Сапропель: не тільки для покращення ґрунту

Сапропель: не тільки для покращення ґрунту

/ Ідеї & тренди / П'ятниця, 21 серпня 2020 14:55

Використання сапропелів, окрім прямого удобрення грунту, можливе ще в деяких напрямах: виготовлення грунтових субстратів для тепличного вирощування культур, вітамінно-мінерального підгодовування тварин і птиці, застосування у медицині, будівництві та промисловості.

Для виготовлення субстратів

Проблема виготовлення грунтових субстратів із застосуванням сапропелю у тепличному господарстві загострилася через те, що головний донедавна компонент для цієї мети — торф, який знаходиться переважно на півночі України, значною мірою піддався негативному опроміненню після катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Сапропель аналогічно низинному торфу не володіє розпушувальною властивістю, проте, взаємодіючи з мінеральною частиною, здатний утворювати агрономічно цінні структурні агрегати і, тим самим, покращити агрофізичні можливості грунтових субстратів.

Як показали агрономічні досліди, оптимальний склад грунтового субстрату без додавання торфу є такий: сапропель (60%), перегній тваринного походження (10%), солом’яна рідка (30%). Не на багато гіршим є варіант: сапропель (40%), деревна тирса (50%) і перегній (10%). Такі субстрати забезпечують збір 3,65 кг/м² томатів.

Дослідження показали, що агрофізичні властивості грунтових субстратів на основі сапропелів у порівнянні з торфом дещо погіршуються, проте сукупність агрохімічних показників залишається цілком задовільною для нормального розвитку кореневої системи рослин та одержання сталих урожаїв тепличної овочевої продукції.

Слід зазначити, що додавання у субстрат пташиного посліду суперечить вимогам Органік стандарту.

 

Для годування тварин

Сапропелі містять комплекс речовин, необхідних організму тварин і птиці (Са, Р, К, Мо, Nа тощо), мікроелементи (Mn , Cu, Zn тощо), вітаміни (В1, В2, В12 каротин), набір корисних амінокислот, біологічно- і лікувально корисні речовини. Вони знаходяться здебільшого в збалансованих пропорціях і доступних для тварин формах.

Важливою біологічно активною складовою сапропелів є гумінові кислоти, вміст яких доходить до 40% на органічну речовину. Вони володіють антимікробною дією, яка пригнічує шкідливу мікрофлору в організмі, активізуючи процеси обміну речовин. Важливим позитивним моментом сапропелів є те, що вони мають незначний вміст або повну відсутність хвороботворної мікрофлори і таких токсичних речовин, як фтор, нітрати, солі ртуті, миш’яку, важких металів тощо.

Виробничий досвід засвідчив, що додавання у раціон корів 1,5–2,0 кг сапропелей на добу збільшило їх річну продуктивність на 293–342 кг, жирність молока на 0,2%, а вага приплоду теличок перевищувала контрольну групу на 2,0–2,1 кг, бичків — на 2,1–3,0 кг.

Досвід відтворення свиней за допомогою сапропелів показав, що додавання останніх у корм поросят у віці від двох до трьох місяців у порівнянні з крейдою підвищила середньодобовий приріст на 0,506 кг проти 0,429 кг, а також на 24 дні раніше проявлення першого статевого циклу.

Сапропель можна згодовувати в чистому вигляді. Поросята можуть лизати його з триденного віку. З охотою його лижуть і телята. Курям, качкам і гусям сапропель можна давати у сухому роздрібненому вигляді. Велика рогата худоба з’їдає його у суміші із запареною соломою. Для цього її перемішується із розведеним у воді сапропелем або із сумішшю сапропелю з молотими концкормами. Корови добре п’ють напіврідку сапропелеву бовтушку, у яку додані концкорми. Непогані результати дає суміш сапропелю із дріжджовими кормами.

У разі сумніву в придатності наявного сапропелю для годівлі тварин необхідно провести його дослідне згодовування трьом-п’яти малоцінним тваринам і ретельно стежити за ними протягом 15 діб. Якщо за цей час тварини не захворіють і стануть більш рухливими, такий сапропель можна згодовувати решті тварин. Особливо треба слідкувати, щоб він не містив домішок піску і глини, з цією метою його очищують у спеціальних фільтрах відцентрового типу.

05 420 88

Застосування сапропелів із лікувальною метою також указує на їх користь. Установлено, що, наприклад, поросята, яким у раціон із народження додавали сапропель, не хворіють рахітом, диспепсією та анемією. Також із допомогою сапропелів лікують зовнішні і внутрішні шкіряно-запальні хвороби: мастити, бурсити, мітрити, флегмати, абсцеси тощо. При цьому лікуються не тільки поточні, а й навіть хронічні форми багатьох хвороб.

 

Під час додавання сапропелів у корм слід дотримуватися таких рекомендацій:

велика рогата худоба — нетільним коровам можна згодовувати в день до 1 кг, нетелям, тільним і лактуючим — до 1,5 кг, телятам із 11-денного віку — по 50 г, до 6 -місячного віку кожної декади слід збільшувати на добу на 10 г, із 6 до 12 місяців поступово підвищувати дозу, доводячи до 500 г, а до 18 місяців — до 700 г;

 ВРХ — ягнятам і козенятам сапропель варто згодовувати з 15-денного віку по 20 г на добу, збільшуючи норму кожної декади на 5 г;

 дорослим вівцям і козам слід давати по 200 г, а вагітним і лактуючим — по 300 г;

 свині — поросятам із триденного до двомісячного віку слід давати по 100 г на добу, від дво- до чотиримісячного — по 200–300. Ремонтному молодняку, холостим маткам і хрякам добову норму добре довести до 1 кг. Супоросним і лактуючим свиням норму можна збільшити до 1,5 кг;

 птиця — курям добре додавати до 15 г сапропелю на добу, качкам –20–30 г, а під час яйценосності цю норму збільшувати в 1,5 раза;

 кролям слід згодовувати з місячного віку по 10 г, з 2 до 6-місячного — по 30 г, з 6-ти до 8-місячного віку — по 50 г, з 8-ми до 10-місячного — по 70 г. Вагітним і підсосним крільчихам — по 100 г на добу.

 

У медицині

Застосування сапропелів у медицині ґрунтується на наявності в них комплексу факторів — термічного, хімічного, електричного, біологічного, бактерицидного тощо. Тому лікування ними дає позитивні результати за наявності багатьох захворювань.

Головним чином сапропелі в медицині використовуються у лікуванні хвороб хребта, суглобів та запальних процесів статевих органів у вигляді лікувальної грязі. Позитивний ефект вони дають також під час лікування серцево-судинних захворювань — нормалізується кров’яний тиск, розширюються капіляри судин і покращується кровообіг. Також добре впливає на лікування бронхітів, флегмони, фурункульозу, гастритів, виразки шлунку, екземи та під час заживання ран.

 

Вимоги до стану сапропелей

Як добрива їх треба вносити за вологості 45–70%. Більш сухі тривалий час залишаються інертними і слабо використовуються рослинами. Після розподілу поверхнею грунту їх треба якнайшвидше заробити в орний шар для запобігання пересушування.

У тваринництві сапропель використовується для підживлення як у свіжому, так і в підсушеному вигляді. У першому випадку свіжо добутий сапропель зберігається від засмічення і підсушування у бетонних резервуарах. Для тривалого зберігання у природному стані у свіжому вигляді його заливають водою з тієї ж самої водойми, з якої він був добутий. Шар води над сапропелем повинен бути не менше 20 см. Неприпустимо зберігати його навалом, особливо в проходах ферм і свинарників, куди можуть проникнути гризуни і сміття. Робити це необхідно в спеціальних баках за температури 5–18°С і відносної вологості не менше 70%. Влітку свіжий сапропель варто зволожувати зверху холодною водою, не допускаючи його перегрівання і підсушування.

 

У будівництві

У будівництві і промисловості сапропель використовується значно менше, ніж у сільському господарстві. Інколи його застосовують для виробництва пористих керамічних виробів (водопроникних дренажних труб), дерев’яно-волокнистих плит, теплоізоляційних матеріалів. Малозольний сапропель придатний для виготовлення клеїв, які заміняють харчові на основі альбуміну у виробництві дерев’яно-волокнистих плит. Використовують його також під час буріння свердловин для промивання бурильного обладнання. У Прибалтиці існують навіть такі сфери застосування, як виробництво коксу і штучного рідкого пального, яке зазвичай отримують під час перегонки нафти або коксування кам’яного вугілля.

Серед донних відкладень прісних водойм у якості органічних добрив використовують також мул. Він містить від 15% до 30% органічної речовини, 0,52,0% азоту, 0,25–0,50 Р2О5 і 0,2–0,8% К2О. Для добування мулу треба зневоднити водойму за допомогою екскаватора, розкласти його у купи за її межами і після стікання вологи бульдозером сформувати бурти, де мул протягом 6 місяців остаточно підсихає і з настанням холодів проморожується. Мул треба використовувати не стільки як добриво, а як засіб для покращення структурного складу бідних супіщаних ґрунтів. Норма внесення такого матеріалу, залежно від ґрунту, становить 100–200 т/га.

 

Ю. Г. ВОЖИКдоктор техн. наук, Національний науковий центр
«Інститут механізації та електрифікації сільського господарства»
ННЦ «ІМЕСГ»

 

 18 квітня 2024
Українські виробники картоплі знову мусять знижувати ціни на свою продукцію.
Українські виробники картоплі знову мусять знижувати ціни на свою продукцію.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
Ціни на свиней забійних кондицій в Україні зміцнюються третій тиждень поспіль. Так, у ході минулих торгів котирування на ринку живця зміцнилися на 1-2 грн/кг чи у середньому на 2,2%.
Ціни на свиней забійних кондицій в Україні зміцнюються третій тиждень поспіль. Так, у ході минулих торгів котирування на ринку живця зміцнилися на 1-2 грн/кг чи у середньому на 2,2%.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
У 2024 році виробництво ріпаку в Україні може лише незначно поступитися врожаю 2023 року, склавши близько 4,3 млн тонн, що на 4% вище попередньої оцінки, проте на 7% нижче показника 2023 року.
У 2024 році виробництво ріпаку в Україні може лише незначно поступитися врожаю 2023 року, склавши близько 4,3 млн тонн, що на 4% вище попередньої оцінки, проте на 7% нижче показника 2023 року.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
Польські аграрії з організації «Польське ошукане село» у Підкарпатському воєводстві з 9-ї ранку четверга на 48 годин заблокували рух вантажівок біля ПП «Медика-Шегині» та «Корчова-Краківець» із вимогами до уряду Польщі виконати зобов'язання, зокрема, щодо надання доплат до окремих видів агропродукції.
Польські аграрії з організації «Польське ошукане село» у Підкарпатському воєводстві з 9-ї ранку четверга на 48 годин заблокували рух вантажівок біля ПП «Медика-Шегині» та «Корчова-Краківець» із вимогами до уряду Польщі виконати зобов'язання, зокрема, щодо надання доплат до окремих видів агропродукції.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
В червні поточного року має розпочатися будівництво інтермодального «сухого порту» Horonda Platform в с. Горонда Закарпатської області.
В червні поточного року має розпочатися будівництво інтермодального «сухого порту» Horonda Platform в с. Горонда Закарпатської області.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
Збитки сільського господарства через втрати ґрунтів внаслідок воєнних дій лише в Харківській області складають майже 37 мільярдів гривень.
Збитки сільського господарства через втрати ґрунтів внаслідок воєнних дій лише в Харківській області складають майже 37 мільярдів гривень.
18 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.