×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Прибуток у клешнях: чи вигідно вирощувати раків?

/ Ідеї & тренди / Понеділок, 30 листопада -0001 02:02
altЮрій НОСЕНКО, спеціально для АС"
У сільській місцевості мало людей, які надають значення такому бізнесу, як вирощування раків, вибираючи щось інше, наприклад, розведення птиці, свиней, вирощування фруктів і овочів, грибів. Хоча доцільно зауважити, що розведення раків як бізнес переважно більш прибутковий, менш витратний і трудомісткий. Окрім цього, такий бізнес не вимагає повної віддачі часу, а відповідно не перешкоджає займатися іншими видами діяльності.

Вирощування раків може приносити стабільний прибуток протягом шести місяців з травня по жовтень. Сезонність - єдиний недолік цього бізнесу. Звичайно ж, перед тим як зайнятися цією справою, необхідно вивчити попит на ринку, чи існує він у принципі, і якщо існує, то наскільки він великий.

Слід також зауважити, що звичайний прісноводний рак за хімічним складом та поживністю не поступається славетним заморським омарам та морським гребінцям, тож повною мірою заслуговує на своє місце у раціоні людини.
 
Дослідження попиту на ринку
До того як починати розведення раків, бажано провести дослідження попиту на них, зателефонувавши у ресторани, кафе і супермаркети з пропозицією реалізації раків за допомогою постійних поставок з вашої ферми.
 
У великих супермаркетах є рибні відділи, в яких продають не лише рибу, а й раків. Проте у багатьох оптових гіпермаркетах (у яких, до речі, купують продукцію ресторани і кафе) відсутній такий товар. Тому є велика ймовірність, що ви знайдете собі клієнтів.
 
Порівняльна характеристика м’яса раків та деяких видів риб за харчовою цінністю
(Тищенко В.І., Божко Н. В., Коверга В. В., 2011)
alt
 
Ще один спосіб створити клієнтську базу - просто реалізовувати товар через 2–3 знайомих або друзів. Вони, в свою чергу, розкажуть своїм друзям. Іншими словами, спрацює «сарафанне радіо».
 
Але для того, щоб забезпечити постійний приплив клієнтів, необхідно дотримуватись декількох основних умов: у вас повинна бути висока якість товару, ціни нижчі, ніж у супермаркетах та інших продавців, і як варіант поліпшення сервісу - можна організувати доставку раків додому. Таким чином, за один сезон можна сформувати постійну клієнтську базу.
 
Вибір типу ракової ферми
Найголовніша частина бізнес-плану з вирощування раків - безпосередня організація ракової ферми у домашніх умовах. Штучне розведення раків ділиться на два види, залежно від форм господарств: розведення раків у ставках і заводський тип розведення.
 
altПерший тип вважається найбільш вигідним, оскільки для промислових масштабів ведення бізнесу потрібні значні капіталовкладення.
 
У домашніх умовах розводять озерних і річкових раків. Розведення раків як бізнес в умовах України найбільш доцільним є у південних районах, оскільки на решті території більшу частину року переважають температури, низькі для їх розмноження. Виростити річкових раків до товарного виду дуже складно - вони швидко впадають у сплячку за невисоких температур води (нижче 17оС), і їх розвиток зупиняється на невизначений термін.
 
Тому найбільш оптимальна і краща для наших широт технологія розведення раків, яка передбачає створення штучних водойм закритого типу.
 
Технологія спорудження водойм для розведення
Спорудження водойми - найбільш витратна частина як з точки зору часу, так і фінансів. Ракову яму можна викопати вручну (цей спосіб підходить для тих, хто бажає заощадити на екскаваторі) і власне за допомогою того ж таки екскаватора. Ідеальний варіант - водойма (чи декілька водойм) у межах вашої земельної ділянки. Розведення раків вдома вигідне завдяки близькому розміщенню водойми, ви зможете завжди контролювати цей процес. До того ж, це значно убезпечить бізнес - не виникне питання безпеки, що комусь захочеться зібрати усе ваше джерело доходу.
 
Отже, на території вашої ділянки викопані декілька водойм. Їх глибина може сягати 1–3 м (в деяких випадках можна і 6 м), площу одного штучного ставка - від 20 до 60 кв. м. Дно ракової ями має бути викладене шаром щебню (13–15 см), поверх засипається глинистий пісок (шар до 35 см), а береги повинні бути глиняними (щоб раки могли виривати в них нори).
 
Стадія розвитку річкових раків у природних умовах
alt
 
Має значення напрям розташування ями: краще обладнати її зі сходу на захід по ходу сонця, оскільки в жаркі періоди літа буде дуже легко захистити від сонячних променів.
 
Проточна вода, як відмічалось вище, не є необхідною для розведення раків.
 
Головне - мати неподалік джерело води, щоб можна було наповнювати водойми водою і періодично міняти її.
 
Також потрібні дренажні труби, які здійснюватимуть функцію зливу, та через які вода поступатиме в ставки. Злив має бути накритий деревною сіткою. Металева сітка шкідлива для раків, а звичайну рибальську вони легко перекусять. Коли усі зливи готові, можна приступати до наповнення водойми водою і запускати туди раків.
 
Оновлювати воду необхідно один раз в 2–3 тижні, при цьому замінюючи не більше 30 % води, аби не порушувати мікроклімат, що сформувався.
 
Орієнтовні витрати на спорудження ями при розмірах 2х10 м та глибині 1,5 м можуть становити 500 доларів при фундаментальному облаштуванні і до 150 доларів при благоустрої ями на 3 роки. Якщо споруджуватиметься дві ями, то витрати відповідно подвояться.
 
Домашнє розведення раків можливе і в акваріумах, причому це один із найбільш вигідних способів. По-перше, це зручніший вилов, по-друге - постійна підтримка оптимальної температури, по-третє - не потрібно постійно замінювати воду, досить встановити очисні фільтри.
 
Крім того, линька раків в акваріумі проходить частіше - до 3 разів на рік, тоді як у водоймах вони линяють 1 раз. Линька - безпосередній доказ росту раків (панцир стає тіснішим), а значить товар буде швидше готовий до продажу.
 
Єдиний недолік акваріумів - обмеження по площі розміщення. Неможливо встановити більше акваріумів, ніж це дозволяє площа приміщення. Окрім цього, підвищуються витрати на електроенергію і опалення приміщення. Але рівносильно з цим зростає і обсяг виробництва.
 
Якщо у вас вже є клієнти, які готові постійно купувати раків, можна не турбуватися щодо рентабельності. Вартість раків окупить вартість витрачених засобів.
 
Утримання раків
Отже, налагоджена клієнтська база, є навики у розведенні раків, знаємо, де їх вирощувати і в яких умовах. Залишається справа за малим - вирішити, де купувати раків для розведення і як правильно утримувати.
 
Якщо ви живете недалеко від річки або будь-якої водойми, в якій водяться ці безхребетні, можна самостійно відловлювати їх за допомогою спеціальних вудок, рачевниць (циліндричних сіток) або мережками. Вилов можна проводити з середини літа до кінця листопада.
 

alt

У темних водах найкращий улов буде вечірньої пори, в прозорих - під час настання сутінок. Також бажано ловити раків у дощову погоду і теплу ніч.
 
Якщо для вас це досить складний процес, який займає багато часу, існує інший варіант. Продаж раків для розведення - один із способів заробітку місцевих жителів, які живуть недалеко від водойм і займаються ловом. Краще за все купувати цьоголіток - раків, які з’явилися в поточному році, саме з них можна згодом отримати добрий прибуток.
 
Для однієї ями (2х10х1,5 м) потрібно до 80 раків, на дві ями відповідно 160. Залежно від ваги на 1 кг припадає від 8 до 15 раків. Купувати раків у магазинах дорого: 1 кг коштує від 40 до 80 грн (5–10 доларів). Відповідно на 16 кг потрібно витратити 160 доларів.
 
Заселення раків у штучну водойму відбувається не раніше, ніж через 2 тижні після заливу води. Використання осінніх раків краще, вони вже з ікрою, і дадуть потомство в перший рік. Заселяти раків добре періодично - кожного тижня кидати по 20 особин (4 тижні).
 
В осінній період можна підселити близько 40 раків до ями.
 
Декілька важливих умов, які необхідно дотримуватися при розведенні раків:
 
  • регулярно стежити за оновленням води, щоб вона не застоювалася;
  • підтримувати оптимальну температуру для повноцінного харчування: для дорослих раків вона сягає 17–21оС, для личинок - на декілька градусів вище;
  • раки, як і решта представників тваринного світу, можуть хворіти. Промислове розведення раків передбачає підтримку оптимальних умов, і в кожній країні воно різне. Але скрізь вимоги однакові: стандартний гідрохімічний і температурний режими
 
Годувати раків можна личинками, комахами, рибами, ракоподібними, черв’яками. Але перед безпосереднім виловом раків для продажу їх необхідно посадити на особливу «дієту»: підготувати тільки кропивою, картоплею й іншою рослинністю. Свіжу рибу давати не рекомендується, оскільки раки під час їжі влаштовуватимуть колотнечі, втрачаючи при цьому клешні і ніжки, і як наслідок - товарний вид. Це основі умови розведення раків.
 
Годівля раків проводиться один раз в 2–3 дні. Рак з’їдає до 5 % своєї ваги. Таким чином, якщо в перший рік заселення буде 20 кг раків, на період травень-листопад (210 днів - 100 годівель) потрібно, 20х0,05х100 = 100 кг їжі.
 
Другий рік утримання раків обійдеться дорожче, потреба в кормі для раків становитиме 15 кг на годівлю. Розрахунок потреби в їжі наводиться з таких міркувань, кількість раків збільшиться до 4000, вага сягатиме близько 300 кг з розрахунку годівлі 5 %.
 
Для здешевлення вартості годівлі раків доцільно обзавестися черв’ячною ямою, оскільки раки люблять черв’ячків.
 
Догляд за ямою потрібно здійснювати регулярно протягом весняно-літнього періоду. Це процедура, яка не займає багато часу.
 
Вона включає:
 
  • очистку ями від зайвої їжі;
  • заміну 10 % води в два тижні
 
Збір раків
Вилов раків здійснюється за допомогою раколовок. Перший збір раків відбувається на другий рік у серпні. Термін точнішого збору можна визначити шляхом пробних виловів. Якщо ви порахували, що раки досягли потрібних розмірів, то можна починати основні збори, і здійснювати вилов до 20 кг за тиждень. Таких зборів треба зробити не більше 10–12.
 

alt

При вилові раків потрібно правильно вибирати розміри, не брати занадто дрібних. Перший збір дозволить зібрати до 240 кг раків.
 
У ямах повинно залишитися до 60 кг раків, що становитиме близько 700 штук, при тому, що починали із 200.
 
Для того щоб правильно організувати бізнес, потрібно знати цифри, якими користуватися.
 
Потомство раків
Самка рака дає приріст до 30 штук. Рак самець запліднює 4–5 самиць. Таким чином, якщо запустити до ями 5 раків (4 самиці і 1 самець), то наступного року їх кількість збільшиться до 130–150 шт. Прийнято вважати, що на 1 кілограм припадає 12 раків, а значить якщо запустити 0,4 кг раків, їх приріст становитиме до 13 кг.
 
Для визначення ваги можна використовувати коефіцієнт приросту по вазі 1 до 30. Ці цифри повинні допомогти визначити якість раків як поштучно, так і по вазі, а також правильно розрахувати дози годівлі.
 
Декілька корисних порад із розведення раків
Ці висновки були зроблені після проведення досліджень з розведення і вирощування раків одним із російських вчених.
 
Після того, як 1400 запліднених самиць дали потомство, молодих раків видалили з клітин від самиць. Замість цього туди було поміщено 600 самців, і попри те, що запліднення пройшло в терміни - на початку листопада, це не дало ніяких позитивних результатів.
 
З цього був зроблений висновок, що більше 3–4 старих самиць у басейні тримати не можна, що під час розведення було помічено, що вони поїдають власних дитинчат. Це означає, що після відкладення самицями ікри, необхідно перемістити їх в інший басейн, а ікринки залишати окремо на рік - доки не з’являться раки і не обзаведуться твердими панцирами.
 
Раки дуже чутливі до зміни зовнішніх умов, тому відразу після вилову з природних домівок і переміщення у водойму можуть виповзати з води. Відтак, бажано декілька тижнів тримати раків у кошику, там же їх і годувати. Після цього можна сміливо випускати раків у водойму - вони більше не будуть вилазити на поверхню.
 
Транспортування бажано здійснювати в ємкостях, покритих зсередини гладкою соломою або мохом. Перед випусканням у водойму попередньо полити раків із лійки теплою водою.
 
Витрати та ліквідність вирощування раків
Із суттєвих недоліків цього бізнесу - те, що прибутки доведеться рахувати не раніше ніж через рік, і пік прибутку починається з третього року. Хоча прибуток на третій рік перевищує прибутки від інших видів діяльності. Орієнтовні розрахунки витрат та прибутків наводяться нижче.
 
Орієнтовний бізнес-план розведення раків
alt
 
Чистий прибуток за три роки становитиме 15000 у. о. Слід відмітити, що третій рік є піковим для бізнесу з розведення раків, у всі наступні роки ці показники зберігаються.
 
Доходи від реалізації
alt
 
Звичайно ж, в одній статті неможливо викласти всі нюанси, пов’язані з цим цікавим і прибутковим бізнесом. Більш розширену інформацію можна отримати з книги «Присадибне раківництво»/Дроник B.C., Давидов О. М. - Київ: Вісник зоології, 2012. В книзі описано загальну характеристику середовища перебування раків, особливості їх вирощування, розмноження, росту і відлову. Приділено значну увагу хворобам і ворогам річкових раків.

 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024
 23 травня 2024
З початку 2024 року Україна експортувала 589 858 кг органічного меду. Це значне зростання порівняно з відповідним періодом минулого року.
З початку 2024 року Україна експортувала 589 858 кг органічного меду. Це значне зростання порівняно з відповідним періодом минулого року.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.