agro business 160 160

Безмежжя енергії для кожного

Безмежжя енергії для кожного

/ Інфраструктура ринку / Четвер, 02 січня 2020 15:01

Мати стабільне енергозабезпечення можна і в горах, і на віддаленому хуторі. Автономне постачання енергії, незалежність від громадських мереж забезпечить встановлення сонячних електростанцій (СЕС) і геліоколекторів. А поштовх розвиткові бізнесу може забезпечити агрівольтаїка — новітня концепція поєднання сільського господарства і сонячної енергетики.

На виставці сталої енергетики Центральної та Східної Європи «SEF-2019» ми побачили розмай фотовольтаїки, тобто методів генерації електроенергії із сонячного проміння. Експонувалася сонячна енергетика виробництва як вітчизняної промисловості, так і промисловості розвинених країн: Данії, Китаю, Німеччини, Туреччини. Сонячні панелі для будинків, котеджів, домогосподарств, для енергопостачання невеликих цехів пропонувало чимало компаній. Що характерно, більшість з них виникли вже у XXI столітті.

Сьогодні відповідні технології настільки розвинулися, що поставити СЕС можна де завгодно і мати енергозабезпечення завжди, перебуваючи чи в горах, чи в глухому хуторі. Можна було підібрати на цій виставці не тільки сонячну електростанцію, а й тих, хто її привезе і змонтує. І навіть тих, хто профінансує: представники фінансового сектора теж пропонували свої послуги на «SEF-2019».

Наприклад, компанія Altek вже більше 11 років працює на ринку поновлюваних джерел енергії в Україні, має на рахунку тисячі реалізованих об’єктів. Чимало СЕС побудувала компанія «Рентехно». Наприклад, сонячну електростанцію в селі Комишувате Новоукраїнського району Кіровоградської області. Загальна потужність її фотоелектричних модулів становить 30 кВт. Компанією «Атмосфера» встановлено фотомодулі на даху гуртожитку Переяслав-Хмельницького педагогічного інституту, в готелі у селі Корюківщина на Київщині і ще в багатьох інших куточках України.

Установкою сонячних електростанції під ключ займається фірма Solar Solution. Її і ще багато експозиціонерів такої ж бізнес-спрямованості ми побачили на виставці сталої енергетики Центральної та Східної Європи.

Компанії «Рентехно», «Сонячні системи» та деякі інші пропагували агрівольтаїку — нову концепцію поєднання сільського господарства і сонячної енергетики. Суть зрозуміла: сонце використовується, крім свого прямого призначення, для енергозабезпечення ферм, елеваторів, теплиць. Крім того, для крапельного поливу, закачування води в резервуари, для водопостачання, опалення й охолодження (кондиціонування).

Цікаво було ознайомитися зі стендом компанії Dan Solar з нібито похмурої країни Данії. Ця компанія розгорнула дуже широку діяльність у царині сонячної енергетики. Покривши сонячними панелями свою північну холодну країну, рушила у бік екватора. Збудувала станції в Йорданії та Індії, а зараз докладає зусиль у таких африканських країнах, як Кенія, Ботсвана й Уганда. Компанія Dan Solar хоче стати значним гравцем галузі сонячної промисловості в Африці. Для цього Dan Solar розробила кілька недорогих, простих в експлуатації, продуктів для міжнародного ринку, які цілком підійдуть і для наших найдальших сіл.

Зрозуміло, що не могло обійтися на такому заході без китайців. Зокрема, пропонувала свої рішення компанія Jinko Solar — один із найбільших, як вважається, виробників сонячних модулів у світі. Заводи цієї компанії розташовані в Південній Африці, Малайзії та Китаї, а її акції продаються на Нью-Йоркській фондовій біржі NYSE.

22 413 65

На виставці демонструвалося також супутнє обладнання: розподільчі мережі, кабелі. Деякі експоненти пропонували монтажні деталі (конектори, фотомодулі, кабелі), а також послуги з перевезення сонячних панелей і геліоустановок та їх подальшого монтажу, й цілодобовий супровід їх роботи під час експлуатації. Скажімо, фірма «СанФікс» пропонувала обладнання для монтажу, фіксації, кріплення сонячних панелей. Або «PILLAR Україна» — компанія, відома як постачальник геошурупів. Це дуже зручний інноваційний різновид кріплення, зокрема, він підходить для встановлення сонячних потужностей. Працівники «PILLAR Україна» пропонують змонтувати і сонячні панелі, і акумулятори, щоб давали накопичену енергію у темний або туманний час. Завод «Фрегат» з Первомайська (Миколаївська обл.), добре відомий нам як виробник дощувальних установок, теж іде в ногу з часом і наразі відкрив виробничий підрозділ, який виготовляє монтажні деталі для сонячних панелей. А спеціалісти компанії «Солар Стальконструкція» повідали, як провадяться монтажні роботи на будівництві СЕС потужністю 3,8 МВт на хуторі Будилів Снятинського району Івано-Франківщини.

Шурупи, швелери — все це тут «заточено» також під геліо­колектори, пристрої для збору енергії випромінювання Сонця. Такі стоять вже багато де по всій країні: від усесвітньо відомого Інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова — до віддалених сіл. Багато СЕС, звісно, діє на Херсонщині, що й зрозуміло: південна сонячна область, їй сам Бог велів. Ставлять їх на дахах звичайних будинків, наприклад, у селі Комишани. Але ще далі пішла компанія «Атмосфера», одна із найактивніших учасниць виставки. Її фахівці встановили в самому Херсоні сонячну електростанцію на даху звичайного багатоквартирного будинку. Ця СЕС виробляє енергію для потреб мешканців дому, а до того ж, постачає надлишок у міську електромережу.

А у селі Часлівці, що біля Ужгорода (Закарпатська обл.), працює майстерня сонячних колекторів, де фотовольтаїка виробляється селянами власноруч з підручних матеріалів. Майстерню відкрили, вигравши грант Європейського Союзу «Sunrise», який реалізується за програмою транскордонного співробітництва Угорщини, Словаччини, Румунії та України. Зокрема, тут створено вже кілька геліоколекторів, які за день можуть нагрівати до 50–100 л води й забезпечувати теплом окрему сім’ю.

На виставці демонструвалися всесезонні сонячні системи, які працюють цілий рік, нагріваючи воду, акумулюючи електрику й тепло. Йдеться про повітронагрівачі на сонячній енергії для опалення будинків, квартир і офісів. Автономне постачання енергії, незалежність від громадських мереж — це головний аргумент для тих, хто приглядається до сонячної енергетики. А от аргументом «проти» довгий час була її дорожнеча. Однак вартість сонячних панелей за останні 5–7 років впала майже удвічі, і вони продовжують дешевшати.

Але ж сонце є не всюди й не кожної хвилини? Так. І не завжди потрібно витрачати здобуту енергію відразу ж. Тому необхідне устаткування, яке дозволить накопичувати вироблену електрику й використовувати саме тоді, коли вона знадобиться. Для цього вже існують доволі надійні акумулятори для СЕС, їх пропонує чимало компаній. Наприклад, «Соляр Енерджі» (Solar Energy). Або ще побачили ми на «SEF-2019» так званий «електрокубік» — накопичувач енергії китайського виробництва BYD B-Box. З кількох таких кубиків можна змонтувати батарею потужністю від 2,5 до 80 кВт/год. Ємність таких батарей стає дедалі більш значною, а термін зарядження — усе меншим. У поєднанні з досягненнями в області акумуляторних технологій (недавно за це навіть була видана Нобелівська премія з хімії) ставлення до сонячної енергії змінюється навіть у найвіддаленіших і глухих кутках нашої планети.

Геліоколекторів уже дуже багато встановлено в Туреччині, тому було не дивно зустріти на «SEF-2019» турецькі компанії. Сонячна енергія є найбільш швидкозростаючою енергетичною технологією у світі. Вона працює добре навіть у північній частині туманного Альбіону. Більше 0,5 млн будинків і підприємств у Великобританії використовують сонячну енергію, яку беруть просто зі своїх дахів.

А в Україні «зелений» тариф за генерацію саме у такий спосіб зробив сонце справді вигідним джерелом тепла і світла. Сьогодні тариф становить € 0,15 за кВт/ год і є одним з найвищих у Європі, тобто найкращим для інвестора. Сонячні панелі вже встановлено навіть у зоні ЧАЕС.

У нас довгий час правили бал олігархи: вугільні, атомні, нафтові, газові. Тепер, замість блискучого шматка антрациту, над Україною, нарешті, сходить справжнє сонце –альтернативна енергетика. Тож на «SEF-2019» немовби вигравали ті самі «сонячні кларнети», які колись оспівав молодий Павло Тичина. Немає сумнівів, що за нинішніх умов чималу роль гратимуть у забезпеченні добробуту мешканців села не лише біо­енергетика і вітроенергетика, а й сонячні панелі.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 23 лютого 2024
Верховна Рада України 22 лютого прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок.
Верховна Рада України 22 лютого прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Основною тенденцією 2023 року знову стало збереження позицій м’ясопродукції українського виробництва на міжнародному ринку за рахунок курятини.
Основною тенденцією 2023 року знову стало збереження позицій м’ясопродукції українського виробництва на міжнародному ринку за рахунок курятини.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Автоматизоване крапельне зрошення дає змогу заощаджувати до 30-40% води і частку мінеральних добрив для підживлення рослин. Технологія істотно скоротить виробничі витрати та водночас підвищить врожайність посівів.
Автоматизоване крапельне зрошення дає змогу заощаджувати до 30-40% води і частку мінеральних добрив для підживлення рослин. Технологія істотно скоротить виробничі витрати та водночас підвищить врожайність посівів.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Завдяки ваучерній підтримці Львова ветеран війни Роман Качалаба разом з дружиною відкрив сімейну екоферму. Подружжя отримало від міста 300 тисяч гривень і придбали для розвитку власної справи модульний вагон-кухню.
Завдяки ваучерній підтримці Львова ветеран війни Роман Качалаба разом з дружиною відкрив сімейну екоферму. Подружжя отримало від міста 300 тисяч гривень і придбали для розвитку власної справи модульний вагон-кухню.
23 лютого 2024
 22 лютого 2024
22 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д).
22 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д).
22 лютого 2024
 22 лютого 2024
Високу рентабельність вирощування можливо забезпечити й на значних посівних площах, запровадивши сучасні технології крапельного зрошення разом з оптимальним підживленням кожної культури шляхом фертигації.
Високу рентабельність вирощування можливо забезпечити й на значних посівних площах, запровадивши сучасні технології крапельного зрошення разом з оптимальним підживленням кожної культури шляхом фертигації.
22 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.