

В останні кілька років в Україні набула стрімкого розвитку сфера геоінформаційних систем (ГІС) і дистанційного зондування Землі (ДЗЗ). У нас вже сформувався ринок геопросторових даних. Цей розвиток викликаний, з одного боку, насиченням сучасними безпілотними літальними апаратами (БПЛА) із широким функціоналом, а з другого — запитом на принципово нові дані в різних галузях людської діяльності. В агрокомплексі це технології інтенсивного та точного землеробства.

 

Земні професії «небесного тихоходу»

Питання застосування БПЛА в агротехнологіях обговорили учасники ІХ Міжнародної конференції GISTECH.UA-2019, яка нещодавно відбулася у Києві.

Лейтмотивом дискусії став вислів із виступу менеджера з продажів київської компанії Ltrade Максима Галушка: «За останні роки безпілотник перетворився із цікавої іграшки на весіллі на необхідний інструмент технологій точного землеробства».

Безпілотні літальні апарати випускаються у літаковому та вертолітному форматі. Вони можуть вести зйомку, сканування полів і внесення засобів біозахисту на посіви. Поки що українські аграрії найчастіше використовують БПЛА саме як власне «недремне око» — як носії фото та відеокамер. При цьому відеокамера може робити запис зйомки на борту та одночасно передавати зображення на землю.

Слід зазначити, що знімки полів, отримані за допомогою апаратів малої авіації, відрізняються від супутникових більшою оперативністю та значно меншою вартістю, а їх якість менше залежить від примх погоди на полі. Крилаті та гвинтокрилі помічники аграрія вже навчилися виконувати цілий ряд завдань.

12 403 82

 

Картографування полів

Суперечки сусідів за межу становлять давній драматичний сюжет української літератури. В арсеналі злочинців — заорювання сусідської межі, пересування межових знаків, підкуп «чорних» реєстраторів тощо. Не слід забувати також про ненавмисні помилки під час визначення меж земельної ділянки. В результаті непоодинокі випадки, коли орендар роками сплачує орендну плату за ту частину ділянки, яка насправді існує лише на папері. Втім, буває й точно навпаки…

«Погляд із неба» швидко розставляє все по місцях, дозволяє співставити межі поля за земельним кадастром із реальними, сприяє викриттю земельного шахрайства та усуває підстави для земельних конфліктів за рахунок точного обміру контурів полів.

 

Оцінка грунтів

Осягнути поглядом великі земельні площі, стоячи на краю поля, не під силу навіть досвідченому агроному. Тоді як на знімках із повітря добре видно структуру грунту на полі, а отже, можна планувати сівозміни та необхідні агрономічні заходи.

 

Створення рельєфного плану поля

Аерозйомка за допомогою безпілотників дозволяє створювати ортофотоплан поля для оцінки особливостей його рельєфу, водного режиму та вибору способу грунтообробітку.

 

Моніторинг стану посівів

Повітряний помічник агронома може бути незамінним у проведенні контролю стану посівів на великих площах, адже «лани неозорі» великих агрохолдингів буває складно навіть об’їхати автівкою.

Тим часом погляд із повітря може реально допомогти агрономові визначити NDVI-індекс посівів, ступінь забур’яненості поля, оцінити проблемні зони, які потребують його пильної уваги — додаткового підживлення рослин, застосування засобів захисту або ж пересіву — і спрогнозувати врожай. Та й готовність поля до жнив визначити згори легше. Для оцінки стану посівів використовується фотозйомка в інфрачервоному діапазоні.

 

Внесення засобів біозахисту на посіви

Розпилення трихограми над посівами за допомогою БПЛА для біологічної боротьби зі шкідниками вже стало звичайною практикою для українських аграріїв. Знавці стверджують, що така операція виявляється для агропідприємства навіть дешевшою, ніж традиційна обробка посівів засобами агрохімії із застосуванням самохідних обприскувачів.

 

Моніторинг і пошук худоби

Попри те, що в нинішній Україні великі стада худоби віднедавна вже не є неодмінною складовою сільського краєвиду, безпілотники відмінно виконують завдання контролю скупчення та пересування тварин.

 

Контроль роботи сільгосптехніки

Від «всевидячого ока» БПЛА не сховається недобросовісна робота тракториста — недосів або перекриття, неякісне підживлення або обприскування посівів, ненормований відпочинок комбайнера під лісопосадкою чи спроба водія зерновоза тихцем висипати завантажене зерно десь на узбіччі дороги до елеватора.

 

Охорона угідь і врожаю

На знімках або відео з повітря чудово видно вторгнення чужого комбайна на поле або крадіжки качанів кукурудзи ласими до чужого неробами. Недаремно перші БПЛА над полями часом зустрічали градом каміння та палиць…

12 403 83 2

 

Крила — для землі

Кажуть, немає нічого злого, що не вийшло б на добре. І справді, хоча створення в Україні власної школи проектування та виробництва безпілотників було значною мірою викликане війною на Сході, проте з воєнної сфери БПЛА дуже швидко «розлетілися» по цивільних секторах, приваблені мирними професіями.

Нині, крім іноземних моделей, на ринку широко представлені вітчизняні розробки безпілотників. Різноманітні моделі апаратів пропонують компанії DroneUA, «Безпілотні авіаційні системи», DJI Kyiv, «СКБ 25», MegaDrone, AgroDrone, ABRIS-DG та інші.

Сучасні БПЛА здатні працювати вдень і вночі за температури повітря від мінус 10 до плюс 40 градусів, за швидкості вітру до 10 м/с. і навіть у дощ і сніг. Найкращі їх моделі можуть здійснювати старт і посадку в автоматичному режимі, летіти за заздалегідь визначеним маршрутом і передавати операторові інформацію у режимі реального часу.

Одну з новітніх розробок презентував у своєму виступі на конференції Томас Саркісян, директор компанії «Безпілотні авіаційні системи» (Харків):

— Мікроавіація забезпечує реалізацію дешевих і оперативних рішень для аграріїв. Наприклад, безпілотник «Альбатрос», який спроектувала та виробляє наша компанія, за власної маси 2,5 кг може нести 3,5 кг корисного навантаження. Довжина цього літачка сягає 1,15 м, розмах крил — 2,10. Протягом робочого дня такий апарат виконує чотири вильоти на висоті 20–30 м для аерозйомки полів і може облетіти за один виліт до 1000 га площ. Він працює під час вітру до 7 м/с. Радіозв’язок із дроном підтримується на відстані 17 км — апарат має на борту приймач з антеною. Система управління ним дублюється.

Оптика фотокамери, встановленої на «Альбатросі», закривається захисною шторкою від пошкоджень. Цей БПЛА має двигун китайського виробництва, проте ми його доробляємо перед встановленням на літак для поліпшення експлуатаційних характеристик. За три дні навчаємо оператора замовника працювати з нашим апаратом.

12 403 84 1

 

Свій або чужий?

Перед небідним містянином часто постає вибір: купити для поїздок власну автівку чи скористатися послугами таксі? З подібною дилемою зустрічає­ться й аграрій: чи варто купувати недешевий безпілотник, який дарує відчуття свободи маневру, а разом з тим, проблеми зі зберіганням, ремонтом і обслуговуванням? А чи замовити обліт поля у спеціалізованому сервісі?

Ясність у питання вніс технічний директор одеської компанії «СКБ 25» Олександр Квітка, який у кулуарах ІХ Міжнародної конференції GISTECH.UA-2019 заявив авторові: «З досвіду нашої роботи агропідприємству дешевше користуватися такими авіапослугами спеціалізованої структури, ніж мати в своєму складі спеціальний відділ із власними літальними апаратами, ремонтною базою та персоналом з їх обслуговування. Зокрема, наша компанія надає подібні послуги агропідприємствам Одеської та Миколаївської областей».

Додамо, що, за свідченням експертів у ході конференції GISTECH.UA-2019, найбільші проблеми в аграріїв виникають саме з керуванням апаратами мікроавіації та отриманням інформації за їх допомогою. Попри те, що чимало компаній-продавців БПЛА влаштовують навчання операторів цієї техніки, професіонал, вочевидь, впорається із коптером або літачком краще, ніж початківець.

 

Технічні дані деяких БПЛА, які застосовуються в агрокомплексі

12 403 83 1

 

Що ж, аутсорсинг нині перетворився на дуже модний формат роботи в усіх сферах бізнесу, і агробізнес не становить тут винятку. Звичайно, великому агрохолдингу — з огляду на масштаби його земельного банку — бажано мати власний парк мікроавіації, тоді як для невеликого фермерського господарства витрати на його створення та експлуатацію можуть стати обтяжливими.

Якщо зауважити, що вартість дронів стартує від 50 тис. грн, то ще невідомо, чи погодиться аграрій витратити ці кошти на такий апарат. Залишається сподіватися, що з розвитком технологій, а також зі зростанням конкуренції на ринку БПЛА «летючий розвідник» стане настільки ж звичним «реманентом» для фермера, як якась сівалка чи борона…

 

Думки експертів

Олександр ФОМЕНКОкерівник проектів компанії DJI Kyiv

— Зараз безпілотні апарати вже досить широко застосовують в агровиробництві. За допомогою дронів проводять обмір полів, аналіз стану посівів, розпилювання засобів захисту рослин, внесення трихограми на посіви, охорону врожаю на полі. Цей дрон MD-1 може працювати під час вітру до 10 м/с. Дрон обладнаний «розумними» акумуляторами з підігрівом у холодну пору року, які гарантовано витримують 300 зарядних циклів. Ця модель також має систему захисту від помилок оператора. Наприклад, якщо дрон отримає команду оператора летіти просто в стіну, він її не виконає. Вартість такого БПЛА стартує від 230 тис. грн, а термін гарантії становить 12 місяців. Наша компанія проводить навчання для операторів дронів і надає консультації з їх експлуатації.

 

Олександр КВІТКАтехнічний директор компанії «СКБ 25» (Одеса)

— Ми пропонуємо агропідприємствам обслуговування полів за допомогою ось такого коптера, здатного працювати як вдень, так і вночі. Цей апарат виконує внесення трихограми на посіви, обмір полів, моніторинг стану посівів із виявленням проблемних ділянок для подальшого аналізу агрономом на землі, контроль якості сільгосп­робіт, а також може використовуватися для охорони полів.

 

Марко БУГАЙспеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

 03 березня 2024
Українські виробники цього тижня знову підвищили вартість білокачанної капусти. Капуста подорожчала одразу до 8-12 гривень за кілограм. Це означає, що її продають на 26% дорожче ніж тиждень тому.
Українські виробники цього тижня знову підвищили вартість білокачанної капусти. Капуста подорожчала одразу до 8-12 гривень за кілограм. Це означає, що її продають на 26% дорожче ніж тиждень тому.
03 березня 2024
 03 березня 2024
Аліна Різник із села Гельмязів, що на Золотоніщині, вирощує екзотичні рослини. У її колекції жимолость, актинідія, айва, інжир та лохина.
Аліна Різник із села Гельмязів, що на Золотоніщині, вирощує екзотичні рослини. У її колекції жимолость, актинідія, айва, інжир та лохина.
03 березня 2024
 02 березня 2024
Комунальне підприємство «Добробут Захід» П’ядицької громади Івано-Франківської області розпочало органічну сертифікацію плантації лохини.
Комунальне підприємство «Добробут Захід» П’ядицької громади Івано-Франківської області розпочало органічну сертифікацію плантації лохини.
02 березня 2024
 01 березня 2024
Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних націй (ФАО) у співпраці з Мінагрополітики надасть насіння ярої пшениці малим та середнім фермерським господарствам, земельні угіддя яких становлять від 10 до 500 гектарів.
Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних націй (ФАО) у співпраці з Мінагрополітики надасть насіння ярої пшениці малим та середнім фермерським господарствам, земельні угіддя яких становлять від 10 до 500 гектарів.
01 березня 2024
 01 березня 2024
Всесвітня рада томатів на переробку оприлюднила спрогнозувала, що світове виробництво технічних томатів зросте на 6% до 47 млн тонн. В ряді країн, серед яких Україна, виробництво зросте набагато більше.
Всесвітня рада томатів на переробку оприлюднила спрогнозувала, що світове виробництво технічних томатів зросте на 6% до 47 млн тонн. В ряді країн, серед яких Україна, виробництво зросте набагато більше.
01 березня 2024
 01 березня 2024
Аграрії чотирьох областей України – Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох.
Аграрії чотирьох областей України – Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох.
01 березня 2024

Please publish modules in offcanvas position.