Екобізнес: прості способи перетворити сміття у капітал

Екобізнес: прості способи перетворити сміття у капітал

/ Ідеї & тренди / Четвер, 19 березня 2020 11:47

Сортування, утилізація, переробка, повторне використання — ці терміни дедалі частіше актуальні в контексті свідомого ведення бізнесу, і все частіше відповідальне ставлення підприємців до відходів впливає на їхній заробіток. Також у сучасних розвинених країнах компанії розуміють, що продавати більше своїх товарів вони можуть тільки, якщо будуть екологічними — братимуть відповідальність за використання природних ресурсів та працюватимуть із мінімальною шкодою навколишньому середовищу. Як перетворити екотренд у бізнес-модель із вигодою для підприємства за невеликих інвестицій — розглянемо декілька варіантів.

Розширена відповідальність

Раціональне природокористування, стале відношення до екосистеми та екологічна модель роботи — ці тенденції ведення бізнесу вже понад десяток років актуальні у всьому світі. Вони виникли на запит активної частини суспільства, яка вимагала від виробників взяти на себе частку відповідальності за екологічну ситуацію, перейти у так звану фазу розширеної відповідальності.

На початках світового промислового виробництва підприємці фактично не брали на себе жодної відповідальності. Щоб заробити у часи мінімальної конкуренції і відсутності споживацького досвіду, достатньо було просто виготовити товар без будь-яких гарантій. Далі вже з’явилася відповідальність виробника за якість товару, його безпеку та термін придатності. Сучасне ж поняття «розширеної відповідальності» включає у себе ще й відповідальність виробника за те, що буде з товаром після закінчення терміну придатності, і як його виготовлення впливає на екологію. Йдеться про утилізацію, переробку продукту та його упаковки і про раціональне використання ресурсів впродовж усього виробничого циклу. Україна рухається у напрямку розширеної відповідальності, і виробники, які хочуть займати вигідні місця на ринку, повинні її розвивати.

05 420 104

Як показує світовий досвід, найстійкіша модель розвитку екології заснована на бізнесі, тобто на додаткових можливостях заробітку. При цьому не завжди це передбачає отримання прибутку в короткостроковій перспективі. Часто йдеться про стратегічні можливості: зменшення витрат, збільшення лояльності клієнтів чи додатковий маркетинговий елемент. У будь-якому разі перше правило, яке допоможе поєднати благородну мету збереження та захисту навколишнього середовища з бізнес-моделлю — зробити так, щоб клієнт знав про вашу готовність до розширеної відповідальності. Навіть найкращі ідеї не працюватимуть на додатковий прибуток, якщо про них не знатиме той, хто платить підприємству гроші. Інформація на етикетці, сайті, сторінках у соцмережах, безпосереднього спілкування зі споживачем у місцях продажу продукції — чим більше бізнес говоритиме про свою відповідальність, тим більша ймовірність, що споживач його почує.

Важливо лише, щоб маркетингові комунікації не перетворилися на GREENWASHING — так зване «зелене відмивання», коли екологічні акції чи програми від певної компанії не дають навіть маленької частини компенсації реальної шкоди, яку завдає її діяльність, а є гарним маркетинговим елементом. Таку концепцію ще порівняно нещодавно використовували великі компанії світу, і деякий час вона давала результати. Однак сьогодні такі «формальні» кроки можуть навіть нашкодити підприємству і суттєво зіпсувати репутацію. Довіра зараз відіграє важливу роль в економічних відносинах споживача та виробника, тому бізнесу варто робити маленькі, але справжні кроки у напрямі екологічної моделі.

 

Упаковка як точка екологічної комунікації

Пакування — це одна з основних «екологічних» точок дотику між виробником і споживачем. Вона дає широкі можливості для комунікації між двома сторонами, адже для споживача вона може бути не тільки джерелом інформації, а й можливістю долучитися до відповідального споживання.

Перше, що може зробити виробник — пакувати свої товари в екологічні матеріали. Йдеться і про ті, які піддаються переробці, і про виготовлені із вторинної сировини, та утилізація яких не шкодить екології. Таке пакування зараз у тренді і може стати конкурентною перевагою, однак воно недешеве й неуніверсальне. Пластик і поліетилен тому й набули такої популярності, що коштують дешево і дають змогу створювати різноманітні варіації упаковки практично для усіх продуктів.

05 420 105

Швидше за все, «екологічна» упаковка збільшить собівартість і кінцеву ціну продукції. Аби не отримати збитків, варто увагу приділяти маркетинговим комунікаціям з акцентом на спільній відповідальності людства за екологічну ситуацію. Відповідальне споживання з боку покупців розвивається паралельно із розширеною відповідальністю від виробників, тому інвестиції в екологічну упаковку можна розглядати ще й як рекламні.

Дешевший спосіб зробити упаковку своєї продукції більш екологічною — використовувати пакувальні матеріали зі зменшеним вмістом пластику. Також, як варіант, можна кількісно зменшувати упаковку, оптимізовано фасуючи продукцію без принципу «менша коробочка у більшій коробочці, яка розташована у ще більшій коробочці», де це не є необхідністю.

Варто пам’ятати і про інший аспект — тара й упаковка від товарів, що купує підприємство. Коробки, бочки, пляшки, пакети, мішки — все це з’являється на підприємстві разом із сировиною та іншими засобами, необхідними для ведення діяльності. Купувати товари в максимально екологічній упаковці, здавати пакування на переробку, правильно його утилізувати, співпрацювати з відповідальними партнерами — власним прикладом демонструвати небайдужість до тематики екології своїм клієнтам — це ще один спосіб із вигодою використати екологічний тренд.

Якщо з певних причин неможливо чи складно перейти на нові методи пакування, то способом стати екологічно відповідальнішим бізнесом є організація збору і подальшої переробки/утилізації тари й упаковки зі своїх товарів: у місцях продажу, спеціально облаштованих точках чи будь-яким іншим зручним способом. Концепція спільної відповідальності, свідоме споживання, максимальний ресайклінг, а якщо упаковка годиться, то й повторне використання — це екологічно й сучасно. Якщо йдеться про фермерське господарство, яке безпосередньо не продає товари кінцевому споживачу, то, організувавши на своїй території пункт прийому вторсировини, можна за мінімальні кошти покращити благоустрій населеного пункту, підвищити лояльність місцевого населення і зробити свій внесок у поліпшення екологічного стану планети.

Зменшенню екологічної шкоди від діяльності в межах аграрного виробництва сприяє також використання різних біологічних препаратів та біорозкладних матеріалів. За словами експерта з раціонального природокористування та екології проекту UHВDP Дмитра Кравцова, у Херсонській та Одеській областях вже є фермери, які почали використовувати біорозкладну плівку. «У межах невеликого господарства біорозкладна плівка для мульчування є гарною екологічною альтернативою звичайній поліетиленовій, — зазначив експерт. — Однак важливо не плутати її з оксірозкладною. Остання складається із поліетиленових волокон, лише скріплених розкладними елементами. Вона перетворюється на невеликі гранули, що залишаються у ґрунті. Натомість біорозкладна плівка створена на основі крохмалю і повністю розкладається у землі».

 

Органічне добриво з відходів

Більша частина усіх відходів від фермерської діяльності — органічна. Монетизувати її можна через переробку органічного сміття безпосередньо на своєму господарстві. Найпростіший спосіб це зробити — компостування. Якщо не враховувати малоефективний метод компостування — у ямі під відкритим небом, то простим і найдешевшим варіантом є використання спеціальних мішків для компостування. Вони доступні різних об’ємів і за різною ціною, починаючи від 100 грн. Серед переваг пакетного компостування:

  • займає мало місця;
  • не потребує електроенергії;
  • дає змогу отримати добрива з відходів.

 

Серед недоліків такого способу компостування — низька ефективність, особливо в холодну пору, та незначні об’єми, які можна переробити таким способом. Також виникають труднощі з рідкими відходами — вони можуть протікати і створювати таким чином дискомфорт. Для особистого селянського господарства чи зовсім маленького фермерства такий метод виправданий, коли ж йдеться про більші об’єми — він втрачає свою ефективність. Варто зазначити, що перед закладкою у пакет відходи слід подрібнити.

05 420 106 1

Ще один, уже масштабніший приклад переробки рослинних решток у добриво — гуміреактор. Це біореактор українського агронома-винахідника Івана Буракова, який дає змогу отримувати рідке біологічне добриво — гумісток. За словами Дмитра Кравцова, переваги гуміреактора в тому, що це просте у збірці обладнання не потребує електроенергії і дає змогу отримати якісні органічні добрива з фунгіцидними та інсектицидними властивостями. Однак, щоб система працювала правильно, її запуск краще проводити під наглядом фахівців, бо у переробці бере участь велика кількість бактерій та штамів грибків. Зазначимо, що в гуміреакторі можна компостувати усі органічні відходи, окрім горіхів. Вартість устаткування починається від 3000 грн.

 

Біогаз із відходів

Якщо органічні відходи розмістити у безкисневе середовище, то починають працювати анаеробні бактерії. Вони переробляють гній і виділяють кілька видів газу, включно з вуглекислим і метаном. Саме за таким принципом працюють установки, які виготовляють біо­газ. Ціна найпростішої біогазової установки китайського виробництва становить близько 12000 грн. Вона проста у збірці, не потребує електроенергії, дає змогу утилізовувати органічні відходи, отримуючи як біогаз, так і добриво.

Однак ККД такого устаткування дуже низький — метану у складі біогазу тільки 60–75%, тому робити такі установки маленькими невигідно. Наприклад, із домашньої установки на 3 куб. м біогазу вистачить, щоб закип’ятити чайник максимум тричі. Також серед недоліків те, що устаткування добре працює у теплому кліматі. За погодних умов українських зим усі реакції в біогазовій установці уповільнюються, тому варто її утеплити. Все ж, якщо говорити про переробку відходів, таке устаткування — крок у цьому напрямі. У біо­газову установку можна закладати гній, зелені відходи, подрібнені качани і стебла кукурудзи та будь-яку іншу рослинну масу. А якщо на виході встановити сепаратор, то можна отримувати як рідкі, так і тверді добрива.

«Більш придатні для нашого клімату установки українського виробництва, — розповів Дмитро Кравцов. — До прикладу, на одному з маркетплейсів я знайшов невеликий біогазовий реактор, виготовлений в Україні. Коштує він як і китайська біогазова установка і загалом дуже схожий за функціями і можливостями, але додатково ще теплоізольований».

Наостанок зазначимо, що за статистикою, кожна людина в Україні на рік продукує 200–300 кг побутового сміття. 95% із них потрапляє на звалища. Лише близько 6,5 тис. сміттєзвалищ в Україні — легальні, решта 35 тис. функціонують нелегально. За інформацією Американської торговельної палати, у країнах Європейського Союзу в середньому 45% сміття переробляють, 25–30% спалюють і стільки ж захоронюють. В Україні ж переробляють менше 4% сміття, близько 3% спалюють, решту — захоронюють на звалищах і полігонах. Будь-які кроки бізнесу для зміни такої ситуації завжди будуть перевагою для споживача і позитивно впливатимуть на репутацію, якщо не відразу, то у стратегічній перспективі.

 

Наталя КУЗЬО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

Теги

 

 25 квітня 2024
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
25 квітня 2024
 24 квітня 2024
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
24 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.